“Ak je neporiadok na pracovnom stole znakom neporiadku mysle, aký význam má čistý stôl?” Laurence J. Peter

Rozhodnutie. Rozplánovanie stratégie. Začiatok. Pokračovanie. Uzavretie. Dokončenie. Opakujúci sa životný cyklus. Bez neho, by sme naše vytýčené ciele dotiahli do zdarného konca len ťažko.

Mimochodom, poznáte niekoho, pre koho je dokončovanie začatých vecí naozaj veľká výzva?

Priatelia, práve dokončovanie začatých úloh je pre mnohých ľudí jednou veľkou katastrofou. Naproti tomu, sú ľudia, ktorí nie a nie sa pustiť do niečoho nového, ale na dokončovanie sú ako stavaní.

Aj preto je život taký zaujímavý a my sa delíme do viacerých osobnostných profilov.

Ak patríte medzi tých, ktorí majú ťažkosti s dokončovaním vecí alebo máte v rodine či medzi priateľmi niekoho takého, čítajte ďalej.

V tomto článku sa totiž dozviete prístupy a stratégie, ktoré vám a vašim blízkym môžu pomôcť, aby ste nebrali DOKONČOVANIE niečoho začatého ako dych berúcu katastrofu.

Kým totiž neuzatvoríme minulosť a veci s ňou spojené, budeme vnútorne rozhodení. To začne blokovať našu energiu. A to je najlepšia cesta do opakujúcej sa slučky nervov z rozrobených vecí.

DOKONČOVANIE


NEDOKONČENIE NÁS OKRÁDA O POZORNOSŤ


My ľudia sme odpradávna vyzbrojení krátkodobou a dlhodobou pamäťou. Treba si uvedomiť, že vždy keď prijímame nejakú novú úlohu, zapĺňame svoju pamäť a jednotky pozornosti.

Síce sa dokážeme sústrediť aj na viac vecí naraz, no ak je toho na nás už “nad čiarku”, začne sa to odzrkadľovať na našej psychickej pohode.

FOKUS /pozornosť/ je základným stavebným kameňom spokojnosti, úspechu aj bohatstva. Zamierte fokus na svoje priority a veci začnú ísť zázračne ľahko.


PREČO VECI ODSÚVAME?


Väčšinou nedokončujeme veci, ktoré nám “nevoňajú”. Keď máme urobiť niečo nepríjemné, zložité, niečo čo si vyžaduje takú mieru práce, sústredenia a pozornosti, ktorú momentálne akosi nevieme “dať dokopy”.

Dokončiť niečo, čo nás nebaví. Ako napríklad vypratanie celého bytu. Alebo to môže byť niečo, k čomu môžeme mať vybudované isté psychické bloky. Ako vážna debata s partnerom či rodičmi.

Spomínate si na nejakú konkrétnu situáciu, kedy ste mali obavu niečo si vykomunikovať? Prirodzene ste túto debatu mohli odkladať. A hovoriť si, že ešte nenadišiel ten správny čas. Že možno zajtra to bude vhodnejšie.

A ak ste potom na rozhovor v návale iných povinností pozabudli, po čase mohla táto nevyriešená vec vybuchnúť ako časovaná bomba.

Problematickej situácii ste sa teda na čas vyhli, ale v konečnom dôsledku ste si ju neriešením ešte viac skomplikovali.


PUSTITE SA DO TOHO. HNEĎ!


V Akadémii osobnostného rozvoja to máme zaužívané tak, že si veci vykomunikujeme HNEĎ. Odkladanie totiž nič nevyrieši. Skôr naopak, môže veci zhoršiť. Je to naše základné firemné pravidlo.

Má to svoje veľké výhody. Zároveň medzi členmi tímu zamedzujeme, aby vznikali domnienky či dusná pracovná atmosféra. Ak sa necíti niekto z nás OK, stáva sa aktívnym a veci si hneď vykomunikuje.

Rovnako je to aj so spracovávaním písomností a s ostatnými pracovnými úlohami.


EXKLUZÍVNA RADA OD PROFESIONÁLKY


IMG_0743

Rozhodol som sa v tejto téme osloviť odborníčku na slovo vzatú. Hanka Trnčáková je mentorkou v oblasti nastavovania systémov, komunikácie a práce v tímoch.

Venuje sa aktívne osobnostnému rozvoju, prirodzenému životnému štýlu a medziľudským vzťahom. Pre mňa je to jeden z najinšpiratívnejších ľudí, akých poznám.

Som poctený, že nastavila systém fungovania aj v mojej firme.

Podľa Hanky je v dnešnom svete doslova zázrak vedieť sa skutočne sústrediť a veci úplne dokončiť.

Škola ani rodičia nás podľa nej nepripravili na to, ako v tomto informačnom a materiálnom svete žiť. Doba sa totiž neustále mení. Čelíme obrovskému množstvu neustálych zmien.

Naši rodičia rovnaké množstvo úloh ktoré my riešime v priebehu dňa riešili kedysi aj mesiac a dlhšie. Naše babičky na to mohli mať dokonca pár rokov, ak nie celý život.


ODPOVEĎOU JE SYSTÉM


Nech sa páči, pár viet od Hanky:

Jsme zaplaveni úkoly, závazky a nepotřebnými věcmi.

Bez důmyslného a jednoduchého SYSTÉMU se můžeme dostat do neustálého tlaku, nestíhání a pocitu, že jsme nic neudělali. Pokud se tohle všechno prohlubuje a člověk si neudělá pořádek alespoň sám v sobě, hrozí mu akorát tak “zkrat pojistek”.

Je třeba si vytvořit systém, který je jednoduchý a zvládne ho dodržovat i malé dítě. Systém, který ale nebude závislý na pomoci matky nebo otce.

Potíž je v tom, že rodiče takový systém neznali a častokrát s námi neměli trpělivost.

Raději “to udělali za nás” = nevybudovali jsme si návyk dávat věci na své místo nebo je dokončovat.

Má zkušenost z dětského domova, kde jsem se starala o 8 dětí, mě naučila, jak důležitý návyk to je.

Základem jsou:

  • Jasně a srozumitelně vytvořený systém, kde není možné udělat chybu.
  • Každá věc má své místo (svůj šuplík bedničku nebo poličku) a je zde pouze jeden druh.
  • Všechno má mít svůj domov – nic by se nemělo povalovat jen tak.

dokončovanie


TRI BLESKOVÉ RADY OD HANKY


1. Vypněte si všechny upozornění na počítači i mobilu

Opravdu úplně všechny. Jediné co se opravdu hodí je  upozornění a ikonka na sms a změškané hovory.

Uvidíte jak se začnete mnohem lépe soustředit a kolik získáte času na skutečnou práci nebo čas s rodinou a přáteli.


2. Vyhoďte vše nepotřebné

Projděte si 1x měsíčně celý byt. Co jste daný měsíc nepoužili, darujte nebo vyhoďte. Buďte nekompromisní. Uvidíte kolik získáte životního prostoru a lehkosti díky minimalismu. 😉


3. Vytvořte si dokonalý systém a označte místa, kde co patří

Svůj systém vysvětlete a dohodněte se na dávání věcí na určené místo. Získáte moře času tím, že už nebude muset nikdy nic hledat. Vše bude mít svůj domov, vše najdete do několika sekund.


POĎTE DO AKCIE


Tak čo? Idete s Hankou do výzvy? Vytvoríte si svoj systém, ktorý vám uľahčí denný život? Čo máte momentálne rozrobené a vyhýbate sa tomu možno ako “čert krížu”?

Raz treba začať. Všetko si na vás počká. Tak prečo sa do toho nepustiť hneď?

Tak? Máte niečo nedokončené? Nevyjasnené? Prestaňte teraz čítať a porozmýšľajte.

To čo vám prvé napadlo v mysli je to, čo vás pravdepodobne ťaží najviac. Dokončite to hneď, alebo si stanovte najbližší možný termín, kedy tak učiníte. Nenechávajte to len tak svojvoľne plávať.

Odteraz sa pýtajte sami seba a to niekoľkokrát denne čo musíte urobiť preto, aby ste svoje otvorené úlohy v čo najkratšom čase vyriešili. Urobte si z toho nový návyk.

Hľadajte spôsoby ako sa to dá, nie výhovorky, prečo to nejde. 20 dokončených vecí má totiž väčšiu hodnotu ak 50 rozrobených a nedokončených. 🙂


4 ZÁSADY DOKONČOVANIA


DOKONČOVANIE

Jack Canfield, jeden z mojich učiteľov hovorí o 4 roch zásadách dokončovania.

  • Urobte to
  • Delegujte to
  • Odložte si to na iný konkrétny termín
  • Vyhoďte to!

Uveďme si to na jednoduchom príklade. Ak zdvihnete kus papiera, rozhodnite sa hneď na mieste, či s ním niekedy niečo ešte urobíte. Ak nie, vyhoďte ho. Ak sa oň môžete postarať a doriešiť veci na ňom napísané do 10 minút, urobte to okamžite.

Ak sa o to chcete postarať sami, ale bude to trvať dlhšie, odložte ho do zakladača s vecami, ktoré sa majú urobiť neskôr.

Ak sa obsahom daného papiera nechcete alebo nemôžete zaoberať sami, presuňte ho na niekoho, komu dôverujete, že to dokončí.

Dôležité: Uistite sa, že vám táto osoba podá hlásenie (opäť do konkrétneho vopred určéného termínu), že úlohu splnila, aby ste vedeli, že bola dokončená.


VYHODENÍM STARÉHO VZNIKÁ PRIESTOR NA NOVÉ


DOKONČOVANIE

Nedávno som zazrel na internete video z relácie, kde chodí profesionálna upratovacia čata upratovať domácnosti a nastavovať poriadok. Názov ak si dobre pamätám bol “Špinavé domácnosti”.

Práve v mnohých domácnostiach panuje ťažoba veľkého zmätku. A to pre naoko nepodstatné veci. Haldy papierov. Obnoseného šatstva. Nepotrebných vecí.

Pre zaujímavosť: Práve v USA vznikli minisklady ktoré sú vybudované pre domácnosti aby do nich dávali veci ktoré sa im už nezmestia do domu či paneláku.

Práve fyzické upratanie si domácnosti a prostredia v ktorom sa pohybujeme je základným krokom k tomu, aby sme začali dokončovať veci. A aby sme sa efektívne naučili zbavovať pocitu duševnej záťaže a zmätku.

Pamätajte: keď odstránite staré a nepotrebné, vytvoríte si miesto na nové!

Ak chcete, aby do vášho života prúdila nová energia a veci nové, zbavte sa strachu niečoho sa zbaviť a ukončujte veci staré. Myslím to rovnako psychicky aj fyzicky.


ČO VÁS NESKUTOČNE VYTÁČA?


Rovnako ako nedokončené veci, tak isto vás môže denne iritovať niečo, čo máte pravidelne na očiach. Môže sa to zdať aj úplne nepodstatné. V konečnom dôsledku vás to však oberá o pozornosť a dostáva do nepohody.

Mojej kamarátke Lucii sa napríklad rozpáralo sako zvnútra, ale stále odkladala to, aby si ho zašila. Pritom ju to iritovalo, pretože musela neustále schovávať jeho rozpáranú časť pred okolím v práci. Kradlo jej to pozornosť a energiu.

Talane Miedaner, ktorá napísala už niekoľko knižných bestsellerov odporúča, aby sme si zaviedli zvyk prechádzania sa po našej domácnosti a všetko čo nás irituje, otravuje, či znepokojuje – vyriešili a rozhodli sa ako s tým naložíme (nalomená stolička, vrzgajúce dvere a pod.)

Prečo? Pretože aj to odnáša drahocennú energiu z nášho života a oberá nás o jednotky pozornosti, ktoré vieme využiť efektívne inde.

 

Rada na záver: Na trhu existuje už množstvo kníh či portálov o tom, ako si veci usporiadať a byť v harmónii. Rovnako je možné obrátiť sa na profesionála, ktorý vám s tým rád pomôže. Rovnako ako som ja zaangažoval odborníčku akou je Hanka.

Pamätajte, že nie je nutné urobiť všetko naraz. Vyberte si napríklad jednu výzvu na mesiac. Tú ale dokončite!

Preberte za svoj život zodpovednosť a otvorte tak brány k úžasnejším dneškom a zajtrajškom.

Pretože naozaj neexistuje žiadne ospravedlnenie na pretrvávajúci neporiadok v našich životoch. A ten pocit, keď je hotovo, stojí priatelia za to! 🙂

 

PS1: Ak článok môže pomôcť aj vašim blízkym, podeľte sa oň zdieľaním a podporte ho lajkom.

PS2: Ako je to u vás s ne/dokončovaním vecí? Máte veľa rozrobených úloh? Prepadne vás kvôli tomu občas nervozita a pocit, že vám veci prerastajú cez hlavu? Podeľte sa o svoje postrehy s nami v komentároch.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

  

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here