Aj vy ste ako malé dieťa túžili nájsť nejaký poklad? Možno ste si predstavovali, že objavíte niekde na povale starú mapu k zlatému pirátskemu pokladu. Alebo, že zakopnete o kameň a pod ním nájdete len tak náhodou diamant.

A možno ste si predstavovali, že k vám pripláva odkaz vo fľaši a vy sa pustíte do pátracej akcie ako najväčší dobrodruh. Ktorý samozrejme po náročných týždňoch skúmania nájde  jaskyňu plnú šperkov a zlatých mincí, v ktorých si budete môcť zaplávať ako strýko Držgroš v rozprávke Káčerovo. 🙂

Potom ste dospeli, vyrástli a na sny o nájdených pokladoch ste zabudli. Zaradili ste ich k ostatným detským príbehom a historkám, na ktoré si občas zaspomínate s kamarátmi zo školských čias.

Na veci ste začali nazerať skôr prakticky a pragmaticky. A uvedomili ste si, že veci a situácie nebývajú vecami náhody, ale rozhodnutia.

My sami sme si strojcami svojho šťastia. To, ako na veci nazeráme. Kľúčový je náš uhol pohľadu a naše reakcie na okolnosti.

Možno však o tom ani neviete, stále sa vo svojich životoch usilujeme o nájdenie pokladov. A dokonca ich dokážeme aj získať. Že vy nie?  🙂

V nasledujúcich riadkoch vám poviem, ako to vlastne s tými pokladmi je.

Pochopiteľne, aby sme mohli čokoľvek nájsť, treba vedieť ako sa k tomu dostať. Poznať smer a súradnice. Moja priateľka a učiteľka Zorice Gajič ma naučila jednu techniku, ktorú vyučujem aj ja na mojich tréningoch.

Je to technika, ktorá vás dokáže doviesť k pokladu. Volá sa “technika definície akéhokoľvek cieľa”.

Práve tá je kľúčová k tomu, aby ste vedeli, akým smerom sa máte uberať a neboli v stave “mŕtvej ryby, ktorú unáša rieka”.

Našimi pokladmi v dospelom živote sú – CIELE.

Ak totiž necháte veci a situácie len v úrovni náhod, neriešenia a voľnobehu, môžete sa ocitnúť úplne inde, ako ste pôvodne vlastne chceli.

Predstavte si jednoduchý príklad. Nasadnete na jazere do loďky a poviete si, že sa chcete dostať do peknej zátoky oproti. Logika káže, že musíte vziať do ruky veslá a veslovať k miestu, ktoré ste si vyhliadli.

Ak budete len sedieť v loďke a len veľmi chcieť byť v tej krásnej zátoke, čo myslíte, aká je šanca, že sa tam naozaj dostanete? V živote sa však mnohokrát správame presne takto.

cieľ


KONKRETIZUJTE SI CIEĽ


Viete čo chcete? A ešte raz si to prečítajte: Naozaj viete, čo chcete?

Vedieť, že chcem byť bohatý, úspešný, šťastný a zdravý nestačí.

Prestaňte teraz na 5 minút čítať a porozmýšľajte, čo skutočne chcete.

Hotovo? V poriadku. Ak patríte k ľuďom, ktorým sa nechce pracovať na svojich snoch a chcú, aby k nim prišlo všetko samé a bez námahy, tento článok nie je určený pre vás a bude len stratou času.

Naopak, ak ste ochotní pre zlepšenie svojho života ísť do akcie a urobiť potrebné kroky, čítajte ďalej. 🙂

V nasledujúcich riadkoch sa totiž dozviete, ako sa prostredníctvom metódy neurolingvistického programovania KONKRETIZUJE CIEĽ.

A práve toto je kľúčový moment k tomu, aby ste zistili kadiaľ sa vydať, aby ste našli ten svoj vnútorný poklad, svoj cieľ.

Ste pripravení? A máte poruke pero a papier?

Ak nie, budete ho potrebovať. Prestaňte teraz čítať a vráťte sa k tomuto článku keď budete pripravení. 🙂


CIEĽ = POKLAD


Pozrime sa teraz na to, prečo sa za slovom cieľ skrýva práve slovo POKLAD.

Máte jasné ciele? Ak nie, nastal čas si ich konkretizovať. Len tak budete vedieť súradnice k svojmu pokladu.


“P” = pozitívne formulovaný


Váš cieľ by mal byť pozitívne formulovaný. Popíšte ho pozitívnymi výrazmi. Pri jeho definovaní napíšte to čo chcete, nie to, čo nechcete.

Príklad: namiesto “Nechcem mať nadváhu.” napíšte: “Chcem mať zdravé, štíhle a pevné telo.”

Odpovedzte si  teraz na otázky: Čo chcem dosiahnuť? Ako má vyzerať výsledok?


“O” = ovplyvniteľný (mnou samým)


Svoj cieľ musíte prijímať a udržiavať pri živote len vy sami. Situácia nesmie byť postavená tak, že ostatní ľudia alebo okolnosti sa musia zmeniť preto, aby ste vy boli šťastní. Vaše ciele by mali byť také, aby ste ich mohli priamo ovplyvňovať.

Nemôžu stáť na vonkajších okolnostiach. Je jasné, že občas sa stanú veci, na ktoré nemáme 100%ný dosah. Niekedy sa dokonca stanú veci, na ktoré nemáme vôbec žiaden dosah. Avšak váš cieľ by mal byť vo väčšine ovplyvniteľný práve vami.

Odpovedzte si teraz na otázky: Je tento cieľ ovplyvniteľný mojím pričinením? Je mnou iniciovaný? Je mnou kontrolovaný? Ovládam proces k nemu?


“K” =  konkrétny, presne špecifikovaný


Pri konkretizácii cieľa si stanovte aj jeho časový horizont. Buďte čo najkonkrétnejší. Ako váš vytúžený výsledok vyzerá? Ako znie? Vonia? Aké pocity váš cieľ vo vás vyvoláva?

Vžite sa do situácie, že ste cieľ dosiahli.

Zapojte do tejto predstavy všetky svoje zmysly. Ako sa budete cítiť, čo budete vidieť, počuť, keď ho dosiahnete? Čím bohatší popis vytvoríte, tým viac povzbudíte svoj mozog, aby vyvolal silu túžby.

Odpovedzte si aj na nasledujúce otázky: Ako sa k nemu dostanem? Aké kroky musím podstúpiť? Je viac ako jedna cesta, ako sa k nemu viem dostať?

Ako poznám, kedy cieľ dosiahnem? Aký dôkaz, že som ho dosiahol budem mať? Čo mi bráni mať vysnívaný výsledok?


“L” = Lákavý


Láka vás váš cieľ? Je pre vás dostatočne motivujúci?

Keď naň myslíte, mali by ste cítiť, že po ňom túžite v hĺbke svojho srdca. Že to je váš cieľ, nie cieľ vašich rodičov, šéfa, či priateľov.

Je dôležité, aby ste aspoň v predstave vedeli, ako by ste sa chceli cítiť, keď ho dosiahnete. Pokiaľ totiž neviete, ako dosiahnutý cieľ rozoznať, možno ste ho už nepozorovane aspoň zčasti dosiahli. 🙂

Odpovedzte si na otázky: Je môj cieľ atraktívny? Stojí mi zato, aby som ho dosiahol? Motivuje ma ráno vstať z postele? Viem a chcem kvôli nemu prekonávať aj výzvy a prekážky?


“A” = Adekvátne zdroje (schopnosti, zručnosti, skúsenosti)


Máte potrebné zdroje na dosiahnutie vášho cieľa? Čo preto potrebujete? Máte to už teraz? Ak nie, ako to získate? Preskúmajte vhodnosť zdrojov a či sú na naplnenie cieľa dostačujúce.

Možno túžite ísť pracovať do zahraničia na vyšší post, ale vaša angličtina nie je dostatočná. Takže hneď viete, na čom máte zapracovať v prvom rade.

Odpovedzte si na otázky: Čo na dosiahnutie cieľa potrebujem? Aké vonkajšie a vnútorné zdroje? V čom sa musím zdokonaliť? Kde a ako to potrebné získam?


“D” = Dostatočná veľkosť


Váš cieľ môže byť pre vás spočiatku príliš veľký. Môžete mať pocit, že je to pre vás až príliš veľké sústo. Preto sa ho možno vzdáte skôr, ako sa doň pustíte. V tomto prípade si cieľ treba rozdeliť na niekoľko menších častí.

Avšak pozor! Malý cieľ vás nebude dostatočne motivovať, práve preto ho treba spojiť s väčším a dôležitejším výsledkom a cieľom.

Odpovedzte si na otázky: Má môj cieľ správnu veľkosť? Motivuje ma? Priťahuje ma? Treba ho rozdeliť na menšie časti? Treba ho spojiť s niečím väčším?

 

A práve toto je ten POKLAD, ktorý nosí každý v sebe ukrytý. Stačí ho v sebe len objaviť. 🙂 

Tak čo, túžite po svojom cieli tak ako po najúžasnejšom poklade?

 

PS: Ak článok pomôže aj vašim blízkym podeľte sa oň zdieľaním.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here