Čas verzus peniaze. Každý túži mať oboje. Dostatok, resp. nedostatok času a peňazí však spôsobuje vždy určitý dôsledok.

V tomto krátkom článku sa spoločne pozrieme na to, aká je pravda o vašich peniazoch a vašom čase. Priblížime si 4 východiskové situácie.

Som presvedčený, že sa v jednej z nich nachádzate aj vy. Ste pripravení? Poďme bez zbytočných slov na to. 🙂


1. Ak nemáš peniaze, ale máš kopu času


Do tejto kategórie spadá čoraz viac ľudí. Patria sem najmä tí, ktorí nemajú prácu. Sú tak majiteľmi množstva času, no limituje ich nedostatok peňazí.

Viete, čo spôsobuje takáto kombinácia v ich živote? Čo je jej dôsledkom? Je to STRACH.

Ak dlhodobo nemáme peniaze a nemáme ich ani odkiaľ brať, ale máme obrovské množstvo času, začne to v človeku vyvolávať veľmi silný strach a pocit tlaku.

Po čase sa k tomu môže pridružiť aj problém (výzva) s neschopnosťou financovania základných potrieb.


Ako si takíto ľudia môžu pomôcť?


Pozitívne je to, že ľudia patriaci do tejto skupiny majú dostatok času. A práve s touto veličinou vedia začať krásne pracovať. Ak sa totiž príležitosti na zlepšenie v ich živote neobjavujú samé od seba, treba si ich jednoducho vytvoriť!

Dôležité je, aby títo ľudia prebudili v sebe dostatočnú motiváciu. Aby sa prestali báť, mali pred sebou jasný cieľ a uvedomili si, čo chcú a akým spôsobom sa k tomuto svojmu cieľu dostanú.

Nový príliv energie sa pre nich ponúka aj vo forme samovzdelávania. Využite možnosť zdarma on-line odborných kurzov z oblasti v ktorej chcete napredovať.

Na trhu je dnes veľké množstvo kníh, e-bookov, internetových stránok, diskusných fór, jazykových ponúk, z ktorých človek dokáže načerpať inšpiráciu a spustiť vo svojom živote kolotoč pozitívnych zmien.

Ďalším dôležitým krokom je začať sa obklopovať tými správnymi ľuďmi. A to cielene. Nenadarmo sa hovorí, že sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času.


2. Ak máš peniaze a nemáš čas


čas

Do tejto skupiny patria ľudia, ktorí pracujú veľmi veľa, ale nemajú čas na nič iné, iba na svoju kariéru, biznis, podnikanie. Viete, čo v človeku táto kombinácia spôsobuje? FRUSTRÁCIU.

Takíto ľudia sú frustrovaní, pretože im nezostáva čas na nič iné, len na prácu. Jednoducho nemajú čas na život. Pohltila ich hra o sociálny status a pribúdajúce čísla na ich bankovom účte. Dostali sa do akejsi virtuálnej hry s jednotkami, nulami a ďalšími číslami.

Takíto ľudia by si mali uvedomiť, že ak je ich hlavným cieľom len zarábanie peňazí, po čase príde syndróm vyhorenia, o ktorom som písal aj v tomto článku, a skôr či neskôr sa dostanú do kolotoča frustrácie.


Čo s tým?


V prvom rade sa treba mať na pozore, aby sa nám peniaze nestali akousi modlou, aby sa nezarábali peniaze pre peniaze.

Naším hlavným cieľom by nemalo byť zarábanie peňazí. Hlavým cieľom by malo byť napredovanie za šťastným, finančne zabezpečeným a naplneným životom. Treba si uvedomiť, že peniaze sú len naším pomocníkom, nie pánom.

Peniaze sú energia.


3. Nemám čas, nemám ani peniaze


peniaze

Je to smutné, no práve do tejto skupiny patrí veľké množstvo ľudí.

Majú prácu, možno aj dve, ale zarábajú toľko peňazí, ktoré im nepostačuje pokryť ani základné výdavky, ktoré si vo svojom živote vytvorili.

Môžu mať pocit, že žijú v začarovanom kruhu, z ktorého sa nevedia dostať von. Mnohí z nich majú obrovský strach a pocit veľkej frustrácie.

Chce to odvahu odísť z tejto skupiny, stojí to však za to! Človeku v tejto skupine pomôže, ak zapracuje na svojich presvedčeniach. Ak začne mať otvorenú myseľ, začne pracovať so svojimi obmedzujúcimi presvedčeniami.

Ak sa niekto dostal do takéhoto stavu, predchádzali tomu nesprávne kroky, ktoré urobil v minulosti a bude potrebné ich napraviť.

Ľudom v tejto skupine by som odporučil začať používať Paretovo pravidlo, ktoré úzko súvisí s nastavením efektivity. Zároveň si treba odpovedať na otázku: Kde budem o 10 rokov pri takomto pracovnom a životnom tempe?


4. Mám čas, mám aj peniaze


peniaze

A je to tu! Gratulujem!

Do tejto kategórie sa dopracujú tí, ktorí využívajú kombináciu pozitívneho myslenia, AKCIE, vedomostí, ktorí využívali stratégie a systémy hojnosti, ktorí si našli správneho mentora, obklopovali sa inšpiratívnymi ľuďmi a cielene na sebe pracovali.

Ak máte dostatok času a peňazí, nezaspite na vavrínoch.

Pre ľudí v tejto kategórii je dôležité, aby aj naďalej napredovali a prekračovali zónu komfortu. Ľahko sa im môže stať, že upadnú do stagnácie a pocitu, že majú všetko a nemusia už nič robiť.

Spojenie dostatku času a peňazí znamená slobodu. Pre týchto ľudí je vhodné položiť si otázku: „Ak mám čas aj peniaze, čo mi ešte chýba v živote? Je to popracovanie na mojich vzťahoch? V čom sa môžem ešte zlepšiť? Ako viem byť ešte väčším prínosom aj pre iných?“


Blesková rada na záver


Učte sa od šťastných a úspešných ľudí.


Úloha na záver


1. Popremýšľajte, v ktorej z kategórií sa práve nachádzate.

2. Položte si kľúčovú otázku: Čo chcete? Čo ste ochotní preto urobiť navyše?

Rozdiel medzi tým, čo chcem a čo som ja pre to ochotný urobiť, býva veľakrát veľmi veľký. Ľudia majú sny, túžby, chcú byť bohatí. Kľúčové je však práve to, čo sú ochotní pre to urobiť.

Čo sú ochotní pre to obetovať? Čoho sú ochotní sa vzdať? Bude to napríklad to, že niekto prestane pozerať televízor? Že sa radšej začne vzdelávať? Zapisovať príjmy a výdavky?

PS1: Do ktorej skupiny patríte práve vy? Teším sa na vaše postrehy a komentáre ako napredujete za svojim šťastím.

PS2: Ak článok môže pomôcť niekomu z vašich blízkych podeľte sa o neho zdieľaním a podporte ho lajkom.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here