„Dnes ste tam, kde vás priviedli vaše myšlienky, zajtra budete tam, kam vás vaše myšlienky privedú.” James Allen

Zažívame krásne farebné jesenné dni. Lúče slnka hrejú naše tváre. Jeseň je krásna. Však? 🙂 A možno poznáte niekoho, kto si to nemyslí. Kto neustále na jeseň a všetko s ňou súvisiace nadáva. A to nielen pred inými ľuďmi. Sťažuje sa neustále aj vo svojich vnútorných rozhovoroch samého so sebou.

Mimochodom, vedeli ste o tom, že človek sa sám so sebou rozpráva približne 50 tisíckrát za deň? Predstavte si, že si

Či už nám v hlavou preletí nejaká myšlienka nad ktorou sa na pár sekúnd zamyslíme, alebo sami v sebe niečo prehodnocujeme. To všetko sú naše vnútorné rozhovory.

Vďaka nim sa stávame buď katmi vlastného života alebo naopak, víťazmi.

Podľa psychologických prieskumov je však u väčšiny ľudí až 80% vnútorných rozhovorov negatívnych. Tie následne ovplyvňujú naše pocity, myšlienky aj samotné správanie a reakcie.

Mimochodom, silou vlastných myšlienok sa dokážeme zabiť. Ako to je možné?


PRÍBEH ZAMRZNUTÉHO MUŽA


Nick Sitzman bol mladý, zdravý muž. Pracoval na železniciach. Kontroloval vagóny. Jedného dňa mohol Nick aj jeho kolegovia odísť z práce skôr.

Práve keď robil Nick poslednú kontrolu vo voze, nešťastnou náhodou ho zamkli v mraziarenskom boxe.

Muž si uvedomoval, že v boxoch sú mínusové teploty a že ak ho nikto nenájde, zamrzne. Tak mu vravela logika. Z posledných síl teda vyrezal do drevenej podlahy nožíkom odkaz pre svoju manželku. “Je tu strašná zima. Moje telo je skrehnuté. Chcel by som zaspať.”

Na druhý deň, keď otvorili kolegovia dvere mraziarenskeho boxu, našli v ňom Nicka mŕtveho. Zamrzol.

Pýtate sa čo je na tomto príbehu pozoruhodné? Posledné dni mraziarenský box nefungoval. Bol pokazený. Muž o tom však nevedel a tak bol vnútorne presvedčený, že je v boxe zima ako obvykle, teda niečo pod nulou.

Skutočná teplota v boxe však bola 13 stupňov. Aj napriek tomu muž zamrzol, čo dokázala aj následná pitva!

Čo sa vtedy stalo? Nick sa vlastne zabil silou vlastných myšlienok. Presvedčil sa, že v boxe je zima a že logicky musí zamrznúť. Jeho “želanie” sa tak naplnilo do bodky.

A teraz sa spoločne zamyslime. Čo ak sa svojimi negatívnymi myšlienkami a obmedzujúci presvedčeniami zabíjame denne, kúsok po kúsku aj my?


NAŠE TELO REAGUJE NA MYŠLIENKY


STOP

Pozerali ste niekedy nejaký kriminálny seriál? Občas sa tam mohla zjaviť scéna, kde bol páchateľ na detektore lži. Mal odpovedať na otázky ÁNO-NIE. Jeho telo v súčinnosti s myšlienkami dávalo jasné odpovede o tom, či klame alebo hovorí pravdu.

Rovnako prípady, ak sa niekto bojí zubára alebo odberov krvi. Pritom môže mať normálny krvný tlak. Ak je však vnútorne v strese a má z odberu krvi strach, do toho si hovorí, že sa naozaj bojí a či mu náhodou nepríde po odbere zle, s najväčšou pravdepodobnosťou sa naozaj zvezie k zemi.

Rovnako je to aj pri fóbiách. Ak má niekto strach z hadov, uzavretých priestorov či výšok, dokáže ho strach a vlastné myšlienky na strach paralyzovať natoľko, že stratí vedomie.

Negatívny prístup, strach a skľučujúce vnútorné dialógy menia náš tep, môžeme sa začať potiť, dýchame plytšie a kratšie.

Treba si uvedomiť, že takéto zmeny tela sú prepojené práve s našimi myšlienkami. Ak naopak prežívame krásne obdobie alebo  pociťujeme vnútorne šťastie a sme pozitívni – vylučuje sa nám v tele viac endorfínov. Pozitívne naladenie dokáže dokonca znížiť prípadnú bolesť.


AUTOMATICKÉ NEGATÍVNE MYŠLIENKY


Nedávno som čítal zaujímavý článok. Psychiater Daniel G.Amen v ňom popisoval takzvané automatické negatívne myšlienky.

Štúdie tohto odborníka sleduje aj jeden z mojich mentorov Jack Canfield. Ten na nich prikladá veľký dôraz a venuje sa im aj vo svojich publikáciách.

Priblížme si teraz 4 základné druhy automatických negatívnych myšlienok, ktoré nás môžu oberať o životnú energiu.


1. ČÍTAČI MYŠLIENOK


Stalo sa vám niekedy, že ste si mysleli, že sa na vás niekto hnevá? A potom nastala situácia, že to tak nebolo. Že ste si to len domýšľali. Že išlo len o vašu chybnú domnienku.

Práve v tomto je nebezpečný prístup takzvaného čítača myšlienok. Aby som sa ja aj s mojim tímom vyhol takémuto syndrómu čítača myšlienok, zaužívali sme pravidlo všetko si vydiskutovať.

Ak máte pocit že vás niekto nemá rád, že určite povie nie… Kašlite na to a PÝTAJTE SA. Nikdy si nemôžete byť istí, či dedukujete správne signály toho druhého.

Ak ste napríklad žena a v bare  oproti vám sedí iná skupinka žien a neustále sa na vás pozerajú… Nemusia vás hneď zákonite ohovárať. Možno len diskutujú o vašej zaujímavej blúzke, ktorú ste si včera kúpili. 🙂

Overujte si svoje predpoklady tak, že sa spýtate:” Mám pocit, že sa niečo medzi nami deje. Stalo sa niečo, čo zmenilo náš vzťah?”.

Ak máte pochybnosti, jednoducho si veci overte.


2. MAĽOVAČI KATASTROFICKÝCH SCENÁROV


NEGATIVIZMUS

Stalo sa vám niekedy v živote, že ste mali z niečoho strach?

A možno ste si predstavovali, ako daná situácia môže dopadnúť.

Možno máte strach z lietania a čaká vás cesta do Ameriky. Čo ak sa počas letu vaše lietadlo zrúti? Alebo možno vás aj zostrelia alebo bude na palube bomba!

Alebo, možno výsledky vašich testov v škole dopadnú katastroficky. A vy sa už vidíte na námestí vo vašom meste s klobúkom žobrajúc o drobné, aby ste si kúpili chlieb. Lebo ak vyletíte zo školy, váš život sa obráti hore nohami.

A čo ak sa vám niekto páči? Avšak vy ho na rande nepozvete, pretože by sa vám mohol/mohla vysmiať do tváre a vy budete za blázna?

A takto by som mohol pokračovať… 🙂

Je dôležité uvedomiť si, že väčšina problémov, ktoré si sami svojpomocne vytvoríme v hlave neexistujú a existovať ani nebudú.

Nevravím, že byť prehnane pozitívnym je správne, avšak treba si uvedomiť, kde podkopávame sami seba a pritom ani nemusíme…


3. SOM VINNÝ! SOM VINNÁ!


O tom, ako slová ovplyvňujú naše životy som písal aj v tomto článku.

Práve keď si hovoríme vety typu :” Mal by som… Bolo by… Je to v mojom záujme aby som… “ dokážu nami začať lomcovať pocity viny a obviňovania.

Je totiž rozdiel medzi obviňovaním sa za niečo a hľadaním cesty, ako situáciu zmeniť k lepšiemu. Obviňovanie nás oberá o životnú energiu. Brzdí nás za dosiahnutím našich cieľov. Je to veľká emocionálna bariéra.

Ak niečo nedopadlo podľa vašich predstáv, situáciu si rozkúskujte, prejdite, urobte logický výstup a s ponaučením sa rozhodnite, že nabudúce budete pristupovať k takejto výzve inak.


4. NEGATIVIZMUS V KUKÁTKU


NEGATIVIZMUS

Poznáte ľudí, ktorí sa neustále upriamujú len na negatíva? Ktorí dokážu nájsť aj v každej pozitívnej veci aj kus niečoho naozaj negatívneho?

Akoby nepoznali inú farbu a svet môže byť podľa nich len čiernobiely?

Začnite hľadať v každej situácii aspoň náznak pozitíva. Budete sa cítiť omnoho lepšie. Navyše, je to úžasný poháňač na ceste k dosahovaniu cieľov.

Čomu dávame pozornosť to rastie. To si priťahujeme. Kam ide FOKUS, tam ide energia. Ak sa budete neustále zameriavať na to zlé a škaredé, ako chcete vidieť to krásne?


VÁŠ POMOCNÍK PRE ROK 2017


Aby ste prelomili zvyk utápania sa v negativizme, je dôležité aj to, aby ste si každý deň uvedomovali, za čo ste vďační. Aby ste cielene začali pracovať so svojimi emóciami a stavom.  Aby ste jednoducho začali zmýšľať inak. Aby ste sa sústredili na to podstatné a nedali šancu pochmúrnej nálade ktorá ide ruka v ruke s chaotickým spôsobom života.

Aj preto som sa rozhodol pre vás vytvoriť spoločne s Hankou Trnčákovou kamaráta, ktorý vás bude podporovať. A to počas slnečných dní, ale aj tých sychravých. 🙂

Jeho meno je Diár úspechu pre rok 2017. 

Je zostavený tak, aby vám pomohol na ceste k vášmu úspechu. Aby vás sprevádzal ako váš najlepší priateľ, bok po boku.

Nedovoľte, aby vami nekontrolovateľne lomcovali emócie. Ak zmeníte svoj vnútorný rozhovor na neemocionálnu formu o možnostiach odstaňovania nedostatkov, negatívne prežívanie sa zmení na pozitívne.

Vaša pozornosť bude totiž zacielená na riešenia. Nie na utápanie sa. A práve tak je zostavený aj Diár úspechu 2017. 🙂
PS1: Ako je to s vami? Dokážete kontrolovať svoje myšlienky? Alebo negativizmus nad vami vždy v nejakej forme vyhrá?

PS2: Ak tento článok môže pomôcť aj vašim známym, podeľte sa o neho zdieľaním.

 

S úctou k vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here