Hneď na úvod dnešného blogu mám pre vás otázku. Viete čo je to EQ teda emocionálna inteligencia? Možno ste o nej čítali niekde v časopise alebo v knihe. Alebo ste videli o jej dôležitosti nejaký dokument?

Ak sa chcete dozvedieť o tomto tajuplnom zdroji šťastia viac, tento článok je určený práve pre Vás.

Práve emocionálnej inteligencii sa pripisuje v životoch ľudí čoraz väčší význam. A to v kľúčových oblastiach. Pre dosiahnutie úspechu v živote, kvalitu medziľudských vzťahov či pre šťastnejší život. Je teda nesmierne dôležitá a nemala by byť v tieni “svojho brata IQ”. 🙂


Emocionálna inteligencia je schopnosť identifikovať svoje emócie a emócie iných ľudí a pracovať s nimi.


Boli by ste prekvapení, koľko ľudí nedokáže rozanalyzovať svoje vlastné emócie, nehovoriac o emóciách svojich blízkych.

Následne človek nevie správne na aktuálnu situáciu zareagovať a dochádza ku konfliktom a celkovému napätiu. Človeka ovládne stres. Dochádza k takzvanému “komunikačnému šumu”.

Partner si napríklad pri hádke myslí, že je partnerka na smrť urazená a nahnevaná. Hoci ona je v skutočnosti iba smutná a objatie či bozk by jej vyčaril blažený úsmev na tvári.

Emocionálne inteligentní ľudia dokážu svoje emócie ovládať a aplikovať ich pri riešení problémov a v komunikácii s inými ľuďmi.

Mimochodom, emocionálne inteligentní ľudia, sú schopní veľmi efektívne riešiť aj konfliktné situácie.

A to zvládnutím nielen svojich emócií, ale aj emócií druhej strany. Vedia protistranu upokojiť a stabilizovať. Alebo dokážu pri priateľskom rozhovore pozdvihnúť náladu a vytiahnuť z ľudí pozitívne emócie.

Už z uvedeného celkom jasne vyplýva, prečo je v živote EQ taká dôležitá. Zohráva totiž kľúčovú úlohu v tom, ako reagujeme v stresových či vypätých situáciách, v konfliktoch. Ako vieme prekonávať prekážky na ceste za vytýčenými cieľmi.

A v neposlednom rade je nevyhnutným predpokladom všetkých lídrov. Šéf môže byť múdry a odborne na špici. Ak je ale emocionálny tĺk, ktorý nevie komunikovať s ľuďmi, nedokáže viesť tím, motivovať ho a využiť potenciál jednotlivých ľudí, tak všetky jeho iné kvality idú do úzadia.

Mimochodom, vnímate to rovnako? Poznáte niekoho, kto má podobné charakteristiky? Je skvelý odborník ale emocionálne vyprahnutý a tak si podkopáva svoje vlastné postavenie?

A teraz nastáva priestor, aby sme si popísali, čomu sa emocionálne inteligentní ľudia vyhýbajú. Po prečítaní tohto blogu si tak môžete odpovedať na otázku nakoľko sa Vy sami cítite emočne inteligentní. A od tohto poznania sa viete posunúť míľovými krokmi dopredu.

Pretože s emočnou inteligenciou sa dá skvele pracovať a dá sa podchytiť. Ale o tom až v závere tohto článku. 🙂


1. Nesťažujú si a nefrflú


Ľudia, ktorí sa neustále sťažujú sa vlastne dobrovoľne stavajú do pozície obete. Emocionálne inteligentní ľudia si uvedomujú, že fňukanie a sťažovanie vedú len k tomu, že sa cítia zle nielen oni sami, ale aj ich okolie.

Depkovanie a sebatrýznenie ešte nikomu nepomohlo. Ak tak do hrobu…

Chronickým sťažovaním a frflaním si navyše sami  pomyselne vyrážame z rúk vlastné zbrane. Odkazujeme celému svetu: “Som chúďa, ktoré nie je schopné nič podniknúť. Chcem vlastne len poľutovať a utápať sa ďalej v pocite, že život je nespravodlivý. A ukazovať prstom kto je vinný za moje problémy.”

Emocionálne inteligentní ľudia používajú v zložitých situáciách nasledovný postup: Najprv sa vnútorne upokoja.

Či už na hodine jogy alebo prechádzkou v parku alebo sa v pokoji usadia a vyčistia si hlavu meditáciou alebo si spíšu na papier pre a proti rôznych riešení. Ak sa rozhodnú pre rozhovor s blízkou osobou, tak pre konštruktívny rozhovor, ktorý ich niekam posunie, nejde len o vylievanie si srdca.


2. Dokážu povedať NIE – iným aj sebe samým


Emocionálne zrelí ľudia majú vysoko vyvinutú úroveň sebaovládania. Nie je to jej/jeho suchárstvo alebo neschopnosť byť spontánny. Vedia však rozlíšiť kedy si to môžu dovoliť a kedy nie.

Ak vedia, že ich napr. v pondelok čaká dôležitá prezentácia v práci alebo skúška, nenechajú sa “spontánne” strhnúť na bujarý večierok, z ktorého ich ešte dva dni bude bolieť hlava alebo budú musieť dospávať spánkový deficit.

Sú si istí svojimi rozhodnutiami a tak ich aj prezentujú. Žiadne : “Hmmmm…že by? Veď by to hádam nevadilo…” A následný zlý pocit z vlastného zlyhania.

Emocionálne inteligentní ľudia vedia rozlíšiť kedy zachovať sebadisciplínu a kedy majú byť na seba prísni. Zároveň vedia aj to, kedy si môžu dovoliť spontánny “úlet”.

Rovnako vedia povedať jasné NIE ľuďom, ktorí prekračujú ich vnútorné hranice. Ktorí im nesedia a sťahovali by ich dolu.  Sú empatickí, ale nenechajú sa emocionálne vydierať alebo tlačiť do kúta.


3. Nečakajú, že budú šťastní vďaka niekomu/niečomu


Poznáte tých ľudí, ktorí si myslia, že ak si nájdu partnera, automaticky im to zaručí šťastie?

Alebo nebodaj, že partner ich vytrhne z depresie, zlej nálady, frustrácie, že im zlepší zdravotný stav, zmení ich prístupy? Alebo, že ak si kúpia najnovšie auto, tak im to dá maximálnu mieru spokojnosti so životom? Ktorí stavajú svoje šťastie na čisto matérii alebo závislosti na inom človeku?

Emocionálne inteligentní ľudia vedia, že svoje vlastné emócie majú v rukách  práve oni sami. A tým sa riadia. V osobnom, pracovnom aj vo finančnom živote.

Že najlepšia cesta k sklamaniu je spoliehať sa na to, že niekto iný zabezpečí, aby sme boli šťastní, mali dobrú náladu alebo cítili radosť zo života.

Zdroj šťastia má každý jeden z nás v sebe. Ak ho nedokáže človek aktivovať a hlavne udržiavať si ho sám, akýkoľvek vonkajší zdroj je len krátkodobý a dočasný.


4. Nežijú v minulosti


emocionálna inteligencia

Emocionálne inteligentní ľudia sa z minulosti poučia, ale nenechajú sa v nej uväzniť.

Neutápajú sa v myšlienkach: “Už nikdy nebudem šťastný/á, úspešný/á, lebo sa mi pred x rokmi stalo toto.” Alebo rečami: “Lepšie už bolo…”.

Ľudí, ktorí žijú v minulosti ovláda väčšinou sentiment a nostalgia.

Emocionálne inteligentní ľudia si svoju minulosť vážia. Sú vďační za to čo prežili: vzťahy, víťazstvá aj sklamania. Žijú však v prítomnosti: tu a teraz. Vedia, že tým, čo robia a prežívajú teraz, tvoria svoju budúcnosť.


5. Nenechajú sa ovládať strachom


Strach je silná emócia, ktorá nás dokáže úplne spacifikovať a vyradiť z prevádzky. Niektorí ľudia sú priam majstrami v tom, že dokážu sami seba vydesiť na smrť.

Dokážu si v hlave vyskladať také katastrofické scenáre, že by ich mohli smelo ponúknuť ako námet na holywoodsky film.

Emocionálne inteligentní ľudia vyhodnocujú len reálne fakty. Vedia, že majú počúvať akýsi svoj vnútorný hlas, inštinkt a zladiť ho s faktami, nie s „fantasmagóriami“.

Vedia zvážiť čo je skutočné riziko alebo hrozba. Nedajú sa však zastrašiť alebo odradiť myšlienkami: čo ak toto, čo ak tamto. Postupujú tak voči situáciám aj voči ľuďom.

A skvelá správa na záver: Emocionálnu inteligenciu si možno cibriť.

Ako? Napríklad tým, že si uvedomujeme ako na nás rôzne situácie pôsobia. Identifikujeme najprv svoje emócie.

Napríklad tak, že si večer pred spaním premietneme určitú situáciu, ktorá nás rozrušila a uvedomíme si, ako sme sa v nej cítili. Následne sa snažíme svoje emócie pozorovať.

Potom si v mysli premietneme a prežijeme,  ako inak mohla situácia prebehnúť, ak by sme reagovali inak.

Postupne sa naučíme lepšie rozoznávať a identifikovať aj emócie ľudí okolo. A komunikácia s ľuďmi bude postupne prehľadnejšia a zrozumiteľnejšia. Výsledkom budú aj lepšie a zdravšie vzťahy a kvalitnejší, úspešnejší život.

Otázky na zamyslenie pre Vás: Ako ste na tom s emočnou inteligenciou Vy? Pracujete na tom, aby ste sa aj v tejto oblasti neustále zlepšovali? Ako konkrétne? Čo odteraz zmeníte, aby ste sa v tejto oblasti zlepšili a zaistili si tak pohodovejší život?

Vezmite si teraz pero a papier a napíšte si 3 situácie z minulosti, kedy ste reagovali na niekoho, alebo niečo neadekvátne. Čo ste vtedy povedali? Čo ste pri tom cítili? Ako ste sa cítili po danej situácii? (mohlo ísť o hádku s partnerom, šéfom a pod.)

Následne si napíšte, ako by ste reagovali spätne. Teraz. Keď už danú vec máte prežitú. Kľudne si napíšte, čo by ste danej osobe povedali a zdôvodnite si prečo.

Teším sa na Vaše pokroky.

 

PS1: Zaujal Vás článok o emočnej inteligencii? Ako vnímate jej dôležitosť Vy? Podeľte sa s nami o tom v komentároch.

PS2: Ak by článok mohol pomôcť aj Vašim blízkym podporte ho lajkom a zdieľaním.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson