“Čokoľvek si ľudská myseľ dokáže predstaviť a čomu dokáže uveriť, to dokáže uskutočniť.” Napoleon Hill

Skvelé motto. Aj Vy snívate radi a často, no žiaden Váš sen sa ešte nestal realitou? Možno si počas dňa zvyknete zatvoriť oči a predstavíte si, že ste na krásnom ostrove obklopení morom a pokojom.

Alebo si premietnete v hlave situáciu, že už čoskoro nebudete musieť počúvať Vášho ukecaného šéfa. Že zabuchnete raz a navždy dvere na kancelárii tej otravnej firmy kde trávite dlhé hodiny.

Snívame, snívame a snívame. Prečo ale väčšina našich predstáv zostane len snami? Prečo sa nestanú akosi prirodzene realitou?

A mimochodom, všimli ste si, že čoraz viac ľudí sa zaoberá pozitívnym myslením, ale ich životy sa akosi neposúvajú? Prečo po svete nebehajú milióny šťastných ľudí, ktorí žijú svoje vysnívané, skvelé jedinečné životy?

Teraz Vám možno preletela hlavou myšlienka: “Jasné Andy, to si už minule spomínal. NEJDÚ DO AKCIE”. 🙂

Súhlas. Bez akcie sa nestane nič. Avšak v tomto článku Vám predostriem ďalších 7 dôvodov, ktoré sú najčastejšími zabijakmi snov. Ste zvedaví, či v nich nájdete niečo, čo aj Vás už zastavilo pred cieľovou rovinkou?


1. Stratia vieru, že svoj sen naozaj môžu uskutočniť


“Mám nápad! Mám nový sen! Konečne som našiel nový zmysel. Mám cieľ!” Na začiatku novej myšlienky bývame neskutočne nadšení. S veľkým entuziazmom sa vrhneme do realizácie nášho sna. Predstavujeme si, že “teraz je to ono. Toto musí vyjsť! Na toto som čakal/a celý život!”

Po čase však nejdu naše plány celkom tak, ako sme si predstavovali. Prídu prvé prekážky, ktoré nás testujú, ako veľmi nám v skutočnosti na dosiahnutí tohto cieľa záleží. Začneme narážať na výzvy najrôznejšieho typu. Začneme byť skeptickí.

A keď sa nám niečo nepodarí raz, dvakrát, trikrát, zvykne nám malý diablik pochybností v nás vnuknúť myšlienku: “Asi to nebol až taký dobrý nápad. Precenil som sa. Nebude to fungovať.” atď.

Porozmýšľajte teraz či sa to stalo už aj Vám. Kedy to bolo? Ako ste vtedy zareagovali?

Trpezlivosť je kľúčom k úspechu. A ako povedal Thomas A. Edison, objaviteľ žiarovky, fonografu a mnohých ďalších vynálezov: „Nezlyhal som, len som našiel tisíc spôsobov, ako to nebude fungovať.“

Trpezlivosť a snaha nachádzať nové stratégie na dosiahnutie cieľa. Neoddeliteľná dvojka, ktorá je ochranným štítom Vašich snov. 🙂

BLOGER ROKA


2. Začne Vás nudiť nekonečné opakovanie toho istého


Predstavte si toto: Ak sa rozhodnete zhodiť vytúžený počet kilogramov, musíte sa hýbať. Cvičiť. Pravidelne. Niekoľkokrát do týždňa. Po čase sa Vám to začne zdať – nudné. Ale ak budete cvičiť len vtedy, keď budete mať náladu, len keď sa Vám bude chcieť, svoj cieľ a tým ani vytúženú postavu nedosiahnete.

Ako teda z toho von? Čo myslíte?

Ak máte silnú motiváciu a zapojíte do dosahovania svojho cieľa fantáziu, pôjde Vám to ako po masle.

Snažte sa hľadať spôsoby ako si cvičenie spestríte. Dohodnite sa napríklad, že na korčule či do telocvične budete chodiť vo dvojici s kamarátkou/kamarátom.

Napáľte si na MP3 najnovšie hity a podporte svoje športovanie obľúbenou hudbou. Alebo zapojte do cvičenia svojho partnera a dajte si to ako spoločnú výzvu s tým, že sa na konci odmeníte dovolenkou. Alebo si kúpte psíka a hýbte sa spolu s ním.

Možností je veľa. Fantázii sa medze nekladú. 🙂


3. Príliš počúvate “dobré rady” z okolia


Group of business people with laptop meeting in coffee shop

“Tebe šibe? Strata času! Kašli na to! Poď radšej na drink.”

Koľko vynálezov by asi dnes neexistovalo, keby ich tvorcovia počúvali reakcie svojho okolia? Pokiaľ prídete s nejakou novou myšlienkou, nápadom, musíte jednoducho počítať s tým, že narazíte aj na názory ako: “To je blbosť, to u nás nebude fungovať. O toto ľudia nebudú mať záujem. To si vyžaduje veľký vstupný kapitál.” A podobne.

Poznáte to príslovie:” Bláznom patrí svet”? Hovorí sa, že ak Vaše okolie nebude Vašim snom zarazené, tak to nie je dostatočne veľký sen. Vysmialo niekedy okolie už aj Vás? Mňa osobne niekoľkokrát. A nepočúvalo sa to ľahko. Napriek tomu, som si išiel za svojim. A oplatilo sa…

Často sa stane, že svoj nápad či sen hodíte za hlavu, pretože sa necháte presvedčiť okolím, že to nepôjde. Že to je nereálne, nerealizovateľné, atď.

Lenže, ako sa hovorí: Nikdy nehovor, že niečo nejde, pretože sa nájde blbec, ktorý o tom nevie a spraví to!


4. Očakávate výsledky príliš rýchlo


Asi najväčší kameň úrazu pri dosahovaní akýchkoľvek cieľov a snov. Predstavte si, že zasadíte do kvetináča semienko.

A namiesto, aby ste trpezlivo polievali, hnojili a čakali… prišli by ste každý deň ku kvetináču, preryli sa až k semienku, vytiahli ho a skúmali, či už klíči. Asi by ste sa vytúženej kvetinky dočkali tak “na svätého Dindy”.

Skúste sa teraz zamyslieť ako často to takto robíme v mnohých oblastiach svojho života.

Ak chcete v niečom uspieť a snívate o tom, že sa to stane zrazu, že Vás niekto objaví a z večera do rána sa napríklad stanete celebritou, je veľká šanca, že budete sklamaný. Úspech nie je nič zázračné ani tajomné.

Je to kombinácia tvrdej práce, vytrvalosti, prípravy a poučenia sa z každého neúspechu.

Mimochodom, ako ste na tom s vytrvalosťou Vy? Položte si ruku na srdce. Tvrdo úprimne. Už len to uvedomenie Vás dokáže posunúť míľovými krokmi vpred.


5. Necháte sa rozptýliť


Ak chcete dosiahnuť svoj cieľ, vyžaduje si to sústredenosť, plný fokus. Isteže, v živote treba riešiť aj kopu bežných, každodenných výziev a len veľmi málo z nás má tú možnosť, že sa niekde zavrie a tam môže nerušene pracovať.

Rozlišujte však priority. Nedajte sa rozptyľovať vecami, ktoré sú vyslovene zbytočné. Ak si poviete, že veď jeden diel seriálu v telke si pozrieť môžem a počas práce aj stíham odpisovať na facebookové správy, sabotujete sami seba. Pracujete pomalšie, s chybami.

Viete však čo je na rozptyľovaní najhoršie?

Na konci dňa budete mať pocit, že ste pracovali celý deň a stihli ste toho žalostne málo. A to prináša demotiváciu a nakoniec to necháte celé plávať.

Sústredenie je základom ako sa dostať do cieľovej rovinky!


6. Necháte sa ovládnuť svojimi obavami a strachmi


Čo ak sa mi to nepodarí? Budem na posmech. Rodina sa odo mňa odvráti. Budem za blázna. Čo ak do toho investujem svoje úspory a nevyjde to? Prídem o všetko. Čo keď rozbehnem podnikanie a konkurencia ma prevalcuje?

“ČO AK”- je jedným z hlavných zabijákov snov.

Uvedomte si, že stať sa môže naozaj čokoľvek. Ale žiť neustále v strachu z predstáv “čo ak….” nás zatvorí do mentálneho väzenia na doživotie.

A to naozaj nie je lákavá predstava. Pustiť sa do akcie a realizovať svoje sny, nápady a plány je vždy do istej miery riziko.

Nie je to ale škoda vzdať sa svojho sna kvôli nejakému “čo ak…” a ”čo keď”? Obráťte problém na výzvu. Čeľte svojim strachom. Naučte sa odhadnúť a spoznať, čo je to zdravá miera rizika.

Aj to učím klientov na mojich intenzívnych tréningoch. Veľké výzvy a napredovania nás čakajú aj na blížiacom sa tréningu Mysli, Konaj, Zbohatni naživo! Vidíme sa tam? 🙂


7. Chýbajúca disciplína


Ste disciplinovaní?

Toto je jeden z najväčších kameňov úrazu prečo mnoho ľudí nechá svoje sny plávať. Aby ste dosiahli výsledky, potrebujete disciplínu. Sebadisciplínu. A udržať si ju je niekedy výzva. Ono to ale má byť náročné, veď nadšenie z vecí, ktoré získame rýchlo a “lacno” dlho netrvá.

Spomeňte si teraz, kedy ste naposledy v niečom kvôli disciplíne zlyhali. Ako ste sa potom cítili? Asi to neboli príjemné pocity. Chcete sa ich nabudúce vyvarovať?

Pomôcka znie: Disciplína sa udržuje ľahšie, ak máte vhodné návyky. V prvom rade si prehodnoťte svoje zvyky a návyky. Tie, ktoré Vám nič neprinášajú alebo naopak Vám ešte ubližujú, nahraďte novými. Zmysluplnými.

Každú novú aktivitu opakujte po sebe denne aspoň po dobu 30 dní. Následne sa z nej vybuduje návyk a disciplína sa Vám bude dodržiavať ľahšie.

 

Týmto článkom som Vám, milí priatelia nechcel vziať motiváciu. Naopak. Mojím cieľom je upozorniť Vás na úskalia a prekážky, ktorými sa v ceste za úspechom netreba dať zastaviť.

A pamätajte: K dosiahnutiu Vašich snov Vám dopomôže aj prostredie, ktoré si vytvoríte.
Odpovedzte si preto teraz na otázku: S kým trávite najviac času Vy? S akými ľuďmi? Motivujú Vás? Alebo naopak, svojím prístupom demotivujú? Spoločnosť ľudí si vyberajte uvážene.

Učte sa od najlepších. Nájdite si mentora. Vstúpte do komunity podobne zmýšľajúcich ľudí. Nejde o to, aby títo ľudia by pracovali na tom istom čo Vy. Ide však o to, že tiež idú za svojimi cieľmi.

Tak ako v Klube Andyho Winsona. Navzájom sa podporujeme, povzbudzujeme a podopierame na ceste za svojimi snami a víziami. A spoločne veríme, že tam dorazíme.

Nezáleží na tom, koľkokrát sa potknete, spadnete alebo sa zastavíte. Podstatné je, že stále kráčate. Vytrvalo. Trpezlivo. S nadšením. Radosťou a úsmevom.

PS1: Čo považujete Vy za najväčšie úskalie, ktoré Vám bráni dosiahnuť Vaše sny?

PS2: Ak sa Vám moje blogy páčia, hlasujte za mňa v súťaži “Bloger roka 2015”. Poteší ma každý Váš hlas.

BLOGER ROKA

 

S úctou k Vašej jedinečnosti,
Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here