“Cítim, akoby mi na bruchu rástla pneumatika. Keď sa zohnem, objavia sa nepríjemné tukové faldy. Vyzerám ako panáčik Michelin.

Niekomu je takýto pocitový scenár známy, iný ho nepozná. V konečnom dôsledku sa ale stretávam s tým, že buď sú ľudia nespokojní so svojou postavou alebo zdravím.

Niekto by chcel zhodiť z brucha. Iný zo zadných partíí. Niekoho trápi nadváha a s ňou ruka v ruke práve to “pokrivkávajúce” zdravie.

Hoci recept na schudnutie je podľa múdrych kníh vlastne úplne jednoduchý a spočíva v znížení energetického príjmu a zvýšení výdaja kalórií, mnohí ľudia s týmto stavom bojujú v cykloch.

Nadváha – diéta – schudnutie – JOJO efekt – nadváha.

Nekončiaci sa kruh, ktorý desí ľudí po celom svete.

tipy

Počuli ste už aj Vy vo Vašom okolí podobné vyjadrenia? “Už je to raz tak. Som tučný/á! Máme to geneticky dané v rodine. Mám pomalý metabolizmus. Ručička váhy ide hore vekom. Po deťoch už žena nikdy nemôže mať pôvodnú, nieto ešte vysnívanú postavu. Stačí sa mi pozrieť do chladničky a mám hneď dve kilá navyše!”

Čo ak by som Vám teraz povedal, že to takto byť nemusí?

Že existuje cesta k trvalo štíhlej postave. Bohužiaľ nie sú v tom žiadne rýchle triky ani k tomu nepostačí pojedať zázračné tabletky.

Chudnutie vôbec nie je iba otázkou pevnej vôle, ako si mnohí myslia. Je o motivácii, o emóciách, ktoré prechovávate vo Vašej hlave a viažu sa s jedlom a jedením.

Je to o Vašich návykoch, ktoré si vytvárate na základe Vašich presvedčení. Či si hovoríte, že “bez koláčov nedokážem žiť,” alebo “ja ovládam jedlo, jedlo neovláda mňa.”

“Hmmm, Andy, viem, že myslenie je dôležité a myšlienky vlastne vytvárajú realitu, ale platí to aj pri pretváraní svojej postavy či zlepšovaní zdravia?”

Odpoviem Vám jedným slovom: “ANO”. Mám s tým osobné skúsenosti. A nielen ja, ale rozprávať by Vám o tom vedeli napríklad účastníci môjho tréningu Telo ako dôkaz, ktorým sa úspešne podarilo zhodiť nadbytočné kilogramy a väčšina z nich si upevnila aj svoje zdravie.


Čo im podarilo naštartovať sa? ZMENA NASTAVENIA MYSLE


Pozrite sa však na to logicky. Ak chcete byť úspešní, ale seba nevidíte ako úspešného, tak sa úspešným stanete len ťažko. Tak je to aj pri chudnutí. Ak sa na chudnutie nenastavíte aj vo Vašej hlave a nepodporíte ho napríklad vizualizáciou, chudnúť sa Vám bude ťažko a “kamarát” jojo efekt sa k Vám vráti opäť rád.

Táto veta Vám bude rezonovať asi ešte dlho v hlave. Je v nej ale kus pravdy. “Ak chcete schudnúť, potrebujete zažiť silné emócie.”

Zmena stravovacích návykov, cvičenie a sila myslenia, to sú základné hybné sily.  Vražedná kombinácia pre nadváhu a zhoršujúce sa zdravie. Na tréningu Telo ako dôkaz Vám to potvrdia aj pozvaní hostia ktorí sú špičkou v oblasti výživy.

Kľúčovou silou, ktorá spustí alebo zastaví Váš zámer dosiahnuť vytúženú postavu sú emócie, ktoré prežívate pri vkladaní jedla do úst.

Predstavte si teraz ako sa cítite a čo si hovoríte, keď vkladáte do svojich úst koláčiky (krémeše, laskonky, šľahačkové pyré). A teraz si predstavte čo si hovoríte a prežívate, keď jete neochutené vločky s bielym jogurtom a jablkom.

Sú to Vaše návyky, ktoré máte spojené so stravou, cvičením, behaním a pod.

postava

Ak máte v hlave program, ktorým hoci nevedome, ale cielene idete proti sebe, výsledok a zlepšenie sa nedostaví.

Na zmenu Vašich dnešných presvedčení, ktoré máte v súvislosti s jedlom, na ovládnutie Vašich emócií a na ovládnutie sily psychológie potrebujete zažiť veľmi, veľmi silný zážitok.

A to sa nedá len čítaním knižky, keď ležíte v posteli alebo sedíte pri počítači. Potrebujete silný zážitok. Aký silný?

Jedna možnosť je nechať Váš život zájsť až do krajnosti. Keď Vám lekár oznámi, že ak okamžite nezmeníte životný štýl, je len otázkou týždňov, kedy dostanete infarkt.

Vy však dnes nemusíte čakať.

Môžete totiž prejsť cvičeniami z oblastí úspechu a vrcholových výkonov, ktoré vo Vás spôsobia zmenu. Cvičeniami zameranými na telo, ale predovšetkým na Vašu myseľ. A to na blížiacom sa januárovom tréningu…

Men pointing at a chubby woman

Rady ako začať


1. ZAPISUJTE SI VŠETKO, ČO POČAS DŇA ZJETE


Staré, u mnohých osvedčené cvičenie. Pomôže Vám nabúrať Vaše staré presvedčenie typu: “veď ja skoro nič nejem a aj tak priberám”.

Urobte ho aspoň po dobu niekoľkých dní za sebou. Keď si zapíšete úplne všetko čo ste počas dňa skonzumovali, môže Vás to poriadne zaskočiť.

Mnohokrát jeme v strese a ani si neuvedomíme, že sme do seba hodili už tretiu napolitánku alebo druhé vrecko čipsov a to len kvôli tomu, aby sme šéfovi stihli dať na stôl včas uzávierku alebo prišli načas pre deti na krúžky. Už tu mnohým svitne, že sa vlastne nestravujú tak zdravo, ako si mysleli.


2. SÚSTREĎTE SA NA JEDLO A PODPORUJTE HO POZITÍVNYMI MYŠLIENKAMI


Prestaňte jesť bezmyšlienkovite, narýchlo a prvé, čo schmatnete do ruky. Poznáte to porekadlo, povedz mi čo ješ a ja ti poviem aký si. Ak si jedlo pekne a lákavo pripravíte, stolujete v pokoji a príjemnom prostredí, máte z jedla úplne iný zážitok.

Zároveň sa treba zamyslieť, aké myšlienky sa Vám s jedlom spájajú. Výrok všetko čo je dobré je nezdravé a priberá sa z toho je nepravdivé a navyše zavádzajúce.

Potom sa nám v hlave spája, že ak chceme zjesť niečo čo nám naozaj bude chutiť, mali by sme siahnuť po sladkých, tučných jedlách ako napr. čokoládový puding, koláč alebo hamburger so dvomi chrumkavými mäskami.

Skúste sa ale niekedy naozaj sústrediť na chuť čerstvých a chutne pripravených jedál. Napríklad taká nastrúhaná mrkva s medom a citrónom. Je to lahodná chuť, pri ktorej si hovoríte a uvedomujete, že dávate svojmu telo niečo, čo mu dáva energiu, pocit ľahkosti a posúva Vás k pevnejšiemu zdraviu a štíhlejšej postave.


3. REDUKUJTE HMOTNOSŤ POD ODBORNÝM VEDENÍM


hmotnosť

Ak máte s nadváhou problém, ktorý Vám už prerastá cez hlavu a cítite sa ako v nekonečnom kolese priberania a chudnutia, vyhľadajte odborníka.

Internetové diskusie alebo články plné teórie na internete Vám nedajú to, čo profesionálny a zároveň osobný prístup uznávaných odborníkov.

Pôvodne mám vyštudovanú Fakultu telesnej výchovy a športu UK v Bratislave so špecializáciou trénerstvo. Už počas štúdia som začínal ako kondičný tréner a venoval som sa aj bojovým umeniam. Keď som si sám nevedel rady a potreboval som pomoc, siahol som po radách ľudí, ktorí majú najlepšie výsledky. A osvedčilo sa. 🙂

O to viac sa teším, že na tréning Telo ako dôkaz prijali pozvanie uznávaní ľudia z fachu,  ktorí majú za sebou skvelé výsledky a pomáhajú ľuďom na celom Slovensku s úpravou váhy a zlepšením zdravia.

Budete s nami pri tom? 🙂

 

PS1: Ako sa darí pri úprave Vašej hmotnosti Vám? Podeľte sa s nami o Vami overené tipy ako zhodiť pár kíl navyše. A ako ste na tom so zdravím? Máte skvelú kondičku a jete zdravo? A čo pohyb?

 

PS2: Ak ste článok dočítali až do konca a jeho obsah Vás zaujal, podporte ho lajkom a zdieľaním. Možno sa vďaka Vám dostane k ďalším ľuďom, ktorí ho potrebujú a môžu im pomôcť.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here