“Aaaale, to som povedal len tak. Sú to len SLOVÁ. Nič som tým nemyslel.” Počuli ste takúto vetu z úst niekoho blízkeho? Alebo možno ste niečo podobné povedali už aj vy?

Ruku na srdce, ste si vedomí sily svojich slov? Máte nad nimi moc? Alebo majú slová, naopak, moc nad vami?

Slová totiž nie sú len vyjadrovacím prostriedkom, ktorými popisujeme naše momentálne pocity, nálady, či situácie.

Každé slovo nesie v sebe energetický náboj. Slová dokážu tvoriť v nadväznosti s myšlienkami našu realitu. Platí to rovnako pre slová povzbudivé ako aj pre slová deštruktívne.

Ako je to u vás? Pozastavíte sa občas nad tým čo ste povedali? Prehodnocujete slová, ktoré vychádzajú z vašich úst? A ako je to s vaším vnútorným nastavením? Ladia vaše myšlienky a slová? Spolupracujú?

Uveďme si to na krátkom príklade. Predstavte si, že prechádzate turbulentným obdobím. V kútiku duše veríte, že to čoskoro pominie. Že opäť raz zasvieti vo vašom živote slnko.

Ale vždy, keď sa vás niekto spýta na to, ako sa máte, odpoviete: “Mám sa úplne zle. Môj život je klbko problémov. Ja som už odsúdený na život smoliara.”

Čo myslíte, aký náboj ste práve vyslali do vesmíru? Akú energiu nesú v sebe tieto slová?

Odpoveď poznáte aj sami. 🙂

Zladením myšlienok a slov dokážete mnohonásobne podporiť to, čo chcete dosiahnuť.

Ak veríte, že bude lepšie, rovnako sa tak vyjadrujte aj smerom navonok. Inak blokujete svoje šance, aby sa vaše túžby naozaj aj zrealizovali. Slová totiž výrazne ovplyvňujú to, ako sa cítime nielen my, ale aj ľudia v našom okolí.

Žiadne slovo, ktoré vypovieme nie je “len tak”. Toto by sme si mali uvedomiť ešte skôr, ako sa zahltíme sebadeštruktívnymi vyjadreniami.

To ako sa vyjadrujeme, aký slovník používame, je naším obrazom. Je našou neoddeliteľnou súčasťou rovnako ako šaty, ktoré si obliekame, alebo ako úprava nášho zovňajšku.

Predstavte si teraz elegantného muža. Upraveného, v drahom obleku, ktorý skvele vonia a…

Zrazu prehovorí “vyberaným slovníkom plným vulgarizmov”. Váš názor naňho sa zrejme môže zmeniť. Mimochodom, k tejto téme sa ešte vrátim neskôr.

Ako hovoril Henry Ford: “Či si poviete, že sa vám to podarí, alebo, že sa vám to nepodarí, v oboch prípadoch máte pravdu.”

Práve v tom spočíva sila vašich myšlienok, slov a presvedčení. A tie na seba neoddeliteľne nadväzujú.

Ako už viete, kdekoľvek sa vo svojom živote nachádzate, či už sú to osobné vzťahy alebo kariéra, je do veľkej miery výsledkom toho, ako o sebe a svojom živote v prevažnej miere myslíte a HOVORÍTE.

Povedzte si teraz nahlas: “Mám sa zle. Môj život stojí za nič. Nič sa mi nedarí”.

Ako ste sa pritom cítili?

A teraz si povedzte nahlas: “Všetko v mojom živote má zmysel. Môj život je zo dňa na deň krajší. Darí sa mi. Môj život je nádherný. Som magnet na príležitosti.”

Aké boli vaše pocity teraz? 🙂

Isto, nedá sa byť non-stop v úžasnej nálade, sršať humorom a byť pozitívny každou bunkou v tele. Občas je to naozaj výzva. Ak sa však naladíte pozitívne, váš život sa začne meniť. K lepšiemu. Mám to odskúšané a funguje to.

Všetko je v konečnom dôsledku len o uhle vášho pohľadu.

A keďže vždy hovorím, že každá veľká zmena sa začína malým krôčikom, pozrime sa dnes na slová, ktoré môžu výrazne blokovať tok vašej energie a je vhodné ich obmedziť v dennom slovníku.

SLOVÁ


NEBOJ SA, NEMYSLI NA TO


Neboj sa ísť k tomu zubárovi, hlavne nemysli na to, že to môže bolieť. Neboj sa prísť o tú prácu. Nemysli na to, že ťa môže partner opustiť. Nemysli na to, že môžeš mať po tom zákroku bolesti. Nemysli teraz na to červené ferrari.

Ako ste sa cítili pri prečítaní týchto viet? Čo ste si predstavovali, keď ste ich čítali?

Keď ste si napríklad prečítali vetu: ”Nemysli na to červené ferrari”, pravdepodobne ste si práve to červené ferrari predstavili, však?

A takto to funguje so všetkým. Keď poviete sebe alebo niekomu inému, aby na niečo nemyslel, aby sa niečoho nebál – tak sebe/mu prikazujete práve opak.

Práve preto som vyhodil zo svojho slovníka tento spôsob vyjadrovania.

Namiesto: Neboj sa tam ísť. Hlavne na to nemysli – poviem, buď odvážny. V kľude tam choď.

Môže vám to prísť ako drobnosť, slovná hračka, ale funguje to. 🙂


STRAŠNE/HROZNE


“To sa mi tak strašne páči! To je tak hrozne krásne!” – povedzte si teraz tieto dve vyjadrenia nahlas. Aké pocity vo vás vyvolávajú?

A teraz si povedzte nahlas: “To sa mi tak veľmi páči! To je tak veľmi krásne?” – pocítili ste nejakú rozdielnosť vo vašom vnímaní a prežívaní pri týchto dvoch príkladoch?

Funguje to totiž takto: slová ako strašne a hrozne, majú v sebe negatívny náboj. Slovo strašne napríkald zvykneme používať pri vyjadreniach typu: ”Som tak strašne unavený/á. Je to také hrozné, že zomrel.”

Preto ak ich použijete pri popise pozitívnych javov a vecí, vlastne dokážu vycucnúť z pozitívneho posolstva to pekné a preklápajú to na neutrál alebo v niektorých prípadoch až pocitovo na negatívne.

Prestaňte teraz čítať a zamyslite sa, či je to aj u vás tak. Ako sami zbadáte, ak nahradíte slovká strašne a hrozne napríklad slovom veľmi, budete sa cítiť o čosi lepšie.


MÁM TO NA STAROSŤ


Toto slovné spojenie sme úplne vyhodili napríklad aj z nášho firemného slovníka v Akadémii osobnostného rozvoja.

Prečo? Ak vám niekto povie: “Toto a tamto máš odteraz na starosť.”, aké pocity to vo vás vyvoláva?

Možno ste sa nad tým nikdy takto do hĺbky nezamysleli, ale mať niečo na starosť je doslovne “mať niečo na starosť” – je to niečo čo vám pravdepodobne neprináša potešenie. Pocitovo je toto vyjadrenie zaťažujúce.

Čo tak povedať radšej: “Mám to na radosť”? 🙂

Spočiatku vám to môže znieť divne, avšak, čochvíľa to budete vnímať vysoko pozitívne. A nielen toto vyjadrenie, ale aj veci s nimi spojené.

U mňa vo firme to tak funguje. Čo tak dať tento výraz aj do vašej terminológie? Idete do akcie? 🙂


TO SA NEDÁ/JE TO STRATENÉ


Toto slovné spojenie už pochovalo množstvo nápadov a snov. Často je len zásterkou pre: nechce sa mi do toho, vyžaduje si to energiu, ktorú nemám chuť do toho investovať. Som lenivý/á.

Isteže si treba premyslieť, do čoho sme ochotní dať svoj drahocenný čas a energiu. Ale to, čo sa nám pozdáva neodsúvajme nabok slovami “nedá sa, neviem”.

Ak sa vám črtá skvelá práca v zahraničí, ale musíte sa zdokonaliť v cudzom jazyku (a je jedno či máte 20 alebo 40 rokov), slovami “To sa v mojom veku už nedá, naučiť sa tú gramatiku. Je to stratené,” si podkopávate nielen vlastnú autoritu ale trpí aj vaše  sebavedomie.

A ak si to aj myslíte, aj hovoríte nahlas, negatívny účinok to ešte zdvojnásobí a krásne sa v tom utvrdzujete.

Všetko sa dá, keď sa chce. Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. To je fakt.

Poznáte napríklad príbeh niekoho, kto bol po ťažkej autohavárii a lekári mu povedali, že už možno nebude chodiť? Ja áno. Ale ak by si ten človek povedal: “Musím sa s tým zmieriť. Už nebudem chodiť, to sa nedá. Neviem. To už asi naozaj nedokážem.”, tak ten človek sa odsúdi na neúspech ešte skôr, ako sa o niečo pokúsi.

Slová nedá sa to a neviem nám dokážu dať pomyselnú facku a zraziť nás k zemi. Pocitovo nesú v sebe energiu gilotíny, ktorá vám odsekne hlavu krátko potom, ako si ju dobrovoľne na tú gilotínu položíte.

Namiesto: Neviem, to sa nedá – použite slovné spojenie: zatiaľ to neviem, ale nájdem spôsob, ako sa to dokážem!


ALE / LENŽE


Veta, ktorá nasleduje za spojkou “ale” zvyčajne neguje vetu, ktorá jej predchádzala.

Pre lepšie pochopenie si to uveďme na príklade:

“Chcela by som začať pravidelne cvičiť, ale/lenže momentálne nestíham.” Bum. Koniec. Vaša myseľ práve presunula pozornosť od túžby pravidelne cvičiť k prekážke, ktorá tomu bráni.

Slovko ALE vám dokáže vziať vietor z plachiet.

Príklad: “Dnes sa cítim dobre, ALE zajtra to už možno tak nebude…”

“Dnes sa cítim dobre A verím, že to tak bude aj zajtra.

Namiesto spojky ALE využívajte cielene spojku A. Pocítite úplne iný príval energie. 🙂

SLOVÁ


POKÚSIM SA


Toto je slovné spojenie, ktoré skutočne vyjadruje len to, že už vopred počítate s tým, že sa to nepodarí.

Zvyčajne nasleduje ospravedlnenie typu: “Pokúšal som sa, ale…….” V hlave sa už vopred nastavujete na alternatívu, že to nevyjde.

Nepokúšajte sa. Proste to urobte. Ak to v konečnom dôsledku nevyjde podľa vašich predstáv, aspoň ste to urobili a dali do toho všetko.

Ako hovorím: Nepokúšajte sa o to, urobte to.

Predstavte si teraz, že vám poviem: “Pokúste sa teraz vstať”. Čo urobíte? Je vám tento povel jasný?

A ak poviem:  “Teraz vstaňte.”

O tom je ten rozdiel. Tak čo, pokúsite sa hovoriť inak? Alebo budete hovoriť inak? 🙂


MAL/A BY SOM


Toto je slovné spojenie, ktoré zaváňa pocitom viny. “Mal by som sa viac venovať rodine. Mala by som chodiť do posilňovne. Mal by som sa viac starať o svoje zdravie.” Mali by ste? A čo konkrétne vám v tom bráni? 🙂

Namiesto “mal by som” si povedzte: BUDEM. CHCEM alebo ROZHODOL SOM SA viac venovať rodine/ chodiť cvičiť/ starať sa o svoje zdravie. Uvidíte aký odlišný pocit to vo vás vyvolá. A šanca, že to naozaj aj zrealizujete je ďaleko väčšia.

Mal by som v sebe nesie náboj negativity, ktorý vám dokáže sprotiviť každú situáciu.


MOŽNO


Tu si podkopávate autoritu ešte aj sami pred sebou. Možno signalizuje nerozhodnosť, váhanie, neistotu a zmätenosť. “Možno by som mal ešte počkať…. Možno by som si mal začať hľadať novú prácu…. Možno by bolo lepšie urobiť toto….”

Skvele sa to dá vykresliť na príklade s deťmi. Povedzte napríklad svojmu synovi: “Možno by si si mal upratať svoju izbu. Možno by si si mal umyť zuby.”

Deti na takéto vágne výroky ani nezareagujú. Porovnajte si to s reakciou na: “Choď do svojej izby a ulož všetky hračky tam, kde patria.”

Rovnako je to aj s vaším podvedomím. Poviete si: možno by som mal ešte chvíľu počkať. V konečnom dôsledku ani sami neviete, čo vlastne chcete. Výsledkom je pocit zmätku.


NIEKEDY / RAZ / JEDNÉHO DŇA / KEĎ BUDEM MAŤ VIAC ČASU


“Niekedy, keď sa k tomu dostanem…” a všetky podobné časové údaje sú veľmi nezáväzné.

Znova už dopredu počítate s tým, že sa k tomu vlastne nedostanete. Alebo v neurčitom, nič nehovoriacom čase.

Predstavte si, ako asi bude vyzerať váš život, ak si budete vaše plány, ciele a sny usporadúvať systémom: keď sa mi vytvorí časový priestor, začnem cvičiť. Jedného dňa sa naučím hrať na gitare.

Naučte sa stanovovať si časové horizonty. Slovné spojenie: Keď budem mať viac času, je samo o sebe nelogické. Život je totiž o prioritách. Ak sa rozhodnete, že si čas nájdete, tak si ho nájdete.


NIKDY


Je veľmi málo situácií, v ktorých je toto slovo naozaj pravdivé. Okrem toho, to o čom dnes tvrdíte, že by ste “nikdy” neurobili sa možno práve v budúcnosti stane tým, čo urobíte radi.

Nikdy je vyjadrením absolútna. Zatvárate si tým dvere a podvedome zužujete škálu možností.

Ako sa hovorí: Nikdy nehovor nikdy. 🙂


VULGARIZMY


A teraz sa vrátim k môjmu príkladu dobre vyzerajúceho muža v drahom obleku v úvode článku, ktorého slovník sa hemží vulgarizmami.

Alebo si  kľudne teraz predstavte skvele vyzerajúcu dámu, upravenú a dobre oblečenú, ktorá hreší ako štamgast v štvrtej cenovej.

V dnešnej dobe si mnoho ľudí myslí, že vulgárny slovník je prejavom akejsi autentickosti. Že zvýrazňuje postoj: na nič sa nehrám, vyjadrujem sa otvorene a nehanbím sa za to.

Avšak, takýto človek si automaticky uberá na dojme, ktorý vytvára. Je to akoby sme vošli do 5* hotela a čakala nás ošarpaná recepcia a špinavá dlážka.

Iste, keď bosou nohou zakopneme o roh gauča a nalomíme si malíček, asi nám z úst nevykĺzne “och, to bolo nepríjemné”, všakže. 🙂

Ale ak si uvedomíme, že naše slová a myšlienky tvoria náš život a našu realitu, prečo si ich vedome zahlcovať vulgárnymi slovami a vyjadreniami?

Je to podobné, akoby sme si starostlivo pestovali záhradu, pleli, polievali, sadili a potom doprostred farebnej, voňavej rozkvitnutej záhrady vykydli za vrece odpadkov.

 

Toto je len pár tipov na slovíčka, ktoré vám v bežnom vyjadrovaní chýbať nebudú, naopak vďaka ich absencii môže prísť k pozitívnym zmenám.

 

PS1: Aké slová vám podľa vás ešte bránia v napredovaní? Podeľte sa o ne v komentároch.

PS2: Ak môže článok pomôcť aj vašim blízkym, podeľte sa oň zdieľaním.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

 • Dobrý deň,
  zaujali ma dve veci. Keď sa ma šéfka opýtala, či prácu urobím do troch dní, odpovedala som niečo v tom zmysle (nepamätám sa presne na slová), že sa pokúsim. Ona mi odpovedala, že to nie je odpoveď, pochopila to tak, ako tu vysvetľujete výraz „pokúsim sa“. Ja som pritom mala v hlave, že už to mám premyslené a že to odhadujem do jedného dňa, ale pri mojej práci sa môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré ma môžu aj tri dni zdržať, čo sa mi nedávno aj stalo a nechcela som sľúbiť istotu, keď možnosť komplikácií pri tomto druhu práce existuje VŽDY a je veľmi častá.
  Druhá vec je výklad slova „možno“. Nejde o to slovo, to nepoužívam často a už vôbec nie s podmieňovacím spôsobom. Citujem:
  „Tu si podkopávate autoritu ešte aj sami pred sebou. Možno signalizuje nerozhodnosť, váhanie, neistotu a zmätenosť.“ Nerozhodnosť, váhanie, neistota a zmätenosť je mojou podstatou od škôlky. Nie však vo všetkom. Keď išlo o liečenie mojej mamy, verila som v zlepšenie stavu a konala som všetko pre to bez váhania, s istotou a rozhodnosťou. Vychádza mi z toho, že ide o existenciu hodnôt. Tu sa však pýtam iné: Keď o sebe viem, že som nerozhodná, neistá, váhavá a zmätená, mám mať za to k sebe negatívny postoj? Jeden príklad zo života, ktorý sa nestal mne, ale ilustruje nerozhodnosť: Kupujem si motyčku. Majú modrú a zelenú. Sú rovnakej kvality. Obe sa mi páčia rovnako. Ako sa mám rozhodnúť, ktorú si mám kúpiť? Mne sa stal podobný prípad s ružou. Mali ich asi 15. Každá mala nejakú vadu, každá inú. Ako sa mám rozhodnúť, ktorú si mám kúpiť? Niektoré predavačky strácajú trpezlivosť.

  • Je dôležitý kontext použitých slov, a to čo v nás vyvolávajú. Čo tak povedať namiesto pokúsim sa: „Urobím preto maximum“
   Možno: súvisí nielen z hodnotami, ale aj presvedčeniami a motiváciou.
   Tu sa však pýtam iné: Keď o sebe viem, že som nerozhodná, neistá, váhavá a zmätená, mám mať za to k sebe negatívny postoj? Chcete ho mať? Myslím si, že nie. Každý človek zažíva tieto pocity, len ide o to v akom kontexte a aký postoj k nim zaujme. Či im podľahne alebo ich berie ako súčasť spätnej väzby aby vedel v čom sa môže zlepšovať a posúvať sa ďalej.
   Pri rozhodovaní modrá alebo zelená má logika svoje limity. Nechajte to na pocit alebo svoje podvedomie.

 • Píšete.ze máme dať na svoje pocity… Na prečítanie tohto článku som sa tešila.s väčšinou uvedených faktov súhlasím.napriek tomu nemám z neho dobrý pocit… Čím to je?