“Houston, máme problém!” Slávna veta, ktorá zaznela z vesmíru ústami Jima Lovella. Veliteľ Apolla 13 v dramatickej situácii povedal historickú frázu, spájanú  nielen s cestami na Mesiac.

Stalo sa to 14. apríla 1970 pri výbuchu kyslíkovej nádrže. Odvtedy ju používajú a majú vo svojom slovníku ľudia po celom svete.

Ako vnímate problémy Vy? Všimli ste si, že niekto sa topí v problémoch celý život? A naopak, sú medzi nami aj takí, ktorí slovo problém takmer vôbec nepoznajú a užívajú si život plnými dúškami? V čom to je?

Úprimne. Ako je to u Vás? Je Váš život popretkávaný neustálymi problémami? Možno jeden uhladíte a vzápätí sa na Vás valí ďalší.

Bude to pre Vás asi šokujúca informácia, ale ja žiadny problém nemám. A dokonca ani ľudia v mojom okolí. Žijem v podstate “bezproblémový” život.

Možno ste si teraz v duchu povedali: “To nie je možné. Život bez problémov je fantazmagória.To sa nedá! Vždy prídu nejaké problémy!”

V poriadku, prezradím Vám to malé “bezproblémové” tajomstvo. Všetko je O PRÍSTUPE.

Začal som tým, že som zo svojho slovníka vyhodil už samotné slovo “problém”. A nahradil som ho slovom “VÝZVA”. Rovnako to urobili aj ľudia v mojom okolí a tíme. Tým pádom nikto z nás nerieši problémy, ale stojí pred výzvami.

Však je už len v tých slovách rozdiel a máte pri ich vyslovení iný pocit? Problém – niečo negatívne. Výzva – niečo, čo Vás naštartuje k výkonom a hľadaniu riešení.

V dnešnom článku by som sa s Vami rád podelil o proces, ktorým prechádzam, keď riešim v mojom živote výzvy. Na každú situáciu, ktorá sa pred Vami objaví sa treba pozerať individuálne, ale všetky moje rozhodnutia, teda predovšetkým tie, ktoré sa týkajú aj iných osôb, prechádzajú u mňa niekoľkými krokmi.


POZRITE SA NA SITUÁCIU REÁLNE SVOJIMI OČAMI


V čom konkrétne je pre Vás táto situácia nepríjemná alebo Vám komplikuje život? A ako ho dokáže ovplyvniť do budúcna? Premýšľajte bez prehnaných emócií a dramatizovania. Výbuchy a „hysterčenie“ ešte nikomu nepomohli. Skôr naopak. Zablokujete sa a nevymyslíte už nič.

Poznáte to porekadlo: ”Ak nejde o život, nejde o nič.” Občas je dobré pripomenúť si ho.

Rozmeňte si každú výzvu na drobné. Odpovedzte si na všetky otázky, ktoré Vám napadnú v súvislosti s výzvou. Predstavte si najlepší scenár, ale vyrovnane si uvedomte aj ten najhorší scenár, ktorý môže nastať. Väčsinou to skončí niekde uprostred.

SÚSTREĎTE SA NA RIEŠENIA! Len rozmýšľať o výzve bez toho, aby ste sa zamerali na riešenia je strata času.

Mne pomohlo aj uvedomenie: “Všetko zlé je na niečo dobré. Zo všetkého sa dá poučiť a posunie ma to dopredu. Aj to, čo spočiatku vyzeralo ako strašná tragédia dostalo postupom času svoj význam.”

Najskôr nejasná životná skladačka zapadla do seba až po dlhšom čase. A výzva, ktorú som spočiatku vnímal ako problém bola vlastne požehnaním, naviedla ma na správnu cestu a prispela v konečnom dôsledku k zlepšeniu môjho života.


POZRITE SA NA SITUÁCIU Z POZÍCIE TOHO DRUHÉHO


Ak riešite výzvu, ktorá sa týka viacerých ľudí, napríklad nejakú partnerskú alebo pracovnú komplikáciu, pozrite sa na výzvu aj z pohľadu toho druhého.

Doslova sa vžite do druhej osoby. Predstavte si, že ste on/a. Ako sa cíti on/a v tejto výzve? Odosobnite sa a predstavte si, že ste tá druhá osoba. Prečo reagujete tak, ako reagujete z pozície toho druhého? Ako vnímate situáciu očami tej druhej osoby? Precíťte ten pocit a vžite sa do zmýšľania toho druhého. Otvorí Vám to úplne iné rozmery pri riešení Vašej spoločnej výzvy.

Ak aj Vy patríte medzi tých, ktorí nechcú len preplávať životom, ale chcú si ho aj užiť, pridajte sa k ďalším stovkám ľudí, ktorí prídu 12.3.2016 na transformačný tréning Mysli, Konaj, Zbohatni.


POZRITE SA NA SITUÁCIU Z POHĽADU NEZAUJATÉHO POZOROVATEĽA


Young man and elder one screaming aggressively in megaphone on each other

Potom ako ste sa na výzvu pozreli zo všetkých potrebných strán, predstavte si, že ste úplne nezávislý pozorovateľ, ktorý do situácie nie je osobne angažovaný. Odosobnite sa a pozrite sa na danú situáciu ako úplne nezávislá osoba.

Ako by ste reagovali v takomto prípade z pohľadu nezávislého pozorovateľa? Pamätajte, že sa neprikláňate na žiadnu stranu. Len hodnotíte danú situáciu s chladnou hlavou a ako nestranný/á. Čo by ste zúčastneným stranám poradili?


PRINÁŠAJTE NOVÉ RIEŠENIA, HĽADAJTE KOMPROMIS


Nech je už situácia akokoľvek komplikovaná, riešte ju s chladnou hlavou.

Ak sa Vám nepáči do akej pozície ste boli niekým zatlačený BEZDUCHO NEKRITIZUJTE, NENADÁVAJTE, NEOHOVÁRAJTE, NEPANIKÁRTE. Nepomôže Vám to. Radšej sa zamerajte na riešenia, ktoré by ste v súvislosti s danou výzvou vedeli priniesť.

Hľadajte kompromis. Ak prídete za druhou stranou s konkrétnymi návrhmi a odpoviete mu/jej na otázky: Prečo, začo, načo, čo z toho budete mať Vy, čo z toho bude mať druhá strana, k čomu Vás toto spoločné riešenie môže doviesť, čomu sa naopak vďaka Vášmu riešeniu vyhnete, v čom Vám pomôže. Tak máte našliapnuté na kompromis a vyriešenie výzvy.
Ak riešite medziľudské vzťahy alebo si “čistíte nedorozumenia”, je nápomocné, ak do svojho slovníka dáte vetičku: “V MOJOM PRÍBEHU TO VIDÍM TAKTO…..” a opíšete situáciu z Vášho pohľadu.

Rovnako by mala postupovať aj protistrana: “OK, akceptujem tvoj názor a som ti zaň vďačný/á, ALE V MOJOM PRÍBEHU SOM TO VIDEL/A TAKTO….”

Touto jednoduchou vetou prispejete k ľahšiemu nájdeniu spoločnej reči a máte našliapnuté na hladšiu dohodu a kompromis. Ja osobne to tak robím a osvedčilo sa mi to, rovnako ako aj ľuďom v mojom tíme.

O svoje skúsenosti a stratégie, ktoré sa osvedčili mnohým úspešným ľuďom po celom svete sa s Vami podelím už čoskoro TU.


ROZLIŠUJTE, NA ČO MÁTE DOSAH A VIETE TO ZMENIŤ  


Ako už viete, to, akým smerom sa bude uberať Váš život máte vo svojich rukách. Vy sami si vytrárate to, ako Váš život bude vyzerať. Základom je Váš uhol pohľadu, Vaše reakcie a rozhodnutia. Existujú však situácie, ktoré sa jednoducho stanú a náš vplyv na ne môže byť nepatrný.

Choroba, smrť blízkeho človeka, prírodné živly, zmeny v organizácii firmy, v ktorej pracujete a aj napriek tomu, že podávate skvelé výkony musíte z práce odísť, dopravná zápcha na diaľnici, kvôli ktorej sa nedostanete načas tam, kam potrebujete.

Nemá zmysel trápiť sa s vecami, ktoré nemáte vo svojej moci a sú závislé aj na vonkajších vplyvoch. (Už spomínané počasie, aj keď i tu viete konať s nadhľadom. Ak napríklad viete, že má snežiť a máte mať obchodné rokovanie o 10:00, privstaňte si a s časovou rezervou sa vyhnete prípadným komplikáciám, ktoré Vás môžu postretnúť na ceste.)

O to viac sa sústreďte na veci, ktoré dokážete ovplyvniť a vedome meniť svojou prácou, úsilím, pozornosťou. Zamerajte sa na veci, ktoré sú vo Vašej moci alebo viete prispieť k ich riešeniu.

Ak prijmete do svojho života skutočnosť, že “veci sa dejú” a že Vám nepomôže začať okolo seba kopať a kričať, ale budete mať odhodlanie a jasnú myseľ, že výzvy sú súčasťou každodenného života a chcete ich riešiť… Váš život naberie úplne iný charakter. Ak k tomu pridáte aj nadhľad a dávku humoru, máte spolovice vyhraté.

Život nebude už len veľké trápenie, ale naopak, bude to jedno veľké dobrodružstvo.
PS1: Ako riešite problémy Vy? Pozeráte sa na ne iba svojimi očami? Podeľte sa o svoje názory a postrehy v komentároch.

PS2: Ak sa Vám článok páčil a mohol by pomôcť aj Vašim priateľom, podporte ho lajkom a zdieľaním.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here