Štefan Farkaš prišiel s prelomovým nápadom! Vytvoril špeciálnu jednotku HAKA. Tá slúži na zastavenie krádeží áut a bicyklov. Štefan Farkaš dokonca vytvoril bezplatnú aplikáciu, pomocou ktorej môžete odhaliť kradnuté auto aj vy! Slováci tak pomáhajú hľadať kradnuté autá a robia vrásky na čele autičkárom a tým, ktorí sa snažia odcudziť majetok niekoho iného. Štefan Farkaš z HAKA je človek, ktorý si zaslúži najvyššie uznanie. Stojí si za svojimi hodnotami, nech sa deje čokoľvek! Človek, ktorý vzal spravodlivosť do vlastných rúk. Bojuje proti úplatkárstvu a tvrdí, že človek by si mal chrániť predovšetkým svoju česť a morálku. Dámy a páni, pridajte sa do „rodiny“ tých, ktorí pomáhajú spravodlivosti. Na facebooku má skupina HAKA už viac ako 200 000 členov.

 

Náš dnešný hosť je človek, ktorý robí obrovskú službu pre ľudí. Je zakladateľom, povedal by som organizácie a zároveň aj aplikácie HAKA – Hľadá sa auto, krádeže automobilov. Človek, ktorý urobil jednu veľmi veľkú a prospešnú vec pre tých, ktorí sa ráno zobudili a svoje auto pred domom nenašli. Ako sa darí?

Dá sa povedať, že určite sa nám začalo dariť vo veľkom, pretože k našej skupine HAKA sa pridáva veľa členov skupiny a vyslovene to máme na báze, že…nie sú to len členovia skupiny, ale je to vlastne aj rodina HAKA, takže naozaj napredujeme. Je to vlastne taký projekt, do ktorého zapájame nielen policajtov, ale zapájame do toho hlavne širokú verejnosť, pretože ten projekt slúži pre nich. Je to o tom, aby sme im proste pomohli. Keď sa ukradne vozidlo, je to veľký citeľný zásah pre každého človeka, pretože tie vozidlá nie sú len nejaké…niečo čo len stojí vonku, ale treba s tým chodiť do práce, odvážať deti a to vozidlo je obrovský služobník. Dnes tí Slováci nezarábajú také veľké peniaze, aby si mohli tie autá kupovať stále. Čiže po investícii najväčšej, čiže vaše bývanie, je to druhá najväčšia investícia v živote. Veľa ľudí, autičkárov, toto zneužíva, je to veľmi dobrý biznis. To znamená, keď ukradnete vozidlo v nejakej väčšej hodnote, predáte ho úplne v pohode za 5-6 000€ na diely, ale škoda pre toho človeka samotného je nevyčísliteľná. V prvom rade je to citová záležitosť. Je to aj obrovský zásah do vášho pocitu bezpečia, keď zistíte, že vás o niečo pripravia a nejak ste sa spoliehali. Je to niečo, ako keď vojdú do bytu a už sa vám tam aj zle býva, pretože ste mali pocit nedotknuteľnosti a zrazu vás napadli zlodeji, ktorí prišli a zasiahli vám do vášho súkromia. Takisto je to aj s autom. K tým autám máme nejakú citovú väzbu, radi sa fotíme s autom, radi si ho vylepšujeme, nechceme mať tuctové auto a teraz prídu zlodeji a oni vás o toto pripravia. Pripravia vás o člena rodiny v podstate.

A ty si sa rozhodol teda pomáhať.

Samozrejme. Urobili sme to v podstate tak, že myšlienka je: Pomoc ľuďom.

Ty si mi hovoril tvoj príbeh o tom, ako si začal pracovať ako SBS-kár v Čechách a čo si dokázal urobiť majiteľovi jednej firmy… A toto je presne to, čo hovorí o tých pevných zásadách, že si človek stojí za svojimi hodnotami nech sa deje čokoľvek. Takže ako to bolo?

Približne keď som mal 20 rokov som sa rozhodol, že pôjdem preč zo Slovenska, skúsim šťastie v zahraničí. Prišiel som do Čiech, konkrétne do Prahy…firmu nechcem menovať… V podstate išlo o to, že som prišiel ako SBS-kár, za nejaké dva mesiace som mal strašne veľa záchytov, keď ma zaúčali ako SBS-kára u nás na bráne tej firmy, kde som začal, tak povedali: „Nič nerieš. Tuto otváraj bránu a nerob zbytočne problémy. Tvoja úloha je otvoriť bránu, vypustiť von a tým to skončilo.“ Samozrejme s tým som sa nedokázal nejak vnútorne zmieriť, pretože však keby to bolo postavené na tom, že otváraj bránu, tak tam stačí nejaká elektronická brána a nie je tam potreba ľudský faktor. No a začal som robiť dusno. Boli nejaké výstupové protokoly, začal som zisťovať, že odkiaľ to má, čo to má a ako. Išlo o to, že v podstate za dva mesiace sa zadržalo nejakých 1200 prázdnych paliet, 3 plné palety so zbožím a v podstate urobil som ešte aj to….samozrejme pred tým tam žiadne záchyty neboli…a urobil som aj to, keď sa našlo zbožie v kamióne, tak ma uplácali, podotýkam, že vtedy som bol s peniazmi veľmi zle, úplatky som prijal samozrejme od nich, ale takou formou, že on ma uplatil, ja som zobral peniaze, zobral som aj zbožie, zavolal som políciu a odovzdal som aj úplatok aj zadržané zbožie. On mal z toho zle a ja som mal dobrý pocit, že som odolal. A prinieslo to výsledky, pretože…celý úspech je postavený na tom, že môžete mať v podstate čokoľvek. Ja osobne tvrdím, že dnes máte auto, ukradnú vám ho a nemáte nič. Dnes máte dom, zajtra z nejakých nešťastných okolností sa napríklad zapáli a nemáte nič. Dnes máte ženu, no bohužiaľ môže sa stať taká situácia, že sa nepohodnete a nemáte nič. Jediné čo máte pevne vo svojich rukách je vaša česť a vaša morálka. Tú keď si necháte zobrať, vtedy sa stanete skutočne žobrákom. Do tej doby, pokiaľ si ochraňujete ten jediný majetok, tú vašu česť a vaše slovo, nemá vás ako kto okradnúť. Nie je podstatné, čo máte vo finančnom svete a dá sa povedať, že trochu aj tými financiami opovrhujem, pretože si myslím, že peniaze robia v rodinách veľké zlo a aj medzi ľuďmi. Ja to staviam na úplne niečom inom. Ten, kto mi tú ruku podá, tak ja mu ju tiež podám. Keď ma niekto požiada o pomoc, ja mu pomôžem. Neočakávam, že mi to vráti. Nie je dôvod. Za celý môj život som sa skonfrontoval tým, že keď som ja niekomu pomohol a keď som ja potreboval, tak vždy prišiel nejaký neznámy človek a pomohol mi. Takže ono to funguje. To, čo odovzdáte a je úplne jedno komu, sa vám skôr či neskôr vráti. Ako sa postavíte do sveta ľuďom, tak tak sa vám to vráti. Keď budete zlý a budete robiť zlobu, tak sa vám vráti zloba. Či od toho človeka, ktorému robíte zle alebo od iného.

Ty si typickým príkladom toho, že ty si dobré odovzdal, dobré sa ti vrátilo, pretože nastala situácia, že na tú tvoju bránu, kde si robil vrátnika došiel samotný majiteľ obrovskej firmy, pre ktorú si pracoval. Čo nasledovalo potom?

V podstate boli tri ponuky. Keď videl, že ako to funguje, tak som dostal tri ponuky, na ktoré vlastne ešte aj dnes nezabudnem, Prvá bola milión korún českých bezúročne, aby som si založil vlastnú bezpečnostnú firmu a aby som ho strážil. Druhá možnosť bola pracovať na živnosť s nejakým veľkým platom a tretia byť jeho zamestnancom.

A čím si ho presvedčil? Lebo tomu predchádzala taká úsmevná situácia…

Chcel odchádzať cez bránu a povedal, že je majiteľ. Ja samozrejme v žiadnom prípade nepustím nikoho, pretože to, že mi niekto povie, že je majiteľ, to mohol byť hocikto iný. Ako mal krásne auto, bolo vidieť, že pán je pekne poobliekaný, že rozhodne sa pohybuje v takej spoločnosti, kde tie peniaze hrajú zásadnú rolu a má aj postavenie, ale cez to všetko boli jasne stanovené smernice na výstup cez tú bránu a či tam príde majiteľ, či tam príde premiér, alebo ktokoľvek iný, podrobí sa kontrole ako každý iný. Takže na základe toho sme si potom dali tú debatu u mňa v kancelárii, kde som mu ukázal, ako to vyzerá na tej jeho firme, že koľko je tu krádeží a že by bolo vhodné začať robiť nejaké preventívne protiopatrenia, aby sa tá trestná činnosť, ktorá tam je začala riešiť. Majiteľ vyhodnotil, že tie informácie, ktoré mu dávam sú relevantné, že stoja na nejakých základoch a uznal, že treba začať niečo na tej bráne, ale aj celkovo vo firme robiť a potom v podstate ma oslovil, že nech o týždeň prídem k nemu do kancelárie.

A tu začala tvoja cesta za úspechom…

Áno, dá sa povedať, že tu to začalo. Dostal som šancu… Ja musím podotknúť, že som vyučený maliar interiérov, v súčasnosti robím SBS-kára, ale cez to všetko tvrdím…aj teraz pracujem v jednej firme, strážim jeden obchodný dom a v podstate ma pozná celé vedenie toho obchodného domu. Nie je to o tom, že by ma poznali riaditeľka alebo manažérka, ale oni vedia, čo tam robím, že aká robota sa tam odvádza. Dnes som v podstate nasadzovaný na tie najhoršie obchody, kde sú najhoršie inventúrne výsledky, tak v podstate tam idem, aby som ten obchod prečistil. Ako vnútorne od zamestnancov, tak aj od ľudí, ktorí cielene chodia a vo veľkom rozkrádajú obchodné domy.

Viac už vo videu!

Štartujeme!Sledujte tretiu časť novej inšpiratívnej nálože s úspešnými.Každý týždeň nové diely! Zadajte svoj e-mail a po zverejnení každej novej časti vám dáme vedieť medzi prvými:


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here