“Nemám dostatok peňazí. Topím sa v dlhoch. Nedokážem si odložiť a niečo ušetriť. Chcem viac peňazí, robím aj 12 hodín denne, no nejak sa nedarí”.

Pripomína Vám to niečo? Je jedno, kde. V parku. Na sídlisku. Na pošte. V obchode. Vždy sa nájde niekto, kto sa sťažuje na nedostatok financií.

Paradoxom je, že peňazí je všade naokolo dosť. V dnešnej dobe sa dajú zarobiť aj naoko scestnou formou. Fantázii sa medze nekladú. Mnohí sa však s nimi hrajú na skrývačku. Odháňajú si ich. A často si to ani neuvedomujú.

V dnešnom článku sa preto pozrieme na 4 dovôdy, prečo od ľudí najčastejšie peniaze “utekajú”.


1. Nesprávne myslenie


Odpovedzte si teraz úprimne na nasledujúce otázky. Máte radi peniaze? Vnímate ich, ako jeden z nástrojov slobody? Alebo naopak, ako zlo? Riadite sa heslom, že peniaze nie sú všetko? Prípadne vnímate bohatých ľudí ako “hajzlíkov”, ktorí zneužívajú iných a len na ostatných zarábajú?

Raz som počul z úst dobrého známeho: ”Radšej byť zdravý a bohatý, ako chorý a chudobný”. A práve takto zmýšľajú úspešní ľudia.

Naopak, tí, ktorým sa nedarí a utápajú sa vo finančných problémoch si vravia: “Peniaze nie sú všetko. Nejako bolo, nejako bude”.

Všimli ste si ten rozdiel?

Ak máte zakorenené, že peniaze sú prostriedkom skazy alebo sú “nástrojom diabla”, nikdy ich mať nebudete. Odkotúľajú sa od Vás preč.

Ako chcete mať niečo, k čomu máte vlastne odpor? Dáva to logiku?

Dôležitý je už samotný prístup k peniazom.

Francúzska spisovateľka Francoise Sagan to povedala pekne: “Peniaze ešte neurobili nikoho šťastným, ale radšej budem nariekať v Jaguári, než v autobuse”.

Úspešných ľudí, ktorí nemajú núdzu o peniaze spája to, že ich majú jednoducho radi.

Ľudia, ktorí “žijú z ruky do huby” alebo ich nemajú dostatok, si ich od seba odháňajú. Ako? Jednoducho sa ich boja. Mnohí ani nevedia, čo by s nimi robili, ak by ich mali.

Následne si ich prirodzene vytesňujú zo svojho hodnotového rebríčka.

Ďalšia skupina ľudí je taká, ktorá má strach, že by ich peniaze začali ovládať. A potom by sa naplnilo proroctvo, ktoré častokrát počúvame: “Peniaze kazia charakter”.

V tomto prípade je dôležité uvedomenie: Nie peniaze budú riadiť Vás, ale Vy budete riadiť ich. Nie Vy budete otrokom peňazí, ale peniaze budú Vašimi sluhami. A vďaka nim si užijete viac slobody. Len treba vedieť, ako.

Je to vec pohľadu.

Ak totiž peniaze nepovažujete za dôležité a nie sú vo Vašom hodnotovom rebríčku dostatočne hore, s veľkou pravdepodobnosťou ich nemáte dostatok. Vaša pozornosť totiž ide úplne iným smerom. Potom sa nečudujte, že peniaze do Vášho života neprichádzajú.

Vnímať peniaze pozitívne a nemať z nich podvedomý strach však nestačí. Ďalším dôležitým krokom je systematicky pracovať na tom, aby ich človek získal.

Nestačí len sedieť doma “na zadku” a vizualizovať si fialové eurové bankovky alebo ich mať na pozadí mobilného telefónu a dúfať, že sa zázračne objavia na bankovom účte. Treba pre to aj niečo urobiť. Tu pomáha pravidlo “K a A”. Kreativita a aktivita.

Ani najbohatší ľudia nedosiahli vysoké čísla na svojich bankových kontách tak, že len pozitívne mysleli a peniaze si vizualizovali (teda pokiaľ ich nezdedili alebo ich im niekto nedal len tak…). Nič sa totiž neurobí samo. Treba priložiť ruku k dielu. “Zakúriť do pece”,  aby sa polienko úspechu a bohatstva rozohrialo.


2. Nedostatočná finančná gramotnosť


Money trash

Možno nemáte toľko peňazí, koľko by ste si priali. Alebo máte dlhy a nevychádza Vám to. Možno žijete od výplaty k výplate. Alebo poznáte niekoho, kto v takej situácii je.

Poznám ten pocit. Keď som žil v Rumunsku, nemal som za čo zaplatiť synovi doktora, keď bol chorý. A to je pre rodiča neskutočne ťažké.

Dôležité je ale TOTO uvedomenie: “Tam, kde ste teraz, ste kvôli rozhodnutiam, ktoré ste urobili v minulosti. Súvisí to s tým, ako ste premýšlali a čo ste robili. Ak v tom budete pokračovať, tak sa vo Vašom živote nič nezmení. A ani sumy na Vašom bankovom konte”.

Ďalšia vec: Forex, obchodovanie na burze, podrobný prehľad v trhových cenách nehnuteľností a podobne… Tak práve v tomto nemusíme mať všetci úplne jasno. Aspoň v prvej línii učenia sa finančnej gramotnosti isto nie.

Dôležité je ale uvedomenie, že ak nemáme aspoň základy finančnej gramotnosti, tak je prirodzené, že s peniazmi nevyjdete. Neviete totiž s nimi dostatočne hospodáriť.

Riešením nie je ani požičiavanie si peňazí od iných. Teda pokiaľ nejde o dôležitú počiatočnú investíciu, napríklad do vlastného podnikania. Ľudia si berú často pôžičky len preto, aby uspokojili svoje nadnesené potreby a zaujali okolie.

Aby vyzerali “cool”. Problém je v tom, že sa čoraz viac zadlžujú. Ich myslenie je zamerané na spotrebu peňazí  a nie na ich tvorbu.

Požičiavajú si stále dookola. Nebankovky. Banky. Kamaráti. Rodina. A týmto štýlom sa dostanú akurát do čertovho kola neustálych dlhov. A to je najkratšia cesta do “finančného pekla”.

Ako z toho von? Skúste začať týmto: Spoznajte svoje príjmy a výdavky. Majte ich spísané. Pod kontrolou. Sledujte si ich.

Nevyhadzujte eurá za zbytočnosti. Novú bundu v neónovožltej farbe, ktorá je teraz hitom, možno ani nepotrebujete. Ani nové Playstation 4, či iné “chuťovečky”. Zistite, kde peniaze vyhadzujete “do luftu”.

Urobte si revíziu svojich výdavkov a začnite lepšie hospodáriť. Uskromnite sa, dokedy bude treba. Nemíňajte viac, ako zarobíte. Do budúcna zvažujte aj možnosť získavania peňazí pomocou pasívnych príjmov.

Viac o tom, ako uchopiť peniaze “za pačesy” popisujem v mojej knihe Mysli, Konaj, Zbohatni”.

Práve tu som zhrnul svoje skúsenosti z oblasti finančníctva, kde som pôsobil 15 rokov. Navyše som ju doplnil o stratégie, ktoré sa osvedčili u mnohých  boháčov. V nabiehaní na nové hospodárenie Vám pomôžu aj priložené cvičenia.

Ešte viac do hĺbky sa však finančným otázkam venujem v prémiovom česko-slovenskom  online programe Makač vs. Boháč.

A do tretice: Zbaviť sa starých, limitujúcich programov, ktoré majú moc nad Vašimi peniazmi, občas nezvládnete sami. Je preto na mieste, ak Vám s tým niekto pomôže. To urýchli cestu za Vašou finančnou pohodou.

Práve transformáciu myslenia a účinné stratégie k dosiahnutiu finančnej slobody prezrádzam spolu s mojimi hosťami na trojdňovom tréningu Tajomstvo Mysle Bohatých, ktorý organizujem len jedenkrát ročne.

Získate tu EXKLUZÍVNE tipy pre zvýšenie Vašich príjmov a to priamo z úst svetových multimilionárov.

Pre mňa bol pred rokmi obrovský AHA moment už len to, keď som si uvedomil, že je potrebné tvoriť si rezervu. Že je absolútna hlúposť peniaze zarobiť a míňať. Aj keby ste si mali začať odkladať po 1 eure… Treba si osvojiť  princíp prerozdeľovania financií.


3. Roztrieštená pozornosť


Zabijakom úspechu a slušného bankového konta je často aj roztrieštený fokus.

Neutekajte od jednej aktivity k druhej. Neoplatí sa robiť viac vecí naraz. Pretože koniec koncov, ani jedna nebude urobená poriadne. Najskôr dokončite jedno, následne začnite s ďalším. Dôkladne zvážte, čo je pre Vás v danej chvíli dôležité.

Položte si otázku: “Približuje ma daná činnosť k môjmu cieľu? Viem mať z tejto aktivity reálne peniaze? Posunie ma ďalej?  Alebo len zabíjam čas a nadchol som sa zbytočne?

Ak budete neustále od niečoho odbiehať a vždy začnete len niečo ďalšie, výsledky budú chýbať. Takže heslo znie: “Najskôr dokonči jedno a nerozptyľuj sa”.

Súčasné prepínanie z jednej aktivity na druhú je veľmi náročné. Kradne Vám to energiu a ste vyčerpaný. Práve roztrieštený fokus býva dôvodom neúspechov a aj nedostatku peňazí.

Vyberte si len jednu vec a dotiahnite ju do konca. Podajte maximálne nasadenie. Potom bude výsledok skvelý. Choďte do akcie a strhnite svojou vášňou aj ďaľších ľudí. Popracujte na svojom sústredení. Vyplatí sa to. Aj finančne.


4. Otrok práce


Frustrated businessman

Poznáte to príslovie, že kto príliš veľa pracuje, nemá čas zarobiť peniaze?

To, že pracujete 12 alebo dokonca 14 hodín denne, nikoho nezaujíma. To, že ste zodpovedný zamestnanec, ktorý si neodbehne ani na fajčiarsku prestávku, tiež nie.

Alebo ak aj máte vlastný biznis a trávite v ňom pomaly “celú mladosť”. A navyše, peniaze aj tak nemáte. Načo je to dobré?

Zarobíte, ale peniaze si aj tak neužijete. Raz som videl na stene paneláka napísané kriedou: “Práca, jedlo, spánok, práca, práca, práca, jedlo, spánok, práca, práca, práca, SMRŤ”.

Trefné. Ako z toho von? Vytvorte si systémy a stratégie, ktoré Vám umožnia mať pasívne príjmy. Nebuďte otrokmi práce…

Vystúpte z kolotoča a staňte sa postupne ľuďmi, ktorí zarábajú, aj keď nie sú fyzicky prítomní. A to aj vtedy, ak ste napríklad na dovolenke.

Základom všetkého je ale uvedomenie si starých programov vo Vašej hlave. Čo Vás brzdí. Limituje. Čo Vám bráni byť bohatý. Ako ste vlastne nastavený. Lebo bez toho máte malú šancu zmeniť svoje dni na “viac za vodou”.

Úloha na záver: Uvedomte si, kde je Vaša východisková pozícia a akým smerom sa chcete uberať. A napíšte si to aj na papier.

 

PS1: Opakovanie, matka múdrosti. Zabijaci finančnej pohody: 1. Nesprávne myslenie.   2. Nedostatočná finančná gramotnosť. 3. Roztrieštená pozornosť. 4. Otrok práce.

PS2: Ak si myslíte, že článok by mohol nakopnúť k aktivite aj Vašich známych, podporte ho lajkom, či zdieľaním.

PS3: Ako Vy vnímate bloky, ktoré zastavujú cestu k bohatstvu? Akú máte Vy skúsenosť?

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here