“Stávate sa priemerom piatich ľudí, s ktorými trávite najviac času.” Jim Rohn

Jim Rohn vedel prečo vypustil tento citát z úst. Je v ňom totiž kus pravdy.

Ruku na srdce. S kým trávite najviac času Vy?

S partiou kamarátov, s ktorými si pri pivku ponadávate na politickú situáciu, na počasie, na nízke zárobky? Alebo s ľuďmi, ktorí sú aktívni a svojim pozitívnym postojom Vás ženú dopredu?

Sú Vaši známi, kolegovia, rodina a priatelia Vašimi motormi, s ktorými sa navzájom posúvate vpred, alebo sú kotvami, ktoré Vás držia na tom istom mieste? Ja viem, občas je ťažké si to priznať. Avšak už len to uvedomenie Vám v mnohom môže zmeniť život.

Ľudia, s ktorými trávime čas a ktorí nás obklopujú majú na náš život nesmierny dosah. Prostredie nás formuje. Stretli ste sa niekedy s prípadom šikovného dieťaťa, ktoré sa dostalo do zlej partie a ako sa hovorí “zopsulo sa?”

Alebo naopak, počuli ste o neprispôsobivom človeku, lajdákovi, ktorý zmenil problematické prostredie, začal sa obklopovať inými ľuďmi a jeho život sa začal akoby zázrakom meniť?

Okolie má moc formovať nás. Ovplyvňuje naše myslenie. Naše nastavenie. Prežívanie. Akýsi vnútorný kompas v nás. Vnímanie sveta. Reality.

V predošlých článkoch som spomenul, akým typom ľudí sa vyhýbať. Akých ľudí však vyhľadávať? Akými sa obklopovať?

A vôbec – ako na to? Vyrástli sme v určitom prostredí, v určitom prostredí žijeme. Čo máme odrazu vymeniť svoju rodinu alebo okruh svojich kamarátov? Kolegov? A dá sa to vôbec?

Nuž, to pravdupovediac záleží od Vás. Sú ľudia, ktorí robia rázne kroky a sú ľudia, ktorí idú na vec postupne alebo vytesnia zo svojho života aspoň tých, o ktorých sú naozaj presvedčení, že bez nich nič nestratia, naopak skôr získajú.

Z vlastnej skúsenosti Vám však poviem, že ak začnete meniť svoj život, inak tráviť svoj čas, akosi prirodzene sa vyfiltrujú aj ľudia okolo Vás.

Ak ste väčšinu času naladení pozitívne, tešíte sa zo života, ak sa snažíte vyťažiť z každej situácie maximum, začnete automaticky priťahovať podobne zmýšľajúcich ľudí. Aj preto som nadšený, že aj na blížiacom sa tréningu Majster Komunikácie vznikajú vždy nové priateľstvá, aj na celý život. 

Minule mi známa povedala: ”Vieš čo Andy? Citrón je kyslý. Ale ak mi život nadelí ten citrón, tak si ho vyžmýkam, pridám vodu, trochu hnedého cukru a z kyslého citróna je zrazu celkom chutná limonáda.”

Ako vidíte, naozaj ide o uhol pohľadu a prístup človeka.

Ak sa k veciam postavíte takto, začnete odpudzovať večných hundrošov. Ľudí, ktorí najradšej trávia čas klebetením o iných a sťažovaním sa. Spoločné témy a spoločné “naladenie” totiž zmizne.

To často sledujem aj na mojich tréningoch. Ľudia sa na ne vracajú a sami vravia, že akosi prirodzene začali vyhľadávať a priťahovať iné typy ľudí. A tak “brzdiči”sami opustili ich životný priestor.

ľudia

Pozrime sa teraz na ľudí, ktorí sú pre Vaše životy prínosom:


1. Ľudia, ktorí milujú život


Toto je príklad nezlomných ľudí, ktorí vedia z každej situácie vyžmýkať hoci aj tú jedinú existujúcu kvapku pozitivity. Nie je to naivita, ani odmietanie čeliť realite.

Naopak, títo ľudia vedia byť nesmierne racionálni. Avšak svet vidia ako krásne miesto a život ako plynúci tok príležitostí ako rásť, učiť sa a stávať sa vďaka tomu lepším človekom. Pretože sa vedome rozhodli vnímať ho takto.

Často to bývajú práve ľudia, ktorí prešli zložitými životnými skúškami.

Ktorí čelili hlbokým krízam alebo museli prekonať stratu milovaných ľudí alebo zdravia. No nezlomili sa. O to viac si užívajú plnými dúškami život. Cestujú, športujú, veľa sa usmievajú.

Tešia sa z maličkostí a sú plní lásky. Nezaťažujú svoje životy nenávisťou, hnevom, agresiou či neustálym sťažovaním sa. Sú dostatočne silní povedať “NIE” ak to tak cítia.


2. Ľudia ktorí sú pre Vás inšpiráciou


Zaujímaví ľudia, ktorí Vás niečím priťahujú. Môžete cítiť aj obdiv. Môžu to byť bohatí, úspešní ľudia, ktorí hovoria rovnako úctivo so svojím obchodným partnerom ako aj s čašníčkou, ktorá im prinesie kávu.

Ľudia, od ktorých sa môžete naozaj veľa naučiť o ľudskosti. Možno majú za sebou niekoľko projektov pomoci slabším. Sú to ľudia, ktorí  vzbudzujú  akýsi prirodzení rešpekt.

K veciam a k situáciám pristupujú inovatívne. Nemajú strach zo žiadnej výzvy. Takíto ľudia Vás inšpirujú k tomu, aby ste sa aj Vy chceli stať lepším človekom. Môžu Vás v tom dokonca podporovať a sami Vám chcieť podať pomocnú ruku.


3. Ľudia, ktorí Vám “neťahajú pod nos medové fúzy”


správni priatelia

Skôr naopak. Triezvo a priamo Vám povedia svoj názor, možno aj štýlom: “Kamarát, toto je už fakt cez čiaru. Čo ti úplne preplo?”

Niekedy sa dokonca môže vyskytnúť medzi Vami poriadne intenzívna diskusia, pri ktorej lietajú iskry. Takíto ľudia Vám dajú bez okolkov “medzi oči”, že niečo robíte zle.

Neboja sa priamej konfrontácie.  Priatelia ako títo sú nesmierne cenní, pretože Vás nútia rozmýšľať. Prichádzať s novými riešeniami. Nebudú Vás ľutovať ako malé dieťa, keď si rozbije koleno. Pomôžu Vám vstať a nakopnú Vás, aby ste zabojovali.

Môže to byť člen Vášho pracovného tímu alebo Váš učiteľ či mentor. Tu je dôležité neurážať sa ak Vám daný človek chce naozaj dobre a môže to povedať občas i ostro.

Lebo mať okolo seba len “pochlebovačov”, ktorí Vás budú neustále chváliť nie je výhrou, skôr naopak. Je skvelé mať pri sebe takzvané “kritické očko”.


4. Ktorí viac počúvajú, ako hovoria


Sú to ľudia, ktorí sa o Vás naozaj zaujímajú. Pre ktorých čas, keď hovoríte Vy nie je len pauza, v ktorej rozmýšľajú čo povedia oni. Nesnažia  sa strhnúť konverzáciu vždy na seba.

Sú skvelými poslucháčmi a pozor, vedia Vám pomôcť nájsť riešenie, keď sa Vy sami utápate a neviete ako sa hovorí “kam z konopí”.

Výsledkom úprimnej “debaty” s takýmto človekom pritom môže byť len strohá vetička: “Ok, zavolaj tomuto a tomuto človeku, myslím, že ti bude vedieť pomôcť.”

Práve v dnešnej dobe je čoraz náročnejšie nájsť takýchto ľudí. Sú niečo ako psychológovia. Avšak bez papiera.

Mimochodom, poznáte niekoho takého? Je vo Vašom okolí človek, ktorý úprimne a so záujmom počúva? Viete to Vy?


5. Ľudia, ktorí dosiahli to, o čo sa snažíte Vy


Presne títo ľudia sú Vašimi najlepšími mentormi a učiteľmi. Prešli si s najväčšou pravdepodobnosťou rovnakými prekážkami a výzvami akými môžete prechádzať práve teraz Vy.

Môžu byť preto pre Vás cenným zdrojom “know -how”. Ako sa dostať tam, kam sa chcete dostať aj Vy. Sú to skvelí priatelia.

Často sa medzi nimi a Vami môže vytvoriť až rodinný vzťah. Takíto ľudia si však pozorne vyberajú, komu budú “učiteľom a pomocnou rukou”. Pretože v tomto prípade si práve učiteľ vyberá svojho žiaka a nástupcu.

Krátke cvičenie:  Zamyslite sa TERAZ nad tým, akí sú konkrétni ľudia, s ktorými trávite najviac času.

Vezmite do ruky pero a papier a napíšte si aké sú ich kvality. Sú to pozitívne naladení ľudia? Šťastní ľudia? Napredujú vo svojich životoch? Alebo sú to naopak hundroši? A akí sú ľudia v ich okolí?

A teraz sa zamyslite nad tým, ako ovplyvňujú Vás. Odpovede si zapíšte na papier.

  • Podporujú Vás ?
  • Cítite sa s nimi príjemne?
  • Cítite sa s nimi alebo vďaka nim sebavedome?
  • Mohli by ste sa na nich obrátiť v prípade náročnej životnej situácie?
  • Po stretnutí s nimi ste plní energie a dobrej nálady? / Nových myšlienok?

Ak ste si odpovedali na nasledujúce otázky slovíčkom “áno”, pravdepodobne ste už obklopení tými správnymi ľuďmi.

Pozor však na to, aby ste si nevyberali ľudí podľa toho “čo z nich máte”. Správni ľudia nie sú ani tí, ktorí všetko vedia a všade boli dvakrát. 🙂 Ani tí, po ktorých chrbtoch sa vydriapete na tú “správnu” pozíciu vo firme.

“Správni ľudia” sú skrátka tí, správni pre Vás. Tí ktorí Vás inšpirujú. Vyčaria úsmev na tvári a radosť v duši. Ktorí svojím správaním a prístupom vedia z Vás dostať to najlepšie čo vo Vás je. S ktorými si navzájom otvárate nové obzory, nápady.

Môže to byť kamarát, ktorý na Vaše ponosy nezačne brnkať na rovnakú strunu, ale vytiahne Vás do fitnescentra či na prechádzku.

Môže to byť starší kolega, ktorý Vám dá cenné rady ohľadom práce a neočakáva za to nič. Alebo Váš partner/partnerka, ktorý/á podporuje Vaše koníčky a myšlienky a je Vám podporou rovnako ako Vy pre neho/ňu.

 

Obklopujte sa ľuďmi, s ktorými sa cítite šťastní. Ľuďmi, s ktorými sa smejete. S ktorými môžete rátať v núdzi. Ľuďmi, ktorým na Vás a Vám na nich úprimne záleží. Váš vnútorný pocit Vám neomylne napovie, ktorí to sú.

Zároveň si uvedomte, že najlepšie vzťahy sú také, v ktorých vládne symbióza.Teda, kde si ľudia dávajú VZÁJOMNE. Kde sa vzájomne posilňujú, inšpirujú a obohacujú.

Rozmýšľajte teda aj nad tým, ako byť človekom, ktorý sa stane tým cenným “jedným z piatich blízkych ľudí” pre svoje okolie.

 

PS: Ak si myslíte, že článok pomôže Vašim blízkym, podporte ho zdieľaním a lajkom.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here