“Prekračujem rád a často svoju zónu komfortu.” Veta, ktorá spája úspešných ľudí.

Čo to však tá zóna je? A prečo je vlastne také dôležité vystupovať z nej?

Najvedeckejšie vysvetlenie komfortnej zóny hovorí, že je to ten typ správania, ktorý udržiava našu úzkosť na najnižšej možnej úrovni.

Sú to vlastne naše bežne zaužívané stereotypy, zabehnutý spôsob života alebo činnosti, ktoré nás žiadnym výrazným spôsobom nestresujú.

Predstavte si bežné činnosti ako vykonávanie domácich prác, sledovanie správ v TV, priateľské posedenie, rovnaká cesta do práce, atď. Všetky tieto činnosti sú súčasťou Vašej komfortnej zóny.

Zároveň je dôležité povedať, že zónu komfortu má každý z nás nastavenú inak. Klasický príklad, niektoré deti zmenia školský kolektív a tešia sa, že získali nových kamarátov. Iné deti sú z toho úplne nesvoje a potrebujú dlhé mesiace na oťukávanie a do nového kolektívu zapadajú ťažko.

Aj osobná komfortná zóna každého človeka sa počas života mení. Mení sa zážitkami, skúsenosťami osobným rastom.


V čom spočíva tajomstvo zóny komfortu?


zóna

Je prirodzené, že ľudia sa vyhýbajú nepríjemným situáciám. Nechcú sa konfrontovať s niečím nepríjemným. S niečím, čo im prináša do života istú dávku úzkosti, stresu, napätia a možno aj bolesti.

Práve takéto nové činnosti však súvisia s prekračovaním našej zóny komfortu.

Viete si však predstaviť život len v pohodlnej zóne? Bez štipky rizika? Bez motýľov v bruchu, ktoré nás sprevádzajú pri skúšaní nových, doteraz nepoznaných vecí? Pre väčšinu z nás by to bola poriadnu nuda. 🙂


PREČO je vlastne dobré prekračovať svoju komfortnú zónu? Čo tým získavame?


Postaví nás to pred výzvy, ktorým by sme v “upelešenom pohodlí” čeliť nemuseli. Tie nás následne vedia dostať k výsledkom, o akých by sme vo svojom často zdanlivom komforte len snívali. Za zónou komfortu je totiž ZÓNA UČENIA.

Práve v tejto zóne získavame nové zručnosti, učíme sa novým vzorcom správania. A takéto napredovanie nás dokáže dostať k Vašim vysnívaným métam.


Najväčšie riziko NEPREKRAČOVANIA komfortnej zóny


Ak budete robiť to čo doteraz, budete mať rovnaké výsledky ako doteraz.

To znamená, že ak je Vám pohodlné necvičiť, nehýbať sa alebo sa venovať len “kaviarenskej kultúre”, skôr či neskôr sa objavia zdravotné ťažkosti a Vy svoju komfortnú zónu budete musieť prekročiť tak či tak. A pristúpiť k inému životnému štýlu v dôsledku priameho ohrozenia zdravia.

Ste nespokojní v práci? Tak prečo z nej neodídete? Možno je komfortné vedieť, že Vám pípne každý mesiac na účet výplata. Možno sa Vám nechce ísť do niečoho nového.

A možno je to práve preto, že v tej zabehnutej komfortnej zóne nemusíte riskovať odmietnutia, učiť sa novým veciam. Ukazovateľ toho, či je to tak správne je jednoduchý: Vo vašom POCITE ŠŤASTIA.


 Prečo sa ľudia boja OPUSTIŤ svoju zónu komfortu?


komfort

Poviete si: lenivosť, pohodlnosť. Áno čiastočne. Napríklad taká príprava obeda je vysoko komfortná aktivita, ktorú máte zabehnutú a viete očakávať výsledok.

Naproti tomu vydať sa napríklad autom na dlhú cestu trasou, ktorú vôbec nepoznáte alebo skočiť padákom z lietadla alebo začať novú prácu v sebe nesie značnú dávku neistoty.

Nemáte s touto činnosťou skúsenosti. Neviete čo očakávať. A teda to vo nás môže vyvolať určité napätie. Prípadne aj nepríjemnú úzkosť. Miera úzkosti je ovplyvnená samozrejme aj tým, aký ste typ osobnosti.

To čo je nám známe, čo poznáme, v nás vzbudzuje pocit bezpečia a pohodlia. A väčšina ľudí má istoty rada. Takže vždy keď príde “na lámanie chleba” a mohli alebo mali by svoju komfortnú zónu prekročiť, radšej sa stiahnu a zostanú pri starých vzorcoch správania.

Následne sa zvyknú dostať do kolobehu sťažovania sa, že sa im v živote nedarí a nenapredujú. Otázka na zamyslenie: Čo ak je to v tom, že sa cielene vyhýbajú prekračovaniu svojej zóny komfortu?


Bod ZLOMU


Bod zlomu zvyčajne prichádza vtedy, keď síce vykonávame bežné, rutinné činnosti, ktoré nám neprinášajú stres, ale ani žiadúce výsledky, spokojnosť a ani šťastie.

Alebo sa dokonca môžeme ocitnúť v stave výrazného diskomfortu. Napríklad uviazneme v deštruktívnom vzťahu, ocitneme sa bez práce, máme chronické zdravotné problémy.

Komfortnú zónu opúšťame zväčša v dvoch prípadoch:

  • Keď sme k tomu dotlačení, pretože v našej súčasnej situácii je nám tak zle, že sme jednoducho ochotní a schopní urobiť všetko, aby sme svoj život zmenili.
  • Keď nám je dobre, sme vyrovnaní a cítime, že sme pripravení posunúť sa o level vyššie.

Čo sa stane keď opustíme zónu komfortu? Aký je PRÍNOS ?


komfortná zóna

1. Pomôže nám to rásť

Určitá úroveň úzkosti a sebapochybností nám pomáha k osobnému rastu. V tomto spočíva príťažlivosť adrenalínových športov ako napr. horolezectvo, skok padákom alebo bungee jumping.

Na začiatku v sebe vybičujeme mieru úzkosti a strachu. Po zvládnutí tejto skúšky sa však dostaví obrovský zážitok. Dali sme to! Sme víťazi! Sme odvážni! Prekonali sme sami seba.

A príde obrovské posilnenie nášho sebavedomia.

2. S každým opustením zóny komfortu sa táto zóna rozširuje

Čím viac nových vecí skúšame a vystupujeme tak z našej zóny komfortu, tým sa táto zóna viac rozširuje. Získavame väčšiu sebaistotu v tom, čo všetko zvládneme. A tým sa nám otvárajú ďalšie a nové možnosti.

Človek je plný odhodlania postupovať po rebríčku svojich snov a zdravo si uvedomuje svoju hodnotu. Následne je jeho život šťastnejší a naplnenejší.

3. Nové činnosti nám pomáhajú učiť sa a zlepšovať výkon mozgu

Keď sa ocitneme v nových situáciách, musíme reagovať inak a nachádzať nové spôsoby správania. Učíme sa nové veci. Učením si tiež zlepšujeme pamäť a vytvárame si priestor na získavanie ďalších vedomostí.

Daniel H.Pink, autor knihy Prekvapujúca pravda o tom, čo nás motivuje, hovorí, že úplne ideálna je pre nás istá hranica tzv. “produktívneho diskomfortu”.

Ak sme totiž v prílišnom pohodlí, naša produktivita sa znižuje. Ak sa ale ocitneme v situácii, ktorá naše schopnosti presahuje a naša miera úzkosti prekročí zdravú mieru, dostávame sa zo zóny učenia do zóny paniky. Vtedy naša výkonnosť klesá.

Je preto potrebné nájsť určitý zlatý stred. Postupovať a rozširovať si svoju zónu komfortu krok za krokom a tak budovať svoj život k lepšiemu a napredovať.


TIP ako na to


prekračovanie

Pracujte vedome na rozširovaní svojej zónu komfortu.

Pre každého to znamená niečo iné. Kým pre jedného je to napr. prihlásenie sa do kurzu angličtiny, oslovenie neznámeho človeka na večierku, pre iného to môže byť odvaha skúsiť vodné lyže alebo požiadať o zvýšenie mzdy.

Zistite, čo vo Vás vyvoláva úzkosť a nepohodlie. Aké situácie. Je to kontakt s novými ľuďmi? Obhájenie si svojich práv? Zvládnutie novej zručnosti?

Vystavujte sa vedome situáciám, ktoré vo Vás vzbudzujú úzkosť. Keď túto situáciu zvládnete, úspešne ste prekročili a rozšírili svoju zónu komfortu. A to Vám dodá  oslobodzujúci pocit, že ste víťazi a máte na to, plniť si svoje sny.


Cvičenie na záver


Ivo Toman vo svojej knihe Sila, ktorá tvorí a ničí, popisuje toto cvičenie, vďaka ktorému si  uvedomíme dôležitosť prekračovania zóny komfortu: Zatvorte oči. Spomeňte si na svoje najvýraznejšie životné úspechy.

Ako ste tie úspechy dosiahli? Spája ich napríklad aj to, že na ich dosiahnutie ste museli prekonať strach, obavy, vrhnúť sa do niečoho nového? Alebo ste to dokázali bez námahy? Väčšina z nás musela urobiť krok do neznáma a opustiť svoju zónu komfortu.

Čo to znamená? Úspech a dosahovanie cieľov = vykročiť zo zóny komfortu.


Opakované činnosti bez zmeny nie sú spojené s prekračovaním zóny komfortu


Príklad: Ak začnete behať a budete každý deň behať po tej istej trase, tým istým tempom bez väčšej námahy, nemusí Vám to priniesť pocit zadosťučinenia a radosti, že ste sa prekonali.

Ale ak začnete behávať a každý deň si pridáte pár metrov navyše alebo si dáte cieľ skrátiť svoj čas zabehnutia trasy, zónu komfortu si rozširujete.

Pozor však na toto: Ak budete chcieť zabehnúť z jedného dňa na druhý 100 metrov s časom svetového šprintéra, môžete sa dostať do stavu preťaženia, bolesti a neočakávanej zóny paniky.

Preto je v niektorých situáciách lepšie ísť na ne postupne. Prekročiť zónu komfortu, zvládnuť počiatočnú nervozitu a prípadnú bolesť, prejsť do zóny učenia a posunúť tak zdravo svoju zónu komfortu na vyšší level.

Držím Vám palce pri prekonávaní Vašej zóny komfortu, priatelia! 🙂
S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here