Pokoj, srdcia naplnené láskou, srdečné úsmevy. Dokonalý scenár Vianoc.

Má to však jeden malý háčik. Vo väčšine prípadov môžete takéto Vianoce vidieť akurát tak v amerických filmoch.

Podľa psychológov je totiž predvianočný zhon a aj samotné Vianoce obrovským náporom pre našu psychiku.

Nákupy darčekov, domáce prípravy, lietanie z jedného miesta na druhé, dokončovanie projektov v práci. A Vianoce sú pritom za dverami.

Stačí, ak sa v tomto čase prejdete po nákupných centrách a z každej strany budete počuť rozhovory typu:

“Ako to mám všetko stihnúť? O pár dní prídu domov aj deti zo zahraničia. Musím vyupratovať celý byt, napiecť medovníky, kúpiť kapra, postaviť stromček a zaobstarať vianočné ozdoby, lebo tie minuloročné už predsa nie sú in.”

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na tipy, ako prežiť Vianoce bez zbytočného stresu a dokonca si ich aj užiť. 🙂


1. Utrieďte si priority


Ruku na srdce. Čo pre vás znamenajú Vianoce?

Ide vám v prvom rade o plný stôl všakovakého jedla? Alebo luxusné dary od vašej polovičky? Či o oddych, povaľovanie na gauči, vypnutie z každodenného stresu?

Alebo sú pre vás naopak Vianoce časom, kedy sa stretnete konečne s vašimi najbližšími? Možno milujete piecť medovníčky a pozerať pri tom staré československé rozprávky.

Ja viem, že dnes na nás číha na každom kroku kopec komercie. Blikajúce svetlá v obchodoch nás lákajú do svojich nákupných pazúrov. „Kúp si ma. Kúp si ma….“

Z každej strany sa na nás valí reklama, podsúvajúca myšlienku, že by sme mali kúpiť ten, či onen produkt. Lebo predsa bez neho nebudú Vianoce stáť za nič. 🙂

Zaujímavé je sledovať v tomto čase aj sociálne siete. Tie sa začínajú hemžiť fotkami luxusne ozdobených vianočných stromčekov. Vidieť môžete už aj nastajlované selfie pod stromčekom s kopou zabalených darčekov.

A možno ste už aj začali mať pocit, že Vianoce sa stali len ďalším prostriedkom k tomu, aby niekto na vás zarobil, alebo sa predviedol na čo všetko “má”.

Mám pre vás však skvelú správu. Je len na vás, ako budete Vianoce vnímať. Je to o Vašom vnútornom nastavení a prežívaní.

Ako malý chlapec som sedával s rodičmi pri stromčeku. Vyzeral obyčajne. Netrónila na ňom žiadna ligotavá hviezda z najnovšej kolekcie. Ozdobený bol jabĺčkami, orechami či postavičkami zo slamy. Pre nás bol ten najkrajší na svete.

Užívali sme si to zázračné čaro a pokoj Vianoc, ktorý sme si s rodinou vytvorili. Lebo to bolo o nás. O súdržnosti. Radosti jeden z druhého. A dary? Ak boli, potešili. To je jasné.

Najväčším darom však bolo, že sme spolu. Tak to vnímam aj dnes a vediem k tomu aj moje deti.

Na zamyslenie: Dávate sa strhnúť nezmyselným súťažením? Ak je vašou prioritou v čase Vianoc zdieľanie s blízkymi, zariaďte sa podľa toho a nedajte sa zmanipulovať tlakom komercie.


2. Pozor na rozpočet


100 euro bills stack wrapped with red ribbon.

Výhodné vianočné pôžičky. Minimálne navýšenie. Úroky ako z rozprávky. Venujte svojim najbližším najkrajšie Vianoce! Požičajte si u nás a potom už len nakupujte!

To, že ľudia budú potom vo väčšine prípadov nevýhodne splácať dlhé roky, vtedy v návale nadšenia neriešia. Mnoho rodín už prišlo o strechu nad hlavou, pretože precenili svoje sily.

Zmysel nemá ani minúť všetky úspory. Len aby sme si dopriali niečo, na čo práve teraz nemáme. Naozaj to stojí za zváženie. Vianoce utečú ako voda.

Uvažujte preto rozumne a stanovte si na Vianoce rozpočet, ktorý neprekročíte. Alebo si urobte “vianočný fond” a odkladajte do neho postupne počas celého roka. Budete tak mať “predplatené”, namiesto, aby ste míňali to, čo ešte len musíte zarobiť.

Na zamyslenie: Dvakrát meraj a raz rež. Dobre si rozmyslite, či kúpite práve tú drahú kabelku pre dcéru či najnovší notebook pre synátora. Porovnávajte ceny. Nakupujte s rozvahou. Vždy si predstavte, koľko budete musieť pracovať nato, aby ste ten darček mohli zaplatiť.

Alebo skúste byť kreatívni. Najmä deti často najviac ocenia práve nemateriálne dary alebo zážitky. Dávno zabudnú čo na ktoré Vianoce dostali, ale celý život si budú pamätať ako zažínali prskavky na balkóne a vyzerali Ježiška, ako piekli a zdobili s mamou medovníčky.

Ako kamarátka mojej známej, ktorá v jeden ťažší rok jednoducho nemala na to, aby synovi na Mikuláša nakúpila za hrniec sladkostí alebo hračiek.

A tak sa rozhodla vytvoriť niečo sama. K pár symbolickým sladkostiam doplnila originálny list “od Mikuláša”. Max ráno lietal po byte s rozžiarenými očami: ”Mama pozri, NAOZAJSTNÝ list od Mikuláša!!! Naozajstný! Že aká paráda!“ A práve tento darček sa mu najviac rátal.


3. Organizujte si čas


Deň má stále len 24 hodín. Možno máte pocit, že už teraz stíhate všetko len s odretými ušami a k tomu vám teraz pribudne ešte kilometrový zoznam “čo treba stihnúť do Vianoc”. Nečudo, že máte z toho zimomriavky hrôzy.

Avšak, vôbec nemusíte, pri troške organizácie. Nerobte všetko na poslednú chvíľu.

Moja známa napríklad darčeky nakupuje počas celého roka. (Aj keď občas je pre ňu výzva vydržať až do Vianoc a nedať ich deťom. Stalo sa jej dokonca, že zabudla, kam darčeky schovala. 🙂 )

Zvážte, čo je skutočne dôležité urobiť a čo môže byť len bonus, ak to stihnete.

Urobte si zoznam vecí podľa dôležitosti, budete to mať prehľadnejšie.

Na zamyslenie: Predstavte si pri každej položke, čo by sa stalo, keby ste to nestihli. Ak zistíte, že vlastne nič, položku vyškrtnite. Zoraďte si úlohy podľa dôležitosti. Naozaj nemusíte mať dvanásť druhov vianočného pečiva a ani okná nemusia byť nanovo umyté. 🙂


4. Delegujte!


Zamyslite sa, či je naozaj nutné, aby ste všetko spravili sami a potom tesne po večeri ako mŕtvola odpadli na gauč.

Vianoce sú rodinným sviatkom. Dohodnite sa s ďalšími členmi rodiny, kto čo urobí.

Dcéra dokáže upratať aj sama. Syn vie zdobiť medovníky. Manžel vyprať, nakúpiť a áno, dokonca aj osadiť vianočný stromček. Jeho zdobenie môže byť dokonca príjemnou spoločnou činnosťou na zimný podvečer.

Ak ste aj tak zaneprázdnení a nebude vám chýbať pár desiatok eur, zavolajte napríklad do upratovacej agentúry. Áno, bude sa to počítať aj keď to nespravíte osobne. 🙂

Na zamyslenie: Spoločné prípravy, rozdelenie úloh vás ako rodinu stmelí. Naladíte sa na jednu strunu. A ak si pritom pustíte ešte vianočné koledy, atmosféra je na svete.


5. Pozor na dokonalosť!


Hovorí sa, že Vianoce sú časom zázrakov. Netlačte sa však do dokonalosti a následného sklamania, že to bolo úplne inak. Dvanásť druhov vianočného pečiva, vyleštené okná bez šmúh, vianočné darčeky nakúpené aj pre deti sesternice z tretieho kolena.

Možno prihorí večera, môže vám zabehnúť kosť z kapra, alebo sa ukážu povahy niektorých členov vašej rodiny a jemne si skočia do vlasov.

Pamätajte si, že vždy sa dajú veci vylepšiť. A aj práve preto si nerobte stres sami a nechcite mať všetko dokonalé.

Dokonalosť je predsa nudná. (A existuje vôbec)? 🙂

Nekomplikujte si veci a tešte sa z toho, čo ste stihli. Berte všetko s nadhľadom. Aj keby ste nestihli kúpiť vianočný stromček. Ako nedávno jeden známy mojej známej.

Išiel na svoju záhradku a odrezal si konár z kríka. Ozdobil si ho tým, čo našiel doma. A viete čo? Mal krásne Vianoce aj tak. 🙂

Na zamyslenie: Niekedy je menej viac. Nezničte si vianočný čas tým, že si ho sami budete komplikovať. Ak aj niečo nevyjde podľa vašich predstáv. O tom je život.  A práve to je na ňom to krásne.


6. Neprovokujte sa navzájom


Feet in wool socks near fireplace in winter time

Práve cez Vianoce sa zvykne stretávať aj rodina, ktorá sa nevidí počas roka. Či už z dôvodu diaľky alebo zaneprázdnenosti. A čo je realitou, že práve Vianoce, ktoré sú synonymom pokoja a radosti, dokážu byť aj časom, kedy dochádza k “drobným komunikačným nezhodám”.

Udobrovanie sa má svoje čaro. Ak je možnosť vyjasniť si vzťahy z minulosti, je to v poriadku.

Ak však viete, že s vaším bratom sa nikdy nezhodnete na mene politika, ktorého máte radi, alebo že vaše názory na politické, náboženské, vzťahové a iné témy sa rôznia, prípadne, že každý fandíte inému futbalovému klubu, pálčivé témy radšej neotvárajte. 🙂

Ušetríte si tým šarvátky, ktoré by vás okradli o krásu Vianočných sviatkov.

Na zamyslenie: Zaspomínajte. Vytiahnite si fotoalbumy z detstva. Hľadajte témy, ktoré Vás spájajú. Spomínajte na krásne bláznovstvá. Veľa sa smejte. Človek nikdy nevie, čo ho môže v živote čakať. Možno sú to Vaše posledné spoločné Vianoce. Užívajte si ich plnými dúškami. Precíťte tú blízkosť.

Všimli ste si, že v tých najkrajších vianočných filmoch a rozprávkach nejde ani tak o hmotné darčeky, ako o ten pocit výnimočnosti?

Zážitok. Posun. Prežívanie. Obklopovanie sa ľuďmi, ktorí vás nakopnú. Ktorí vám vyčaria úsmev na tvári.

 

PS1: Ako sa vy vyhýbate vianočnému zhonu a stresu? Podeľte sa s nami o tom v komentároch.

PS2: Ak sa vám článok páčil alebo vás motivoval niečo počas týchto Vianoc prehodnotiť, podporte ho lajkom a zdieľaním.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here