“Fakty neprestanú fungovať len preto, lebo ich ignorujeme.” Aldous Huxley

Keď som bol malý chlapec, čítal som jeden krátky príbeh. Zaujímavé, že ma zaujal natoľko, že si ho pamätám dodnes.

Bol o pštrosovi, ktorý vždy keď sa niečoho zľakol, zostal stáť na mieste a strčil si hlavu do piesku. Takýmto spôsobom riešil všetky pštrosie zložité situácie. 🙂

Pštros z príbehu to robil preto, lebo si myslel, že vždy keď strčí hlavu do piesku, strasie sa všetkého, čo ho trápi. Robil to aj vtedy, keď sa blížil nejaký predátor. Bol presvedčený, že ak on nevidí predátora, tak ani predátor zákonite nevidí jeho.

Môjmu pštrosovi v príbehu to však nepomohlo. Na konci príbehu ho totiž zjedol lev.

Čo si môžeme zobrať z tohto príbehu do života my? Nejaké ponaučenie? Myšlienku? Dajte si teraz pár minút a porozmýšľajte, či poznáte niekoho, kto sa občas správa ako pštros z tohto príbehu.

Ak sa máme stať spokojnými a vyrovnanými ľuďmi, mali by sme vystúpiť zo stavu odmietania a postaviť sa tvárou v tvár tomu, čo v našom živote nefunguje.

Kým totiž nepreberieme 100% nú zodpovednosť za svoj život a budeme hľadať neustále výhovorky, z miesta sa nepohneme. Skôr naopak. Budeme sa obrazne zakopávať hlbšie a hlbšie.

zmeny


V čom potrebujem rásť?


Ak sa začne diať zmena, môžete spolupracovať, učiť sa, ako z nej vyťažiť alebo budete odolávať a možno sa ňou nakoniec necháte zničiť. Záleží na našej voľbe.

V minulosti ma zaujala rovnica, ktorú popisoval v jednej zo svojich kníh jeden z mojich učiteľov, Jack Canfield.

Rovnica znie: U+R=V (Udalosť + reakcia = výsledok)

Základnou myšlienkou rovnice je, že každý výsledok, ktorý v živote zažijeme (či je úspešný alebo neúspešný) je výsledkom našej reakcie na predchádzajú udalosť v našom živote.

Takže ak sa vám nepáčia výsledky, ktoré dosahujete, môžete:


– Strkať hlavu do piesku ako náš pštros z úvodu článku.

– Obviňovať všetko a všetkých na okolo.

– Analyzovať prečo nám veci nefungujú a zmeniť stratégiu ako sa dostať k uspokojivým výsledkom.


Ak sa vám nepáčia výsledky, zmeňte stratégiu a svoje reakcie


Ak máte pocit, že ste sa zasekli v kolotoči zhonu a akosi sa vzďaľujete od svojej predstavy vysnívaného života, je čas na ZMENU.

Ak teda potrebujete resetovať svoj život a začať naplno a odznova čítajte ďalej.


1. ZASTAVTE SA


zastavte

Poznáte to porekadlo: ”Keď chcete všetko stihnúť, najskôr sa zastavte.”?

Ono to priatelia, funguje skvele. Ak sa totiž dostaneme do kolotoča zhonu, deň by mohol mať aj 48 hodín a aj tak by sme nestihli všetko, čo sme potrebovali.

V konečnom dôsledku, všetko je o našich prioritách. A tie priamo úmerne súvisia aj s nastolením zmeny v našom živote.

Ak cítite, že potrebujete niečo zmeniť, prvé čo by ste mali urobiť  je ZASTAVIŤ SA. Rovnakým procesom zmeny vo svojom živote som prechádzal aj ja. Potreboval som si nájsť si čas veci, situácie a ľudí. Isté veci predýchať. Prehodnotiť.

Je dôležité popremýšľať, kam chcete do budúcna smerovať. Či vás to, čo robíte teraz k vašim cieľom približuje alebo od nich vzďaľuje. Práve v tom vám môže pomôcť aj profesionálny nástroj – Diár Úspechu R.A.D 2019!

Pamätajte: prvý krok k vašej zmene je zastaviť sa a urobiť hrubú čiaru. Uvedomiť si, kam chcete smerovať. Ako hovorí moja priateľka Hanka, je skvelé ak si naplánujete do kalendára konkrétny termín, kedy si dáte čas sami pre seba a odpoviete si napríklad aj na nasledujúce otázky:


– Ako vyzerá váš vysnívaný život?

– Čo by ste chceli dosiahnuť?

– Čo by ste chceli po sebe zanechať?

– Čo robíte preto, aby ste svoje sny dosiahli?

– Ako vyzerá váš bežný deň?

– Koľko času denne venujete realizácii svojho sna?


Práve keď sa zastavíte, môžu sa vám otvoriť zaujímavé obzory. Začnete mať akýsi a iný, vhodnejší spôsob pozerania na veci.

Blesková rada: Urobte si plán svojich prvých krokov ktoré budú súvisieť so zmenami vo vašom živote. Naplánujte si do svojho harmonogramu aspoň 1 hodinu denne, kedy budete intenzívne pracovať na splnení vašich cieľov.


2. UPRACTE SI


upratovanie

Aj keď sa vám tento bod s upratovaním môže zdať spočiatku čudný, má niečo do seba. Kreatívny chaos už dávno nie je “IN”. Práve naopak, ak si upracete a dáte do poriadku váš fyzický svet – zákonite sa tým uprace aj vaše vnútro.

Ak totiž máme pred sebou veľké množstvo vizuálnych stimulov, začnú tieto stimuly súťažiť o nervové zobrazenie.

Jednoducho povedané, čím viac vecí a neporiadku okolo seba vidíte, tým viac vás to bude vyrušovať pri vašej dennej činnosti. Je to ako keď sa postavíte pred švédsky stôl s takým množstvom jedla, že tam len bezradne stojíte a neviete si vybrať.

A to práve ten kameň úrazu. Naša pozornosť sa začína roztriešťovať. Strácame na efektivite. Naša chuť do práce mizne ako mávnutím čarovného prútika.

Tým samozrejme nemyslím, že by sme si svoj pracovný stôl mali rysovacím pravítkom rozdeľovať do sektorov ako sme videli v notoricky známej scéne z filmových Básnikov.

Ale v princípe platí, že čím prehľadnejší a jednoduchší je priestor, v ktorom sa nachádzame, tým menej vecí odpútava našu pozornosť a lepšie sa vieme sústrediť na želanú činnosť.

Poriadok úzko súvisí s organizáciou. Ak máme veci usporiadané jednoducho a prehľadne, nestrácame čas hľadaním. Neprehrabávame sa v chaotických kopách vecí. Nestrácame nervy na veci a situácie, ktoré vieme mať s prehľadom pod kontrolou. A tým si v konečnom dôsledku zjednodušíme každodenný život.

Aby sme teda mohli vyraziť v ústrety našim snom, potrebujeme si zorganizovať všetko na každodennej rovine a byť si istí, že je všetko máme v systéme a funkčné.

Aj ja sám som prechádzal upratovacím obdobím a posunulo ma to míľovými krokmi vpred. Ako teda začať?


Vyhoďte všetko nepotrebné


Buďte nekompromisní a vyhoďte všetko, čo vám už neslúži. Vo všeobecnosti platí, že čo ste posledný mesiac nepoužili už nepotrebujete (samozrejme okrem sezónnych vecí). Uvidíte, akú kopu vecí skladujete zbytočne a koľko životného priestoru a ľahkosti zrazu získate. Takéto upratovanie by ste mali vo svojich veciach urobiť raz za mesiac.


Každá vec má mať svoje miesto


Ako hovorí Hanka Trnčáková, špecialistka na budovanie poriadku a nastolenie poriadku – Vytvorte si dokonalý systém. Zaobstarajte si štítkovačku a označte miesta, čo kam patrí. Získate more času tým, že nebudete veci hľadať a premýšľať kam ste ich asi tak mohli dať.


Majte čistý stôl


Ak si sadnete k stolu, ktorý je zahádzaný všetkým možným, začne najpravdepodobnejšie vašu pozornosť zamestnávať niektorá z vecí, na ktorú vám prvý padne zrak. Napríklad šek za elektrinu.

Namiesto toho, aby ste sa hneď od začiatku sústredili na to, kvôli čomu ste si v prvom rade za stôl sadli, začnete riešiť napríklad tú platbu na elektrinu, samozrejme s dobrým úmyslom na ňu nezabudnúť. A pôvodný zámer napríklad na nový projekt zase odsúvame. Naše nadšenie a tvorivá nálada sú fuč.


Udržujte si poriadok stále 


Poznáte ten pocit po veľkom upratovaní? Na ten pocit zadosťučinenia, prehľadu a príjemného pocitu? Takto by ste sa mali vo svojom domove alebo v práci cítiť každý deň. Alebo aspoň väčšinu času.

Mimochodom, dokončujete svoj deň? Než si ľahnete spať, umyte riady, aby ste ráno vošli do čistej kuchyne a uložte si oblečenie, aby ste spali v príjemnej atmosfére. Predstavte si, že vás zajtra čaká vzácna návšteva. VY. Vy sami ste tou najvzácnejšou návštevou, ktorá sa má u vás doma cítiť najpríjemnejšie.


3. URČITE SI PRIORITY


priority

Deň má len 24 hodín, ale ak ich využijete vhodným spôsobom, úplne to stačí. Nie je totiž nedostatok času, sú len nesprávne určené priority.

Zamyslite sa teraz nad týmito otázkami? Odpovede na ne si napíšte na papier.

Kam investujete váš čas? Čo máte vo zvyku robiť počas dňa? Sledujte sa v priebehu niekoľkých dní a urobte si prehľad akými aktivitami trávite čas. A všetko si spíšte.

– Koľko času trávite na internete, Facebooku, sledovaním seriálov, hraním sa na mobile?

– Koľko času trávite čítaním príbehov o tých, ktorí skutočne niečo dokázali? Ako svoj úspech dosiahli? Aký je ich systém práce a harmonogram dňa? Čo robia inak? Čo sa potrebujete od tých úspešnejších v obore v ktorom chcete napredovať naučiť? Inšpirujte sa. Nemusíte sa snažiť znovu objaviť koleso. Stačí, keď začnete veci robiť INAK ako doteraz.

Blesková rada: Na začiatku dňa si stanovte 3 najdôležitejšie úlohy a na tých pracujte pokiaľ ich nedokončíte. Dovtedy nechajte na pokoji televízor aj Facebook. Uvidíte ten skvelý pocit, keď naozaj sústredene budete pracovať a potom svoje úlohy dokončíte.


4. DOKONČUJTE


Systém dokončovania som rozoberal s Hankou Trnčákovou aj v Diári úspechu pre rok 2019, ktorý vám má pomôcť pri vašom napredovaní. Dokončovanie totiž patrí k základným návykom úspešných ľudí.

– Ak môžete nejakú úlohu dokončiť do 2 minút, urobte tak hneď. Neodkladajte ju. Je neefektívne zaoberať sa maličkosťami na viackrát. Napr. ak už otvoríte nejaký email, hneď naň aj odpovedzte. Je stratou času email si čítať, nechať tak a následne sa k nemu znova vracať, znova ho čítať a potom odpovedať.

– Ďalším skvelým cvičením pre návyk dokončovanie je napríklad to, že keď dojete, riady hneď umyte. Ak budete musieť umývať zaschnuté riady neskôr, zaberie vám to dvakrát toľko času.

– Ak máte úlohu, ktorá vám zaberie viac ako 2 minúty, zapíšte si ju na zoznam úloh a venujte sa jej podľa toho, aká je urgentná. Nesnažte sa ju však držať v hlave.

– Všetko si píšte! Aj keby ste neskôr mali vaše nápady vyhodiť.Najväčšou stratou času je premýšľať o veciach viackrát.

Niekedy, keď sme v kreatívnom procese, lieta z nás jedna myšlienka za druhou, ale mnoho ich zostane visieť niekde vo vzduchoprázdne. Píšte si poznámky z telefonátov, porád a stretnutí. Je to veľmi efektívny návyk, ktorý vám ušetrí more času. Spoločne s celým tímom sme ho nastavili aj v celej Akadémii osobnostného rozvoja a funguje skvele!


5. DRŽTE SI NADHĽAD


– A to za každých okolností. Nič nie je také horúce ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dívajte sa na veci z rôznych uhlov pohľadu a udržujte si pokoj v duši. Veď viete ako sa hovorí: “Ak nejde o život…..” V strese a panike nevidíme veci realisticky a je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že budeme konať chybne.

– Skôr než sa začnete rozčuľovať na svojho partnera alebo kolegu, pozrite sa na situáciu z jeho uhla pohľadu. Buďte empatický. Spýtajte sa na všetko, čo vám nie je jasné. Komunikujte.


6. ŠTUDUJTE


poriadok

Keď skončíme školu, často sa tešíme na to, že už sa nikdy nebudeme musieť učiť. Na písomky, skúšky alebo štátnice. Áno, to je pravda. Nebudeme musieť študovať nič, čo nám niekto predpíše.

Teraz je už náš rasť a ďalšie vzdelávanie v našich rukách. Bez toho, aby nás potom niekto skúšal a známkoval. Zodpovednosť za to čo sa naučíme a ako to využijeme je len naša.

Určte si každý deň čas na štúdium nových poznatkov. Ako využívať efektívnejšie čas, aké nové návyky si vniesť do života, zdokonaľujte sa vo svojej profesii alebo v tom, čomu sa chcete venovať. Pracujte na tom, v čom sa chcete stať expertom.

Najcennejšie čo v živote máme sú naše vedomosti a skúsenosti. Buďte stále hladní po nových, užitočných informáciách.

Robte si poznámky. Ak vás niečo zaujme alebo vás niečo napadne, zapíšte si to. Píšte si aj svoje aha-momenty a rovno pridajte aj nasledujúci krok. Staňte sa vlastným učiteľom, trénerom aj mentorom.

Podľa Hanky pri dodržiavaní týchto krokov môžete už zakrátko naštartovať vo svojom živote naozajstné zmeny. Nerobte ich však polovičato. Keď už sa do toho pustíte, robte to naplno. Krok po kroku. Výsledok za to určite stojí.

PS1: Ak sa rozhodnete ísť do zmeny aj pomocou týchto krokov, sledujte svoje postupné zmeny a výsledky vo vašom živote aspoň po dobu 4 týždňov. Následne mi vedieť ako sa vám darí. Či už do komentárov alebo na moju FB stránku. 🙂

PS2: Ak článok môže inšpirovať aj vašich blízkych podporte ho lajkom a zdieľaním.

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here