Vianoce. Sedem písmen. V každom z nás však vyvolávajú iné pocity. Ako je to u vás? Čo si predstavíte, keď si sami pre seba poviete toto slovo? Spomeniete si na detstvo? Na vôňu medovníkov?

A možno počujete nejakú vianočnú melódiu. Alebo si zaspomínate na nejaký konkrétny dar alebo moment, ktorý ste v súvislosti s Vianocami zažili?

Vianoce a predvianočný čas vzbudzujú u každého z nás veľké množstvo emócií. Niekedy je to radosť, číre šťastie, pocit spolupatričnosti a blízkosti. A u niektorých z nás sa v tomto období pripletú aj pocity akejsi smutno-sladkej nostalgie. Že by sme celé toto sviatočné obdobie najradšej prespali, preskočili alebo odignorovali.

Vianočné obdobie môže byť niekedy skutočným nákladom a pretlakom emócií, ktorými sa počas bežných dní v roku možno ani nemáme čas zaoberať.

V predvianočnej atmosfére, keď sa na nás doslova z každého kúta tlačia sentimentálne obrázky nekontrolovanej veselosti, šťastia, blízkosti, hojnosti a dokonalej idylickej atmosféry, sa nám každý odklon od tejto rozprávkovej prezentácie môže zdať ako odkaz na naše vlastné zlyhania.


POĎME NA TO INAK


Čo keby sme sa pozreli na vianočný čas ako na taký, ktorý je ideálnou možnosťou a príležitosťou ponoriť sa do seba? Popremýšľať o tom, ako chceme pokračovať na našej životnej ceste? Meditovať? Precítiť svoj život? Prečo nevziať sviatočný čas ako jednu jedinečnú a úžasnú príležitosť na akési predvianočné upratovanie v sebe?

V tomto blogu vám priatelia prinášam niekoľko tipov ako na to.


VŠETKO PLYNIE A MENÍ SA


Nuž, toto je dobrá aj zlá správa. Takto to jednoducho v živote funguje. Obdobia šťastia a spokojnosti nám dodávajú silu a rozlet. A čas keď prekonávame zase náročnejšie obdobia a životné skúšky, môže pre každého z nás naopak riadnou výzvou.

Aj to je však o uhle nášho pohľadu. Pretože práve tie negatívne udalosti nám dávajú možnosť objavovať nepoznanú silu, ktorá sa v nás skrýva. Počas takýchto chvíľ sa zároveň utvára naša osobnosť a charakter.

Bez týchto životných skúšok a faciek by sme skutočne nevedeli oceniť a byť vďační za ich opačný pól. Keď si dovolíme uvedomiť si, že naozaj všetko plynie a aj tá najhoršia situácia pominie, akoby sme si z krku sňali obrovský kameň.

Majme na pamäti: “Život nie je čakanie, kedy búrka prejde. Je o tom, naučiť sa tancovať v daždi.” — Vivian Greene


PRECÍŤME VĎAČNOSŤ


vďačnosť

Keď pochopíme silu vďačnosti, náš život sa od základov a navždy zmení. Je to jedna z hybných síl pre akékoľvek pozitívne zmeny, ktoré chceme v našom živote naštartovať. Ja sám si už roky vediem denník vďačnosti a rovnako tak robia členovia môjho tímu.

Už pred 30 rokmi sa psychológ Martin Seligman začal do hĺbky zaoberať tým, ako dokážu emócie ovplyvňovať naše životy. Zistil, že vďačnosť, optimizmus a odpustenie sú základným stavebným kameňom pri prekonávaní ťažkých životných situácií.

Prišiel aj na to, že práve vďačnosť sa úzko spája s budovaním silného duševného zdravia a odolnosti.

Preto by sme túto schopnosť mali v sebe vedome kultivovať. Ako?

Skvelým cieleným pomocníkom je práve už spomínaný denník vďačnosti. Je dobré si ho písať každý večer, pred spaním. Je to vynikajúci spôsob ako ukončiť deň. Ako sa pozitívne naladiť a zrekapitulovať to pozitívne, čo sme cez deň zažili.

Takto si vedome upevňujeme schopnosť zameriavať svoju pozornosť na výnimočné maličkosti okolo seba. Práve tie, ktoré tak často zvykneme prehliadať.

Tip: veci, za ktoré sme vďační môžu byť úplne jednoduché drobnosti. Napríklad, že sme si v pekný deň vychutnali misku voňavých jahôd alebo že sme na prvý šup našli voľné parkovacie miesto na inak preplnenej ulici. Nezabúdajte, že rovnaké priťahuje viac rovnakého, takže keď budeme v sebe ladiť tieto pozitívne struny, budú sa od nás šíriť ako kruhy na vode stále ďalej a ďalej. 🙂


RECEPT NA ŠŤASTIE JE V NÁS


energia

Notoricky známy výrok motivačného trénera Tonyho Robbinsa hovorí: “To na čo sa sústredíme, živíme našou energiou.”

Zameriavajme svoju pozornosť vedome na tie veci okolo nás, ktoré sú pozitívne. Ktoré nás povzbudia a nakopnú.

Naša pozornosť je selektívna a riadi sa  pravidlom, že rovnaké priťahuje rovnaké. Ak si napríklad začnete všímať, koľko ľudí vo vašom okolí je nezamestnaných, môže sa vám po čase začať zdať, že máte okolo seba samých nezamestnaných. Alebo samých rozvedených, samých nepríjemných frflošov, atď.

Rovnako to však funguje opačne. Ak si začnete všímať pozitívne udalosti, fungujúce vzťahy, ľudí úspešných v kariére, budete na nich tiež narážať akoby na každom kroku. Budete si ich sami priťahovať do života.


NÁJDIME V SPOMIENKACH RADOSŤ


spomienky

Ako už viete, všetko je v konečnom dôsledku o našom uhle pohľadu. Spomienka je spomienkou, pretože si pripomíname niečo, čo kedysi bolo a možno už nie je.

Mnohí z nás už zažili stratu niekoho blízkeho a milovaného. Alebo si spomenuli na niečo, čo sme v živote stratili. Práve vo vianočnom období sa nám môže stať, že nás pochytí nostalgia. Že si myšlienkach prehrávame spoločné zážitky a spomienky. A následne nás môže začať ťažiť smútok, že je to všetko preč a už sa to nevráti.

A čo tak otočiť si to? Uvedomiť si, že sme mali v živote to šťastie a tú česť svojho blízkeho človeka vo svojom živote mať a poznať ho. Že sme spolu mohli prežívať presne to, čo sme prežili. Sústreďme sa vo svojich spomienkach na radosť z toho, čo nám život ponúkol.

A práve tento pocit ide ruka v ruke s vďačnosťou. Poďakujme za to, čím nás tento blízky človek obohatil. Navždy predsa zostane žiť v našich srdciach.


BUĎME K SEBE LÁSKAVÍ


Mnoho ľudí má sklon byť k sebe prehnane kritickými. Myslia si, že vďaka tomu získajú životné zlepšenie, pokrok, napredovanie. Prehnaný postoj sebakritiky a perfekcionizmu k sebe samému nás však časom môže vysiliť a vyčerpať.

Naučme sa byť k sebe láskaví. Pozorujme sa kritickým okom, aby sme vedeli pracovať na svojich slabých stránkach, ale nebičujme sa za ne. Dajme si šancu zlepšovať sa a učiť sa. Avšak v ponímaní, že budeme sami seba vnímať ako svojho  najlepšieho priateľa, učiteľa a trénera v jednom.

Pomôcť si môžeme aj pozitívnymi afirmáciami. Povedzme si každé ráno pred zrkadlom: “Mám sa rád. Každý deň sa v každom smere zlepšujem.” Fantázii sa medze nekladú. Afirmácia, ktorú si budete hovoriť má byť osobná a má hovoriť presne k vám.


KĽÚČOVÁ RADA


sebaláska

A sme v závere článku. Teraz mám pre vás jednu (ne)jednoduchú otázku:

Čo myslíte, čo je tým najväčším darom, ktorý môžete darovať sami sebe? Ktorý výrazne zmení vaše dnešky a zajtrajšky? Ktorý vám otvorí nové obzory nazerania na samého seba, ale aj okolitý svet?

Dajte si teraz minútku času a popremýšľajte.

Tak a sme späť. 🙂 Na čo ste prišli?

Priatelia, ak sa vám v mysli vynorilo aj slovko SEBALÁSKA tak to je presne ono.

Pretože ako hovorí  Louse L. Hay:  “Keď sa naučíme milovať sami seba, akceptovať sa a bezpodmienečne sa prijímať, potom sa v našom živote začnú diať zázraky.”

Tejto téme som venoval aj jeden celý článok.

Budem poctený ak ste aj vďaka tomu článku prišli na to, že to svetielko nádeje a radosti, ktoré hľadáte všade naokolo, je vlastne vo vás. Že vychádza práve z vášho vnútra. Že práve vy ste tým centrom vašej rovnováhy. Bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.

Ako výstižne hovorí Dalajláma: “Šťastie nie je niečo hotové, čo máme hľadať. Šťastie vytvárame svojím konaním.”

P.S.1 : Ako ste na tom vy? Hľadáte šťastie alebo ho vytvárate? Ak chcete darovať svojim blízkym uvedomenie, že všetko šťastie nosia v sebe navštívte túto stránku.

P.S. 2 : Ak sa vám článok páčil a oslovil vás, dajte mu lajk a zdieľajte ho s priateľmi a známymi.

 

S úctou k vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here