Cítite sa občas ako “magnet na priťahovanie vytáčačov”?

Máte pocit, že sa okolo Vás pohybujú čudné indivíduá, ktoré Vám neustále znepríjemňujú život?

Raz som čítal na internete myšlienku: “Najväčším bohatstvom pre človeka sú medziľudské vzťahy.”

Pre mnohých je však práve spolunažívanie s ľuďmi akýmsi neustálym bojom. Úprimne: Prebleskla Vám niekedy v hlave myšlienka, že by ste sa najradšej presťahovali na opustený ostrov? 🙂

Čo tak pozrieť sa na to opačne. Vytváranie vzťahov a sociálnych väzieb je totiž prirodzenou súčasťou každého z nás. Práve spolunažívanie s inými nás dokáže úžasne obohacovať.

Aj preto pravidelne robím intenzívny tréning na zlepšenie každodennej komunikácie.

Nasledujúce riadky sú určené pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoje vzťahy. Či už v práci, v rodine alebo medzi priateľmi. Pretože spokojnosť a vyrovnanosť vo vzťahoch je predpokladom spokojného a šťastného života.


 1. STAVTE NA ÚPRIMNOSŤ


Rada na úvod: Vyčistite si svoje vzťahy. Vyložte karty na stôl. Povedzte dotyčnému ktorý Vás dostáva do “vývrtky”, ako veci vnímate. Čo Vás trápi, mrzí a čo sa Vám nepáči.

Už predtým však musíte mať jasný cieľ Vašej komunikácie. Čo konkrétne chcete v súvislosti s Vaším vzťahom zmeniť. Ako konkrétne chcete, aby Váš vzťah odteraz fungoval. Prečo? Aby ste boli na rozhovor pripravený a vedeli Vaše postoje argumentovať. Aby ste vedeli hľadať spoločný kompromis.

Klebety, ohováranie, zákulisné boje. Práve tie dokážu byť “triednym nepriateľom číslo 1” v kolektívoch. Tu je základom, aby ste sa do nich nedali zatiahnuť.

Ak máte nedorozumenie s konkrétnym človekom, riešte ho priamo s ním. Ak sa dozviete, že má niekto na Vás ťažké srdce, zájdite za ním. Nájdite odvahu. Buďte aktívny. Urobte prvý krok.

Áno, vyžaduje to, aby ste opustili Vašu zónu komfortu. Ale je to zároveň jediná cesta, ako si zachovať čisté vzťahy. A koniec koncov, ide o Váš pocit.

Poznáte detskú hru “Na telefón”? Možno ste ju ako malé dieťa hrávali aj Vy.

Ľudia sedia za sebou v rade. Prvý si vymyslí vetu. Zašepká ju druhému. Posledný potom povie nahlas, čo počul.

Čím viac ľudí hru hrá, tým je výsledok viac skreslený. Prvý pošepká: “Nechutí mi káva.” a postupom cez desať ľudí sa posledný dozvie: “Nechutná stará krava.” Aj v živote to tak často býva.

Občas sa stretávam aj s výhovorkou: ”Andy, každý má dnes nasadenú masku. Kto je úprimný, je slaboch.” Ja to vnímam inak. Viete, aké je oslobodzujúce mať s ľuďmi čisté vzťahy? Skvelé! Môžem odporučiť z vlastnej skúsenosti.

Ak to funguje u mňa, prečo by nemohlo aj u Vás? 🙂

A ešte jedna dôležitá vec: Vždy sa nájde niekto, kto Vás nebude mať rád. Ak Vy budete mať záujem o zlepšenie vzťahu a druhá strana nie, je to jeho problém, nie Váš. 🙂


2. VYNECHAJTE PREHNANÉ EMÓCIE


man dressed understands fist on a white background

“Ona je hysterka. S ňou sa nedá nič riešiť v kľude. On je hneď agresívny a útočí. Chce mať za každých okolností pravdu.” S týmito vyjadreniami sa stretávam bežne.

Áno, každý z nás má nejaký temperament. Niekto reaguje impulzívnejšie. Niekto je naopak za každých okolností pokojný a reaguje rozvážnejšie.

Pri ozdravovaní svojich vzťahov majte na pamäti, že čo už raz vyslovíme, nedá sa vziať späť. A práve slová vedia riadne zabolieť a zanechať vo vzťahu jazvy, ktoré zostanú navždy.

Aj Vy určite radšej komunikujete s človekom, ktorý nie je teatrálny. Ktorý nekričí ako zmyslov zbavený alebo nie je vulgárny.

Pamätajte: Prehnané emócie vyostrujú situáciu a človeka pred Vami tlačia do stresu.

Keď má človek pocit, že je tlačený do kúta, intuitívne volí útek alebo útok. Takže buď sa partner stiahne a radšej opustí mínové pole, alebo začne útočiť naspäť.

V oboch prípadoch je zmier a riešenie už tak komplikovanej situácie v nedohľadne. Radšej sa predýchajte. Napočítajte potichu do desať alebo si zahryznite do jazyka.

Nekontrolovaný výbuch, škaredá hádka, neúctivé slová alebo agresívne tresknutie dvermi a odchod spôsobia len ďalší hnev, zmätok a smútok. Začnite, čo ste dokončili TU a TERAZ.


3. VIAC POČÚVAJTE


Radi rozprávate? Skáčete občas ľuďom do reči? A teraz si odpovedzte:  Myslíte, že tento spôsob sa Vám osvedčí pri riešení konfliktov alebo ozdravovaní vzťahov?

Môj tip znie: Viac počúvať. Známa mojej známej veľmi rada rozpráva. Musieť počúvať je pre ňu niečo ako “skúška ohňom”. Predovšetkým vtedy, keď ňou lomcujú emócie. A tak si vymyslela pomôcku. Na prvý pohľad možno detinské, ale funguje to úspešne! 🙂

“Normálne som si nakreslila žezlo. Ako mávajú kráľovné v rozprávkach. Keď idem riešiť niečo s manželom či deťmi, máme ho pri sebe. Keď ho držím JA – rozprávam výhradne ja. Keď odovzdám žezlo niekomu inému, nesmiem mu skákať do reči a musím počúvať,” popisuje žena.

Dôležité: Všimnite si, že keď sa človek rozrozpráva a má možnosť dostať zo seba zdravú emóciu, uľaví sa mu.

Aj preto je dôležité, aby ste viac počúvali. Je to výzva zároveň pre Vás. Človeka tak lepšie spoznáte. Poznáte to porekadlo: “Mlčať je niekedy zlato”? Nehovorí sa to len tak.

Ja to vravím tak: Človek začne rozprávať (slovne na Vás vypľuje všetko, čo ho trápi) a po pár minútach sa Vám začne otvárať viac “zvnútra”. Práve v tej chvíli sa dozviete najviac. Treba dať ale druhej strane možnosť, aby sa Vám otvoril. Treba POČÚVAŤ. 🙂


4. VŽITE SA DO KOŽE DRUHÉHO


Thumb up

Nič nie je správne alebo nesprávne. Dôležitý je uhol pohľadu.

Každý človek je iný. Každý z nás má pre svoje správanie a konanie vlastné dôvody. Druhej strane však nemusia byť známe alebo blízke. A tak naše správanie nedokáže pochopiť. Radšej ho odsúdi. Je to tá jednoduchšia cesta, ktorou však nič nevyrieši.

Vždy sa snažte pozerať na situáciu, ktorú riešite, aj z pohľadu toho druhého. Prečo ju vníma tak, ako ju vníma. Prečo asi koná tak, ako koná. Nemusíte tomu rozumieť. Akceptujte však, že jemu to môže dávať zmysel.

Tu mám pre Vás opäť pomôcku. Volá sa “v topánkach toho druhého”. Výborne sa používa napríklad pri partnerských problémoch.

Vezmite si dva papiere veľkosti A4. Na jeden papier napíšte veľkým písmom Vaše krstné meno. Na druhý papier napíšte krstné meno osoby, s ktorou idete niečo riešiť. Dôležité je, aby druhá strana pochopila, že nejde o žiadnu hlúposť.

Túto pomôcku využívajú tisíce ľudí po celom svete a osvedčila sa im.

Keď hovoríte Vy, stojte na papieri s Vaším menom. Následne sa postavte na papier Vášho proťajšku a vyjadrite sa k situácii očami toho druhého. Rovnako nech to urobí aj druhá strana.

Je to akoby ste si prehodili úlohy. Cieľom je vžiť sa takto do kože toho druhého, aby ste pochopili prečo sa správa ako sa správa. Cvičenie ukončite tým, že sa postavíte spoločne na miesto mimo oboch papierov a zhodnotíte situáciu ako nezávislá osoba.

Toto bolo len pár tipov z mojej “kuchyne”. Ak sa chcete dozvedieť viac a zároveň si všetko aj prakticky vyskúšať, kliknite SEM a zažite aj Vy svoj komunikačný prerod. 🙂

 

Pokračovanie už o pár dní!

PS1: Ako sa darí Vám v zlepšovaní Vašich vzťahov? Zažili ste nejakú situáciu, ktorá sa Vám osvedčila? Ktorý z mojich tipov sa Vám pozdáva najviac?

PS2: Ak sa Vám článok páčil, podporte ho lajkom a zdieľaním. Možno sa dostane aj k ďalším ľuďom, ktorým pomôže naštartovať skvelý rok 2016.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here