Už len niekoľko dní a máme tu… Vianoce.

AVŠAK…

Čo ak sa stalo, že budete tráviť tieto sviatočné dni sami? Ako to zvládnuť s nadhľadom a zostať v pohode?

Rodinné Vianoce sa nám totiž  pripomínajú z každej strany. Vykúkajú odvšadiaľ. Aj keby sme akokoľvek chceli, nemáme im vo väčšine prípadov kam ujsť. A ak ste sami… Pocit osamelosti dokáže počas týchto dní zaliezť  poriadne hlboko pod kožu.

Zaujímavosťou je, že podľa psychológov vedia tieto dni vtlačiť do srdca viac melanchólie, ako zažívame bežne, počas roka.

Ak teda patríte k tým, ktorým deti vyleteli z rodinného hniezda a nemajú možnosť prísť za vami…. Alebo vaša drahá polovička už nie je….. Chýbajú milujúci rodičia….. Či veľmi častá situácia rozvedených, že vaše dieťa trávi Vianoce s EX a vám sa zdá, že horšie sviatky si ani neviete predstaviť… tento článok je určený predovšetkým pre Vás. Prípadne ak poznáte niekoho, komu by pomohol, pošlite mu/jej ho.

Keď ostane človek úplne sám, nie je to med lízať, ale najdôležitejšie je to, ako sa k situácii počas Vianoc postavíte vy sami.

Pozrime sa teraz spoločne na 5 tipov, ktoré vám môžu takúto situáciu uľahčiť.


1. Nie ste v tom sami


christmas sadness

Aj keď sa vám to môže javiť tak, že ste najosamelejší tvor na tejto planéte, nie je to tak. Pocity izolácie, či opustenosti nezažívate len vy.

Je dobré si uvedomiť, že Vianoce prežíva osamote mnoho ľudí. Nekvárte sa výčitkami, že keby ste vtedy a vtedy niečo spravili inak, možno by ste teraz sami neboli.

Ak vidíte možnosť na zmenu, je to dokonca skvelé znamenie. Je to pre vás výzva, robiť veci inak. Lepšie. Vtedy berte sviatky, ako vhodnú príležitosť porozmýšľať nad konkrétnymi krokmi a zmeniť životnú stratégiu.

Práve keď je človek osamote, sám so sebou, príde mu do života množstvo AHA-momentov.

Aj preto je samota, kedy môžete precítiť sami seba a svoje bytie, veľmi dôležitá – pre naše ďalšie smerovanie. Je dokonca nevyhnutná. (A čo, že Vám to vyšlo práve na Vianoce? Vôbec to nevadí!)

Ak ste „uňaháňaný“ a nemali ste čas zastaviť sa, tešte sa, že práve sviatky vaše tempo pribrzdili. Využite svoju samotu vo svoj prospech.

Prijmite situáciu aká je, podajte si ruku s “vianočnou samotou” a využite ju vo svoj prospech.

Young woman by a fireplace in a cozy dark living room on Christmas eve


 2. Dajte priechod svojim pocitom. ALE neutápajte sa v nich!


Keď človek zostane sám, začína bilancovať. Striehnu na neho spomienky. Vybavujú sa nám rôzne životné situácie. Ako keby to bolo včera, dokážete cítiť vône z minulosti, vybaví sa vám v hlave spomienka spojená s konkrétnou pesničkou.

Je dobré nepotláčať v sebe pocity, ktoré sa objavia. Dajte im pokojne voľný priebeh.

Dokonca aj plač môže mať ozdravný účinok. Keď mi zomrela mama, odišiel som na pár dní preč. Potreboval som byť sám. Prehodnotiť svoj život. Zamyslieť sa nad tým všetkým, čo sa okolo mňa deje a prečo.

Naša myseľ je mocná. Myšlienky, ktoré si navodíme ovplyvňujú našu náladu a to, ako sa cítime. A aké myšlienky si v hlave “spúšťame” je naozaj len na nás.

Takže pokojne dajte priechod svojim pocitom smútku, či ľútosti, ak vás prepadnú, ale NEDAJTE im moc ovládnuť Vás.


3. Pripravte sa


Ak viete vopred, že strávite sviatočné dni sami, pripravte sa na to. Zmierte sa s tým. Zvládnete to ľahšie.

Ak je vám príjemnejšie dodržiavať tradície, držte sa ich. Ak vám naopak pomôže k lepšiemu pocitu vytvoriť si úplne inú alternatívu sviatkov, smelo do toho!

Nakoniec, zvyky si sami vytvárame, môžeme ich teda sami aj meniť.

Práve som si spomenul na jednu krátku scénku z filmu Sám doma. Malý Kevin zostal na Vianoce doma úplne sám. Nedá mi nepodeliť sa s Vami o ňu. Pamätáte si ju? 🙂

Takže, či už si pripravíte tradičnú vianočnú večeru, alebo sa vyberiete radšej v tichu večera na prechádzku, celú noc prespievate so šansónmi Edith Piaf, alebo obľúbenej popovej speváčky… Alebo sa zahrabete do pohodlného kresla s knihou v ruke…. Nič nie je správne, alebo nesprávne. Je to len o vašej voľbe.

Ak viete, že veci prežívate často emotívnejšie, spojte sa s blízkymi. Zavolať si s nimi isto môžeme. Alebo, ich na chvíľu vidieť aspoň cez skype. 🙂

Ak patríte medzi tých, ktorí boli na niektorom z mojich tréningov, tak už viete, ako sa dá s pocitmi úzkosti a smútku  vyrovnať. Jednoducho a efektívne. Pokojne použite niektorú techniku, ktorú som vás naučil. 🙂

A ešte jedna dôležitá vec: Ak ste nemali možnosť prípravy, alebo ste sa ocitli sami na sviatky úplne nečakane, dnes nie je problém ani vzdialenosť. Skype hovor, facebook hovor, alebo minimálne telefonát, vždy poteší.

Už aj to vám zlepší náladu a na sviatky sa budete pozerať inak. 🙂


4. Zamestnajte sa


osamelosť

Teraz prestaňte na chvíľku čítať a porozmýšľajte…

Máte nejakú záľubu? Máte niečo, čo vás teší? Z čoho máte dobrý pocit? Možno to nestíhate robiť bežne, počas roka. Je také niečo….?

Máte to? Prišli ste na to, čo vás baví a viete to robiť napríklad aj počas sviatkov?

Či už je to pletenie, hranie na hudobnom nástroji, (bicie by som však počas sviatkov pokoja vynechal 🙂 ), možno maľujete, píšete poviedky, alebo radi majstrujete s drevom či korálkami…. Tak hor sa do toho! Sviatky sú ten správny čas!

Mnohé výskumy dokázali, že manuálna činnosť nás oslobodzuje a odvádza od chmúrnych myšlienok. Ak ste aj v minulosti nič podobné neskúsili, možno si v tom nájdete zaľúbenie. Super správa, však? 


5. Samota nie je osamelosť


To, že trávite tieto Vianoce sami, neznamená, že to tak bude navždy. Jediná istota je, že veci sa menia. Bohužiaľ, ale i našťastie.

A pamätajte, sú ľudia, ktorí síce prežívajú Vianoce s rodinou, ale napriek tomu sa cítia osamelo. Sú obklopení ľuďmi a napriek tomu sa cítia nepochopení, prehliadaní, alebo braní ako samozrejmosť.

Iní ľudia sa zase osamelo necítia, hoci naozaj sami sú. Vnútorný pocit človeka záleží nielen od toho, aké má vzťahy s okolím, ale aj od toho, aký vzťah má práve sám k sebe.

Poznáte ten výrok? “Tento večer strávim v príjemnej spoločnosti. Sám so sebou.” Niečo na tom bude…

Cieľom človeka by malo byť dospieť do stavu rovnováhy. Kedy si spoločnosť iných užíva. Ale keď ju práve nemá, vie čas osamote prežiť rovnako príjemne.

Možno je kameňom úrazu to, že sa nemáte dostatočne radi. Nemilujete sa takí, akí ste. Ak to tak je, tak práve článok o SEBALÁSKE, vám v tom môže pomôcť: http://bit.ly/SEBALASKAlieci

 

PS1: Ako zvládate samotu vy? Podeľte sa s nami o Vaše tipy. Možno nimi pomôžete niekomu, kto číta práve tieto riadky.

PS2: Ak bol tento článok pre Vás podnetný, dajte mu lajk a podporte ho zdieľaním. Možno týchto 5 jednoduchých tipov, niekomu zmení Vianoce.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

1 komentár

  1. Aj keď nie som sama ale mám rada samotu,vtedy mám čas premýšľať a počúvať ticho.
    V tichu pridem na veľa myšlienok,inšpirácii.Niekto sa bojí samoty ja ju mám rada.
    Presne som sa našla v tomto článku.?
    Andy rada čítam tvoje príbehy a videá ,dúfam žr sa mi podarí isť 12.1. na Najlepší Rok Môjho Života.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here