“Kašlem na všetko! Videla som dnes Simonu, predstav si, má nového bavoráka! A Juro si našiel nový flek ako manažér! To sa mu ako podarilo? No jasné, také niečo mne nehrozí, ja také šťastie nemám. Pozri na moju sestru! Pani podnikateľka, cestuje si po svete. Prečo by som aj ja nemohla? Ale jasné, ju rodičia vždy podporovali. Ja som bola vždy o krok za ňou. Môžem sa aj roztrhať, aj tak sa s ňou nemôžem zrovnávať.”

Každý človek má sklon porovnávať sa s inými. Niekto viac a niekto menej. Je to prirodzené. Väčšinou sa porovnávame s tými, ktorí majú viac ako my.

Ktorí majú to, čo my nemáme. Po čom možno veľmi túžime a iný to má a my nie. Človek sa potom zvykne cítiť pekne “pod psa”. Následne nás ovládne pocit, že spravodlivosti na tomto svete niet.

Pridá sa závisť a máme našliapnuté na poriadnu depku. Stalo sa Vám to niekedy? Toto je nezdravý spôsob porovnávania, ktorý pramení zo závisti, nespokojnosti samého so sebou a nízkeho sebavedomia.

Okrem toho, naša životná cesta nie je totožná s cestou iných ľudí. Nevieme, čím prešli a čo robia, aby boli tam kde práve sú. Nevieme ani, či sú šťastní. Viete ako sa hovorí: tráva na druhom brehu je vždy zelenšia.

Často sa stretávam s tým, že mi ľudia hovoria, že oni nemôžu byť úspešní. Že oni to nedokážu. Že sú smoliari a sú predurčení na priemerný život a neúspech.

Keď sa ich spýtam, prečo tak o sebe hovoria, spustia spŕšku dôvodov: “To je kvôli tomu, že ja som nezdelil peniaze po rodičoch, aby som rozbehol vlastný biznis. Mňa nemal kto podporovať, aby som dokončil vysokú školu. Jemu sa ľahko podniká, keď jeho žena je v domácnosti a stará sa o všetko ostatné. Jasné, že ona tak dobre vyzerá, veď má manžela bohatého podnikateľa, na všetko má pomoc.”

Všetko je to však o uhle pohľadu. Ako už viete, hodnota človeka nezávisí od toho čo vlastní. Vždy sa nájde niekto, kto bude mať viac peňazí, bude mať krajší dom alebo bude mať lepšiu postavu.

Porovnávaniu sme vystavovaní už počas nášho detstva. Predstavte si situáciu:

Na detskom ihrisku si kope loptu otec so svojím šesťročným synom. Malému Ferkovi sa ale nedarí kopnúť do lopty a odkopnúť ju aspoň niekoľko metrov ďaleko. Nikdy sa netrafí alebo sa len zatacká a spadne do trávy. Pri nich si kope futbalovú loptu iný otec so synom Jurajom. Tomu to ide skvele a lopta lieta po tráve hlava nehlava.

Prvý otec povie Ferkovi ”Ty si ale nemehlo! Pozri sa ako to kopanie ide tamtomu chlapčekovi! Prečo nekopeš tak dobre ako on?”

Otec si pritom neuvedomuje, že u chlapca práve vzbudil pocit nedocenenia, podkopol jeho hodnotu, vystavil ho porovnávaniu a s chlapcom sa to môže niesť celý jeho život. Pritom Ferko vôbec nemusí byť športový typ a môže byť skvelý napríklad v matematike.

Pritom si treba uvedomiť, že práve kvôli spomínanému porovnávaniu sa často cítime smutní, nenaplnení, neúspešní a nešťastní. Odchádza z nás životná sila, sme bez energie.

Ako však tomuto zvyku ukázať STOPKU?

Odpoveď Vás možno zaskočí. Ja som “ZA” porovnávanie sa. Porovnávajte sa však sami so sebou! Porovnávajte svoje minulé výsledky s výsledkami prítomnými. Sledujte SVOJ progres.

Ja si napríklad neustále všímam ľudí, ktorí sú pre mňa inšpiráciou. Neporovnávam sa však s nimi. Sú pre mňa len akýmsi živým príkladom toho, kam sa až dá zájsť ak človek na sebe usilovne pracuje.

Nie je to pre mňa vec na porovnávanie. Porovnávam sa sám so sebou. Kde som bol pred piatimi rokmi a kde som teraz? Ako som pokročil? Čo nové som sa na tej ceste naučil? Napredujem a to je úžasný pocit. Máte aj Vy rovnaké pocity? 🙂

Porovnávajte svoje vlastné osobné výsledky. Ako ste rástli z mesiaca na mesiac. Z roka na rok. Isto nájdete niečo, v čom ste pokročili. Čo Vám teraz napadlo? Prečo ste na seba hrdí? Už isto máte v hlave konkrétnu myšlienku, v akej oblasti ste sa zlepšili. Čo je to?

Je veľký rozdiel či sa inšpirujeme alebo či sa porovnávame. Ak hľadáme inšpiráciu, motiváciu z vonkajšieho prostredia, môžeme ju nájsť práve u ľudí, ktorí už dosiahli výsledky aké chceme dosiahnuť my. Ale ak sa niekoho výsledky stanú merítkom, s ktorým sa neustále porovnávame, môže nás to skôr odradiť.

Takže pamätajte: porovnávajte sa iba sami so sebou. Čo ste sa naučili, v čom ste sa zlepšili, ako napredujete. Aj keď budú Vaše výsledky napredovať a rásť len maličkými krokmi, je to stále lepšie ako kvôli porovnávaniu sa, nepustiť do ničoho. Pretože veta “ani to neskúsim, iní to aj tak dajú lepšie”, je zabijákom snov.

Rivalidad entre hermanos

3 uvedomenia:

– Porovnávajte sa sami so sebou. Vypínajte sa k aktivite a napredujte kvôli sebe, nie kvôli tomu aby ste urobili dojem na iných.

– Uvedomte si, že vždy sa nájde niekto, kto bude bohatší, krajší, úspešnejší ako Vy. Nestavajte svoje vnútorné šťastie na tom, či vlastníte viac ako ostatní alebo či máte lepší flek. Funguje to totiž aj opačne, sú ľudia, ktorí toho majú menej ako Vy.

– Nezáviďte iným to, v čom sú skvelí. Buďte k sebe vnímaví a hľadajte svoje silné stránky, danosti alebo talent. Možno sa Vám páči ako úžasne maľuje Váš priateľ, ale namiesto povzdychu: toto ja nikdy nedokážem, sústreďte pozornosť na seba. V čom ste dobrí? Čo radi robíte? Čo viete u seba rozvíjať a zlepšovať?

A nakoniec ešte jedna rada: veci vyzerajú navonok často inak, ako v skutočnosti sú. My vidíme len výsledok, napríklad skvelý športový výkon. Sú však za ním dni, noci a roky driny, odriekania a tvrdej práce, ktoré niekto musel dať na to, aby sa dostal tam kde je. Inšpiráciou by nám mal byť teda prístup daného človeka, oveľa viac ako konkrétny výsledok.

 

PS1: Aké máte skúsenosti s porovnávaním Vy? Podeľte sa v komentároch.

PS2: Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi známymi. Možno pomôže aj im.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here