Patríte k ľuďom, ktorí si myslia, že narábanie s peniazmi je hotová veda? A možno ste mali niekedy pocit, že sa vám finančná STABILITA vyhýba oblúkom?

Mnoho ľudí sa bohužiaľ v dnešnej dobe dostalo do akéhosi kolotoča dlhov a prežívania od výplaty k výplate. Pracujú tvrdo až do dôchodku.

Dokonca aj počas neho. Ich životy vyzerajú bez toho, aby sme si nasadili na oči ružové okuliare, nejako takto: práca, jedlo, spánok, práca, spánok, práca, jedlo, práca, spánok, práca, jedlo…SMRŤ.

Som si istý, že vy medzi nich patriť nechcete. Veď nakoniec, aj preto ste sa rozhodli venovať pár minút svojho času prečítaniu tohto článku. K tomuto rozhodnutiu vám srdečne gratulujem. Pretože vy hľadáte spôsoby, ako sa posunúť bližšie k svojej finančnej nezávislosti. A nečakáte na šťastenu či náhodu.

Predstavte si teraz túto situáciu. Čítajte pomaly a precíťte ten pocit, ktorý vás bude sprevádzať pri čítaní nasledujúcich riadkov:

úspech

Sedíte na pláži a pozeráte sa na zapadajúce slnko. V ruke držíte pohár s džúsom z čerstvo vytlačených pomarančov. Usmievate sa. Cítite, ako zapadajúce lúče slnka hladia vašu pokožku.

Počujete šťastný džavot vašich hrajúcich sa detí. Prsty nôh sa zabárajú do teplého piesku. Náhle pocítite vrúcne objatie svojej polovičky. To je krása. Máte všetko, čo k životu potrebujete. Lásku, vďačnosť, pokoru, prácu, ktorá vás baví, priateľov, zdravie a ste finančne za vodou….

Ako ste sa cítili pri čítaní týchto riadkov? A teraz mám pre vás skvelú správu. Aj vy to viete dokázať. A nie je to ani také náročné ako sa na prvý pohľad môže zdať. To len my ľudia si zvykneme veci zbytočne komplikovať.


STABILITA? Ako teda začať?


1. Základom je zmeniť svoje vžité obmedzujúce programy týkajúce sa peňazí.

2. Následne ich nahradiť funkčnými vzorcami hojnosti.

3. No a do tretice. Spoznať stratégie a princípy fungovania peňazí.


Pozrime sa teraz na pár jednoduchých základných tipov, ktoré vám v tom môžu pomôcť.

Ich prečítanie vám zaberie len pár minút, no možno vám definitívne zmení váš pohľad na to, ako narábať s peniazmi.


1. SPORTE AUTOMATICKY


O tom ako si začať odkladať peniaze a učiť sa s nimi pracovať som venoval jednu celú kapitolu aj vo svojej knihe Mysli, konaj zbohatni. Tento systém som nazval stratégiou 7 džbánov. Ešte viac do hĺbky sa dozviete TU: http://bit.ly/tajomstvomyslebohatychuzcoskoro

O čo v tejto stratégii ide? V prvom rade o to, aby ste si dôkladne sprehľadnili vaše príjmy a výdavky. Dôkladne ich poznali a mali ich do centa spísané.

Z mojej dlhoročnej praxe vo finančnej sfére sa mi osvedčilo, že najdokonalejší prehľad vo svojich financiách majú skôr ľudia s nižšími príjmami (300 – 700 EUR mesačne). Je to práve preto, lebo si musia všetky výdavky presne rozplánovať.

Mnoho ľudí však robí tu zásadnú chybu, že keď sa ich príjem zvýši, napríklad ich povýšia v práci a dostanú vyšší plat, zrazu majú pocit, že vďaka tým napr. 400 EUR mesačne navyše sú už za vodou.

Že už nepotrebujú počítať, plánovať či odkladať. Že im peniaze navyše nejako prirodzene zostanú. Že finančná sloboda spočíva v tom, že toto už robiť nemusia. Fatálna chyba.

Pretože práve v takomto okamihu treba zbystriť pozornosť a začať plánovať a počítať ešte pozornejšie. Pretože ak to nespravíte, tak zistíte, že vám tých 400 EUR navyše nijako nezvyšuje, ale že ste ich rozhádzali, ani neviete za čo.

Takže, toto je moje pravidlo č.1. Z akéhokoľvek príjmu si niečo odložte do “džbánu” s názvom úspory. Ideálne 20%. Či už je to sporiaci účet alebo obálka, ktorú máte doma.

automaticky

Mnohí moji klienti na začiatku namietali, že nezarábajú dosť na to, aby si mohli zo svojich biednych platov ešte ušetriť. Aj v tomto prípade však ide len o uhol pohľadu.


Príklad


Predstavte si, že si odložíte hoci len 1 EUR denne. To nie je taká veľká čiastka však? Ročne to však predstavuje 365 EUR. Slušné. Čo všetko by ste si vedeli za to kúpiť? Isto vám teraz napadlo milión vecí, za ktoré by ste tieto peniaze radi utratili alebo ich investovali. 🙂

Založte si sporiaci účet a zriaďte si trvalý príkaz, hoci aj len na 10 – 20 EUR mesačne. Tieto peniaze vám budú automaticky chodiť na sporiaci účet, takže sa tým nepotrebujete nejako zvlášť zaoberať.

Dôležité: na tieto peniaze vôbec nesiahajte. Tieto peniaze vám majú tvoriť ďalšie peniaze. Pri naozaj vážnych životných situáciách ako strata práce či choroba, môžete minúť maximálne polovicu z nich.


2. KONTROLUJTE IMPULZÍVNE MÍŇANIE


Jednoducho povedané – nevyhadzujte peniaze za hlúposti. Toto patrí k najväčším výzvam mnohých ľudí, ktorí za mnou prišli s tým, aby som im pomohol zvládnuť financie. Sú tlačení komerciou a majú pocit, že potrebujú práve ten nový televízor, kabelku, mobil… ďalšie možnosti si doplňte sami.

Nedávno som čítal jeden zaujímavý prieskum. Spoločnosť CreditCards.com v roku 2014 požiadala univerzitu Princeton o spoluprácu. V telefonickom prieskume, na vyše 1000 respondentoch  zisťovali, ako ľudia nakupujú. Ukázalo sa, že až 3 zo 4 ľudí nakupujú impulzívne.

Väčšina takýchto nákupov (54%) boli práve nie nákladné nákupy do 100 USD. Okolo 20% opýtaných však dokázala pri impulzívnom nákupe minúť aj 1000 USD a viac.

míňanie

Ďalším zaujímavým zistením bolo, že takýmto impulzívnym nákupom ľudia prepadali najmä vtedy, keď boli smutní, nahnevaní, keď sa nudili alebo naopak keď boli z niečoho naradostení. Vtedy sa nám akoby vypne kontrolka. Míňame bezmyšlienkovite a nezvažujeme následky.

Práve vtedy keď nami zmieta nejaká emócia totiž nie sme schopní myslieť racionálne. /Tak som sa nudil a surfoval po internete a zrazu mi padol do oka nový notebook. Alebo: Bola som taká zničená z rozchodu, že som si aspoň spravila radosť novými topánkami. Až na ďalší deň som si uvedomila, že podobné už vlastne mám./

“Nie sme racionálne bytosti, sme bytosti, ktoré racionalizujú svoje správanie – najmä v súvislosti s peniazmi.” hovorí  Brad Klontz, spoluzakladateľ Financial Psychology Institute a profesor ekonómie a financií na Creighton University.

Moja rada je jednoduchá. Začnite si ODTERAZ zapisovať všetko, čo si kúpite. Ale naozaj dôsledne. Áno aj tú čokoládovú tyčinku, ktorú ste si kúpili na benzínke.

A dokonca aj ten lifestylový časopis, krabičku cigariet, voňavý stromček do auta alebo nové tričko tridsiate v poradí, však veď bolo “za babku”. Základom je totiž mať svoje peniaze POD KONTROLOU.

Po mesiaci si skontrolujte všetky svoje výdavky a sami budete prekvapení, koľko peňazí vydáte za veci, bez ktorých by ste sa v pohode zaobišli. Alebo si možno všimnete na čom ulietavate a kde viete urobiť rázny REZ, aby sa vám finančne vodilo lepšie.

Spomeniete si v tejto chvíli na niečo na čom “ulietavate” radi vy? Možno jete až príliš často v reštauráciách? Alebo vám zachutili energetické nápoje za 70 centov? Alebo máte pasiu v internetovom nakupovaní?

Môže sa vám zdať, že ide o malé čiastky, v skutočnosti sa to však za mesiac nazbiera na celkom slušnú sumu, ktorá vám uletí z peňaženky a chýba niekde inde.

A áno – aj keby ste si túto čiastku mohli ušetriť, ale neušetríte, tak vám chýba. Ak zistíte, že míňate peniaze na veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujete, vyškrtnite tieto výdavky. Naučte sa uskromniť sa.

Samozrejme, aj ja si sem – tam doprajem a urobím si niečím radosť. Dokonca to zaraďujem medzi POVINNÉ výdavky počas mesiaca.

Rovnako tak doprajem aj svojej rodine. Na tento účel však mám vyhradený ďalší “džbán” s názvom Zábava. A miniem len toľko, koľko je na tento účel vyhradené.


3. VYHÝBAJTE SA DLHOM A ELIMINUJTE TIE EXISTUJÚCE


dlhy

Zdá sa, že v dnešnom svete všetci žijú na dlh. Hovoríte, že vy nie? Je to prekvapivé, ale dlhy na nás striehnu v často nenápadnej podobe: povolené prečerpanie na účte, kreditná karta, ktorú vám automaticky “nadelia” k bežnému účtu, lákavé nákupy na splátky.

Až po rôzne bezúčelové úvery, ktoré bývajú často predschválené a veľmi jednoducho dostupné bez dokladovania príjmov, ale na veľmi nevýhodný a vysoký úrok.

Aby sme nechodili po príklad ďaleko, pozrime ako sme na tom úplne konkrétne my. Podľa prieskumu Nadácie Partners, ktorý uskutočnila v spolupráci s agentúrou Focus v roku 2014, úvery, nákupy na splátky či kreditné karty využíva takmer 37 % Slovákov.

Zároveň upozornil na najčastejší mýtus slovenských domácností, a to že Slováci nedokážu ušetriť pre nízky príjem. Takto sa v prieskume vyjadrilo 36 % respondentov. Dôvodom však podľa neho nie je výška príjmu, ale spotreby, ktorá je vzhľadom naň neprimeraná.

Rada je jednoduchá: míňajte len z toho, čo naozaj máte. Vyhnete sa tak mnohým zbytočným problémom, keď budete ešte roky splácať (a preplácať) dovolenku, ktorú ste si užili vďaka úveru.

Choďte na to opačne a na vec, dovolenku alebo niečo po čom túžite, si radšej postupne našetrite. Budete mať z toho väčšiu radosť a zároveň si nebudete zarábať na finančné suchoty v budúcnosti.

Funguje tu aj jeden psychologický trik. Ak človek sporí a odkladá dlhšiu dobu, dobre si premyslí, do čoho nasporené peniaze investuje.

Takže si nakoniec kúpite niečo, po čom naozaj veľmi túžite a z čoho budete mať buď nezabudnuteľný zážitok alebo dlhodobý osoh. To bude to vaše silné PREČO a hlavná motivácia, ktorej sa viete pridŕžať aj keby ste mali pocit, že je to naozaj ťažké.

Ak už dlhy máte, pozbierajte všetku svoju disciplínu a začnite ich systematicky splácať na základe vyhodnotenia urgencie alebo výšky dlhu. Tento proces môže trvať aj niekoľko rokov, ale verte, že je nielen nevyhnutný, ale výsledok aj stojí za to.


4. NASTAVTE SI AUTOMATICKÉ PLATENIE ÚČTOV


automatické

Ďalším vynikajúcim tipom ako dostať svoje financie pod kontrolu je nastavenie trvalých alebo inkasných príkazov na platenie bežných a pravidelných výdavkov ako napríklad nájom, voda, elektrina, plyn alebo telefón.

Aké sú výhody takéhoto platenia účtov? V prvom rade si uľahčíte živote. Šetríte svoj čas, pretože nebeháte so šekmi či hotovosťou na poštu alebo do banky. Zároveň máte cez internet výborný prehľad o tom čo kedy a kam odchádza.

Platby vám odídu načas a bez toho, aby ste sa o to museli zvlášť starať. Zároveň sa vám nestane, že sa vám šeky a účty budú hromadiť na stole a kým sa dostanete k ich zaplateniu, zistíte, že vám nezostalo dosť peňazí alebo na ne zabudnete a budete musieť platiť navyše pokuty za omeškanie.

Malé upozornenie: pravidelne si skontrolujte, či vám zadané platby z účtu aj odišli. 🙂

Zároveň si môžete určiť aj  váš rozpočet na stravu, zábavu alebo vzdelávanie a zriadiť si podúčty alebo si jednoducho príslušné čiastky vybrať a rozdeliť si ich do obálok. Tak si môžete presne odsledovať, aby ste na zvolený účel neminuli viac peňazí ako si sami povolíte.

Mne sa osvedčilo aj to, že platím v obchodoch v hotovosti. Lebo ak idem do obchodu s prázdnou peňaženkou a mám len kreditnú kartu, miniem vždy viac. Naopak, ak máte v peňaženke 20 EUR, tak viac ako tých 20 EUR jednoducho neminiete. Jednoduché, efektívne.


5. INVESTUJTE DO SEBA


STABILITA

Čím viac toho o financiách, investovaní, budovaní pasívnych príjmov, atď. viete, tým rozumnejšie rozhodnutia môžete robiť. Vzdelávajte sa. Učte sa.

Nájdite si mentora, ktorý vám vysvetlí fungovanie finančných tokov, naučí vás ako si vytvárať rezervy alebo ako investovať a budovať si pasívne príjmy. Navštevuje semináre, tréningy alebo konferencie.

Práve toto hovorím z vlastnej skúsenosti. Aj ja som si zaplatil množstvo seminárov. Na začiatku mi na tie lacnejšie dokonca prispievala mama, za čo som jej nesmierne vďačný. Neskôr som do svojho vzdelávania niekedy vrazil 100% svojich príjmov.

Z rozhovorov s ľuďmi a vlastného pozorovania viem, že je stále množstvo ľudí, ktorí bojujú s financiami. Preto je mojím cieľom sprostredkovať tieto cenné vedomosti tým, ktorí to potrebujú.

Teraz sme sa pozreli na zopár základných, jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu na ceste za vašou finančnou slobodou. Ako už viete, základným stavebným kameňom každého úspechu je vytvorenie tých správnych NÁVYKOV. Rovnako je to aj pri budovaní vášho bohatstva.

Ak chcete vidieť, ako to vyzeralo na tréningu Tajomstvo Mysle Bohatých, kde sa o svoje know how delia aj multimilionári z rôznych kútov sveta a čaká nás už o pár dní znova, stačí kliknúť na tento link.

Pamätajte si, v dnešnom svete neustálej zmeny sa všetci potrebujeme učiť. Rozšírte hranice svojej komfortnej zóny tým, že sa budete učiť a neustále ich posúvať. Ak nerastiete, tak umierate.

Ak chcete byť úspešní a bohatí, no nie ste pritom ochotní obetovať svoju zónu komfortu, tak nikdy nezbohatnete. Vzdelávajte sa každý deň – ale robte to cielene – od tých najlepších v danom odbore alebo v tom, v čom chcete byť excelentní.

Ďalej platí: Aby sa z vás nestali len návštevníci seminárov, informácie musíte preniesť do života. Získajte informácie a choďte do akcie.

 

 

PS1: Ak vás článok a chceli by ste sa dozvedieť viac a zároveň získať detailné know how, na ktorom som roky pracoval kliknite sem: http://bit.ly/tajomstvomyslebohatychuzcoskoro

PS2: Budem veľmi rád ak sa o vaše názory a skúsenosti podelíte dolu v komentároch alebo posuniete tento článok blízkym či priateľom, pre ktorých môže byť zdrojom inšpirácie.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti, Andy Winson

 

1 komentár

  1. Stále se opakuje slovo spoření. I po malých částkách. Ale zdá se mi, že všechny varianty spořících účtů, terminovaných vkladů a pod. jsou stejně nevýhodné. Poradíte, jak spořit, aby na tom člověk spíš netratil než získal? Díky Míla

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here