THE TOURMINATOR. Náš slovenský cyklista Peter Sagan je dnes cyklistickým pojmom na celom svete. Jeho život však nebol len o víťazstvách.

Roky boli (a sú) jeho spoločníkom aj drina, odriekanie a pot. Hodiny tréningov. Stálo to však za to.

Následnou odmenou sú mu popredné priečky v celosvetových rebríčkoch.

Myslíte, že by dosiahol takúto obrovskú métu, keby si neveril? Správna odpoveď. NIE. Viera vo svoje schopnosti je totiž kľúčovým predpokladom k úspechu a k dosiahnutiu cieľovej méty.


VYUŽITE MINULOSŤ VO SVOJ PROSPECH


Povedzte si teraz nahlas nasledujúcu vetu. Vašou úlohou je sledovať samého seba ako sa pri tom cítite. “VERÍM SI. Viem, že dosiahnem všetko čo si zaumienim. Verím si. Som silný/á.”

Aké to bolo? Uverili ste tomu? Alebo ste si tú vetu len odrapotali a cítili, že neveríte tomu, čo vaše ústa hovoria?

Základným predpokladom toho, aby sme si opäť začali veriť je to, že uzavrieme svoju minulosť a  zmierime sa s nezdarmi, ktoré sa s ňou spájajú. A naopak, že ich začneme brať ako skvelé skúsenosti.

Ak sme aj v minulosti neuspeli, neznamená to, že sme neschopní.

To všetko sú len cenné lekcie, aby sme sa posunuli vpred. Aby sme zvážili, čo nabudúce urobíme inak. Lepšie. Prípadne, aby sme si uvedomili, čo nám ešte chýba k tomu, aby sme uspeli.

Poznáte ten pocit, keď máte čudný deň? Deň blbec? Keď sa vám vôbec, ale vôbec nedarí?

Ja nazývam takéto dni “DEŇ UČITEĽ”. Jednoducho to beriem tak, že tento deň mi má dať cennú lekciu, vďaka ktorej budem napredovať. Vôbec k takémuto dňu nepristupujem ako k tragédii. Naopak. Som zaň vďačný.

Ak to tak začnete brať aj vy priatelia, pocítite úľavu.


VER SI! JE TO O POSTOJI


ver

Viera v samých seba je naša voľba. Je to postoj, ktorý v sebe rozvíjame.

Poznáte vo svojom okolí človeka, ktorý je v niečom veľmi úspešný? A pritom ani nemusí prekypovať nejakým nesmiernym talentom. Ale práve preto, že bol odhodlaný, trénoval a snažil sa viac ako ostatní, dostal sa tam, kam chcel.

Stephen J. Cannell prepadol v prvom, štvrtom aj deviatom ročníku. Mal pocit, že mu to páli pomalšie ako ostatným deťom. Mal problém s písaním, ťažko čítal. Pritom tak veľmi túžil písať knihy.

A tak na sebe roky pracoval. Bol plný odhodlania, že svoj sen uskutoční. Ani na chvíľu nezapochyboval, že to zvládne.

Ako jeho príbeh skončil?

Založil vlastné štúdio, napísal viac ako 350 scenárov. Následne vytvoril 11 románov, ktoré sa stali bestsellermi.

Práve na tomto príklade som vám chcel ukázať, že je veľmi dôležité ako sa k veci postavíme. Ako na situáciu zareagujeme. Je to len a len naše rozhodnutie, uhol pohľadu a voľba.

Ako sa hovorí, jediný človek, ktorý nám môže stáť v ceste za našimi snami sme my sami. V knihe Alchymista som čítal citát, ktorý mi veľmi utkvel v pamäti. “Keď niečo chceš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol.”


POZOR NA OBMEDZUJÚCE PRESVEDČENIA


Koľkokrát ste si vo svojom živote povedali, že niečo nemôžete? Že niečo nedokážete? Práve slová nemôžem, nezvládnem to, to nedám, dokážu človeka paralyzovať. A to psychicky aj fyzicky.

Vyhoďte ich zo svojho slovníka. Práve o tom, ktoré slová na nás môžu pôsobiť ako jed ktorý nás pomaly odrovnáva som písal aj v tomto článku.

Nedávno som čítal v knihe od Jacka Canfielda jeden zaujímavý príbeh a rád by som sa oň s vami podelil.

Písal sa rok 1977. Žena menom Laura Schultz dokázala zdvihnúť zadnú časť auta, aby spod neho vytiahla zakliesnenú ruku svojho vnuka.

Stalo sa to v čase, keď mala 63 rokov. Dovtedy žila v presvedčení, že nedokáže zdvihnúť ani vrece krmiva pre svojho domáceho miláčika, nieto ešte auto.

O tomto prípade písali aj v plátku National Enquirer. Po tejto pozoruhodnej udalosti si uvedomila, že svoj život nežila, ale len prežívala. Že sa neustále niečoho bála a hlavne, NEVERILA SI.

Prečo? Bola uväznená svojimi obmedzujúcimi presvedčeniami. Neustále si hovorila, že sa do niečoho nepustí, lebo na to nemá. Bála sa žiť. Zároveň vždy premýšľala nad tým, čo na to povie jej okolie. Jej vnútorné dialógy ju pomaly ale isto odstrihávali od jej snov.

Po tejto udalosti však nastal v jej živote zlom. Rozhodla sa, že vo svojich 63 rokoch začne študovať to, čo tak milovala. Geológiu. Vždy o tom snívala. Školu úspešne ukončila a dokonca prednášala na tamojšej univerzite.

Dôležité je práve uvedomenie: To, čo si o vás myslia iní, nie je váš problém. Ak ste si teda nezačali plniť svoje sny, lebo sa obávate čo na to povedia ostatní… priatelia, kašlite na to.

Život máme len jeden. Musíme veriť sami sebe, keď to nerobí nikto iný. Práve vďaka tomu máme veľké šance dosiahnuť to, po čom túžime.

Mimochodom, obmedzujúce presvedčenia vedia blokovať aj náš prísun peňazí.

Mnoho ľudí žije od výplaty k výplate, pretože na bohatstvo nastavení jednoducho nie sú. Netušia o tom, no sami od seba peniaze odháňajú. Akoby boli natretí finančným repelentom.

Ak s vašimi obmedzujúcimi presvedčeniami raz a navždy skoncujete, uľaví sa vám. Váš život sa otočí. Aj preto, som vytvoril môj najtransformatívnejší tréning Objav Svoju Silu.

Práve počas neho sa postavíte zoči voči tomu, čo vo vašom živote nefunguje….a máte šancu zmeniť svoje životné smerovanie a nastoliť vo svojom živote harmóniu a konečne si dovoliť byť šťastný tu a teraz. Nepodmieňovať svoje šťastie niekým alebo niečím. Lebo „Všetko je v tebe“.


POMOCNÍK MENOM OČAKÁVANIE


sebadôvera

Napoleon Hill povedal: ”Všetko, čo myseľ dokáže vymyslieť a čomu uverí, sa dá dosiahnuť.”

Súhlasíte s ním?

Jack Canfield sa venoval zbieraniu zaujímavých príbehov z celého sveta. V jeho knihe o úspechu som sa dočítal aj o prípade “fingovanej operácie kolena”. Všetci zúčastnení boli ochotní stať sa súčasťou výskumu.

Texaskí lekári zadelili ľudí s problémami kolena do troch skupín. Niektorým z nich reálne vyškrabali kolenný kĺb, ďalší podstúpili vymytie kĺbu a tretia skupina podstúpila fingovanú operáciu.

Zaujímavé bolo zistenie, že dva roky po výskume, hlásili všetci jeho účastníci takmer rovnaké výsledky.

Nastalo u nich zlepšenie. Úľava od bolesti a opuchov. Lepšie sa cítili tí, ktorí podstúpili skutočnú liečbu, ale aj tí, ktorí sa podrobili predstieranej operácii, mysliac si, že bola skutočná.

Práve na tomto prípade sa dá pekne poukázať na ich proces očakávania. Všetci totiž čakali a boli presvedčení, že operácia ich stav zlepší.

Neuropsychológovia, ktorí sa venujú štúdiu teórie očakávania hovoria, že je to preto, lebo celý život sa na niečo pripravujeme.

A preto, že náš mozog niečo očakáva, často dostaneme práve to, v čo sme dúfali alebo naopak, to čoho sme sa obávali.

Práve preto je dôležité, aby sme sa zameriavali na to, čo chceme a nie na to, čo nechceme.

Smerujte svoju pozornosť na to pozitívne. Na to, čo chcete. Pretože, kam ide pozornosť, tam ide ENERGIA. 

Prestaňte si hovoriť: “Nechcem, aby som zase ochorel/a.” Pretože práve tým svoj fokus prenášate na to, čo nechcete a to má veľkú tendenciu sa naplniť. Rovnako to funguje aj vo vzťahoch, či medziľudských vzťahoch.

očakávanie


RÝCHLE TIPY


Neobklopujte sa pochybovačmi


Skôr naopak, vyhľadávajte ľudí, ktorí veria vo vaše vízie a podporujú vás. Je to skvelý nástroj najmä na začiatku vašej cesty, keď o sebe ešte neustále pochybujete.

Ak máte niekoho, kto vám pomôže opäť vstať, keď ste boli zrazení k zemi, je to na nezaplatenie.

Po čase však budete potrebovať predovšetkým svoju vlastnú, vnútornú motiváciu.

Takú, ktorá nebude závislá na podpore zvonku. Naučte sa preto motivovať samého seba. Zo svojho vnútra.

Základom je, že sa prestaneme zameriavať na prekážky. Namiesto toho, aby sme ich pomenovali ako problém, k nim začnime pristupovať ako k výzve. Ktorú keď zvládneme, budeme zasa o niečo silnejší.

Vždy majme na zreteli konečný stav, ktorý chceme dosiahnuť.


3 P


Chce to prax, prax, prax. Ak si napríklad neveríte v šoférovaní, nevzdávajte sa po prvej nevydarenej jazde. Chce to len tréning a vyzbrojenie sa dávkou trpezlivosti.

Kľudne si povedzte: “Keď to dokázali iní, prečo by som to nedokázal/a ja?. Zvládnem to.”

Ak máte pocit, že je to nad vaše sily a potrebujete pomoc, nemajte obavy požiadať o ňu. Ale žiadajte tých správnych ľudí. Starostlivo si ich vyberajte. Napríklad ak máte obavu zo šoférovania, zaplaťte si v začiatkoch inštruktora autoškoly.


Založte si zošit “Zvládol som to”


Mnohí majú vo zvyku zameriavať sa práve na to, čo im nejde. V čom neuspeli. A to si potom neustále pripomínajú. “Veď ani minule som to nezvládol. Radšej sa na to vykašlem. Nemám na to…”

Urobte opak.

Zamerajte svoju pozornosť na to, čo sa vám v živote podarilo.

Pokojne si to aj zapisujte. A vždy, keď začnete o sebe pochybovať, prečítajte si, čo všetko ste už zvládli. Pochváľte sa. Samotrýznenie je v dnešnej dobe koníčkom mnohých. Aj preto ich život vyzerá ako vyzerá. Nebuďte sám sebe najväčším nepriateľom. Skôr naopak, staňte sa svojím najväčším fanúšikom na ceste napredovania!

Založte si zošit “Zvládol som to” a píšte si ho po dobu jedného mesiaca. Každý deň. Hoci aj malý úspech. A vždy keď začnete o sebe pochybovať, zalistujte si v ňom.  🙂


Choďte na to postupne


Ak si neveríte vo viacerých oblastiach, začnite na nich pracovať postupne.

Roztrieštená pozornosť vás totiž môže oslabovať a váš proces premeny z “neverím si” na “verím si” by trval podstatne dlhšie.

Zhodnoťte, čo je pre vás momentálne prioritou a zamerajte sa práve na to. Urobte si časový harmonogram, rozkúskujte si svoje výzvy. V Akadémii Andyho Winsona to nazývame starým známym „rozporcujte si slona“ a potom s chuťou do toho!

 

Pretože: „TY NA TO MÁŠ. TY TO DÁŠ!“

 

PS1: Máte nejaké ďalšie rady, ktoré vám pomáhajú keď si neveríte? Podeľte sa o ne v komentároch pod týmto článkom.

PS2: Ak tento článok môže pomôcť aj vašim priateľom a známym, podeľte sa o neho zdieľaním a podporte ho lajkom. Ak sa vám moje články páčia podporte ich v súťaži „Bloger roka 2017“.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here