Ak začnete svoj biznis v oblasti, ktorá Vás baví, nemusíte „pracovať“ po zvyšok svojho života.

“Nemám rád/a svoje zamestnanie. Šéf mi lezie na nervy. Nenávidím, keď mi niekto rozkazuje a prikazuje čo, kedy a ako mám robiť. Majiteľ firmy je vždy “king” – robí si čo chce. Dovolenkuje keď sa mu zachce. Nemusí si pýtať od nikoho povolenie. Len rozdáva rozkazy a počíta pribúdajúce euráče na účte.”

Myslíte si, že toto sú tie pádne dôvody, aby ste usúdili, že je ten správny čas založiť si vlastný biznis? A viete, čo vlastne zodpovednosť za vlastné podnikanie obnáša? Od prechádzky ružovou záhradou je to poriadne ďaleko. Hlavne prvé 3 roky.

Nejdem v tomto blogu rozoberať podmienky podnikania na Slovensku a v Čechách. Dnes si chcem posvietiť na akési “vnútorné podmienky” a nastavenia človeka, ktoré mu dávajú signály, že je čas posunúť sa ďalej.

Nejde o to, že by bol prechod z pozície zamestnanca na status podnikateľa jediným správnym krokom. Niekomu vlastné podnikanie nebude hovoriť nič v 20-tke, ale ani v 40-tke či 60-tke.

Poznám mnoho veľmi úspešných zamestnancov. Darí sa im. Slušne zarábajú. A svoj status by nemenili ani za nič. A je to tak v poriadku. Každý sme jedinečný a spokojnosť a šťastie nám prinášajú iné veci. Práve v tom je tá krása a rozmanitosť života.

Posvieťme si teda na 5 ukazovateľov, ktoré môžu byť pre Vás signálom, že je čas posunúť sa v živote ďalej. Prípadne niečo v živote zmeniť. Či už ide o zmenu zamestnania alebo naštartovanie vlastného biznisu.

zamestnanie


1. Neustále Vám prichádzajú na um nové nápady


Stáva sa Vám, že Váš mozog pracuje na plné obrátky a neustále prichádzate s novými nápadmi?

Zisťujete na poradách, že Vás zaplavujú nápady ako by firma / organizácia mohla fungovať lepšie? Efektívnejšie? Ako by mohla zarábať viac peňazí? Ako by sa dali vylepšiť firemné produkty? Vybrúsiť komunikácia s klientmi?

Alebo Vám napadá ako inovovať procesy vo firme, v ktorej pracujete? Možno je čas uplatniť všetky tieto nápady vo vlastnej firme. O svojich životných cestách a stratégiách, ktoré sa osvedčili tým, ktorí majú takéto rozhodnutie za sebou sa budeme rozprávať aj na tréningu Tajomstvo Mysle Bohatých už o pár dní v Bratislave.

Dôležité: Svoje nápady si zapisujte. Ja mám neustále pri sebe pero a papier. Nikdy neviete kedy Vám skrsne v hlave “myšlienka za milión”. Ak si nemáte kde svoje vnuknutie zapísať, nahrajte si ho do telefónu alebo majte po ruke vždy diktafón.

Následne si svoje nápady prejdite a vo voľnom čase rozmýšľajte, ako by sa dali zrealizovať. Možno Vás v ich realizácii podporí aj firma, v ktorej pracujete.

Alebo naopak si poviete, že “toto je fakt len a len moje”. Naberiete odvahu, odhodlanie a svoj nápad s najsľubnejším potenciálom pôjdete uskutočniť. Vôbec to neznamená, že máte zo svojho zamestnania odísť. Dať okamžitú výpoveď.

Mnoho úspešných ľudí má svoje stále zamestnanie a popritom si budujú pomaly ale isto svoj biznis. Dbajú na pevné korene svojej firmy. Aj to je skvelý prístup. Pomaly, ďalej zájdeš…


2. Dosiahli ste v zamestnaní svoj strop


biznis

Možno ste dosiahli stav, že zo svojej súčasnej pozície nemáte kam ďalej postúpiť. Nielen v rámci firmy, kde pracujete teraz, ale ani v konkurenčnej firme. Je možné, že ste vo svojom odbore dosiahli strop.

Možno je práve toto ďalší znak toho, že by ste sa mohli pustiť do vlastného podnikania – preverte, kde vidíte “dieru na trhu” alebo ako by ste svoju expertízu, svoje vedomosti a zručnosti, ktoré ste za roky praxe nadobudli, mohli zúročiť. Tentokrát pod svojou značkou a menom.

Zamerajte sa na to, v čom máte prax. V čom sa cítite silní. Výnimoční. Stavajte na svojich talentoch či expertíze.

To, že niečo už na trhu existuje neznamená, že sa to nedá robiť aj inak alebo lepšie. To by už nikto nezačal žiaden biznis, veď dnešný svet má takmer všetko.

Takže namiesto prístupu: Reštaurácia? Veď reštaurácií je tu kopa. Zmeňte uhol pohľadu. Ak prídete s originálnym nápadom, inovatívnym prístupom, každý nápad má potenciál na úspech. Treba v neho veriť a naplánovať si vhodnú stratégiu na dosiahnutie cieľa.

Neverili by ste, aké absurdné produkty alebo služby vo svete existujú a je o ne záujem: texaská mobilná benzínová pumpa, ktorá Vám príde doplniť nádrž na parkovisko. Balenie ponožiek v počte 3 kusy, aby ste mali záložnú ponožku ak sa Vám jedna stratí.

Alebo online predaj žartovných sviečok, ktoré z vône “jablko – škorica” po chvíli prejdú do zápachu spotených ponožiek. 🙂

Tak čo, je Váš nápad na podnikanie dostatočne bláznivý? V každom prípade ak rieši niekomu jeho problém, alebo vie zabaviť, má šancu urobiť z neho fungujúci biznis.


3. Cítite, že Vaše schopnosti zostávajú nevyužité


Áno isteže, každý zamestnávateľ sa teší, ak má oddaného, pracovitého zamestnanca, ktorý je pre firmu prínosom. Veď mu koniec koncov pomáha napĺňať jeho sny, ciele a vízie.

A mnohí šéfovia dokážu takýchto zamestnancov aj oceniť a skvele ohodnotiť, pretože si ich chcú udržať.

Ak však cítite, že máte v sebe ešte o 200% viac energie, ktorú už ale ani nemáte v práci ako uplatniť, je to ďalší signál toho, že ste pripravený na samostatné podnikanie. Že v sebe máte obrovskú chuť zájsť vo svojich víziách ešte ďalej. Môžete mať i pocit vzrušenia z neznáma a tá predstava Vás láka.

Ak uvažujete o podnikaní, začnite tým, že si spíšete svoj biznis plán. Zistite aký produkt alebo službu by ste vedeli priniesť na trh. Urobte si prieskum. Anketu medzi ľuďmi, či Váš produkt alebo služba má ohlas a teda reálny potenciál.

Aj keď riziko je tu vždy, takto ho zmenšíte. A následne sa spojte s človekom, ktorý už niečo podobné dokázal. Nechajte sa ním inšpirovať. Prekonzultujte to, čoho sa obávate. Učte sa od najlepších. Oni tým čo chcete Vy už prešli. Vyhnite sa rovnakým chybám aké urobili oni. Pýtajte sa.

Takúto možnosť budete mať už čoskoro aj na tréningu Tajomstvo Mysle Bohatých.


4. V práci ste prirodzenou autoritou


Rich person throwing hand drawn car yacht and house concept

Je veľký rozdiel myslieť si, že ste “fakt dobrý” a naozaj taký BYŤ. Ak za Vami prirodzene prichádzajú kolegovia, aby si overili svoj pracovný postup alebo ho prekonzultovali, je to znak, že Vás uznávajú. Ste prirodzenou autoritou.

A to je skvelé na vedúcu pozíciu a taktiež je to dôležitý predpoklad na úspešné podnikanie.

Znova dávam do pozornosti, nemýľte si toto so situáciou, že kolegovia zistia, že ste nesmierne ochotný a pomáhaniachtivý a začnú Vás zaťažovať svojimi úlohami. Prirodzená autorita má v sebe empatiu, ale aj asertivitu, kreativitu a schopnosti prichádzať s riešeniami.

Ak Vám chýba dôležitá vlastnosť vodcu alebo neovládate niečo, čo viete, že je zásadné, vytvorte tím s tými správnymi ľuďmi. Skvele sa doplníte. Napríklad ja nie som “doma” v technických záležitostiach. A preto mám tím ľudí, ktorí sú v tomto špičkami vo svojom odbore.


5. Neustále máte chuť a potrebu na sebe pracovať


Toto je veľmi dôležitá podmienka toho, aby ste mohli vôbec pracovať sami pre seba a mať vlastný biznis. Áno mať vlastnú firmu môže na prvý pohľad vyzerať lákavo: teoreticky si môžete robiť, čo chcete. Nemusíte si pýtať dovolenku keď potrebujete ísť niečo vybaviť.

Nikto Vás nekontroluje kedy prídete do práce. Ani sa nemusíte kradmo „plížiť “ chodbou ak odchádzate o hodinu skôr. Sami si určujete svoj plat či odmeny. Sami rozhodujete, koho vo svojej firme zamestnáte.

A práve na toto POZOR!

Ak začnete vlastný biznis, budete sa musieť naučiť milión vecí, o ktorých ste doteraz ani netušili, že existujú. A nebudete mať komu povedať: “Toto nie je v mojej náplni práce. Toto nespadá do mojich kompetencií.”

Potrebujete mať neustálu kontrolu nad tým, čo sa deje. Čaká Vás vzdelávanie, rozširovanie svojich kompetencií. Nielen v oblasti svojej expertízy, ale aj v nových oblastiach, o ktorých zatiaľ nemusíte mať “ani páru”. Učiť sa napríklad ako riadiť a viesť svoj vlastný tím. Určovať kompetencie, motivovať zamestnancov.

Konečná zodpovednosť za celý chod firmy a svojich zamestnancov bude na Vás. Áno flexibilný pracovný čas je naozaj skvelá vec. Počítajte však s tým, že v začiatkoch budete do firmy prichádzať prvý a odchádzať posledný. To je realita.

 

Rada na záver:

Cesta k vlastnému podnikaniu by mala byť akýmsi prirodzeným a logickým vyústením Vašej životnej cesty. Ak by ste len veľmi “chceli podnikať”, ale krkolomne sa namáhate a neprichádzajú Vám na um žiadne nápady, môžno ešte nie je ten správny čas.

Veci treba nechať aj dozrieť. Nechať im prirodzený priebeh. Uvoľniť sa. Práve v pohodovej atmosfére alebo ako náhla inšpirácia a nie v krkolomnom vymýšľaní vznikajú TOP nápady. Nápad je však len ten začiatok. Potom Vás čaká ešte veľké množstvo náročnej práce. Na to pamätajte.

Úprimne. Odpovedzte si teraz na otázku: Desí Vás predstava, že ak začnete podnikať, pôjdete do neistory? Že sa budete musieť naučiť kopec nových vecí? Že budete zodpovední za všetko čo sa Vám bude v podnikaní diať?

Nikto iný. VY SAMI. Ak sa Vám nepáči, že spočiatku obetujete hodiny a hodiny času biznisu, ak nie ste ochotní byť disciplinovaní, naučiť sa nové návyky…. asi na podnikanie nenastal ten správny čas.

A teraz je rad na Vás. Odpovedzte si úprimne na otázku: Som pripravený/á ísť teraz do vlastného biznisu a som ochotný/á popasovať sa s výzvami čo ma čakajú? 🙂

 

PS: Ak tento článok môže pomôcť pri rozhodovaní aj Vašim priateľom, podporte ho lajkom a zdieľaním.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here