“Bol mi neverný, hajzel! Vyspala sa s mojím najlepším kamarátom, beštia! Vzťah bez nevery? Sranduješ?! Vernosť nájdem už len v rozprávkach alebo v Harry Potterovi! Kašlem na to, ostanem radšej sám!”

Skúsenosť s neverou má čoraz viac ľudí. Buď boli podvedení, alebo podviedli. Aj podľa prieskumov je neverných stále viac a viac ľudí. Väčšina vzťahov sa naozaj rozpadá kvôli bokovkám.

“Je taká doba! Nemám čas na udržiavanie pohody vo vzťahu, veď robím 12 hodín denne. Nebaví ma mať sex 3x do týždňa! Radšej sa dobre vyspím a nebudem do polnoci po práci ešte sexovať! Nechce sa so mnou rozprávať, tak ja mu kašlem na sex!”

Smutné? Smiešne? Možno. Ale práve všetky takéto veci nahrávajú do karát “tetuške NEVERE”. A povedzme si to ako to v dnešnej dobe je: nájsť človeka na nezáväzné sexuálne radovánky je v dnešnej dobe naozaj jednoduché. Nahrávajú tomu aj moderné technológie (sociálne siete, FB, pokec, atď.).

V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na pomocníkov VERNOSTI.


1. Majte spoločné rituály


Pamätáte si ešte na začiatky vo Vašom vzťahu? Možno ste milovali spoločné prechádzky. Zašli ste si do kina. Na lyžovačku. Alebo ste cítili pohodu pri pití rannej kávy. Možností je veľa.

Spoločný rituál je to, čo by ste mali mať, či ste v chomúte rok, dva, desať alebo dvadsať rokov.

Ako ja s mojou manželkou Evkou. Milujeme spoločné raňajky a robenie si smoothie nápojov. Aj keď je povinností veľa. Domácnosť, práca, venovanie sa deťom. Vždy si nájdeme čas sami pre seba. Je to otázka priorít a chcenia.

Práve tie spoločné chvíle, kedy ste len jeden s druhým a robíte činnosti, pri ktorých sa cítite obaja príjemne, vás obohacujú a váš vzťah zoceľujú. Možno Vám napadlo, že sa cítite fajn pri sexe. Áno, aj to je dôležitou súčasťou vzťahu, no teraz mám na mysli skôr rituály iného charakteru. Aj keď môžete to milovaním vyvrcholiť.  🙂

Moji známi si napríklad cez víkend pravidelne spoločne čítajú. Ďalší si zahrajú karty alebo nejakú spoločenskú hru. Ďalší si pozrú v náručí jeden druhého film na PC, iní chodia na ryby. Pre niektoré páry je rituálom vypiť si spolu rannú kávu. Možností je mnoho a fantázii sa medze nekladú.

Drobnosť, ale veľmi dôležitá: zakomponujte do svojho vzťahu pravidelný rituál a sledujte, či nastanú zmeny.


2. Buďte kreatívni


fall in love concept - young couple holding paper hearts over eyes

Dôležitou súčasťou fungujúceho vzťahu je jeho OKORENENIE. Buďte kreatívni. Fungujúcemu vzťahu nesmie chýbať prímes vzrušenia. Dobrodružstva. Záujmu o toho druhého.

Typický scenár: v začiatkoch vzťahu sme vždy upravení. Navoňaní. No po rokoch spoločného žitia si žena ani neuvedomí, že pravidelne pobehuje po byte s nátačkami vo vlasoch, vyťahaných teplákoch a starom župane. Nezáujem o sexuálne hrátky.

Radšej sedí na gauči a pozerá Nákupné maniačky. A muž ? Rozvalený na gauči s pivom v ruke, z podpazušia mu uniká štipľavý pach potu, brušný sval rastie vďaka spotrebe piva a ženu má na háku.

Doplňte si svoje vlastné postrehy z Vášho vzťahu, alebo vzťahu Vašich kamarátov/tiek. 🙂

Prečo si vlastne ľudia hľadajú milencov? Milenky? Lebo im vo vzťahu chýba vzrušenie.

Čo tak prekvapiť svojho drahého sexi prádlom, či podväzkami? Urobiť niečo inak? Alebo páni, čo tak svojej žene pripraviť prekvapenie a vziať ju na večeru? Alebo jej vymyslieť báseň? Poriadne ju rozosmiať? Alebo ju zobrať na miesto, kde ste sa zoznámili a spomenúť si na vaše začiatky? Vypočuť si ju?

Snažiť sa musia obe strany, inak to bude škrípať. Vždy si spomeňte na to dobré, prečo ste sa do partnera zamilovali. Pripomínajte si, čo si na tom druhom ceníte. Prečo je skvelý. V čom je výnimočný. Čo sa Vám na ňom páči a čo obdivujete.

Muži, oceňte nový účes Vašej partnerky. Všimnite si jej nové líčenie či šaty. Pochváľte ju za nový recept, podľa ktorého uvarila večeru. Ženy, pochváľte svojho drahého za to, že Vám doniesol čaj do postele, alebo urobil horúcu čokoládu keď máte svoje dni a ste nervózne… 🙂

Pokiaľ Vaša polovička nemá záujem o zlepšenie vzťahu a Vaše podnety ignoruje, odmieta ich, alebo ste jej/mu dokonca na smiech, je naozaj čas zvážiť, či ten človek stojí za to. Poznáte to porekadlo “pro jedno kvítí, slunce nesvítí“.


3. Komunikujte!


kľúč

Bez komunikácie nevyriešite žiadne ťažkosti. Ak sa budete konfrontácii, či komunikácii vyhýbať, bude to ešte horšie.

Nezametajte svoje pocity a obavy pod koberec. Oni nezmiznú. Budú sa len nabaľovať a nabaľovať.

Skôr či neskôr príde hádka a v očiach muža budete následne vyzerať ako hlúpa hysterka, ktorá všetko zveličuje. A muž v očiach ženy ako buran, ktorý sa nevie správať a má agresívne sklony.

Pokiaľ svoje pocity odkomunikujete s kľudom a bez prehnaných emócii, môžete prísť na spoločné riešenia a nápravu.

Pri konfrontácii sa však nevracajte neustále do minulosti. Nevyhadzujte partnerovi stále niečo na oči. Čo urobil zle, alebo naopak, neurobil a mal urobiť. Ak chcete vzťah zachrániť, občas treba urobiť za minulosťou hrubú čiaru.

Sústrediť sa na prítomnosť a budúcnosť. Minulosť sa zmeniť nedá, dá sa z nej maximálne poučiť.

Viete, ako vzniká nevera? Práve tak, že s novým človekom nemáte spoločnú minulosť. Nesklamal Vás. Na základe nejakého komplimentu či poznámky ste si ho/ju začali idealizovať a vytvorili si nejakú predstavu.

A potom, keď prídete domov a manželka alebo manžel sa na Vás pekne neusmeje, alebo nemá chuť na sex, si spomeniete, že tamten Váš “nový objav” bol milý a tak krásne sa na Vás pozrel/a.

Zrazu sa vo Vás rozvibrujú hormóny. Prejaví sa skrytá vášeň. Ak sa Vám o ňom/nej nebodaj ešte aj prisnije, predstavujete si ho/ju pri milovaní s Vašim partnerom začnete porovnávať a ste na najlepšej ceste byť neverný!

A ako to väčšinou končí? Namotáte sa na svojho zidealizovaného princa či princeznú. Možno to nejaký čas ťaháte na dve strany. Možno dôjde k sexu len jednorazovo. Možno sa dokonca s partnerom rozídete a vrhnete sa do nového vzťahu v očakávaní, že teraz bude všetko iné a skvelé.

Potom ste s novým partnerom dlhšie a zistíte, že v podstate je to o tom istom, ako s tým predchádzajúcim. Kým sa neobjaví nový vzrušujúci objekt, ktorý Vám znova vyčarí v bruchu motýle. A tak sa zamotávate do kolotoča nevery a hľadania niečoho nového. A pritom to nie je o Vašom partnerovi, ale o Vás a naplňaní Vašich potrieb.

Dôležité uvedomenie pre zlepšenie vzťahu: každý prežíva veci inak. Akoby cez iný filter. Niekto potrebuje veci počuť, iný vidieť a ďalší cítiť. Sme rôzni a každému je bližšie niečo iné.

Darmo poviete partnerke, že ju milujete, keď ona to skôr potrebuje cítiť – dotykmi, objatiami. Alebo naopak.

Sledujte, ako sa ten druhý hýbe, ako sa tvári. Ako spracováva informácie. Následne tomu prispôsobte spôsob komunikácie. Práve schopnosť komunikovať sám so sebou a s inými zachránila vzťah už mnohým.


4. Odďeľujte svoje ROLE


Young couple in love on black background

Tento bod je veľmi dôležitý. Pre mnohých ľudí môže byť nezvyčajný. Avšak funguje a osvedčil sa aj mne.

Svojej polovičke povedzte o svojich túžbach. I tých sexuálnych. Takmer vždy sa dá nájsť kompromis, ktorý bude vyhovovať obom a budete mať z neho potešenie.

A čo je to oddeľovanie rol?

Keď ste otec, pri deťoch sa správajte a riešte veci ako otec. Keď ste matka, riešte veci a postavte sa k veciam ako matka.

Keď sa však zatvoria dvere vašej spoločnej spálne, využite tento čas pre seba a správajte sa k sebe výlučne ako milenci a sexuálni partneri.

Nemiešajte role. Neoslovujte svoju manželku “mamina” a manžela “ocino”. Je to zabiják túžby.

Nevera je lákavá práve v tom, že v posteli sa starosti neriešia. V posteli si užívate telo, dych a vôňu toho druhého. Nech to tak zostane aj v dlhodobom vzťahu či manželstve. Na riešenie vecí si vyhraďte iný čas a miesto. V posteli neriešte problémy, ale si užívajte vzájomnú blízkosť.

Odviažte sa. Ukážte tomu druhému svoju oddanosť. Vypustite tú šelmu, ktorá vo Vás drieme a UŽITE SI TO NAVZÁJOM.

 

PS1: Ak Vás článok zaujal, lajknite ho a zdieľajte. Možno i Vaša kamarátka či kamarát riešia v tomto čase, čo s ich vzťahom. Budem rád, ak ich článok inšpiruje.

PS2: Aké máte Vy názory na neveru? Podeľte sa s nami v komentároch o Vaše postrehy.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here