“Žiarlivosť je drak, ktorý popraví lásku pod zámienkou, že ju udržiava nažive.” Havelock Ellis, psychológ.

Kde si bol? Čo si robil? S kým si píšeš? Kto je tá žena? Prečo si sa na ňu pozrel? Prečo si sa pozdravila tomu chlapovi? To čo má znamenať? Ako to po tebe čumí?! A veľmi dobre si rozmysli čo mi na to povieš, aj tak viem že mi stále klameš. To je len časť otázok a obvinení, ktoré môžu vychádzať z úst žiarlivca.

Mnoho ľudí sa ma pýta, či sa dá prehnanej žiarlivosti vôbec zbaviť. Žiť so žiarlivcom alebo dokonca tým žiarlivcom byť, totiž nie je “ľahký chlebíček”. Žiarlivosť vie pekne komplikovať život, ničí vzťahy a popraví aj tú najsilnejšiu lásku.

ŽIARLIVOSŤ: Z čoho pramení? Prečo vzniká?

Keď máte motýliky v bruchu a ste po uši zamilovaní, malá žiarlivostná scéna vie byť dokonca príjemná. Dáva pocit výnimočnosti a intenzívneho záujmu. Ak však prekročí istú hranicu a takéto scény sa kopia bez akejkoľvek príčiny a vnímate ich skôr ako urážlivé, porušujúce Vašu dôstojnosť a partnerské spolužitie, ide o začiatok konca.

Žiarlivosť je negatívna, skľučujúca emócia. Je spojená s nadmerným lipnutím na určitej osobe. Žiarlivca opantáva strach zo straty. Bojí sa, že o toho druhého príde. Že mu partnera niekto iný ukradne. Že sa objaví niekto lepší, krajší, bohatší, múdrejší.

Žiarlivosť zaťažuje a škodí nielen Vám, ale aj “objektu Vašej lásky”. Pomaly požiera Váš vzťah. Porekadlo “kto nežiarli, nemiluje” patrí k najnezdravším vzťahovým klišé.

Žiarlivosťou degradujete nielen seba, ale aj svojho partnera/ku. Svojou žiarlivosťou vyjadrujete, že Váš partner/ka vlastne urobil/a zlé rozhodnutie tým, že vstúpil/a do vzťahu práve s Vami. Pre porazenie žiarlivosti si treba hlavne  uvedomiť jej príčinu.


Žiarlivosť ako naučený vzorec správania


žiarlivosť

Možno sa žiarlivosť prejavovala už vo Vašej rodine. Možno otec žiarlil na mamu alebo naopak. Napriek tomu ich manželstvo “nejako” pretrvalo doteraz. A Vám sa tento vzorec správania dostal prirodzene pod kožu. Podľa porekadla, kto nežiarli, nemiluje.

Potom aj vo vlastnom vzťahu automaticky svojmu partnerovi kontrolujete vrecká, mobil, sociálne siete alebo ho sem tam podrobíte “krížovému výsluchu”.


Žiarlivosť vyplývajúca zo situácie alebo predošlých skúseností


Plamienok žiarlivosti určite zakúsil každý z nás. Napríklad keď v spoločnosti iná osoba opačného pohlavia prejavila intenzívny záujem o nášho partnera. Alebo ste v minulosti mali partnera / partnerku, ktorej nebolo cudzie flirtovať s inými ľuďmi alebo zámerne podnecovali Vašu žiarlivosť.

Možno ste dokonca zakúsili aj neveru. Takáto skúsenosť samozrejme ovplyvní našu schopnosť dôverovať.

Následne pri každej príležitosti, kedy sa vyskytnú podobné okolnosti, hneď sa vo Vás zapne kontrolka: “ Pozor! Pozor! Túto situáciu poznám! Už je to tu znova.” Pozorne zvážme, či nejde len o planý poplach.

Bohužiaľ, pohybujú sa medzi nami aj ľudia, ktorí si dokazujú svoju hodnotu tým, že dokážu získať akéhokoľvek človeka. Ak je zadaný/á má to dokonca ešte sladšiu príchuť.

Tu nám nezostáva nič iné, len dôverovať partnerovi. Lebo kto sám nechce, toho nezvedie ani najkrajšia žena alebo najpríťažlivejší muž na svete.

Minule mi povedal známy: “Vieš čo Andy, ja svojej Alene verím. Keby chcela, tak ma podvedie napríklad aj keď ide vysypať smeti alebo do obchodu.

Načo sa budem trápiť a predstavovať si veci, ktoré vôbec nemusia byť? Ja ju milujem a robím všetko preto, aby cítila, že som pre ňu ten najlepší! Budujeme si vzťah spoločne. Pracujeme na ňom. Keby ma podviedla, tak hľadám chybu aj v sebe alebo si poviem, že mi za to nestála.”

Ak si všimnete nepríjemné zmeny vo Vašom vzťahu a máte podozrenie, že Váš partner s Vami nehrá čistú hru, je pochopiteľné, že spozorniete. Aj vtedy sa však snažte držať na uzde. Vyhodnocujte veci so zdravým úsudkom a dbajte na fakty. Nie na domnienky alebo fantázie, ktorými sa necháte uniesť. Ak sa nevery obávate, prečítajte si aj moje 4 tipy, ako mať vzťah bez “bokoviek”.


Chorobná žiarlivosť


Dominant woman is attacking her henpecked scared husband with a roller pin.

Veľmi nebezpečný typ žiarlivosti. Chorobný žiarlivec nepotrebuje zámienku. Vo svojej hlave je schopný/á vykonštruovať si celú sieť a schému, do ktorej mu/jej presne zapadajú všetky jeho/jej podozrenia.

Chorobný žiarlivec svojho partnera svojimi nezmyselnými podozreniami a obvineniami psychicky týra. Nezriedka časom dôjde aj k fyzickému násiliu.

Vo všeobecnosti platí, že čím viac obvinený vysvetľuje a snaží sa logicky argumentovať, tým viac podnecuje v žiarlivcovi jeho presvedčenie, že ho naozaj podvádza.

Podľa žiarlivca sa len vykrúca. Chorobná žiarlivosť je iracionálna. Nepotrebuje zámienky ani vonkajšie podnety. O to viac je nebezpečná.

Ak o sebe viete, že ste chorobný žiarlivec, potrebujete odbornú pomoc. Ak s chorobným žiarlivcom žijete, je naozaj vhodné poriadne sa zamyslieť na tým, či jeden jediný život ktorý máte, chcete prežiť v spleti obviňovania, žiarlivých scén a neustálej kontroly a obmedzovania.


Ako teda žiarlivosť zvládnuť?


Upustime teraz od chorobnej žiarlivosti. Ak Vás sem tam zhrýzajú nepríjemné myšlienky, strach že by ste o partnera mohli prísť alebo že Vás opustí kvôli niekomu “lepšiemu”… Asi je načase zamyslieť sa, prečo to tak vlastne je.

Odpovedzte si teraz úprimne: Pochybujete o svojich kvalitách? Necítite sa dosť atraktívne, zaujímavo, zábavne?


JE TO O SEBAVEDOMÍ


žiarlivosť

Dôležité uvedomenie: Žiarlivosť často pramení z vlastného pocitu menejcennosti.

Ak žiarlite jednoducho kvôli tomu, čo by sa MOHLO STAŤ, mali ste by v prvom rade popracovať na sebe. Na vlastnom sebavedomí. Na vnímaní samého seba. Do zrelého vzťahu totiž častá, či prehnaná žiarlivosť jednoducho nepatrí.

A nalejme si čistého vína: žiarlivosť nemá nič spoločné s láskou. Je o pripútanosti, závislosti na inej osobe, o strachu a neistote.

A čo je najdôležitejšie: ŽIARLIVOSŤ je najviac práve o osobe, ktorá žiarli. O jej podlomenom sebavedomí. Aj preto som napísal článok o piatich tipoch ako si zvýšiť sebavedomie.

Človek, ktorý sa má rád, je si istý svojimi kvalitami a vie, že spoločne s partnerom na svojom vzťahu neustále pracuje, si váži sám seba a rovnako si váži svojho partnera. A tak ako on má rád svoj vlastný osobný priestor, svoju slobodu, kúsok súkromia, dopraje ho aj partnerovi.

Prečo by on nemal mať nárok ísť s kamošmi na volejbal, ktorý ho baví? Prečo by ona nemohla ísť na kávu so sesternicou? Vo vzťahu je dôležitá dôvera. Bez nej je vzťah odsúdený na zánik.

 

A slovo na záver. Pamätáte si ešte na môj článok o zákone príťažlivosti? To čomu venujete pozornosť, energiu a svoje myšlienky, silnie.

Venujte svoju pozornosť a myšlienky tomu, čo je vo Vašom vzťahu pozitívne. Nie tomu, čo BY SA MOHLO STAŤ. Dvaja ľudia, ktorí sú v úprimnom, živom vzťahu, kde vládne dôvera a komunikácia, naozaj nemajú príčinu ani chuť vyhľadávať bokovky. A ani zadávať partnerovi príčinu na žiarlenie.

Mimochodom, dôverujete Vy svojmu partnerovi či partnerke?

 

PS1: Aké máte skúsenosti so žiarlivosťou Vy alebo Vaši známi? Podeľte sa s ďalšími o tom v komentároch.

PS2: Ak si myslíte, že tento článok môže pomôcť aj ďalším, podporte ho lajkom a zdieľaním.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here