Ste šťastní? Možno si poviete: ”Budem šťastný/á, keď sa mi konečne podarí hento a tamto. Keď si splním ten a ten sen.”

Ruku na srdce. Patríte k ľuďom, ktorí podmieňujú svoje šťastie dosiahnutím nejakého konečného stavu?

Alebo poznáte ľudí, ktorí čakajú na tú vysnenú chvíľu kedy všetky ich starosti pominú a až vtedy budú konečne šťastní?

Čakajú, kedy ich “problémy” odletia zázračne niekam vzduchom a v ich živote to začne klapať ako v strojčeku švajčiarskych hodín. A práve vtedy budú naozaj ŠŤASTNÍ.

Ako ste na tom vy? Možno si poviete, že keď vyriešite isté záležitosti, ktoré vás teraz trápia, uľaví sa vám. A presviedčate sami seba, že potom konečne začnete byť šťastní.

Avšak… ako to v živote už raz chodí a to vám garantujem, priatelia… vo vašom živote sa znovu objavia ďalšie situácie, ktoré budete musieť riešiť a vaše šťastie to môže pri takomto prístupe opäť raz odsunúť na vedľajšiu koľaj.

Alebo si myslíte, že príde na rad aj to vaše šťastie, no teraz musíte veľmi tvrdo pracovať, aby tá odmena v podobe šťastia dosadla aj na vás? A čo ak to takto nefunguje? 🙂

Aj preto, aby ste v sebe naštartovali nový príval energie a nadšenia som pre vás pripravil pre vás tréning ktorý odštartuje už o pár dní!

Je ľahké cítiť šťastie, keď sa veci daria a vychádzajú. Ale je vôbec reálne pomyslenie, že môžeme byť šťastní aj napriek tomu, že sa nám práve pokazilo auto, vytopili nás susedia, pohádali sme sa s partnerom, už tretiu noc sme presedeli pri chorom dieťati,  diagnostikovali nám vážne ochorenie, atď ?

šťastie


Odkiaľ vlastne šťastie prichádza?


Je šťastie nejaký vedľajší produkt šťastných udalostí a náhod, ktoré sa nám v živote dejú a stávajú sa nám?

Mali sme šťastie na dobrú prácu? Mali sme šťastie na výber životného partnera? Koľkokrát počujeme napr.: “Ja nemám šťastie na mužov/ženy. Ja nemám v živote šťastie.” (O sile obmedzujúcich presvedčení som sa zmienil v mojich článkoch už niekoľkokrát.)

Priatelia, základné uvedomenie týkajúce sa šťastia tkvie v tomto poznatku: Šťastie prichádza Z VÁŠHO VNÚTRA.

Je to energia, ktorá vyviera z nás. Nie, ktorú potrebujeme čerpať z vonkajších zdrojov.

Ak nie ste vnútorne spokojní a šťastní, môžete sa presťahovať z jedného kúta sveta na druhý, môžete vymeniť partnera, prácu, auto. A aj tak pocit šťastia nepocítite.

Šťastie je totiž STAV, ktorý produkujeme my sami. Svojím myslením, prístupom a nastavením.


Šťastie je cesta, nie cieľ


V živote sú dni, ktoré sú skvelé. Dni, ktoré vnímame ako priemerné, ale aj dni, ktoré nám môžu pripadať od základu “nanič”. A takto sa nám to stále točí.

Myslieť si, že keď urobíme jedno, druhé a tretie a potom nastúpi ten blažený stav šťastia by bolo bláznovstvom.

Práve vo chvíľach, keď sa nám dejú veci, ktoré nejdú ani zďaleka podľa plánu, alebo nám spravia poriadny škrt cez rozpočet sú tie, kedy sa prejaví pravá podstata šťastia.

Poznáte človeka, ktorý vyzerá byť spokojný a vyrovnaný napriek tomu, že práve prechádza turbulentným obdobím?

Ktorý vie napriek všetkému vidieť veci pozitívne ? Ľudia, ktorí sa vedia usmiať v každej situácii dokážu byť naozajstným povzbudením aj pre svoje okolie.

Takouto osobou je aj Mirka, o ktorej som písal zhruba pred pol rokom. Ostala pripútaná na invalidný vozík napriek tomu hovorí, že je šťastná. Silné, však?

Práve keď aj naoko negatívne udalosti začneme vnímať pozitívne a neprepadáme letargii a depresii, naučili sme sa jednu veľmi cennú vec: náš pocit šťastia nie je závislý na vonkajších okolnostiach a udalostiach.

A že nie sme len bábkou, ktorú niekto ťahá za šnúrky a riadi jej život. Je náročné plávať zákutiami tmavých, pochmúrnych dní, kedy nám všetko padá akosi na hlavu. No s vedomým rozhodnutím šťastia a aktívnym hľadaním riešení všetko  pominie ľahšie.


Šťastie je otázkou výberu


Prečítajte si pomaly tento podnadpis ešte raz. Šťastie je otázkou výberu. A to hneď na dvoch úrovniach.

Prvá úroveň je o našom starom známom uhle pohľadu. O tom, ako interpretujeme to čo sa nám deje. O tom, že sa vedome rozhodneme, že si nenecháme pokaziť náladu.

Že sa týmito  “depresívno-negativistickými” stavmi nenecháme opantať, ale im nakopeme zadok. Alebo ich skrátka odignorujeme.

Že nebudeme kŕmiť negativitu svojou pozornosťou a energiou. Nebudeme ju posilňovať svojimi myšlienkami.

Milujem tento citát: ”Ak má problém riešenie, načo sa stresovať. A ak nemá riešenie, tak načo sa stresovať.” Akurát, že ja som slovo problém zo svojho slovníka úplne vyhodil a nahradil ho slovom výzva. 🙂

Namiesto bedákania je potrebné, aby sme sa pri náročnej situácii a výzve vedome sústredili na to, čo nám prináša radosť, čo nás teší, posilňuje. A boli nasmerovaní na hľadanie riešení.

Najtriviálnejší príklad: mnoho ľudí sa rozčuľuje, čo to v televízii vysielajú za hlúposti a kam to spejeme. Komu sa v televízii dáva priestor, ako sa tam nedá na nič pozerať. Napriek tomu pri nej strávia každý večer niekoľko hodín.

Nuž, niet jednoduchšieho riešenia: vypnite televízor, vezmite si do ruky knihu. Vy sami predsa máte možnosť ovplyvniť, či si urobíte pekný večer: zapálite si voňavú sviečku, urobíte obľúbený čaj a prečítate knihu, ktorá vám vylepší náladu.


Šťastie je všade


Šťastie možno vidieť naozaj v každej maličkosti – ak si to vyberiete. Vybrali ste sa na výlet a začalo pršať?

Možno práve vďaka tomu ste objavili útulné miesto, kde ste strávili hodinku v príjemnom rozhovore s partnerom. A môžete tu byť spoločne šťastní.

Áno sú situácie, kedy nás jednoducho pochytí žiaľ, zlosť alebo sebaľútosť. Je to prirodzené, ale dôležité je uvedomiť si tieto emócie a nenechať sa nimi pohltiť.

Naše emocionálne nastavenie a nálada je ako kamienok, ktorý hodíte do vody – šíri okolo seba kruhy. A podľa toho, čo okolo seba šírite, to sa vám aj vracia.


Kľúč ku šťastiu existuje


Kľúčom ku šťastiu je práve to, že si ho vedome vyberiete.

Naučiť sa toto vedomé šťastie praktizovať a to v každej situácii, vám bude možno chvíľu trvať, ale stojí to za to. Pretože zrazu si všimnete, že sa začínajú meniť aj veci aj ľudia okolo vás. Že vám ľudia akoby viac vychádzajú v ústrety, že zrazu “máme šťastie” na toto či tamto.

A tu sa dostávam k druhej úrovni “rozhodovania o svojom šťastí” – a to je výber našich priorít a životných rozhodnutí.


Šťastie ide ruka v ruke s rozhodnutiami 


Štúdia profesora Brucea Headeyho z Melbourne Institute na melbournskej univerzite ukazuje, že dlhodobý pocit šťastia nie je nejakou predispozíciou v našej povahe, ale je výsledkom našich životných rozhodnutí.

Ukázalo sa tiež, že subjektívny pocit šťastia závisí na prioritách, ktoré si v živote určíme a čo dlhodobo kladieme na TOP pozície vo svojom rebríčku hodnôt.

Z dlhodobého hľadiska sa ako najšťastnejší ukazovali ľudia, ktorých prioritou boli vzťahy s partnerom, deťmi a rodinné vzťahy ako také.

Rovnako boli šťastnejší ľudia, ktorí sa venovali altruistickým cieľom a pomoci iným, aj keď to znamenalo, že pracovali pomerne veľa alebo dlho.

V porovnaní s tým ľudia, ktorí sa sústredili prioritne na uspokojenie svojich materiálnych túžob a potrieb boli z dlhodobého hľadiska šťastní výrazne menej.


A teraz mám pre vás malú úlohu


Šťastie ide totiž ruka v ruke s vďačnosťou.

Vezmite si pero a papier a napíšte si 10 vecí (ľudí, situácií), za ktoré ste vďační.

A hneď potom si napíšte 10 dôvodov, prečo vlastne môžete byť šťastní už teraz.

 

Tak čo, ideme sa stať spoločne šťastnejšími ľuďmi? 🙂

A čo tak už o pár dní na tréningu Majster MLM?

“Ak chceš byť šťastný/á, tak buď!”

 

PS1: Ak môže tento článok pomôcť k nájdeniu šťastia aj vašim blízkym, podporte ho lajkom a zdieľaním.

PS2: Ste šťastní?

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here