“Celkový úspech je len nahromadením stoviek, ak nie tisícov pokusov a snáh, ktoré nikto nikdy neocení.” –  Brian Tracy

Za každým úspešným človekom je príbeh. Či už je to herec, spevák, majiteľ pokrokového biznisu, zakladateľ celosvetovo úspešnej firmy alebo objaviteľ nejakého zlepšováku.

Mimochodom, kto je podľa vás úspešný človek? A poznáte človeka, ktorý sa dostal práve vďaka zlyhaniu k úspechu?

Ja osobne nepovažujem za úspešného človeka len majiteľa funkčného biznisu. Úspech sa podľa mňa nemeria len peniazmi, sociálnym statusom či zvučným menom.

V tomto blogu by som vám však rád priblížil príbehy dvoch ľudí, ktorých poznajú ľudia po celom svete. O nich však až o chvíľu…

Mnohokrát si akosi dostatočne neuvedomujeme, že každý človek “má svoj kríž” a život je ako krivka EKG. Raz sme hore, inokedy spadneme dolu. A to je na tom to krásne.

Intenzívnejšie si tak vychutnávame pocit slasti, keď sa nám darí a učíme sa pokore.

Niektorí ľudia zvyknú súdiť a nazerať na životy úspešných ľudí len podľa toho, kde sa nachádzajú TERAZ. Keď sa ich život akosi “stabilizoval”.

Nejak matne si možno uvedomujú, že na ceste každého človeka za úspechom sa zrejme vyskytli aj nejaké prekážky, ale vo všeobecnosti panuje názor, že títo megaúspešní ľudia majú skrátka ŠŤASTIE.

Ďalšia skupina ľudí sa môže zasa domnievať, že úspešných zo dňa na deň „osvietilo“ a prišli s niečím, čo ich vystrelilo k hviezdnemu úspechu.

Alebo, že ich niekto objavil – čo je vlastne schéma všetkých talentových súťaží po celom svete. Na to ale treba mať  vo väčšine prípadov veľký talent od Boha, ktorý je základom takéhoto raketového úspechu.

Tak, či onak, príbehy úspešných sú rôzne, no v mnohom sú spoločné. Charakterizujú ich dve slová: VZLETY a PÁDY.

A teraz nadišiel čas na otázku. Zamyslite sa spoločne so mnou. Čo ak mnohým ľuďom bráni dosiahnuť úspech práve „starý program nainfikovaný do hlavy“?

Skúste si teraz vybaviť v mysli rôzne vety, ktoré ste vo svojom okolí mohli počuť. Od sebaurčujúcich presvedčení typu: Naša rodina nemá vlohy na podnikanie. Ja skrátka v živote nemám šťastie. Ak sa niečo niekomu pokašle, tak som to zaručene ja.

Až po neuveriteľné “ezoterické” posolstvá ako: Keď to raz nevyšlo, asi je to znamenie, že to nie je určené pre mňa. Niektorým ľuďom nie je súdené byť úspešnými. A tak sa už pre istotu nepokúsim vôbec o nič.

Pravdou je, že množstvo ľudí, ktorých dnes pozná celý svet, neuspeli nielen že na prvýkrát, ale ani na druhý, tretí, piaty či desiaty. A spája ich aj to, že kašlali práve na takéto staré samodeštruktívne programy, ktoré sa im snažilo okolie vtĺcť do hlavy.

Vo väčšine prípadov ich spája aj to, že svoj úspech dosiahli práve v bode, kedy by už väčšina ľudí dávno zabudla, že niečo podobné niekedy vôbec skúšali.

Pretože priatelia, vzdávať sa je ĽAHKÉ.

Nevyžaduje si to žiadne odhodlanie, odvahu, odriekanie ani bolesť.

Naproti tomu nevzdať sa, bojovať ďalej a ísť za svojím cieľom, si vyžaduje pevné odhodlanie, vieru v seba aj v časoch, keď nikto iný vo vás vieru nemá, mnoho odriekania, mnoho bolesti, mnoho vytrvalosti.

Práve preto som sa vám rozhodol priniesť  dnes v článku 2 inšpirujúce príbehy. 


J.K. Rowling


Autorka kníh o Harry Potterovi.

Príbehy úspešných

Je prvou spisovateľkou na svete, ktorá predala viac ako 400 miliónov kníh, ktoré boli preložené do 67 jazykov. Dnes je najbohatšou ženou Veľkej Británie, dokonca pred kráľovnou Alžbetou a ako hovorí, na ten pocit slobody, ktoré jej tento status prináša si doteraz celkom nezvykla.

Rowlingová v interview prezradila, že spisovateľkou sa túžila stať snáď od svojich šiestich rokov. Odvtedy neustále písala a písala. Sama však cítila, že nepíše niečo výnimočné.

Až jedného dňa na ceste vlakom z Manchestru do Londýna prišlo doslova vnuknutie príbehu o malom čarodejníkovi, sirote.

Rowlingová bola odrazu presvedčená, že práve túto tému musí spracovať. Celý príbeh sa jej do detailov začal odohrávať v hlave.

V tom čase mala 25 rokov, za sebou skrachované manželstvo a malú dcérku.

Život sa jej doslova rozsypal pred očami. Podľa vlastných slov sa vtedy cítila na samom dne. Trpela depresiou. A žila doslova z ruky do úst, najchudobnejšie ako sa v Británii dalo bez toho, aby bol už človek bezdomovcom.

Ako však sama hovorí: “Úplné dno sa stalo mojou pevnou základňou, na ktorej som začala nanovo stavať svoj život.”

Do písania sa pustila s obrovským nadšením a hovorila si, že knihu bude ťažké vydať, ale keď sa to podarí, bude mať úspech. Rukopis knihy ponúkla celkom v 12 vydavateľstvách. Všade ju odmietli.

Dokonca autorke odporučili živiť sa niečím iným, pretože uživiť sa písaním detských kníh je veľmi veľmi perspektívne. Až keď si knižku prečítala 8 ročná dcérka majiteľa malého vydavateľstva v Bloomsbery a zaujala ju, odhodlalo sa jej vydavateľstvo dať šancu.

Rowlingová dnes hovorí:

Zlyhanie, je také dôležité. V dnešnom svete sa neustále hovorí len o úspechu. Mala som to šťastie, že som sa vďaka Harrymu Potterovi stretla s mnohými úspešnými ľuďmi. Každý jeden z nich sa stretol s neúspechom a zlyhaním. Viac ako jedným.

Rozhodujúca je práve schopnosť prekonať a vyrovnať sa so zlyhaním a použiť ho ako stavebný kameň veľkého úspechu. Poznám ľudí, ktorí sa najviac v živote boja zlyhania.

Nechcú nič ani vyskúšať zo strachu, že sa to nepodarí. A to je kameň úrazu a dôvod, prečo nikdy neuspejú a vzďaľujú sa od svojich životných snov.


Ralph Lauren 


Zakladateľ ikonickej americkej módnej značky, ktorá patrí k najpredávanejším na svete.

Príbehy úspešných

Jeho príbeh sa začal v roku 1967 výrobou prvej kravaty. V tomto roku založil svoju prvú spoločnosť, ktorú nazval Polo. Dnes impérium Ralph Lauren zahŕňa nielen módu a doplnky, ale aj interiérové doplnky, parfémy, nábytok a dokonca RL reštauráciu v Chicagu.

Je synom ruských prisťahovalcov a narodil sa v chudobnej štvrti v Bronxe. V 16 tich rokoch pracoval v obchodnom dome, kde vešal vyskúšané veci naspäť na vešiaky.

Móda ho veľmi zaujímala a tak zašiel za svojím šéfom a ponúkol sa, že navrhne kravatu, ktorá bude iná ako tie, čo obchodný dom predáva. Šéf mu povedal: “Svet nie je pripravený na Ralpha Laurena.” Čo mladý Ralph nevzal ako odmietnutie, ale ako veľký kompliment.

Navrhol svoje prvé kravaty a ponúkol ich vychytenému obchodnému domu Bloomingdales. Jeho ponuku prijali, avšak, pod podmienkou, že kravaty upravia po svojom a budú predávať pod svojím menom.

Lauren hovorí, že mu vtedy srdce vyskočilo až do hrdla, pretože netušil či sa jeho kariéra neskončí ešte predtým než vôbec začala.

Veľmi túžil spolupracovať s Bloomingdales, ale – ponuku odmietol. Svojej značke už vtedy veril a nechcel ju predávať pod žiadnym iným menom ako pod svojím.

Po 6 mesiacoch sa mu z obchodného domu ozvali znova, pretože nevedeli nájsť nič podobné. A tak sa do prestížneho obchodného domu Bloomingdales dostala jeho prvá kolekcia.

Považoval to za veľký úspech.

Avšak len do času, keď sa vrátil naspäť a našiel kópiu svojej kolekcie.  Vtedy ho zachvátila panika a predpokladal, že skončil nadobro. Mal pocit, že obchodný dom okopíroval jeho prácu a viac ho už nebude potrebovať.

Ukázalo sa však, že jeho obavy boli zbytočné, majiteľ obchodného domu prehlásil, že netuší v čom je rozdiel, ale že Ralphove kravaty sa predávajú ďaleko lepšie.

Vtedy Lauren povedal: “Rozdiel je v láske, s ktorou ich navrhujem. Vo vášni, s ktorou robím, to čo si myslím, že je mojím darom.” A týmto sa riadi dodnes.

 

Takže vidíte priatelia, úspešných ľudí spája nielen úspech, ale aj vzlety a pády. To, že išli neochvejne za svojim cieľom, že cítili, že dokážu to, čo sa spočiatku mohlo zdať nemožné. A že to, čomu sa venujú považujú doslova za svoju vášeň, svoje poslanie.

Ich spoločným ukazovateľom boli aj zlyhania. Často padnutie až na samé dno. Od neho sa však odrazili a dokázali vyletieť v ústrety svojim snom.

Nenechali sa pokoriť, znechutiť, odradiť.

Máte aj vy vo svojom okolí niekoho, kto je pre vás inšpiráciou?

Koho príbeh z klubu úspešných zaujal vás? Bol to napríklad Steven Seagal? Steve Jobs? Alebo niekto, kto žije vo vašej blízkosti a skladáte pred ním pomyselný klobúk z hlavy?

 

PS1: Teším sa na vaše postrehy a prípadné príbehy v komentároch. Kľudne označte v komentári človeka, ktorého si vážite a je pre vás inšpiráciou.

PS2: Ak by sa článok páčil mohol páčiť aj vašim blízkym, podeľte sa o neho zdieľaním.

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here