Predtým ako sa pustíme do dnešnej témy, spomeňte si, ako sa sami so sebou rozprávate. Čo si v mysli hovoríte.

A teraz malá skúška.

Sami pre seba si TERAZ  povedzte tieto vety a precíťte ich: “Som neschopný/á. Zasa som to pokazil/a. To nezvládnem. Na to nemám. Cítim sa pod psa. Som smoliar/ka. Začalo mi byť nejako zle. Potia sa mi ruky.”

Ako sa potom / pritom cítite? Aké sú vaše pocity potom, ako ste si to povedali?

Predpokladám, že to Vašu náladu nejako pozitívne nepozdvihlo. Skôr naopak. A možno ste sa naozaj začali cítiť neschopní a začali Vám vyskakovať v hlave situácie, v ktorých ste neuspeli. Alebo sa Vám potili ruky? Pravdepodobne ste sa pritom ako ste si to hovorili, ani neusmievali.

Sila myšlienok je nepopierateľná. Aj samotní vedci už priznávajú, že myšlienky formujú našu realitu. Formujú náš svet. Aj preto na svojich tréningoch a v online programoch neustále zdôrazňujem, aké dôležité je to, ako sa so sebou rozprávate. Lebo často sme si sami sebe tými najväčšími nepriateľmi.

Hovorí sa tomu aj “vnútorný tréner”. Buď si ten hlások vo Vás vychováte tak, že Vás bude podporovať alebo podkopávať.

Zamyslite sa TERAZ ako sa so sebou rozprávate najčastejšie Vy. Nemusí to byť samozrejme nahlas, ide aj o vnútorné monológy samého so sebou. Tie má každý z nás. 🙂

Pozrime sa na niektoré z afirmácií, ktoré sa môžu stať Vaším pomocníkom na ceste k úspechu a pokojnej mysli.


1. “Môj sen je moja sila. Som víťaz!”


Buďte svojím najväčším fanúšikom. Nečakajte kto ocení Vaše nápady, vízie alebo ambície. Na realizáciu svojich snov nepotrebujete vždy súhlas a “požehnanie” zvonka. Hovorí sa: čo dokážeš v predstave vidieť, to dokážeš aj zrealizovať.

Nájdite svoj vnútorný pohon, ktorý Vás bude posúvať dopredu aj keď Vám vonkajšie okolnosti nemusia práve priať. Poznáte to porekadlo “Bláznom patrí svet.”?

Hovorte sami sebe “Verím v svoje sny”. Ráno po prebudení, v priebehu dňa a aj večer pred spaním. Vaše podvedomie to po nejakom čase prijme ako fakt. A sila celého vesmíru sa spojí, aby Vám priniesla do cesty to, čo potrebujete.


2. “Som výnimočný človek”


Viete čo je základom spokojného života? Čo Vám pomáha udržiavať si vnútornú rovnováhu a budovať si zdravé vzťahy? Je to Vaša sebaláska. O nej som písal už aj v tomto blogu.

Presne to ako vyzeráte a aký ste, vytvára Vašu podstatu. Každý z Vás ste jedinečný a originálny. Rôznorodosť je krásna. Buďte hrdý/á na to aký ste. Veď ako chcete, aby Vás mali radi iní, ak sami seba ponižujete kritickými komentármi na vlastnú adresu?

Povedzte si niekoľkokrát denne (vždy keď si na to spomeniete) “Mám sa rád! Som výnimočný človek!” A usmievajte sa pritom.

Cieleným opakovaním jednoducho svoje podvedomie presvedčíte, že je to pravda. Aj keď Vám to tak spočiatku nemusí pripadať. Kľudne si to hoci aj napíšte na lístok a vložte do peňaženky alebo uložte ako tapetu na počítač alebo na mobil. 🙂

Ja napríklad nosím na ruke krikľavý pistáciovozelený náramok s nápisom “Milujem sa”.


3. “Narodil som sa, aby som bol šťastný/á! Verím si!”


Čakáte na zázrak? Poznáte to porekadlo: “Nečakaj, že ti budú pečené holuby padať samé do huby”. Viete, kto je strojcom Vášho šťastia? Vy sami. Len ak preberiete za svoj život 100% zodpovednosť, môžu sa začať diať zázraky. Ako sa hovori, šťastie praje pripraveným.

Tak sa naň pripravte. A vítajte ho každý deň aj v mysli. Dôležité je aj to, aby ste si verili. Podporte nárast sebadôvery vyhlásením: “Verím si!” Telo a myseľ sú ako prepojené nádoby. “Verím si!” Povedzte si to za sebou aj viackrát. Pritom vystrite hruď, jemne zdvihnite hlavu. Ako sa pritom cítite? 🙂

Afirmáciou môže byť vlastne akékoľvek pozitívne tvrdenie, ktoré si dlhodobo opakujete, až mu uveríte aj v hĺbke podvedomia. Na to, aby ste si splnili svoje sny a ciele, potrebujú byť Vaše pocity zladené s myšlienkami.

Afirmácie fungujú podľa vzorca: myšlienky – pocity – slová – činy. Až keď je tento reťazec v súlade, dajú sa do pohybu tie zázračné veci vo Vašom živote.

Predstavte si, že chcete získať novú prácu. Pripravíte sa na pohovor najlepšie ako viete, popritom Vám však vnútorný hlas hovorí: “Hej, nebuď naivný/á! Bude tam kopa lepších ako ty. To miesto aj tak nedostaneš, také šťastie nemáš. Bože dúfam, že na mne nevidieť v akom som strese. (Pravdepodobne je to vidieť. :))

Vaše dobré naladenie a pocity sa tak automaticky dostanú niekam do mínusu. Potom je už len krok k tomu, aby ste na pohovore naozaj pohoreli. Výsledok? Splníte si tým vlastne sebadeštruktívne proroctvo o tom, aký ste neschopný/á. Toto si dokážete preniesť do každej jednej oblasti svojho života.

Či je to zdravie, vzťahy, láska, peniaze či kariéra. Zaujímavé, ako sami sebe dokážeme ubližovať alebo naopak využiť silu psychológie a pomôcť si, však?

Studio portrait of a happy woman with arms raised

Ďalšie tipy na pozitívne afirmácie:

  • Mám hojnosť v každej oblasti môjho života.
  • Mám nové a stále lepšie príležitosti ukázať svoj talent.
  • Moje zdravie sa zo dňa na deň zlepšuje.
  • Všetko ku mne prichádza v ten pravý čas. Som pripravený na skvelý život!
  • Som charizmatická/ý a ľahko nadväzujem kontakty.
  • Darí sa mi vo všetkom, do čoho sa pustím.
  • Každý deň si sám vytváram život po akom túžim.

A ešte dôležitá poznámka na záver. Poviem Vám, kedy afirmácie zaručene nefungujú.

Môžete si síce každé ráno do zrkadla hovoriť: “Som štíhly/a a mám pevnú postavu.” Alebo hocičo iné, po čom túžite. Ak to však nepodporíte AKCIOU, Vaše prianie zostane len prianím. Akcia totiž vyvoláva reakciu.

Ak nezmeníte životný štýl, stravovanie a pohyb, nestane sa vôbec nič. A nebude to veru tým, že afirmácie nefungujú. Využite na nakopnutie sa pri cvičení napríklad afirmáciu: “Cvičenie ma baví a robím ho s ľahkosťou.” Uvidíte ten rozdiel v pocite a následnom prístupe, v porovnaní s frfľaním: “Božéééé mne sa tak nechce cvičiť. Ale mám zadok ako vagón. Mal/a by som”.

Rovnako nebudú afirmácie fungovať na veci, ktoré sú už svojou povahou nereálne. Darmo si budeme hovoriť “som neviditeľný”. 🙂

Poznáte teóriu relativity Alberta Einsteina? Zaoberá sa myšlienkou, že je relatívne ako sa správa čas a priestor pri rôznych rýchlostiach. Súčasťou teórie je aj známa rovnica E = mc2, z ktorej vyplýva, že hmota je len ekvivalent energie.

Afirmácie nie sú čarovné formulky ani zaklínadlá. Môžu byť spúšťačom zázrakov, ak ich podporíte akciou. Je to len a len vo Vašich rukách. Bez Vášho aktívneho prístupu to nepôjde.

Prečo sú teda pozitívne afirmácie také obľúbené u ľudí po celom svete? Znižujú v našom tele hladinu stresu a keď sa uvoľníme, zmení sa náš prístup ku všetkému. Dokážeme konať s väčšou ľahkosťou a sebavedomím. A práve vtedy sa môžu začať diať zázraky.

Idete do toho? Tak si hneď teraz napíšte svojich 5 pozitívnych afirmácií na papier. Neodkladajte to na neskôr. Poďte do akcie. TERAZ. A opakujte si ich každý deň, aspoň 30 dní po sebe. Najlepšie bude, ak si z toho vybudujete návyk. U mňa to funguje skvele. 🙂
PS1: Aký je Váš názor na afirmácie ako také?

PS2: Ak môže článok pomôcť niekomu z Vašich blízkych podeľte sa o neho zdieľaním.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here