Roman Ragala: „Pracovať, tvoriť a byť priateľom Andyho Winsona je úžasná skúsenosť, ktorá mi zmenila pohľad na množstvo vecí v mojom živote.”

0
726
Roman počas prednášky na tréningu NLP Premier Practitioner 2019

Čo ťa podnietilo k tomu, aby si sa prihlásil na kurz NLP?

Na tréning NLP som sa prihlásil po asi ročnom zvažovaní, pretože cena za kurz sa mi zdala privysoká. Vedel som však, že chcem v živote niečo zmeniť, byť efektívnejší, zvládať viac vecí, no predovšetkým som chcel spoznať sám seba. Zistiť, aké je moje poslanie a čomu sa mám venovať, aby som bol v živote skutočne šťastný.

Ako vyzeral tvoj život pred a po NLP?

Pred NLP som bol viac-menej stále v strese. Chýbala mi dôslednosť a schopnosť doťahovať veci, preto som nemal čas na nič, okrem práce. Venoval som minimum času svojej rodine, vzťahom, sebe a nemal som vlastne nič okrem nedotiahnutých úloh :).

Po NLP sa všetko od základov zmenilo. Mám dostatok času na to, čo je pre mňa skutočne dôležité a robí ma šťastným. Predovšetkým žijem život, po ktorom som vždy túžil.

„Predtým som neznášal komunikáciu s obchodnými partnermi a celkovo ma vyčerpávalo vytvárať obchodné príležitosti. To sa však vďaka NLP zmenilo na vášeň.”

Roman a Andy počas slávnostného ukončenia tréningu NLP Premier Practitioner 2019

Kedy vznikla tvoja spolupráca s Andym? V čom je pre teba obohacujúca?

Už po absolvovaní NLP som Andymu navrhol spoluprácu. Následne sme sa videli až o rok, kedy som bol asistentom pri ďalšom tréningu NLP. Medzitým som veľa študoval a absolvoval rôzne tréningy v zahraničí.

Hlavná spolupráca s Andym vznikla asi pred dvomi rokmi, kedy som za ním prišiel s nápadom, že mu pomôžem zorganizovať tréning NLP Master. Tréning vznikol minulý rok a okrem toho, že som jeho spoluautor, s Andym sme sa za ten čas stali veľmi dobrými priateľmi.

Pracovať, tvoriť a byť priateľom Andyho Winsona je úžasná skúsenosť, ktorá mi zmenila pohľad na množstvo vecí v mojom živote.

Uvažoval si niekedy v živote nad tým, že by si bol kouč alebo mentor?

Pred samotným absolvovaním NLP som nad tým vôbec neuvažoval. Až počas samotného tréningu NLP som sa začal zamýšľať nad tým, ako získané vedomosti dokážem zužitkovať v praxi. Predtým som neznášal komunikáciu s obchodnými partnermi a celkovo ma vyčerpávalo vytvárať obchodné príležitosti. To sa však vďaka NLP zmenilo na vášeň. Začal som to dokonca robiť pre iné firmy. Získaval som pre ne zákazky, nadväzoval obchodné styky a vyhľadával príležitosti. Z toho sa neskôr stalo priame mentorovanie firiem a spoločností s cieľom zvyšovať kvalitu ich služieb, a tým optimalizovať aj zisky.

Ktoré techniky z NLP najčastejšie používaš?

Všetky. NLP techniky sú fantastický nástroj, s ktorým je možné zmeniť a dosiahnuť všetko, čo človek chce. Pre mňa sú veľkým prínosom najmä lingvistické techniky, pomocou ktorých sa dá pomôcť kdekoľvek a kedykoľvek.

„Pokiaľ sa človek naučí správne používať sám seba, dosiahne čokoľvek. Napríklad aj to, ako žiť svoj vlastný život, nie sny a ciele iných ľudí.”
 

Ktoré techniky z NLP najčastejšie používaš?

Všetky. NLP techniky sú fantastický nástroj, s ktorým je možné zmeniť a dosiahnuť všetko, čo človek chce. Pre mňa sú veľkým prínosom najmä lingvistické techniky, pomocou ktorých sa dá pomôcť kdekoľvek a kedykoľvek.

Máš pod palcom firewalking počas Andyho tréningov. Čo ťa motivovalo k tomu byť firewalker?

Počas NLP som sa rozhodol, že budem s ľahkosťou prekonávať všetky životné prekážky. Jednou z nich bolo aj to, že som si v minulosti na tréningu OSS poriadne spálil chodidlá. Ja som však veľmi túžil prejsť po ohni bez ujmy. A tak som sa tréningu zúčastnil aj o rok, a potom aj ďalší rok, až som zistil, že oheň je vlastne môj priateľ a veľmi ma to baví.

Cestoval som za trénermi do zahraničia, učil sa, pripravoval, trénoval. Minulý rok mi zatelefonoval môj tréner a mentor, že ma vybral, ako jedného z pokračovateľov tradície a rád by ma zoznámil s „otcom firewalkingu“ Tollym Burkanom, ktorý by sa mi dva týždne venoval a odhalil mi jeho viac ako 30-ročné skúsenosti s ohňom. Bonusom bolo, že mi Tolly osobne udelil titul Master tréner.

Firewalking počas tréningu Objav Svoju Silu

„NLP techniky sú fantastický nástroj, s ktorým je možné zmeniť a dosiahnuť všetko, čo človek chce.“

Ako účastník si pred samotným NLP absolvoval aj Andyho veľké tréningy?

Áno, začalo to tréningom OSS, kde som zistil, že chcem pokračovať v ďalších, pretože hodnota, ktorú Andy na tréningoch odovzdáva je nevyčísliteľná a ľahko aplikovateľná v praxi. Potom nasledovalo TMB a Majster komunikácie. Ostatné až po NLP.

Dotiahol si to až na Mastra NLP. Aj tu došlo k takému veľkému posunu v tvojom živote?

Začiatkom minulého roka som získal titul Advanced Master Practitioner a pripravujem sa na skúšky NLP trénera, takže áno, došlo k ďalšiemu rapídnemu posunu. Okrem toho sa aktívne venujem psychológii, hypnóze a štúdiu neuro-vedeckých výskumov. Učenie predtým nebolo mojou vášňou, no to sa však časom zmenilo :).

„Mám to, po čom so vždy túžil a žijem tak, ako som vždy chcel.“

Skúšky účastníkov tréningu NLP Premier Practitioner 2019

Na čo sa v koučingu zameriavaš a čo je predmetom tvojho podnikania?

V poslednej dobe sa venujem predovšetkým syndrómu vyhorenia u manažérov, závislosti na práci a workoholizmu, no tiež bežnému manažérskemu koučovaniu zameranému na zlepšovanie a zefektívňovanie jednotlivcov a tímov. Popri tom koučujem traumy, fóbie, strachy a bežné vzťahové a rodinné problémy či nespokojnosť s vlastným životom. Som dosť všestranne zameraný.

Aké výsledky vďaka NLP v ňom dosahuješ?

Presné také, aké chcem. V tejto súvislosti mi napadá výrok Walta Disneyho: „Ak si niečo dokážeš predstaviť, dokážeš to aj zrealizovať.“ A je to úplná pravda. Mám to, po čom so vždy túžil a žijem tak, ako som vždy chcel.

Aké odporúčania by si dal tým, ktorí premýšľajú nad absolvovaním kurzu NLP?

Človek môže prečítať stovky motivačných kníh a článkov, ale nikdy nedostane taký komplexný návod, ako používať svoju hlavu, tak ako ho to naučí NLP. Pokiaľ sa človek naučí správne používať sám seba, dosiahne čokoľvek. Napríklad aj to, ako žiť svoj vlastný život, nie sny a ciele iných ľudí. Peniaze, ktoré som do toho investoval sa mi vrátili v 10-násobkoch a čo je podstatné, je to trvalá investícia. Kontakty a priateľstvá z tréningu mi boli a sú dodnes veľkou podporou. Čo ma však teší najviac je, že som získal priateľstvo a spoluprácu s mojim mentorom a trénerom! Vďaka Ti Andy!

Zaujal Vás Romanov príbeh? Chceli by ste aj Vy nazrieť do tajov NLP a spoznať, čo stojí za tým, že ľudia dosahujú takéto fenomenálne výsledky a ako je možné so mnou prostredníctvom NLP nadviazať spoluprácu?

Prihláste sa na špeciálny webinár, počas ktorého Vám všetko prezradím.

Dozviete sa, prečo je NLP naozaj také účinné a ako Vám dokáže pomôcť rýchlejšie dosiahnuť Vaše ciele.