Ako si predstavujete charizmatického človeka? Mimochodom, považujete seba za osobnosť, ktorá oplýva charizmou?

Charizmatických ľudí zvykneme popisovať ako okúzľujúcich, fascinujúcich alebo šarmantných. Hovoríme, že majú okolo seba akýsi magnetizmus, vnútornú príťažlivosť.


Charizma = vyžarovanie človeka. Je to energia, ktorú vycítime tak nejako prirodzene.


To, čo človek vyžaruje je úzko spojené s tým, čo vo svojom vnútri živí, čo žije. Ako sa sám so sebou rozpráva.

Uveďme si to na jednoduchom príklade. Určite poznáte človeka, o ktorom ste presvedčení, že má silnú charizmu.

A teraz sa zamyslite: Zažili ste ho v situácii, kedy za vami prišiel a vy ste jednoducho z neho/nej tú charizmu necítili? Skôr naopak, pripadal vám akýsi čudný, bez života, akoby vás sťahoval energeticky dolu?

A charizma zmizla akoby mávnutím čarovného prútika. Ako je to možné? Ako je možné, že v jeden deň z človeka charizmu cítiť môžeme, ale inokedy akoby zmizla?

Majú to na svedomí dva základné prvky, z ktorých sa charizma skladá.

Charizma totiž nie je iba o očarujúcom vzhľade. Charizmatický človek nemusí oplývať dokonalými krivkami. Nemusí byť “nahodený” ani v drahom značkovom oblečení. Pretože charizmu vyžaruje zo svojho vnútra. /aj keď podporiť sa dá aj fyziologicky… o tom sa dočítate už o pár riadkov nižšie./

Povedzme taký Dalajláma, ktorý bol len nedávno na návšteve aj u nás na Slovensku oplýval podľa väčšiny účastníkov jeho prednášky silnou charizmou. 🙂


Charizma sa skladá z …


Prvým dôležitým stavebným prvkom charizmy je naše vnútorné prostredie. Naše vnútorné rozpoloženie. To ako sa sami so sebou rozprávame.

Akú máme o sebe mienku, ako vnímame hodnotu seba samého, či oplývame sebaláskou, za koho sa považujeme, aké otázky si v sebe kladieme, či sme naladení pozitívne, ako sa pozeráme na svet, aké sú naše postoje k životu.

Toto všetko je náš vnútorný svet, ktorý vyživuje kompletne to, čo my vyžarujeme smerom von. Teda, našu charizmu.

Druhý prvok, ktorým dokážeme výrazným spôsobom ovplyvniť našu charizmu a to, ako pôsobíme na okolie je práve našou fyziológiou.

To znamená, ako sa tvárime, ako dýchame, ako sa usmievame, ako je rozžiarená naša tvár. Dôležitý je napríklad aj postoj nášho tela. Či chodíme zhrbení, alebo naopak vystretí, či je naša hlava zvesená.


Cvičenie


Teraz, keď už poznáte dva stavebné piliere charizmy, urobte si na vlastnej koži toto krátke cvičenie. Postavte sa pred zrkadlo. Vystrite sa. Lopatky dajte mierne dozadu, jemne zdvihnite hlavu. Pozerajte sa na seba cieľavedomo. A teraz sa na seba usmejte. Ale pozor, nielen ústami.

Váš úsmev musíte vedieť čítať aj z vašich očí. Mali by ste v nich vidieť také tie malé iskričky spokojnosti a šťastia samého so sebou. Stojte takto aspoň dve minúty.

Aké to bolo? Cítili ste zo seba vyžarovať charizmu? Sálala z vás energia? Tak vám k tomu gratulujem.

Podobné cvičenie sa dá urobiť aj v páre. Nech sa váš partner najskôr dostane do stavu aký som popísal vyššie. Vy zatiaľ odíďte niekam do vedľajšej miestnosti.

Po pár minútach sa vráťte a všímajte si, akú charizmu budete z neho cítiť. A potom to urobte naopak. Nech sa zhrbí, je zachmúrený, sklesknutý. Nechajte ho tak pár minút a vráťte sa k nemu.

A znova si všímajte, ako na vás pôsobí jeho charizma v takomto fyziologickom stave. A potom opäť ho nechajte aby si “navodil” charizmu.

A práve o tomto je charizma každého človeka. Pôsobenie vnútorného sveta, ktorý prežíva + fyziologického pôsobenia. Pretože charizma = energia.

Pôsobenie na ľudí rozoberáme detailne aj na tréningu Majster komunikácie.

energia

Rýchly a jednoduchý návod ako rýchlo ovplyvniť svoju charizmu je ÚSMEV. Buďte otvorený, prístupný. Ak ste napríklad v skupine ľudí, ktorých nepoznáte, nečakajte, že si vás niekto všimne.

Oslovte človeka, ktorý je vám sympatický. Nadviažte očný kontakt, predstavte sa, podajte mu ruku. Usmievajte sa však prirodzene. Prirodzený úsmev je taký, keď sa vám usmievajú aj oči.

Ak len roztiahnete ústa do úsmevu, ľuďom sa budete zdať neprirodzený. Mal by pôsobiť, že je len tak prirodzene “jemne pohodený na vašej tvári”.  🙂

Joyce Newman, prezidentka Newman Group, sa zaoberá tréningom vysokopostavených ľudí z mediálnej brandže. Zároveň koučuje celebrity a hovorcov nadnárodných spoločností. Jej úlohou je vytvárať im na mieru imidž charizmatického človeka. Zo svojej dlhoročnej praxe hovorí:

“Každý môže byť charizmatický. Nie je to vlastnosť, s ktorou sa narodíme. Kultivujeme ju mnohými rozličnými spôsobmi. Jedným z nich je napríklad pozorovanie a učenie sa od ľudí, ktorých pokladáme za charizmatických. Nepotrebujete ich však do detailov kopírovať. Inšpirujte sa nimi. Avšak pozor, pretože charizmu môže človek aj stratiť. Pozrite sa napr. na Mela Gibsona. Dobrou správou však je, že ak aj charizmu stratíte, môžete ju cieľavedome získať naspäť.”

A ja s ňou v tomto plne súhlasím.

charizma

Podobný názor zastáva aj psychológ Ronald E Riggio Ph.D.vo svojom článnku v Psychology Today.

Hovorí, že charizma je z jednej tretiny tvorená určitými osobnostnými predispozíciami (ako napr. osobnosť či temperament), zatiaľ z dvoch tretín je vytvorená časom, našimi skúsenosťami, vzdelaním,spoločenskými podmienkami, v ktorých existujeme, atď.

Takže, ak ste doteraz len túžili byť charizmatickým človekom a bádali ste v čom tá charizma vlastne spočíva tak verím, že po prečítaní tohto článku sa už budete pozerať na charizmu trošku z iného uhla pohľadu.

Skvelou správou totiž je, že odteraz môžete na svojej charizme cielene zapracovať. A k tomu vám gratulujem. Pretože charizma = stav = energia.

Ide o to, vo vás tento článok povzbudil sebavedomie, odvahu a chuť pracovať na sebe a objavovať svoje nové schopnosti a prekračovať svoje limity.

 

P.S. Ak vo vás tento článok povzbudil sebavedomie, odvahu a chuť pracovať na sebe a objavovať svoje nové schopnosti či prekračovať svoje limity, podporte ho lajkom a zdieľaním.

S úctou k vašej jedinečnosti

Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here