Hneď na úvod tohto článku si odpovedajte na nasledujúce otázky: Ste spokojní so svojím životom? Ste zdraví? Šťastní? Finančne zabezpečení? Baví Vás to na tejto našej modrej planéte? Alebo každodenné bytie považujete skôr za spleť trápení a prekážok?

Možno ste si teraz pomysleli, načo sa Vás to pýtam. Prečo Vás provokujem. Možno prechádzate náročnými životnými skúškami. Alebo môžete mať pocit, že Vám život neustále hádže polená pod nohy. Že ste smoliar/ka.

To ako momentálne vyzerá Váš život, je výsledkom Vašich doterajších rozhodnutí a Vášho konania.

A práve toto, priatelia, je tá skvelá správa! Pretože to znamená, že všetko čo sa udeje odteraz, je len a len vo Vašich rukách.

Každý nový deň Vám dáva možnosť ZMENY. Príležitosť vziať svoj život za pačesy. Kedy sa do toho pustíte? Žeby tu a teraz? 🙂

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na šesť vecí, ktoré ak zmeníte, začnú sa aj vo Vašom živote diať zázraky.

Zároveň sú takou malou ochutnávkou toho, čo sa môžete dozvedieť na jedinečnom živom tréningu Mysli, Konaj, Zbohatni, ktorý som pre Vás pripravil na základe svojej dlhoročnej práce. Je pripravený špeciálne tak, aby bol prístupný pre všetkých, ktorí chcú napredovať a odštartovať svoju cestu k vysnívaným cieľom a k životu, po akom túžia.

Teraz sa už ale pozrime na 6 vecí, ktoré ovplyvňujú Vaše životy a budujú realitu Vašich dní.


1. Informácie, ktorými denne kŕmite svoje telo a myseľ


Noviny, televízia, rádio, internet. Z každej strany k nám prúdia informácie. Občas môžete mať až pocit ťarchy, pretože ste informáciami zavalení. Netreba ich už pracne vyhľadávať ako kedysi. Informácií máte všade koľko len chcete. Svetu vládne preinformovanosť.

Ako z toho von? Ako sa nastaviť tak, aby Vám všetky tie negatívne a manipulatívne veci časom neroztrhali hlavu a nezbláznili ste sa z nich?

Odpoveď znie: Naučte sa s nimi pracovať. Otočte situáciu. Vládnite Vy im. A nedovoľte, aby oni chytili do svojich pazúrov Vás.

Úspech je podmienený tým, ako s informáciami dokážete pracovať. Čo si z nich vyberiete. A ako s nimi následne naložíte. Ako ich pretransformujete do akcie a praktického života. A v neposlednom rade, aké informácie úplne odignorujete. To rozhodne, či budú Vašimi pomocníkmi alebo katmi.

Čím kŕmite svoju myseľ Vy? Odkiaľ čerpáte informácie? Listujete vo voľných chvíľach bulvárnymi časopismi alebo si radšej otvoríte obľúbenú knihu?

A ako ste na tom pri surfovaní na internete? Pozeráte najčastejšie videá, kde niekto niekoho strápňuje? Nedočkavo klikáte na pikošky o tom, kto zo šoubiznisu mal kedy prepotené tričko alebo ho nafotili v nelichotivej situácii?

Čo tak vyberať si radšej články a videá, ktoré Vás obohatia? Napríklad najnovšie vychytávky z Vašej brandže a rozhovory so zaujímavými ľuďmi. (Pozor, tu naozaj nemám na mysli posledného víťaza reality show.)

Informácie sa nezastaviteľne preháňajú našimi ušami aj pri každodennej komunikácii s ľuďmi.

Ozaj, s kým trávite najviac času Vy? S úspešnými ľuďmi, ktorí sa neustále posúvajú vpred alebo so zabehnutou krčmovou partiou, s ktorou hodiny nadávate na život?

Vraví sa, že sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času. S kým svoj čas trávite Vy? 🙂

Pamätajte: Základom je vyberať si, aké informácie vôbec vpustíte do svojej hlavy.


 2. Myšlienky, ktoré živíte vo svojej hlave


Young woman thinking of her wishes

Informácie, ktoré sa Vám dostávajú do hlavy následne ovplyvňujú Vaše myšlienky. A tie sú úzko späté s Vaším vnútorným prežívaním.

Práve na základe zbytočných alebo negatívnych informácií môžu vzniknúť obmedzujúce presvedčenia.

Tie sa prejavujú ako vnútorný potmehútsky hlas, ktorý sa Vám prihovára: “Lepšie už bolo. Dnes sú úspešní len podvodníci, zlodeji a mafiáni. Svet je už úplne skazený. Kam tento svet vôbec speje. Poctivou prácou ešte nikto nezbohatol. Čo nového sa dnes ešte dá vymyslieť?”

Urobte to naopak. Práve tu je dôležitý Váš prístup k veci. Vaše myšlienky sa totiž môžu stať Vaším skvelým pomocníkom.

Hovorte si: “Dnes je okolo mňa toľko informácií, vďaka ktorým začať podnikať je oveľa jednoduchšie ako kedysi. Aké máme šťastie, že je pre nás otvorených toľko možností a príležitostí. Je skvelé, že stojí predo mnou táto prekážka. Keď ju zvládnem, budem zasa o čosi silnejší.”

Začnite si okolo seba všímať a vyhľadávať pozitívne veci. Hovorí sa tomu selektívna pozornosť a je to veľmi zaujímavá vec. Je to vlastne akýsi druh filtra, ktorý oddeľuje a triedi javy.  

Jednoduchý príklad: Ženy, ktoré čakajú bábätko majú zrazu pocit, že všade okolo seba vidia tehotné ženy. Majú pocit, že predtým ich toľko nebolo, pravda je však taká, že predtým si ich vôbec nevšímali.

Alebo si chcete kúpiť čierne auto určitej značky. Zrazu sa Vám môže zdať, že takýchto áut je plné mesto. Vidíte ich aj tam, kde by ste nikdy nečakali.

A presne tak je to so všetkým. To, na čo sa sústredíte, čo si vedome vyberáte, toho zrazu okolo seba vnímate viac. Však aj Vy chcete mať okolo seba viac pozitívneho? 🙂

Tip naviac: Stratégia “VYMAŽ”: Túto techniku praktizujem ja sám niekoľkokrát denne. Podľa potreby. Spočiatku Vám môže prísť čudná, no funguje skvele!

V praxi to vyzerá takto: Ak sa stretnete počas dňa s niečím negatívnym (super to funguje na pochmúrne myšlienky), poviete si nahlas slová: VYMAŽ! VYMAŽ ! VYMAŽ! A hneď potom si poviete nejaký pozitívny výrok. Napríklad: Život je krásny a ja som otvorený a prijímam výzvy. Zvládam výzvy s ľahkosťou.


3. Emócie, ktoré prežívate


Myšlienky, ktoré sa nachádzajú vo Vašej hlave priamo vyvolávajú emócie, ktoré prežívate.

Ak sa zahltíte negatívnymi myšlienkovými pochodmi, zmocní sa Vás strach, úzkosť, čierne videnie sveta. Urobte to naopak. Živte v sebe pozitívne myšlienky. Skúste si to na vlastnej koži. Myslite pozitívne. Viac sa usmievajte. Berte veci s rezervou a skúste si vedieť urobiť srandu aj sami zo seba.

Zistíte, že ak zvolíte takýto prístup k životu, bude sa Vám akosi ľahšie dýchať. Prekážky, ktoré Vás postretnú, začnete vnímať skôr ako výzvy. Máte tak našliapnuté zvládať ich ľahšie a s odhodlaním.

Môžete sa dokonca začať cítiť zdravšie, šťastnejšie, silnejšie – len tak, bez zjavnej príčiny.

Ako sa hovorí: Nie každý deň je skvelý, ale v každom dni môžete nájsť niečo skvelé. Tešte sa preto z maličkostí a užívajte si moment. Precíťte ho.

Ako v sebe umocniť pozitívny prístup a vedieť sa postaviť prekážkam sa budeme úplne konkrétne učiť aj na tréningu Mysli, Konaj, Zbohatni. Práve tu Vám prezradím prepracované prístupy, ktoré môžu zmeniť aj Váš život k lepšiemu.


4. Rozhodnutia, ktoré robíte


confusion , direction , arrow

Je logické, že rozhodnutia, ktoré robíme priamo ovplyvňujú to, aké výsledky sa v našom živote dostavia. Absolútne všetky rozhodnutia. Nielen tie, ktoré na prvý pohľad vyzerajú zásadne: či zostanete v súčasnej práci alebo dáte výpoveď, či zostanete v súčasnom vzťahu, či prijmete ponuku na zahraničnú stáž.

Patria sem aj zdanlivo maličké a naoko nevýznamné rozhodnutia. Či si zabezpečíte každý večer kvalitný spánok alebo ponocujete a doblba prepínate televízne kanály.

Či si doprajete zdravé, čerstvé jedlo alebo do seba hádžete rýchle občerstvenie a tak systematicky pracujete na svojej nadváhe a zdravotných problémoch.

Či sa rozhodnete povedať nie alebo budete aj naďalej vychádzať v ústrety celému svetu na úkor vlastného času a následne budete na seba nahnevaný.

Alebo ako riešite svoju frustráciu ? Výdatne ju zapijete pár pohárikmi a na druhý deň Vám bude ešte horšie, alebo sa idete radšej “zničiť” do fitka, vyplavíte endorfíny, dobre sa vyspíte a na druhý deň Vám možno riešenie vpláva do mysle samo od seba.

Každý deň robíme kopec rozhodnutí, ktoré vytvárajú realitu, ktorú žijeme. Vždy keď máte na výber, zamyslite sa, či je toto rozhodnutie vo Váš prospech. Či má pre Vás nejaký prínos. Či Vám zabezpečí krajší, lepší život po akom túžite.

Jednou z charakteristík úspešných ľudí je vytrvalosť a schopnosť vzdať sa krátkodobého pôžitku v prospech dlhodobého úspechu a dosiahnutia stanoveného cieľa.

Úplne jednoduchý príklad: rozhodli ste sa, že zhodíte prebytočné kilá. Na oslave Vás presviedčajú, že jeden deň Vás nezabije, ste predsa na oslave, veď to poznáte. A tak poľavíte, ustúpite a napcháte sa dobrotami. Verte, že už zajtra Vás to bude mrzieť.

Tip: Svoje rozhodnutia robte vždy s ohľadom na svoj konečný, vytýčený cieľ.


5. Činnosti, ktorým sa venujete počas dňa


Ako vyzerá Váš deň? Úprimne. Prežívate ho aktívne, zmysluplnou činnosťou?  Alebo pol dňa zabijete surfovaním po internete, posielaním postov na sociálne siete a následne ste na seba nahnevaní, že ste zase nič nestihli?

Vyberiete sa po práci zahrať si squash, nájdete si čas na jogu, prípadne sa venujete svojim deťom? Alebo naopak, robíte aktivity ktorými zabíjate drahocenný čas?

Možno pozeráte po práci telku a keď odbije nočná hodina jedenásta, uložíte sa v pyžame do postele a ste radi, že konečne spíte. To je už ale jasný signál prežívania a nie žitia.

Všetci máme k dispozícii 24 hodín denne. Niekto si ich užíva naplno a cíti, že opäť z dňa niečo mal, iný nadáva, že to bol zase raz deň blbec.

Keď si náš organizmus predstavíte ako strojček v hodinkách, tak vhodnými činnosťami akoby sme strojček naolejovali. Všetko do seba zapadá, ide hladko, bez hluku.

Naopak, ak sa zle stravujete, nehýbete, zmýšľate v katastrofických scenároch a väčšina Vašich činností je nevhodná, neefektívna, zbytočná, tak si sami podkopávate šancu na lepší život.

Životné návyky, to ako veci robíte, sa nedá prekopať z večera do rána. Začnite však do svojho života vnášať zmeny postupne.

Napríklad tým, že večer vypnete televízor a pôjdete sa dobre vyspať. Malá zmena, ale uvidíte, že sa ráno zobudíte s úplne iným pocitom, inou náladou a to Vás bude motivovať k ďalším činnostiam, ktoré Vás povedú k stanovemému cieľu.


6. Výsledky, ktorými sa motivujete alebo demotivujete


Aj výsledok je len výsledok. A či je pozitívny alebo negatívny, nedá sa jednoznačne povedať.  Vyhodnocujete a význam mu dávate Vy sami.

Stalo sa už aj Vám, že ste si povedali, že to čo sa Vám stalo je katastrofa a neskôr sa ukázalo, že to bolo to najlepšie, čo sa Vám vlastne mohlo stať?

Ak napríklad niekto dlhodobo hľadá prácu a nedarí sa mu, môže to vyhodnotiť a povedať si: ”Som hlupák, nič sa mi nedarí, dobré miesto možno dostať len cez známosti. Kašlem na to, budem na Úrade práce a mám na háku. Z dávky v hmotnej núdzi nejako prežijem.”

ALEBO si naopak uvedomíte, že to, že na každom pohovore istým spôsobom pohoríte je znamením, že by ste mali niečo zmeniť.

Žeby ste nemali zdravé sebavedomie a máte na ňom zapracovať? Alebo Vám docvakne, že na každom pohovore krachnete pri anglickej konverzácii. Prihlásite sa na kurz, rekvalifikujete sa, doplníte si vzdelanie, zhodnotíte svoje vystupovanie a zovňajšok.

Prípadne to, že Vás nikam nevzali môže znamenať aj to, že sa máte pustiť do vlastného biznisu. Známa mojej známej minule vravela: “Prečo som vlastne začala podnikať? Pretože som bola  prinútená okolnosťami. Nikam ma nechceli prijať. Nevedela som nájsť prácu. A práve to bolo to najlepšie, čo sa mi mohlo stať. Vďaka tomu už 14 rokov podnikám a darí sa mi.”

Ten istý výsledok, v tomto prípade nie a nie si nájsť prácu, Vás môže zraziť na kolená a demotivovať, alebo naopak naštartovať a otvoriť Vám nové obzory.   

Ak ste si tento článok prečítali pozorne, iste ste si všimli, že týchto šesť bodov na seba nadväzuje.

Dôležité uvedomenie: Vytvárajú pre nás buď pozitívny alebo negatívny cyklus.

Akú informáciu prijímate do hlavy, s akými ľuďmi sa stretávate, v akom sa pohybujete prostredí, čo počúvate, čo čítate, pozeráte, práve to ovplyvňuje Vaše myšlienky a myslenie. A Vaše myslenie ovplyvňuje emócie a pocity. Emócie potom majú silný vplyv na rozhodnutia a Vaše správanie. A to nakoniec tvorí celkový obraz Vášho života.

Je to vlastne kruh, koleso, ktoré ja nazývam kolesom anjelskym alebo kolesom čertovským. A kto pochopí fungovanie tohto kolesa, dokáže sa v živote vyhnúť množstvu problémov. Viac sa tomu budeme venovať aj na živom tréningu Mysli, Konaj, Zbohatni.
PS1: Ako je to u Vás? Komplikujete si život svojimi rozhodnutiami? Alebo Vás naopak Vaše myslenie a prežívanie posúva vpred?

PS2: Ak Vás článok zaujal, podporte ho komentárom, lajkom a zdieľaním.

 

S úctou v Vašej jedinečnosti

Andy Winson

1 komentár

  1. Andy,dakujem za.potvrdenie mojho usudku. Bola som tipicky mestsky clovek, obkoleseny konzumom,negat.myslienkami,negat.ludmi…Sice robim profesne co milujem,nestacilo to. Urobila som par velkych rozhodnuti…a dnes zijem na polosamote,zdravo sa stravujem,milujem vsetko vokol seba,telku nepotrebujem,citam,chovame zvieratka.najvacsi blok je v ludskej lenivosti a cakani,ze sa vsetko same vyriesi.dakujem za taketo clanky!!!! Dufam,ze pomozu ludom:)))

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here