“Peniaze ešte nikoho šťastným nespravili, ale radšej budem nariekať v Jaguári než v autobuse.” Francoise Sagan

Peniaze, peniaze a ešte raz peniaze.

Téma, ktorá Vám dokáže “zdvihnúť tlak” alebo naopak,  vzbudiť široký a spokojný úsmev na tvári. Je to zároveň oblasť, ktorá vyvoláva v ľuďoch mnoho rozporuplných pocitov. Teraz prestaňte čítať a spomeňte si, aké výroky Vám vyskočia v hlave v súvislosti s peniazmi.

Hotovo? Máte to? 🙂

A teraz si predstavte situáciu, že ste v práci, v kruhu rodiny či so známymi a nahlas poviete: “Mám veľmi rád peniaze! Chcem byť bohatý! Naozaj mám rád peniaze!”

Vo väčšine prípadov by ste hneď dostali studenú sprchu: “Peniaze nie sú všetko! Za peniaze si šťastie nekúpiš! Peniaze sú nástrojom diabla a pôvodcom všetkého zla! Radšej budem chudobný a šťastný ako bohatý a nešťastný! Nepotrebuješ veľa peňazí. Buď rád, že máš na jedlo a strechu nad hlavou. Všetci bohatí sú klamári a zdierači.”

Ak by ste povedali, že chcete byť bohatý, väčšina ľudí sa totiž zľakne. Akoby ste povedali niečo vulgárne a neslušné. A namiesto dobrých pocitov sa v súvislosti s peniazmi začne objavovať strach.

A teraz mi dovoľte položiť Vám otázku. Ako sa cítite Vy? Chudobný? Bohatý? Aký je Váš vzťah k peniazom? Pre Váš finančný úspech je totiž dôležité, aby ste poznali, čo si v skutočnosti o peniazoch myslíte.

Historicky práve dnes žijeme v ideálnom období, čo sa týka zarábania peňazí. Áno dnes. Aj napriek tomu, že nás médiá kŕmia neustále pretrvávajúcou krízou. Keď počty nezamestnaných rastú ako účet za potraviny v miestnom hypermarkete.

Doteraz nebolo v obehu toľko peňazí, cenných papierov a drahých kovov ako dnes. Aj napriek tomu sa však vo svete znásobuje počet chudobných oproti bohatým.

Možno ste si teraz pomysleli: “Fajn. Ak je teda peňazí dosť, ako je potom možné, že sa po celom svete vytráca stredná vrstva?! Ako je možné, že chudobní sú ešte chudobnejší a bohatí bohatnú rýchlosťou svetla?!”

V čom to je?

Áno, tá myšlienka, ktorá Vám teraz mohla preblesknúť hlavou, či v tom nemá prsty nastavenie mysle a samotný prístup je správna. 🙂

Rád by som Vám teraz predostrel jeden veľmi zaujímavý celosvetový úkaz. Ako je možné, že niekto chudobný sa náhodne dostane k miliónom (napríklad vyhrá Lotto) a po čase má na bankovom účte opäť nulu? A naopak ako je možné, niekto bohatý má milióny a skrachuje, no povedzme do roka má svoje milióny späť?

Takýchto reálnych príbehov je vo svete mnoho. Možno ste o nich počuli aj Vy.

Za všetky príklady spomeniem príbeh Michaela Carolla z Veľkej Británie, ktorý v roku 2002 vyhral v Lotte 11,3 milióna eur. Slušná suma peňazí. Avšak… rozhodol si ich bezhlavo užiť. Vychytené hodinky, štýlové autá, užívanie si s kamarátmi.

Dnes údajne ráta každý cent, živí sa ako maliar natierač za 87 eur týždenne a dokonca tvrdí, že takto je spokojnejší. Presný príklad toho, čo sa stane, keď sa k veľkým peniazom dostane niekto, kto z nich má v podstate strach.

Pozrime sa však aj na opačný príklad:

Eric Ho. Môj blízky priateľ a uznávaný biznisman, ktorého si pozývam aj na moje tréningy. Naposledy ste ho mohli vidieť na mojom trojdňovom tréningu Tajomstvo Mysle Bohatých, z ktorého sme pre Vás pripravili aj exkluzívnu reportáž.

Práve Eric je žiarivým príkladom toho, že nezáleží na tom, ako hlboko padnete. Dôležitejšie je, že sa pozviechate a od toho dna sa znovu odrazíte.

Eric sa vo veľmi mladom veku vrhol do podnikania s oceľou. Obchody mu čoskoro vyniesli prvý milión. Po čase však okúsil trpký pád kvôli nesprávnej investícii. Nielen, že prišiel o všetko, ale začal sa topiť v dlhoch!

eric ho_iprava

Väčšinu ľudí by takáto situácia položila na lopatky. Eric sa však zaťal. S odhodlaním sa pustil do ešte intenzívnejšej práce. Onedlho získal všetky peniaze naspäť! Dnes vlastní najväčšiu spoločnosť na recyklovanie pneumatík a ocele a sieť reštaurácií vrátane luxusnej reštaurácie v centre Londýna.

Možno ste si teraz pomysleli: “Ok, Andy, stačí. Poď už k veci. V čom to teda je? V čom sa líšia bohatí ľudia od chudobných? Je to tajomstvo ukryté v tom, že sa človek narodil pod šťastnou hviezdou? Že mu sudičky nadelili do vienka viac už pri narodení? Vedeli sa dobre narodiť?”

Moja odpoveď znie:

Sú aj také prípady, ale podľa mňa je to tajomstvo ukryté niekde inde. Tkvie v nastavení mysle a Vašom prístupe k peniazom a k životu.

Väčšina úspešných a bohatých sa k svojmu úspechu dostala vďaka tomu, že na ňom vytrvalo, intenzívne a zanietene pracovali. Museli v prvom rade prijať za svoj život ZODPOVEDNOSŤ. A tiež mať vieru a odhodlanie ísť za svojimi cieľmi.

A toto sú základné rozdiely v tom, ako premýšľa bohatý a chudobný človek.

peniaze2

BOHATÝ vs CHUDOBNÝ

preberá zodpovednosť – prenecháva zodpovednosť

zameriava sa na príležitosti – vidí len prekážky

obdivuje bohatých – nenávidí bohatých

verí, že si život organizuje sám – verí len na náhodu

vyhľadáva bohatých – vyhýba sa bohatým

necháva, aby peniaze pracovali pre neho – pracuje pre peniaze

sústredí sa na svoje silné stránky – podceňuje sa

vie sa predať – nevie sa predať, vyhovára sa

vidí príležitosti –  vidí problémy

vidí potenciál – vidí, o čo všetko by mohol prísť

hovorí si: dokážem to – hovorí si: nedokážem to

hľadá výhody – hľadá výhovorky

verí, že uspeje – verí, že neuspeje

má odvahu – má stále strach

plní si svoje sny – plní sny niekomu inému

postaví sa pred dav – postaví sa do davu

sústredí sa na prítomnosť a budúcnosť – myslí na minulosť a bojí sa budúcnosti

sleduje rast svojho majetku – sleduje len stav výplaty

vie povedať NIE – nevie povedať NIE

pracuje na sebe – je mu všetko jedno

 

Dovoľte mi teraz jedno prirovnanie. Ak sa rozhodnete zhodiť nadbytočné kilá, čo urobíte?

Okrem toho, že začnete cvičiť a hýbať sa (teda pracovať na sebe), je potrebné zmeniť aj jedálniček. Darmo budete usilovne cvičiť, ak zjete na večeru vyprážaný rezeň s hranolkami a ako dezert dva krémeše. Jedno bez druhého proste nejde.

Podobne je to s úspechom a bohatstvom. Aj svoju myseľ “kŕmite” a dodávate jej potravu vo forme informácií a myšlienok, presvedčení a návykov, ktoré máte v sebe zakorenené. Len ten, kto svoju myseľ “kŕmi” zdravými, výživnými a pozitívnymi myšlienkami, je na tej správnej ceste k finančnej slobode a nezávislosti.

V tomto článku by som sa však s Vami rád podelil o 3 kroky ako dosiahnuť úspech ako taký, nie len finančný.

Zoznámil ma s nimi môj učiteľ Robert Dilts, profesor z NLP Univerzity v Santa Cruz v Kalifornii. Ak chcete dosiahnuť úspech, mali by ste dodržať tieto 3 kroky :


1. Stanovte si cieľ


Vytvorte si konkrétnu, čo najpresnejšiu predstavu svojho cieľa. Kašlite na obavy. Predstavte si konečný želaný stav so zvukmi, ktoré chcete počuť, s obrazmi, ktoré chcete vidieť, s chuťami, ktoré chcete cítiť, keď už v tom cieli budete.

Robia to tak napríklad aj vrcholoví športovci. Svoj úspech si najskôr vystavajú vo svojej hlave. Keď idú na zápas alebo na preteky, nastavia svoje podvedomie na želaný koncový stav.

Napríklad si predstavujú ako stoja na stupni víťaza. Ako dvíhajú nad hlavu zlatý pohár. Ako na okolitý dav ľudí striekajú šampanské. Ako im ľudia gratulujú k úspechu. Predstavujú si skandovanie ľudí. A tento stav plne preciťujú.


2. Buďte vnímaví


Na svojej ceste za dosahovaním cieľa buďte vnímaví a majte zmysly otvorené, aby ste zhodnotili, či smer ktorým napredujete vedie k Vášmu cieľu. Vnímajte, čo sa na Vašej ceste za cieľom deje. Lebo nie vždy sa deje to, čo si želáte.

Pokiaľ zistíte, že to, čo sa okolo Vás deje Vás od cieľa skôr odkláňa, treba pristúpiť k pružnej reakcii. Zastaviť sa a veci začať vedome meniť. Jednoducho buďte vnímaví, aby ste vedeli v prípade potreby “prehodiť výhybku” a dostali sa k Vášmu cieľu.


3. Pamätajte na pružnosť


Ak sa smer cesty nevyvíja tak, ako by ste ste chceli, PRUŽNE reagujte. Meňte svoje správanie, upravte stratégiu a sústreďte sa na cieľ, pokiaľ nedosiahnete to, čo chcete. Hlavne sa nebojte tú stratégiu meniť.

Pretože ak budete robiť stále to isté, nemôžete očakávať iné výsledky. Ak si niečo do detailov naplánujete ešte to neznamená, že je to ten najsprávnejší spôsob, ako sa k cieľu dostanete.

Po ceste sa Vám do cesty môžu postaviť rôzne neočakávané výzvy a bude treba na ne reagovať. Takže, rada jasná. Ak niečo nefunguje, zmeňte svoj prístup a pružne reagujte.

A možno sa Vám po ceste za Vašim cieľom stane aj to, že nájdete iný zmysluplnejší cieľ. Že sa Vaše priority v rebríčku hodnôt zmenia 🙂

 

To na čo sa sústredíte, to sa stane Vašou realitou. Na záver mám preto pre Vás malú úlohu:

Vezmite si do ruky pero a papier a napíšte si, aké sú Vaše ciele na tento rok. Možno ste to už stihli pri bilancovaní starého roka. Ak áno, tak si ich ešte raz prečítajte. Ku každému cieľu dopíšte aj predbežnú stratégiu, ktorú chcete zvoliť na to, aby ste sa k danému cieľu dopracovali.

 

PS1: Zaujala Vás aspoň jedna myšlienka z tohto článku? Ak áno, podporte ho lajkom a zdieľaním. Možno pomôže aj Vašim blízkym.

PS2: Aké sú Vaše skúsenosti s bohatstvom a úspechom? Máte radi peniaze? Alebo naopak, neviete, čo by ste s veľkou kopou peňazí robili? Podeľte sa o svoje názory v komentároch aj s ostatnými.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here