V prvej časti blogu o štyroch typoch osobností sme si priblížili draka a mudrca. Našli ste sa v nich? Ak nie, možno vašu dilemu rozlúskne dnešný článok. Prestavíme si v ňom totiž pohoďáka a inžiniera.

Predtým ako sa pustíte do čítania tohto blogu, zaspomínajte si o čom sme k tejto téme hovorili práve v prvej časti.


Pohoďák


pohoďák

Takýto človek je pôžitkár. Na všetko má čas. Nerád sa ponáhľa. A pokiaľ sa aj ponáhľa, tak je to preto, že mešká :). Takýto typ človeka chodí často na stretnutia ako posledný.

Spracováva informácie a premýšľa prevažne prostredníctvom pocitov. Rád si veci vychutnáva. Preciťuje.

V tempe reči sú pohoďáci skôr pomalší. Akoby si vychutnávali každé slovo, ktoré im vyjde z úst.

Práve keď sa stretne drak s pohoďákom, vie to medzi nimi v komunikácii zaiskriť a spozoruje sa nesúlad. Dokážu sa vytáčať navzájom. Kým drakovi lezie na nervy pomaly hovoriaci pohoďák, pohoďákovi lezie na nervy príliš rýchlo hovoriaci drak. 🙂

Prečo? Pretože drak je energický a rýchly.  Premýšľa v obrazoch. Naopak pohoďák je pomalší. Veci preciťuje.

Ak dáte niečo opraviť drakovi a nebude sa mu dariť, treskne vám s tým do tváre, pretože nemá na to “nervy”. Pohoďák sa zahrá s vecami rád. Má rád štruktúry povrchov, veci vníma cez dotyky. Má omnoho viac trpezlivosti ako drak.

Často sa pohybuje a rozpráva pomaly, pretože prístup v hlave k pocitom trvá dlhšie ako k obrazom či zvukom.

Dýcha hlbšie, nie tak plytko ako napríklad draci.

Má v obľube dotyky. Rád sa objíma. Najradšej sa učí tak, že si môže veci ohmatať, dotknúť sa ich. Používa štýl reči, v ktorom popisuje pocity: “Cítim sa … Mám z toho dobrý pocit.”

Pohoďáka spoznáte pri bežnej komunikácii práve tak, že sa vás rád dotkne. 🙂

Príklad: Predstavte si manželský pár kde je muž drak a žena pohoďáčka (kinestetička, ktorá obľubuje dotyky).

Kým pre draka nebudú tak dôležité fyzické prejavy lásky ako objímanie či bozkávanie, pre pohoďáčku je to doslova nevyhnutná potreba.

Môžete jej povedať aj 100x počas dňa “Milujem ťa”. Nebude to pre ňu dostatočné. Stále si bude myslieť, že ju dostatočne nemilujete. Prečo? Pretože ona potrebuje tú lásku cítiť dotykmi, objatím, pohladením.

Pohoďáci majú radi fyzické aktivity. Vedia si vychutnať napríklad aj to, ak majú svalovicu. Radi meditujú, vychutnávajú si pocity.

Príklad: Ak ste predajca a chcete, aby si od vás niekto niečo kúpil, dajte mu svoj výrobok do ruky. Aby si ho ohmatal, precítil. Spýtajte sa na jeho pocity, keď drží váš produkt v ruke.


Inžinier


inžinier

Rozhoduje sa prevažne na základe logiky a detailov. Vo svojej reči používa množstvo faktov a špecifikácií.

Prezentuje sa tak, že ho nezaujímavé žiadne pocity. Inžinier nepotrebuje pre svoj život veľa vecí. Náročnejšie sa vyznáva zo svojich citov a pocitov.

Nepotrebuje mať na sebe značkové či uhladené oblečenie. Nie je to pre neho/ňu podstatné. Miluje čísla a prehrabávanie sa vo faktoch.

Ak vám niekto pri rozhovore povedal: ”Nechcem omáčky, prejdi k veci.” – je možné že má najbližšie práve k inžinierovi. 🙂

 

Našli ste sa v niektorom z vyššie popísaných štyroch typov osobnosti?

Alebo je vám niektorá z nich najbližšia? A možno ste sa sami seba počas čítania tohto blogu spýtali, ktorá kategória je asi tá najlepšia.

Odpoveď znie: ANI JEDNA. Vždy ide o koncept. Aby človek vedel využívať rôzne vnímania situácií. Aby ich vedel využiť v rôznych kontextoch.

Vždy totiž záleží od kontextu a situácie. Pretože ak si chcete vychutnať večernú jazdu autom, je fajn ak ste pohoďák. Ak však potrebujete stihnúť veľa úloh a zmanažovať veci v práci,  je super ak máte charakteristiky draka.

Každý tento typ má svoje výhody a svoje nevýhody. Práve preto je skvelé, ak sa viete medzi jednotlivými charakteristikami hýbať a dokážete sa im prispôsobiť. (Či už v bežnej komunikácii alebo pri jednaní s klientom.)

 

PS1: Sú vo vašom okolí nejakí pohoďáci alebo inžinieri? Ako sa vám s nimi komunikuje? Alebo patríte práve medzi nich? Podeľte sa o svoje skúsenosti dolu v komentároch.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here