Každý z nás už zažil situáciu, keď sa musel postaviť zoči voči nejakému svojmu strachu.

Strach je skvelý pomocník, ale zlý pán. Trošku strachu alebo obáv nás robia obozretnými. Ak nás ale strach opantá do tej miery, že si s ním nevieme rady, náš život sa dokáže dostať do špirály nepohody a stresu, z ktorých je ťažké dostať sa von.

Exitujú rôzne strachy. Strach zo zlyhania. Z neopätovanej lásky. Zo šoférovania. Z pavúkov. Zo smrti či choroby. Z myší. Z ihiel. Z výšok. Z uzavretých priestorov. Z vystupovania na verejnosti. Z ľudí.

Bez ohľadu na to, aký strach vás máta, treba s ním vedieť pracovať. Podať si s ním ruku. Potriasť mu ňou a usmiať sa mu do tváre. Nebojujte voči svojmu strachu ako dvaja boxeri v ringu. Bol by to “krvavý boj” s neistým výsledkom.

Urobte to inak. Začnite od seba. Nie od strachu ako takého.

Dôležité uvedomenie: Všetky strachy majú spoločný ukazovateľ. Máte ochromujúci pocit, že nezvládnete to, čo vám život prinesie.

A práve preto je na mieste otázka: Keby ste vedeli, že zvládnete všetko, čo vám život dá do cesty, čoho by ste sa mohli báť?

Ak vám teraz prebehla hlavou myšlienka a odpoveď “ničoho”, máte pravdu 🙂


So strachom sa dá pracovať


Prehnaný strach a obavy vedia urobiť aj z počiatku rozprávkového života peklo.

Ak nechcete, aby vás strach ovládal, je potrebné aby ste vybudovali v sebe dostatočnú dôveru vo svoju schopnosť zvládnuť všetko, čo sa vám postaví v živote do cesty.

Odteraz, keď pocítite strach si vždy pripomeňte, že je to jednoducho preto, že nemáte zo seba dosť dobrý pocit. Že si dostatočne neveríte.  Že nejde o strach samotný, ale o vás. A s tým pracujte.


Staré programy v nás


“Choď von a nezabudni zdravo zariskovať!”. Počuli ste už takúto vetu od nejakého rodiča? Učiteľa? Či vychovávateľa?

Je prirodzené, že naši blízki sa nás snažili od malička chrániť.

A preto nás častovali vetami ako: “Nelez na ten strom, spadneš a ublížiš si. Neutekaj lebo sa potkneš a rozbiješ si kolená. Radšej ostaň tu, tam to nepoznáš, ešte sa ti niečo stane.” alebo dokonca “varovné verzie”: “Ak ma neposlúchneš a stane sa ti niečo potom uvidíš, ešte ti pridám na zadok.”

Odmalička sme tak vyrastali ruka v ruke s prehnaným strachom a obavami.

Len sme si ich ako deti dostatočne neuvedomovali a v dospelosti nám vyskakujú a križujú cestu. Niekedy môžete analyzovať, kde vznikol váš strach z pavúkov alebo výšok a neprídete na to…

Nevracajte sa neustále do minulosti. Ak vás niečo trápi, začnite tam, kde ste teraz a urobte to čo je na zmenu daného stavu potrebné.


Zmena stavu začína zmenou myslenia


A tu je kameň úrazu. Mnohí sa tak fixujú na svoj strach a opakujú si “Bojím sa toho, bojím sa tamtoho…”, že je jasné, že ich strach rastie.

Moje staré známe “Kam ide pozornosť, tam ide energia” tu platí dvojnásobne.

Tak ako sa strachu postaviť? Budete na to potrebovať pozdvihnúť svoju sebadôveru.

Hovorte si: “ZVLÁDNEM TO. SOM SILNÝ/Á”. Urobte si z toho návyk. Kľudne sa pritom spočiatku pozerajte do zrkadla a hovorte si ”Zvládnem to. Zvládnem to!”

Spočiatku to nemusí byť príjemné. Môžete sa cítiť trápne. Ako malé dieťa, ktoré sa učí chodiť. Avšak na dosiahnutie každého cieľa je potrebný prvý krok, hoci aj neistý a opatrný. 🙂

Keď sa chcete vyslobodiť z duševného väzenia a sebatrýznenia do ktorého ste sa dostali, musíte preškoliť svoje myslenie.

Domáca úloha: Na úvod si po dobu 30 dní pripomínajte niekoľko krát denne, že napredujete, že rastiete, že si veríte, že všetko, čo sa vám postaví do cesty zvládnete.

Kľudne si to dajte ako šetrič na mobil, či počítač: TO ZVLÁDNEM. Vizualizujte koncový stav, do ktorého sa chcete dostať.

Ak si chcete podať ruku so strachom, pomôže vám v tom aj tento článok.

Dôležité je aj uvedomenie, že väčšina našich obáv a strachov sa nikdy nenaplní. Berte veci viac s rezervou a nadhľadom. Domnienky veci len komplikujú. Spomeňte si, čo všetko ste už v živote zvládli. 

strach


5 PRÁVD O STRACHU


Susan Jeffers sa zameriava na prácu so strachom. Z jednej vo svojich kníh píše o piatich uvedomeniach súvisiacich s obavami.

Overenými spôsobmi ko zvládnuť aj ten najväčší strach pracujem aj na mojich tréningoch.

Medzi účastníčky ktoré prekonali sami seba a ktoré sa popasovali s výzvami a patria medzi živé príklady toho, že človek si dokáže splniť všetky sny patrí Zuzka s Katkou. Sledujem ich životnú púť  od začiatku a musím povedať, klobúk dolu!

Existuje množstvo techník, ako mať strach pod kontrolou.

Jednou z nich je predstaviť si strach ako čierny dym, ktorý vám sťahuje hrudný kôš a pľúca. Pri tejto technike si zavriete oči, zhlboka sa nadýchnete a pri pomaly, silno vydychujete.

Pritom si predstavujete, že pri nádychu vaše telo a myseľ získava silu a dôveru a vytláča von všetok strach v podobe čierneho dymu. Pritom si môžete v duchu hovoriť : napĺňa ma odvaha a pokoj. Všetok strach ma opúšťa.

Môžete si vytvoriť aj inú predstavu, ktorá vám vyhovuje.

Sústreďte sa na dýchanie. Nádych, pomalý výdych. A znova…

Práve dýchanie vám dokáže strach zastabilizovať. Ak do toho pridáte aj vizualizáciu želaného stavu, veci sa dokážu zlepšiť.

Počas cvičenia si pomôžte aj fyziológiou. Na konci sa usmejte, precíťte pocit pohody. Brada hore. Vystrite sa. Každý z nás je však individuálny a tak je aj na prekonanie strachu niekoľko rôznych techník.

Rovnako úspešne sa dá pracovať takto aj s bolesťou. Do hĺbky sa rôzne techniky učíme na mojom kurze neurolingvistického programovania.


1. Kým budem duchovne rásť, strach nikdy nezmizne


Ak ste si mysleli, že strachu sa dá raz a navždy zbaviť, mýlili ste sa. A nemali by sme to ani robiť. Chcieť sa ho striasť. Strach je totiž náš kamarát “na život a na smrť”. Má v našich životoch miesto. Chráni nás.

Obavy a strach môžete pociťovať vždy pred niečím, čo ste nikdy pretým nerobili. Je to prirodzené.

Niekto môže byť cieľavedomý a nerobí mu problém skočiť s padákom či odísť z práce. No ak má vystúpiť pred dav ľudí a niečo povedať, zmrzne mu úsmev na tvári. Každý má svoje slabšie miesto. Aspoň môžeme pracovať neustále na svojom zlepšovaní. 🙂

Avšak už len to uvedomenie, že strach je súčasťou rastu, môže byť pre vás oslobodzujúce.

Pretože strach bude v našich životoch vždy. A netreba proti nemu silou mocou bojovať. Treba ho len usmerňovať.


2. Jediný spôsob ako sa zbaviť strachu z nejakej činnosti alebo situácie je ÍSŤ a UROBIŤ TO


Strach z konkrétnych situácií sa dá dostať po kontrolu a korigovať ho, až keď sa s ním konfrontujete. Keď sa mu postavíte zoči voči. Tvárou v tvár.

Napríklad ako pri šoférovaní. Spočiatku sa vám môžu triasť kolená, že idete do hustej poobedňajšej premávky. Musíte sa sústrediť na ovládanie auta, dopravné značky, križovatky, ďalších účastníkov premávky.

Len cvičením sa však stávate majstrom. Po čase si už nebudete musieť sledovať, či ste správne zaradili trojku, ani vám nebude auto „zdochýňať “ v strede ulice. Chce to však ísť do akcie a postaviť sa svojmu STRACHU zo šorérovania zoči-voči.

Následne to, že ste sa odhodlali a zvládli ste to, podporí vašu sebadôveru a vieru vo vlastný úspech. A práve s tým súvisí uvedomenie 3.


3. Víťazstvo = Sebadôvera


Je to také jednoduché. Bojíte sa? V poriadku. Aj napriek tomu choďte a urobte to. Až potom získate sebadôveru. Práve tá vo vás naštartuje pocit, že môžete pokoriť aj ďalšie výzvy. A budete sa púšťať do vecí s väčšou radosťou a odhodlaním. So sebadôverou zvládnete spočiatku nemožné. To z čoho máte obavy, pokoríte.

A teraz prekvapenie…

Ak sa pôjdete pustiť do ďalšej výzvy…

BUCH! Strach sa objaví ZNOVA!

Vy ale už teraz viete, že je to v poriadku, pretože strach ide ruka v ruke s novými situáciami a osobným rastom. Viete, že sa objaví a viete s ním pracovať. 🙂

Základom je neustále pracovať na svojej sebadôvere.


4. Vždy keď sa pustím do neprebádanej oblasti, budem cítiť strach, ale to platí pre každého


Nie ste v tom sami. Nie, nie ste strachopud. Nie, nie ste neschopný/á. Strach je prirodzenou súčasťou života každého z nás.

Pamätajte, ak zvažujete či sa do niečoho pustiť a racionálne zhodnotíte, že vám to môže priniesť zlepšenie v živote: “Majte strach a napriek tomu konajte.”

Každý má strach. Aj váš sused, ktorý pôsobí ako majster sveta. 🙂


5. Prekonávanie strachu je menej strašidelné ako žiť s podvedomým strachom, ktorý pramení z pocitu bezmocnosti


Niektorí ľudia sa tak boja konfrontácie so situáciou ktorá v nich vyvoláva nepríjemné pocity a strach, že radšej neustále zotrvávajú vo svojej komfortnej zóne.

Že sa strachu a novým veciam silou mocou vyhýbajú. Takýchto ľudí neustále prepadáva otázka “ČO KEĎ…” Čo keď to nezvládnem? Čo keď sa to pokašle? Čo keď pochybím?

A tak radšej ostávajú akoby “nehybne na mieste”.

Až po rokoch si uvedomia, že vlastne nežili, ale celé tie roky len prežívali. Bez istej dávky rizika je život len existenciou. Žiaden adrenalín, očakávania, čo z toho bude…

Žiť tak, že človek nežije, je živorenie s podvedomým pocitom bezmocnosti.

Dôležité uvedomenie: Ujsť pred strachom sa nikdy úplne nedá. Ale môžeme si ho urobiť ako “kamaráda do deště”. Bude vás jednoducho sprevádzať vašimi životnými dobrodružstvami a budete vďační, že je s vami a viete ho mať pod kontrolou.

Keď budeme zžití so stratégiou a životným štýlom “To zvládnem! Viem, že to dám lebo si verím!” Tak sa vám bude životom kráčať ľahšie.

A na záver malá úloha. Urobte si na papieri 3 stĺpce. Do prvého si napíšte, čoho sa bojíte. Do druhého si napíšte, čo musíte urobiť, aby ste sa tomu strachu postavili zoči – voči. A do tretieho stĺpca si dajte termín, dokedy tak urobíte.

Držím vám palce! Pretože „Vy to dáte! Vy na to máte!“

PS1: Ak Vás článok zaujal podporte ho lajkom a zdieľaním. Možno pomôže aj vašim blízkym.

PS2: Napíšte do komentárov z čoho máte, alebo ste mali obavy. Ako ste ich prekonali? Čo potrebujete urobiť pre ich prekonanie?

PS3: Zatočte so strachom, ako ešte nikdy predtým vďaka prelomovému tréningu Objav Svoju Silu „v kríze“ ONLINE už 16. 5. 2020.

TERAZ k nemu získate naviac 30-minútový koučing ZDARMA pod mojim osobným vedením alebo pod vedením certifikovaného profesionála z nášho tímu.

Zistite VIAC TU a zarezervujte si svoju vstupenku, kým táto akcia ešte platí >>

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

2 KOMENTÁRE

  1. Strach ze sebe, Strach z budoucnosti,Strach z Lidí a to mám skoro 190cm! Nevím co proto můžu udělat a co změnit a jak to změnit! Už jsem věnoval svůj život někomu jinému, ale to taky nepomohlo, už nevím!!

  2. Článok nie je síce zlý, ale predsa len tuctový. Skutočná príčina strachu nie je na povrchu ale často ak nie väčšinou v podvedomí, proti čomu nikto s veľkými výzvami či výpadmi neuspeje. Je hlboko skrytý a prejavuje sa bez ohľadu na vôľové schopnosti, To čo ide z podvedomia je totiž omnoho silnejšie ako ľudská rozumová vôľa Veď ako napríklad zvíťazíte nad trémou, obavami, znevážením pred niekým … atď, keď nemá žiadny logický dôvod? A pritom sa v najnevhodnejšiu dobu prejaví s mocou, ktorá všetky snahy o zvládnutie vyradí..
    Kto chce zvíťaziť nad strachom mal by sa zamerať aj na tie pomoci, ktoré tieto príčiny odhaľujú. A zameriavať sa viac na ducha ako na rozum lebo rozum „rozumie“ nanajvýš tak disciplínovanosti a technikám. To čo ho presahuje si ani nevšimne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here