Prehupli sme sa do nového roka. Možno aj vás čaká toto:

– Pracovný kolotoč – zas a znova.

– Plnenie termínov (podotýkam všade – v práci, doma, na daňovom úrade… )

– Pokúsiť sa nájsť si čas pre seba a skúsiť sa poriadne vyspať (aspoň pár x do týždňa).

– A to najdôležitejšie: NEZOŠALIEŤ pri tom všetkom!

Je načase ZASTAVIŤ to. Rok 2019 (v čínskom horoskope: rok prasaťa) je údajne vhodný na poriadnu ZMENU a dotiahnutie vecí do konca. Žeby teraz, alebo nikdy?

Podľa najnovších výskumov si podľa psychológov každý rok dáva novoročné predsavzatia čoraz menej ľudí. Prečo? Lebo u drvivej väčšiny aj tak nefungujú.

Vyzerá to asi takto: Človek sa nadchne. Povie si, čo bude robiť inak, alebo si napíše zoznam predsavzatí a … po pár dňoch, v lepšom prípade týždňoch mu to celé krachne.

V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na to, ako si stanoviť predsavzatia –  v našom ponímaní radšej použime slovo CIELE, tak, aby neboli už dopredu odpísané na neúspech.


1. MAJTE SILNÉ PREČO


Začnite pri stanovovaní si nových CIEĽOV touto základnou otázkou: “PREČO to vlastne robím?”

Uveďme si to na príklade: Máte nadváhu. Vaša životospráva nestojí za nič. Už teraz vás bolieva chrbát. Máte stuhnutú šiju. Bolieva vás hlava. Ste podráždení. Občas vás dokonca tlačí na hrudi a obávate sa infarktu…

Ak budete mať naďalej takýto druh životosprávy (jesť ako doteraz, málo sa hýbať, stresovať sa za každú hlúposť a pod), čo myslíte? ČO Vás čaká?

Zamyslite sa teraz na chvíľku, prestaňte čítať a odpovedzte si sami. Kam sa dostanete, ak budete žiť ako doteraz? Robíte všetko tak, aby ste sa posúvali ďalej? Neubližujete si náhodou svojim konaním? Svojimi dennými návykmi?

Pretože: Zákonite platí: Ak robíme stále to isté a rovnakým spôsobom, neočakávajme iné výsledky. Ak niečo nefunguje, zmeňte stratégiu a nie cieľ…

Vaše silné PREČO môže pri nadváhe alebo zlej životospráve napríklad byť: že chcete žiť plnohodnotný život. Že chcete behať so svojimi vnúčatami bez toho, aby ste sa zadýchali. Že sa chcete vyhnúť srdcovo-cievnym ochoreniam. Že si chcete jednoducho život užívať so všetkým tým, čo vám ponúka…. bez obmedzení.


2. MAJTE STANOVENÉ AKO


Cyclist on a road covered with leaves. Colors of autumn. POV Original Point of View

“Budem cvičiť 3x týždenne! Budem pravidelne jesť. Nebudem sa stresovať!” Ak si svoje ciele stanovujete týmto štýlom, zabaľte to už teraz. Nefunguje to.

Pri nových cieľoch a budovaní nových zvykov musíte byť KONKRÉTNY.

“Začínam cvičiť. Pondelok, streda a piatok od 17 do 18:30. Oznámil/a som to rodine i priateľom. V tomto čase som pre nich nedostupný/á. Dnes som si kúpil/a už aj permanentku. Začínam jesť pravidelne. Vstávam o hodinu skôr, teda o šiestej. Najem sa do siedmej a potom si ešte zacvičím strečing. O ôsmej odchádzam do práce.”

Cítite ten rozdiel?

Ak sa však stane, že svoj záväzok porušíte alebo ho vynecháte, berte to ako jedno “povolené zlyhanie alebo prešľap”. Tu je dôležité: NERUŠIŤ kvôli tomu celý váš plán, ale pokračovať. (Zabudli ste si niekedy vziať načas antibiotikum? Ja pred rokmi áno. No pokračoval som v dávkovaní ako mi doporučil lekár. Tak je to aj s cieľmi. Nevzdávajte sa ich pri prvom malom zaváhaní).

TIP: Ak ste sa napríklad rozhodli zmeniť stravovanie, doprajte si aj tak raz za týždeň “povolený prehrešok” a dajte si kus kvalitnej čokolády. Odmeňte sa.


3. ROZPORCUJTE SI SLONA


Chcete schudnúť 20 kg. V poriadku. Avšak nečakajte, že to bude prechádzka ružovou záhradou a hlavne, že to dosiahnete za mesiac.

Všetko chce svoj čas. Nič neurýchlite. Háld tuku sa nezbavíte len tak. Veď ste si ho budovali na brušku a stehnách možno dlhé mesiace, roky. Ani tehličky u pánov sa nevytvoria samé. Jedine že by ste si ich tam dokreslili.

Ak ste si stanovili cieľov na rok 2019 viac, pekne si ich rozdeľte. Podľa priorít.

Vytvorte im akýsi časový harmonogram. Aby ste mali na každý cieľ dostatočnú pozornosť. Nechcite zmeniť hneď úplne všetko. Nie je dobré robiť viac vecí naraz a inak, pretože vás to len zbytočne vyčerpá a nakoniec neurobíte poriadne nič.

Chcete si urobiť počítačový kurz, začať cvičiť 3x do týždňa, zdravšie sa stravovať, nájsť si aspoň pol hodinu denne čas na meditáciu, nechodiť z práce po dvanástich hodinách, začať behať na detskom ihrisku pri vašom paneláku atď. Pozrite sa na to reálne a pekne si to rozporcujte. Menej je niekedy viac. A hlavne v postupných dávkach….

PEKNE POSTUPNE. Je to aj super výzva pre vás. Naučíte sa tak trpezlivosti. Tá totiž väčšine z nás chýba. 🙂


4. SÚSTREĎTE SA NA CIEĽ, NIE NA CESTU


Mám pre vás správu. A tá sa splní aj bez toho, aby som bol vedma. 🙂

Počas vašej cesty transformácie vás prepadnú chvíle, keď sa budete chcieť na to vykašľať. Možno si budete aj nadávať do bláznov, že na čo ste sa to zas dali.

Vaše okolie vás možno bude odrádzať. “Čo ti šibe? Teraz ideš behať? Teraz ideš cvičiť? Ostaň radšej doma s nami. Pustíme telku, dávajú nový seriál, neblázni. Pivečko na nás už čaká…“

Odoláte pokušeniu okolia?

Majte na pamäti: Kedy ak nie teraz? Možno o rok, dva už nebudete mať takú možnosť zmeniť tento nechcený stav.

Keď bude najhoršie a bude vás sťahovať diablik lenivosti, predstavte si koncový stav, ktorý chcete dosiahnuť. Predstavte si, že už ste v CIELI.

Ako sa pri tom cítite? Aké to bude, keď dosiahnete svoj cieľ? Ste silní. Prekypujete energiou, usmievate sa…. zatvorte si teraz na minútu oči a predstavte si, aké to bude…. čo vidíte? Čo cítite? Čo počujete? ….

Dokázali ste to!

Zdvihli sa vám kútiky úst? Usmievate sa? Je to príjemné byť zdravý? Schudnúť a môcť si obliecť tie vysnené modré džínsy z výkladu? Žiť naplno?

Tak čo, stojí to zato? Oplatí sa ísť za tým cieľom? 🙂


5. PRIDAJTE ŠTIPKU VÁŠNE A RADOSTI


a girl goes on a post holding a fellow on a hand

STOP! Tu robí veľa ľudí chybu. Robia zmeny s hnusom, ba odporom. Napríklad začnú cvičiť, lebo svoje telo neznášajú…. a nie preto, že ho milujú… Ja viem, že ísť von zo svojej zóny komfortu nie je ľahké. V hlave vám začne víriť množstvo myšlienok a vaša myseľ aj telo sa zvíja a bráni ZMENE. Je to prirodzené.

Mozog je v tomto geniálny. On totiž hľadá spôsoby ako tú zmenu neurobiť. Alebo ako ju urobiť…. s čo najmenšou bolesťou. A zmena vo väčšine prípadov vždy zabolí….Prečo to náš mozog robí? Aby ušetril čo najviac energie. Je to prirodzený jav.

V hlavách máme staré zaužívané programy. Mozog ich pozná a považuje ich za bezpečné, bezbolestné…. A to mu vyhovuje. On to jednoducho bude tak robiť a bude proti vám bojovať, aby ste nič nemenili, aby ste zostali v starých koľajách. Je to predsa pohodlné…

Nové začiatky si vyžadujú energiu, aktivitu a prekonávanie nepríjemných pocitov a vecí s tým spojenými.

Vezmite svoj cieľ za pačesy a berte ako novú výzvu. Tešte sa aj z malých pokrokov. Pochváľte sa. Viac sa usmievajte. Napredovanie pôjde ľahšie. Ak treba, urobte si zo seba srandu. Skvelé je aj to, ak vás niekto podporuje.

Občas každý potrebuje nakopnúť aj zvonka. Hlavne v začiatkoch, ako sa povie “pri zahrievaní motora”. Napríklad preto som vytvoril aj 99 dňovú výzvu, kde je viac ako 1600 ľudí, ktorí chcú na sebe pracovať. Na zlepšení svojej kondičky, zdravia. Ste v nej aj vy? Pripojte sa k nám tu: https://www.facebook.com/groups/99dni/


6. PREČ S PREHNANÝMI OČAKÁVANIAMI


Chcete prestať fajčiť? Nemusí to byť také jednoduché ako sa vám teraz, v úvode môže zdať. Čakajú vás nástrahy vašej závislosti na nikotíne. Nečakajte preto zázraky, že zo dňa na deň to dáte. V takomto prípade je lepšie začať postupne.

Napríklad: od dnes fajčím nie 20 cigariet ale len 15. A každý deň o jednu menej.
Alebo ak chcete schudnúť 20 kg, nepôjde to ako mávnutím čarovného prútika. Všetko chce čas. Postupnosť.

Dôležité je ale uvedomenie: Pevná vôľa je veľmi slabý prostriedok na to, aby ste niečo transformovali. GRO úspechu je práve v NASTAVENÍ MYSLE. Východiskové je to, ako máte nastavenú svoju myseľ v súvislosti s vašimi cieľmi. Ako k nim pristupujete.

A na záver jedna múdra myšlienka na zamyslenie: Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody.

PS1: Aké máte skúsenosti s novoročnými predsavzatiami Vy? Podeľte sa s nimi do komentárov.

PS2: Ak Vás článok zaujal podporte ho lajkom a zdieľaním. Poďte do akcie. 🙂

S úctou k Vašej jedinečnosti
Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here