Úspešný klavirista a hudobník Martin Kráľ:

„Pri dosahovaní úspechu je veľmi dôležité  byť trpezlivý a vytrvať. Rovnako je dôležité vedieť povedať NIE. Aby človek nerobil veci na úkor seba. Vzdal som sa štúdia práva a vymenil ho za klavír. Bolo náročné oznámiť to rodine a povedať: „Toto je môj život a chcem robiť, čo ma baví.“ Ale keď som to urobil, padol mi kameň zo srdca. Vtedy sa akoby uvoľnila tá energia a začali do môjho života prichádzať príležitosti. Začal som naplno ísť za tým, po čom som túžil a úspech sa dostavil sám. „

Pri úspechu je samozrejme dôležité aj zdravie. Robiť to, čo ťa baví a byť zdravý. Aj preto sa snažím mať vyvážený život. Som zvyknutý veľa pracovať a keď už sa do niečoho pustím, tak to robím na milión percent a vyžaduje si to moju energiu.

Či je to koncert, či je to nejaká iná akcia, kde sa venujem ľuďom, tak sa mi stáva, že po pár dňoch príde človek domov taký vyčerpaný „ako keby vycucne“, tá energia chýba. Preto potom potrebujem zrelaxovať: wellness, čas pre seba, aj samota by som povedal… Treba vedieť byť aj sám so sebou.

Mne osobne dosť dlho trvalo, kým som zistil, že sa musím naučiť hovoriť NIE vo svojom živote. A to v rôznych situáciách.Či to boli ľudia okolo mňa, či to boli nejakí priatelia, o ktorých som si myslel, že sú priatelia, ale nakoniec neboli.

A ako náhle som sa naučil…nehovorím, že to viem stopercentne, ale naučil som hovoriť alebo vážiť si svoj čas a povedať: Nie, nemôžem, mám tu takúto povinnosť, niečo musím spraviť, je to niečo dôležitejšie. Alebo ten čas pre seba… ide s tým ruka v ruke.

Čo sa týka môjho života…Zažil som aj v mojej mladosti, že som bol vždy taký rebel. Nevenoval som sa úplne naplno klavíru. Ja som sa hľadal ako človek. Zažil som aj nepríjemné veci, na hrane zákona by som to povedal, keď som mal 17-18. Ale chvalabohu ma ten život nejako…obrazne usmernil, využil som šance, ktoré som dostal a určil som si trošku priority.

Ale povedal by som, že zaujímavé bolo to, že ja som chcel ísť svojou cestou, povedzme skladanie piesní, piano a tak ďalej. Ale som popri študoval právo napríklad. Ja som bol vedený od rodiny smerom, že musíš byť inžinier, musíš byť právnik. Ale už na mne bolo badať v detstve, že ja idem trošku iným smerom. Moja rodina to brali, že aj ten klavír je len nejaký môj koníček, že to sa len zabávam, že o dva roky už to nebudem robiť.

A až to došlo do toho, že ja som v treťom ročníku na práve povedal rodine: „Ľudia počúvajte toto je môj život, ja chcem toto robiť. Toto ma baví, to právo ma až tak nebaví, okay, mám tu nejaké základy všeobecné, teším sa, že som absolvoval nejaké roky na tom práve, ale to nie je to, čo chcem robiť.“ Ja som na univerzite chodil do auly hrávať na klavíri. Takže ja už som sa menil, menil, menil, no a jedného dňa som zozbieral vnútornú silu a povedal som to všetkým doma. Neviete si predstaviť ten krásny pocit, keď to padlo zo mňa.

A potom prišla s týmto rozhodnutím aj veľká neistota. A ja som vedel, že okay, idem asi do risku. Ale snažil som sa ísť… ten prvý pocit, ktorý som stále v sebe mal… mňa to hnalo, že Martin choď si za tým. Teba to teší vnútorne, hreje ťa to pri srdci. A toto ma hnalo na to, že povedať rodičom a rodine, že ľudia ja chcem ísť iným smerom.

Nevedel som, čo čakať a otec položil ruku na moje rameno a vraví:“ Polroka sme to už vedeli o tebe. Polroka. Takže proste, že oni tušili, že niečo so mnou už nie je v poriadku, že proste žijem v nejakom väzení a od vtedy sa naozaj ako keby…tá energia nejako uvoľnila a začali prichádzať príležitosti. Začal som naplno ísť za tým, čo chcem. Išiel som vtedy na 50%, odvtedy idem na 100%.

V mojom prvom debutovom albume som spomenul myšlienku, ktorú som mal v sebe. Ja som pred pár rokmi začal dostávať správy, ako prišli prvé videá na youtube a ešte som to nerobil profesionálne, robil som to viac menej amatérsky a dostával som echo od ľudí: „Potešila ma tvoja pesnička, dostal som sa z nejakého problému, uvoľnil som sa, mal som problém, ale vyriešil som to tým, že som si vypočul pesničku.“ Takéto správy.

Vtedy som pochopil, že vlastne ja si možno ani neuvedomujem, lebo nie každý sa odváži vám napísať, že Martin pomohol si mi. To je možno štipka z toho všetkého. Ale ja som na tých správach videl, že vlastne ja, že nie len seba teším tým, že ma baví hrať, že to robím zo srdca, ale vlastne možno aj tým môžem pomáhať zlepšovať ľuďom život. Tou hudbou. Lebo moja hudba je skôr taká nie diskotéka, ale upokojiť sa. Zavrieť sa niekde a zrelaxovať. Takže toto je…beriem to ako moje poslanie už aktuálne. Tešiť a robiť ľudí šťastnými. To by som povedal akože jednou vetou takto.

Čo viac prezradil tento mladý hudobník vo svojej osobnej spovedi? To sa dozviete vo videorozhovore!

Štartujeme!

Sledujte tretiu časť novej inšpiratívnej nálože s úspešnými.

Každý týždeň nové diely! Zadajte svoj e-mail a po zverejnení každej novej časti vám dáme vedieť medzi prvými:


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here