Skôr či neskôr môže byť každý z Vás postavený pred výzvu PREZENTOVAŤ.

Či už pôjde o nejaký produkt, službu alebo prezentáciu SEBA.

Často si totiž neuvedomujeme, že práve SEBA prezentujeme denno denne (či už v práci, na pracovnom pohovore, pri vybavovaní na úradoch, ale aj pri posedeniach so známymi a pod.).

Že sa istým spôsobom “predávame”. Že to, ako pôsobíme na iných ľudí, nám buduje našu vlastnú značku.

Dnes sa pozrieme na to, ako (sa) prezentovať pred publikom. Je jedno, či ste manažér/ka firmy, riaditeľ/ka spoločnosti, učiteľ/ka, študent/ka, predavač/ka. Vedieť správne rozprávať pred publikom je ako “mať zlato v rukách”.

Prezentujú totiž mnohí, no len málokto to naozaj vie. Kto však pochopí zásady ako na to, má vyhraté. Odzrkadlí sa to na sebavedomí, počte uzavretých zmlúv, ale aj na čiastkach pripisovaných na Váš bankový účet. 🙂

Pred časom ma na youtube zaujalo jedno video. Je vtipné a zároveň trefné a dá Vám aj pridanú hodnotu.

Kliknite naň a užite si cca 4 minúty ukážky toho, že prezentácia vie byť aj  hotovou KATASTROFOU. (dlhovlasý “týpek” Vám vtipným spôsobom ukáže, ako to nerobiť).


(Zdroj: YouTube, AV MEDIA a.s)

Čo poviete na chyby, ktoré boli spomenuté vo videu? Stretli ste sa s nimi aj vo svojej praxi? Alebo ste videli podobnú prezentáciu na vlastné oči?

V nasledujúcich riadkoch na video ešte nadviažem. Tu je mojich sedem základných tipov k dobre zvládnutej prezentácii.


1. Zodpovedajte na otázku : “Čo z toho mám ja?”


Darmo budete ľuďom rozprávať, aký je konkrétny produkt či služba skvelý.

Pokiaľ im nepoviete, akú hodnotu má produkt pre nich, nebude ich to, čo hovoríte, zaujímať. Vaše slová pôjdu jedným uchom dnu a druhým von. Tak to funguje.

Zapamätajte si: V prezentácii VŽDY zodpovedajte ľuďom v publiku základnú  otázku “Čo z toho mám, ak si prezentovaný tovar či službu zadovážim?”


2. Ovládnite svoj stav


Môže sa stať, že ste chorý alebo Vám zomrel domáci miláčik. Pri prezentácii to nedajte na sebe poznať. Buďte profík za každých okolností. Ľudí pred Vami totiž nezaujíma, že ste nevyspatý/á, unudený/á, nasrdený/á či otrávený/á životom.

Odprezentujte, dajte zo seba maximum, naštartujte sa pre vec, buďte pozitívny a po prednáške, keď budete sami, sa hoci aj rozplačte, alebo zaľahnite do postele a prespite 14 hodín v kuse.

Pamätajte: Vaše emočné rozpoloženie a problémy ľudí v publiku nezaujímajú. Majú dosť svojich starostí.


3. Využívajte priestor


Základný postoj: stojte v strede javiska alebo tak, aby Vás ľudia videli zo všetkých strán.

Ruky voľne pri tele. Stojte pevne. Nemávajte sebou. Nekolíšte sa z jednej strany na druhú. Nepohadzujte rukami. Vyzerá to afektovane a komicky. Občas je vhodné zmeniť polohu. Sadnúť si, prejsť sa.

Správna reč tela je základom pre úspešnú prezentáciu.

Môžete hovoriť zaujímavo, dávať pridanú hodnotu a byť zapálený pre vec, ak ale Vaša reč tela nebude v súlade s tým, čo hovoríte, pohoríte. Neverbálne prejavy a pohyby sú totiž tým “kľúčom k otvoreniu pokladu”. V našom prípade sú neodmysliteľnou súčasťou skvelej prezentácie.

Táto oblasť má však svoje špecifiká. Reč tela ovláda len málo ľudí. Tí, ktorí preniknú do jej tajov ju však vedia naplno využiť vo svoj prospech. Tipy, ktoré využívajú najlepší rečníci sveta a prečo sa hýbu ako sa hýbu, Vám rád prezradím na mojom tréningu Majster Pódií.

601435


4. Pracujte s hlasom


Tichá, pomalá reč je dobrá akurát tak na uspávanky pre Vaše deti alebo pre zaklínačov hadov. 🙂  Rýchla reč Vás zasa rýchlo unaví a publikum nestihne sledovať, čo hovoríte.

Ako teda pracovať s rečou? Striedajte tón hlasu. Spomaľte, zrýchlite a VYUŽÍVAJTE PAUZY v prejave.

Stačí 5 sekúnd ticha a udejú sa zázraky. Vaše publikum spozornie a Vy môžete pokračovať v rozprávaní.

Funguje to u TOP rečníkov a využívane páuz sa osvedčilo perfektne aj mne.


5. Vytvárajte napätie a očakávanie


Občas je skvelé vzbudiť u publika očakávanie. Dať ľudí pred Vami do strehu.

Príklad: rozprávate príbeh, ktorý súvisí so službou, ktorú ponúkate. Avšak nedokončíte ho a poviete divákom, že sa k nemu vrátite neskôr. Diváci spozornejú a mnohí začnú uvažovať prečo ste ho nedopovedali, čo ste ním asi chceli povedať, čím ich môžete prekvapiť a podobne. Udržíte si tak ich pozornosť.


6. Majte prázdne ruky


Všimli ste si v priloženom videu vlasatého chlapíka, že držal neustále v ruke ukazovátko kvôli čítaniu textu na tabuli?

Moja osvedčená rada znie: Nemajte počas prezentácie v ruke ABSOLÚTNE NIČ.

Ak potrebujete mať ukazovátko alebo ovládač od prezentácie, majte ho radšej vo vrecku nohavíc alebo saka a vytiahnite ho len ak ho v danom momente skutočne potrebujete. Potom ho zase odložte.

Prečo? Pretože v opačnom prípade sa s ním budete neustále hrať, pohadzovať si ho. Je to prirodzené, že ak niečo v rukách máte, hráte sa s tým. Pozor: Je to rušivé pre publikum, ale rovnako aj pre Vás. Odvádza to pozornosť od Vášho výkladu.

Sucssesful businesswomen keynote speaker in front of microphone before public speaking


7. Kašlite na talizmany


Mnohí ľudia majú pri prezentácii nejaký talizman. Či už kamienok vo vrecku nohavíc alebo retiazku s obľúbeným medailónom.

Taký talizman nemusí byť zlý, až kým si ho raz NEZABUDNETE DOMA NA POLIČKE.

Čo sa stane potom? Začnete panikáriť, že bez neho to nedáte. Veď práve talizman Vám vždy priniesol šťastie. Môžete sa psychicky rozladiť a s výsledok prezentácie bude mizerný.

Oveľa účinnejšie je sa pred prezentáciou prežehnať, povedať si slová, ktoré Vás nakopnú, alebo si zaskákať. Vyberte si sami spôsob. Fyzické talizmany, ktoré si môžete niekde zabudnúť radšej NAHRAĎTE niečím, čo máte vo svojej hlave. 🙂

Najlepší talizman je totiž veriť si, že to dáte. 🙂

 

PS1: Ak sa Vám článok páčil dajte mu lajk a zdieľajte ho aj so svojimi kamarátmi a známymi. Možno pomôže pri prezentácii aj im.

 

PS2: Aké máte skúsenosti s prezentovaním Vy? Aké chyby najčastejšie robíte alebo naopak, čo sa Vám vždy osvedčilo? Podeľte sa o tom s nami v komentároch. 🙂

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

3 KOMENTÁRE

  1. Fuuu, vydržel jsem asi 2 minuty toho přiloženého videa a potom ho vypnul. I když jsou tam popisy, co dělá ten týpek špatně, tak ta vizuální a auditivní stránka toho videa je pro mě daleko silnější, než popisky a vyvolává ve mě spoustu emocí, spojených kdysi se školou, typicky podobně příšerným výkladem, nudou, stresem, nechutí……Tak si říkám, že by to mohlo mít spousta lidí tak zakotveno z minulosti podobně a jestli není spíš lepší v rámci marketingu nahrát video, jak to správně vypadat má, aby s ním měli lidi spojené spíš pozitivní pocity, motivaci a tak dále;)

    • Mňa to video naopak veľmi zaujalo. Je to vtipné a vôbec nie negatívne. Skôr naopak, ukazujú tam čo robí ten človek zle a prečo. Andy tvoje rady pod videom sú tiež super. A s tým amuletom máš pravdu. Stalo sa mi to osobne a bol to trapas ako hrom. To zakotvenie z minulosti Marek mi príde ako pozitívny impulz pre teba. Aspoň vieš, že si neprekonal nejakú traumu alebo čo. Pozri sa na video s nadhľadom a nasmeješ sa ako ja 🙂

  2. Dobry vecer,chcem velmi pekne podakovat za vase povzbudzujuce temy.Velmi milo ma potesili.Vedela by som si predstavit byt vasou ziackou.Zelam Vam,vela uspechov.Svetlana

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here