“Toto je on! Cítim to v kostiach! Toto bude rok plný hojnosti, úspechu a radosti zo života.” Povedali ste si niekedy aj vy podobné slová pri pohľade na novoročný ohňostoj?

Ako však rok plynul, míňal sa deň za dňom, tak nám cestu skrížili rôzne nepríjemné komplikácie. A náš počiatočný entuziazmus a odhodlanie na dokonalý rok mohli opäť raz skĺznuť na bod mrazu.

A teraz sa spoločne zamyslime. Máte vo svojom okolí aj vy človeka, ktorý je presvedčený, že najlepšie príležitosti už má za sebou? Možno je to podľa neho/nej kvôli veku, povinnostiam alebo inému obmedzujúcemu vnútornému nastaveniu.

Vy však už dnes viete, akým životným heslom sa riadim roky ja sám a osvedčilo sa mi. “Ty na to máš. Ty to dáš. Tvoj sen je tvoja sila.”

A práve preto verím, že v každej fáze nášho života môžeme aktívne pracovať na tom, aby sme dosiahli vnútornú harmóniu. Stav spokojnosti. A aby sme si napĺňali svoje sny a túžby. Aby sme sa len tak nenechali unášať ako mŕtva ryba prúdom rieky.


Kľúčové uvedomenie


Ako mám začať? Čo mám urobiť pre to, aby bol práve nasledujúci rok tým rokom, na ktorý budem spomínať ako na jeden s tých svojich NAJ?

Priatelia, nie všetko sa dá naplánovať. Občas sa pred nami zjavia situácie, ktoré sa jednoducho stanú. Práve v takýchto chvíľach však vieme ovplyvniť jednu zásadnú vec. Naše reakcie, uhol pohľadu, vnútorné prežívanie.

Prestaňme hľadať náš hnací motor zlepšenia vo vonkajších udalostiach.

Pre náš rast a zlepšenie je totiž kľúčovým uvedomenie, že práve vďaka našim vnútorným zdrojom sa vieme postaviť všetkému, čo nás postretne. Aj keď to občas nemusí byť dvakrát príjemné.

Práve toto poznanie nás dokáže revitalizovať, prebudiť a naučiť nás používať náš vnútorný potenciál. A v konečnom dôsledku ovplyvniť to, aký bude náš nadchádzajúci rok.

K veľkým cieľom sa dostávame malými krokmi. Postupne. Deň za dňom. Vďaka našim návykom, samozrejme za predpokladu, že sú v súlade s naším snom a idú ruka v ruke s napredovaním.

Takže aby sme naštartovali veľké zmeny, nemusíme hneď prekopať komplet náš životný štýl. A hneď. To sa často ani nedá. Ide o to, aby sme konkrétne zmeny začali realizovať. Postupne. Krok po krôčiku. A začať aj malými a navonok nenápadnými vecami. A hlavne dodržiavali pravidelnosť.

V dnešnom článku sa spoločne pozrieme na krátke rady, čo by sme mohli urobiť preto, aby náš rok bol lepším, ako tie uplynulé. A aby sme sa dopracovali k čo najlepším výsledkom a napredovaniu.

Ste pripravení? Tak pokračujte v čítaní 🙂


POTREBA ZHODNOTENIA


potreba

Zhodnoťte svoj rok. Bez výčitiek, pocitu smútku alebo naopak eufórie. Možno ste si veľké predsavzatia dávali už na začiatku roka 2019. Splnili ste ich? Držali ste sa toho, čo ste si stanovili za svoj cieľ?

A mimochodom, podľa akého kritéria hodnotíte, či bol tento rok pre vás úspešný? Je to o nejakom vašom vnútornom pocite? Ktorý neviete v konečnom dôsledku pomenovať? Proste len pocitovo poviete, že bol dobrý alebo zlý?

Alebo, sú naopak vaším meradlom konkrétne výsledky? Napríklad koľko peňazí ste zarobili alebo či sa vám podarilo získať postavu, ktorú ste si vysnívali? Či sa vám podarilo získať lepšiu pracovnú pozíciu?

Nech je to tak, či onak. Aby ste vedeli reálne zhodnotiť vaše výsledky,  potrebujete svoje ciele určiť čo najkonkrétnejšie. Vágne želanie, aby bol nadchádzajúci rok “lepší” ako ten predošlý vás už vopred predurčuje k tápaniu.

Dôležité: Dajte si svoje konkrétne ciele a stanovte si aj termín, dokedy a AKO by ste sa chceli k nim dopracovať. Na konci tohto článku nájdete aj KONKRÉTNE OTÁZKY ktoré vám môžu pomôcť nájsť vaše pravé dôvody prečo chcete to čo chcete a ako sa k tomu cielene dopracovať. 

Pozrime sa však takto v úvode na otázky, ktoré popisujem aj v Diári úspechu 2020.

Tieto otázky vám môžu pomôcť pri vašom zhodnotení roka. Odporúčam odpovedať si na ne písomne. Najlepšie na papier. 🙂

 • Desať najdôležitejších udalostí/stretnutí roku 2019
 • Tri najväčšie úspechy
 • Tri najväčšie výzvy
 • Tri nové pozitívne návyky, ktoré som sa naučil/a
 • Tri výzvy, ktoré by som riešil inak/ a ako AKO
 • Traja ľudia, ktorí mali v roku 2019 na mňa najväčší vplyv a PREČO
 • Tri rozhodnutia, ktoré hodnotím ako správne (na základe čoho som sa vtedy rozhodol? Pocity, fakty…)
 • Tri rozhodnutia ktoré vnímam ako nesprávne a prečo
 • Tri nové návyky, ktoré chcem zaviesť do roku 2020 a PREČO
 • Tri výzvy, ktoré chcem v budúcom roku prestať robiť a PREČO

POROVNÁVAJTE SA SAMI SO SEBOU


porovnávajte

Ako teda hodnotiť svoj rok? Z nadhľadu a bez emócii, s čím nie som spokojný, čo som mohol urobiť inak, lepšie.

Každý človek má sklon porovnávať sa s inými. Niekto viac a niekto menej. Je to prirodzené. Väčšinou sa porovnávame s tými, ktorí majú viac ako my.

Ktorí majú to, čo my nemáme. Človek sa potom zvykne cítiť pekne “pod psa”. Následne nás ovládne pocit, že spravodlivosti na tomto svete niet.

Pridá sa závisť a máme našliapnuté na poriadnu depresiu. Stalo sa vám to niekedy? Toto je nezdravý spôsob porovnávania, ktorý pramení zo závisti, nespokojnosti samého so sebou a nízkeho sebavedomia.

Okrem toho, naša životná cesta nie je totožná s cestou iných ľudí. Nevieme, čím prešli a čo robia, aby boli tam kde práve sú. Nevieme ani, či sú skutočne šťastní. Viete ako sa hovorí: tráva na druhom brehu je vždy zelenšia.

Dôležité: Pozrite sa na to, kam ste sa vy, ako človek počas roka posunuli. Jednak v rovine myslenia a jednak v rovine výsledkov. A ako vaše každodenné činnosti a trávenie času prispieva k tomu, aby ste sa posunuli bližšie k vášmu vysnívanému životu.


2. POZOR NA PREHNANÉ OČAKÁVANIA


Ruku na srdce. Ste trpezliví? Alebo vám táto vlastnosť akosi chýba? 🙂 Množstvo ľudí s ktorými som sa stretol mali úžasné ciele, ale všetko chceli hneď.

Akosi mávnutím čarovného prútika. A pokiaľ sa nediali veci podľa ich vyfarbičkovaných predstáv, vzdali to. Dostali sa do klbka nespokojnosti. Boli priam traumatizovaní. Mali pocit zlyhania a neschopnosti.

Ja viem, na prvý pohľad sa nám v niektorých prípadoch môže zdať, že príbehy úspešných sú plné zázrakov. Ale je to naozaj tak?

Aj to čo sa nám na na prvý pohľad môže zdať ako rozprávkový príbeh, taký nemusel vždy byť. Závratný úspech si vo väčšine prípadov vyžaduje obrovské množstvo cielenej, mravčej práce.Množstvo pádov. Sústredenia, učenia sa zrelosti a zamerania na konkrétny cieľ.

Videli ste film Šťastie na dosah? Je o príbehu muža, ktorý prechádzal vo svojom živote turbulentným obdobím. Je to skvelý film. Mne osobne dal veľa. Práve na jeho príbehu môžete vidieť, ako to vo väčšine prípadov v živote býva. A že svetlo je práve na konci tunela.

Poznám veľké množstvo úspešných ľudí a ich príbehov. A výsledný efekt – teda úspech, ktorý vidíme navonok, je skutočne len špičkou ľadovca.

Za každým úspešným projektom sú mesiace, niekedy aj roky príprav. A práve príprava je tá najdôležitejšia cesta. Pretože nie cieľ je ten prvoradý. Ale práve tá cesta k nemu býva pre náš život najkľúčovejšou. A naučí nás cenným lekciám.

Dôležité: Napíšte si svoj zoznam cieľov. Pokojne aj takých, ktoré chcete dosiahnuť v rozmedzí viacerých rokov. Pri sústredenej pravidelnej práci si predstavte, kde sa viete dostať v časovom horizonte napríklad 10 rokov.

Ako sa budete cítiť? Kde sa chcete nachádzať? Ako chcete tráviť svoj voľný čas a s kým? Skvelým pomocníkom je na tejto ceste aj vytvorenie si vlastnej nástenky cieľov.


3. Zaujmite pozitívny postoj


postoj

A týmto nemyslím len to povestné pozitívne myslenie. Ale  pozitívny postoj ako taký.

Popíšme si teraz, v čom je medzi nimi rozdiel. Život je ako horská dráha, raz sme hore, raz dolu. Je to prirodzené. A pozitívne myslenie je samozrejme skvelé. Veriť, že bude dobre, že po daždi sa vždy vyjasní. Vizualizovať si cieľový stav. To všetko je v poriadku.

To čo nás vždy udrží v stave nadhľadu ako takého, je práve náš pozitívny postoj – teda naša schopnosť prispôsobiť sa situácii, vedieť zaujať pozitívny postoj k tomu, čo sa v našom živote deje. Bez ohľadu na to, aké je to náročné a čím v danej chvíli prechádzame.

Ide o to, že aj keď sa nám stane nepríjemná vec, vynorí sa pred nami prekážka alebo nám niečo nevyjde podľa plánu, nenecháme sa zomlieť a zvalcovať.

Pozitívny postoj obnáša v realite pozrieť sa na ňu z nadhľadu: čo ma má táto situácia naučiť, kam ma má posunúť, čo konkrétne si z tejto situácie viem zobrať, aby som to nabudúce mohol spraviť lepšie.

Keď sa teda takto myšlienkovo pripravíte, pozitívne sa nastavíte, stanovíte si plán a rozhodnete sa ísť do akcie, veci sa začnú diať akosi inak. Zmenia sa naše reakcie na ne, naše vnútorné prežívanie. A to je kľúčom k želanej zmene.


POZOR NA BRZDY ÚSPECHU


Nepoznám človeka, ktorý by nechcel, aby sa mu darilo stále lepšie a lepšie. Aby bol v lepšej zdravotnej kondícii, mal viac peňazí, aby sa mohol postarať o seba a svoju rodinu, aby mal fungujúce vzťahy.

Prečo sa to však nepodarí každému? Vyšachovať z hry nás môže niekoľko základných vecí. Pozrime sa teraz v rýchlosti na ne. Počas ich čítania sa zamyslite nad tým, či niektoré z nich neblokujú práve ten váš úspech.


Blokujúce myslenie


Práve ono brzdí väčšinu ľudí na ceste za ich cieľmi a prianiami. Možno ste si teraz povedali, že vy myslíte pozitívne a aj tak sa vám nedarí podľa vašich predstáv. A čo ak je za tým váš negatívny dialóg alebo podvedomé programy či presvedčenia, ktoré vám vštepili ešte ako dieťaťu?

Aj preto som vytvorili tréningy, kde sa s takýmito “kameňmi úrazu stretávame zoči voči” a dokážeme sami seba vyliečiť. Viac o vnútorných dialógoch a sile slov som písal aj v tomto článku.  


Strach


Emócia, ktorá je veľmi čas skôr iracionálna a väčšinou sa začína slovami “čo ak….”, ale vie nás v našom napredovaní úplne odpáliť. Stojíme proti nemu ako priklincovaní a nevieme sa pohnúť.

Strach paralyzuje. Vieme ho však rozpustiť láskou, vďačnosťou, odpustením. Prestaňte so strachom bojovať, berte ho ako súčasť života, vďaka ktorému sa môžete naučiť niečo nové. Ak vás táto téma zaujíma viac do hĺbky, kliknite sem.


Únava a vyčerpanie


únava

Dnešná doba kladie na ľudí obrovský tlak a veľké očakávania na 100% výkony. A to aj napriek tomu, ak by boli na úkor vyčerpania a vyhorenia.

Priatelia, ako povedal Dalajláma: “Nedá sa v živote stihnúť všetko.” Vy už dnes viete, že všetko je to o vašich prioritách. Túto tému sme si rozoberali aj v článku o Paretovom pravidle.

Zamyslite sa teraz, čo je pre vás to TOP – na čom vám najviac záleží. Čo vo vás vyvoláva pocit spokojnosti, radosti a šťastia. A tomu venujte maximum energie a pozornosti.


Neschopnosť víťaziť


Práve táto brzda funguje do veľkej miery na podvedomej úrovni. Človek môže mať vštepené presvedčenie, že je lepšie takzvane nevytŕčať z davu, nepútať na seba pozornosť.

Nechce znášať pozornosť alebo zodpovednosť, ktorá z pozície víťaza vyplýva. Riadime sa heslom, že sa stačí zúčastniť, nie je dôležité vyhrať. Len tak, pre istotu.

Aby potom človek nemusel znášať to, čo so sebou úspech prináša. Akoby sme z úspechu mali niekedy strach a tak sa mu podvedome vyhýbame a správame sa tak, aby nás náhodou nepostretol.

Mimochodom, ste vy v tejto chvíli pripravení prevziať zodpovednosť, ktorá prichádza s úspechom?


Expertíza alebo naučená znalosť


Dnes nie je absolútne žiaden problém dostať sa k informáciám. Problémom však býva práve ich využitie a pretransformovanie informácií do konkrétnych znalostí a expertízy.

Mnohokrát som sa stretol s takzvanými seminárovými turistami. Sú to ľudia, ktorí sa rýchlo nadchnú. A naozaj túžia po zmene.

Poviete si, je predsa skvelé, že na sebe chcú neustále pracovať. Áno to je pravda. Klobúk dole. Avšak, niečo im v dosiahnutí úspechu chýba. Nie sú ochotný ísť do AKCIE.

A práve to je kameň úrazu. Pretože je veľmi dôležité mať potrebné informácie, avšak, ak ak nerobia konkrétne kroky pre zlepšenie a nejdú do AKCIE, zostanú stáť na jednom mieste.


 P-R-E-Č-O


Closeup portrait, unhappy, young, pretty business woman, manager, student, worker asking whats the problem, who cares, so what, I dont know. Isolated orange background. Negative human emotions

Všetkým vyššie spomínaným brzdám sa skvele darí práve vtedy, keď človeku chýba silné PREČO. Teda motivácia, aby zmenu vo svojom živote nielen naštartoval, ale aj skutočne dotiahol do zdarného cieľa.

Takže prv než sa do čohokoľvek pustíte, poriadne sa zamyslite nad tým, čo je vaším cieľom a hlavne – PREČO. Čo sa vo vašom živote zmení, keď daný cieľ dosiahnete, v čom sú pre vás pozitíva, ako to ovplyvní váš každodenný život.

Toto je zdanlivo jednoduchá otázka, ale len na prvý pohľad. Ak chcete byť naozaj úspešný v dosiahnutí svojho sna, svojho cieľa, vezmite si papier a spíšte si všetky dôvody, prečo po ňom túžite.

Ujasnite si aj plán svojej cesty a kroky, ktoré potrebujete podniknúť, aby ste svoj cieľ dosiahli. Buďte čo najkonkrétnejší a choďte aj do najmenších detailov.

Uľahčí vám to akciu, do ktorej sa chystáte pustiť.

Majte na pamäti svoju cestu k napĺňaniu svojho cieľa sledovať. A ak sa k cieľu nepribližujete, reagujte pružne. Zmeňte stratégiu, nie cieľ.

Takže priatelia, ak ste sa pýtate kedy je ten najvhodnejší čas začať – je to práve TERAZ. V tejto chvíli. Nie v pondelok, ani presne 1.1. 2020.


ÚLOHA


Vezmite si teraz do ruky pero a papier a prejdite si v mysli rok končiaci číslom 19. Aké pokroky ste dosiahli? A to v každej oblasti vášho života? Pochváľte sa za ne. Čo naopak, chcete urobiť nasledujúci rok inak? A ako KONKRÉTNE inak?

Pokiaľ ešte stále tápate v definovaní si konkrétnych cieľov alebo hľadáte sami seba a svoje skutočné naplnenie môžu vám v tom pomôcť tieto otázky:

 • Čo by som naozaj chcel/a? Čo by som robil/a, keby peniaze nehrali žiadnu rolu? Prečo je to pre mňa dôležité?
 • Aký druh jedinečného talentu mám? Čo mi ide ľahko? Čo je moja vášeň? Pri čom zabúdam na čas? Čo mám najradšej?
 • Čo ma brzdí? Čo mi nejde? Čo nechcem robiť? Ktoré činností/zlé návyky ma oddiaľujú od mojich snov? Čo môžem delegovať? Presunúť v budúcom roku na iných?
 • S kým najčastejšie trávim svoj čas a prečo? Inšpirujú ma títo ľudia, alebo ma naopak „ťahajú dolu“? S kým chcem tráviť v roku 2020 svoj čas a prečo?
 • Akú chcem mať kvalitu života? Na čom mi záleží? Ako vyzerá môj deň? (Tu si predstavte, ako by váš deň mal vyzerať v ideálnom prípade)
 • Aké hodnoty sú pre mňa v mojom živote dôležité?
 • Kto ma inšpiruje? V čom konkrétne? Čo sa mi na danom človeku páči? Ako robí, to čo robí?

Majte na pamäti: Pri určovaní si cieľov na nasledujúci rok je dôležité nájsť ten váš pravý hlboký dôvod. Prečo vlastne chcete to čo chcete.

P.S. Ak tento článok môže pomôcť v napredovaní aj vašim priateľom podeľte sa o neho zdieľaním a podporte ho lajkom.

S úctou k Vašej jedinečnosti
Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here