“Komu sa nelení, tomu sa zelení.”

Aj Vám sa už dostal do uší tento výrok? Možno Vám ho zvykli hovorievať Vaše babičky, či prababičky. Ako už dnes viete, v tejto vete je kus pravdy, je nadčasová a je aktuálna aj dnes.

Čo znamená pre Vás slovo úspech? Je to u Vás o materiálnych veciach? Napríklad mať dom niekde na ostrove, kde počujete šum mora a vidíte, ako jeho vlny narážajú na piesočnatú pláž? Alebo sa budete považovať za úspešného, keď budete vlastníkom nového auta značky Ferrari?

Možno máte s osobným úspechom spojenú skôr nemateriálnu predstavu.

Vidíte pred sebou obrazy, v ktorých ste obklopený milujúcou rodinou. Počujete štebot a výskot Vašich detí a cítite teplé pohladenie od svojej polovičky. Alebo žeby to bolo cestovanie po rôznych kontinentoch sveta?

Predstavivosti sa medze nekladú. Pomyslite si na jednu vec, človeka, či situáciu, ktorú by ste spájali so svojím úspechom.

3, 2, 1 predstavte si to TERAZ.

Máte? V poriadku. Aký je to pocit? Aké zvuky sprevádzajú Vaše myšlienky na super budúcnosť?

Všetko je možné. Všetko je vo Vás. Avšak na to, aby ste mali to, po čom Vám piští srdce, musíte prekonať neprajníka úspechu menom LENIVOSŤ.

Lenivosť je akési upadnutie do rutiny. Pocit, že to ležanie pred televízorom a nekonečné napchávanie sa jedlom, je vlastne v pohode. Na čo by ste sa mali vypínať k nejakým výkonom? Zbaliť si veci a ísť do fitka? Načo? Nechce sa Vám. Radšej si pozriete nový americký film cez internet. Však ste pocit lenivosti zažili už aj Vy? 🙂

Poviete si: “Prečo ale som tak lenivý/á? Kto alebo čo tento stav stagnácie naštartoval?“

Lenivosť je spojená vo väčšine prípadov S NEDOSTATKOM MOTIVÁCIE.

Spočiatku môžete vnímať lenivosť tak, že byť v jej pazúroch a nechať sa ňou unášať je vlastne príjemné. Áno. Počiatočné ničnerobenie môže vyvolať vo Vás príjemný pocit.

Ak však pretrváva tento stav dlhodobo, máte našliapnuté so svojím lenivým prístupom na slušné komplikácie. Trpí Vaše psychické zdravie aj telo. Môže sa dostaviť obezita a zdravotné problémy sa k Vám dokážu prirútiť obrovskou rýchlosťou.

Možno Vám práve preletela hlavou myšlienka: “No dobre Andy. Tak nie som dostatočne motivovaný/á. A čo mám s tým akože robiť? Čo je to povestné “ZRAZU”, ktoré mi prinesie do života zmenu a lenivosť dostane tvrdé K.O?“

Existujú dve možnosti:

PRVÁ MOŽNOSŤ

ZRAZU začnete niečo veľmi chcieť a ste ochotný preto opustiť svoju zónu komfortu.

Ľudia, ktorí dlhodobo podliehajú lenivosti, sa cítia ako v začarovanom kruhu. Nevedia, ako z neho von. Cítia, že “takto by to asi nemalo byť”, ale nič pre zmenu nerobia. Jednoducho sa im nechce a je to takto pohodlnejšie. Aj keď vedia, že touto nečinnosťou sa môžu rútiť do záhuby.

Ak má človek naozaj veľkú motiváciu, akoby zázračne “zdvihne zadok” a skutočne dokáže rozhýbať ľady. Z osobnej skúsenosti sa stretávam s tým, že na moje tréningy chodia aj ľudia, ktorí spočiatku vravia: ”Neviem to robiť, nehodím sa na to, to nedám…”

A potom zrazu, keď nájdu v sebe vnútornú motiváciu spojenú napríklad s vonkajším impulzom, ich stav sa zmení. Zrazu lenivý človek dokáže zarábať peniaze a dokáže veci, o ktorých si myslel, že je nemysliteľné, aby ich dokázal.

Lenivosť je teda otázka motivácie, nie momentálneho stavu, či je človek lenivý alebo nie.

Pomocné otázky: Je niečo, po čom ste veľmi túžili a nesplnilo sa Vám to? Predstavte si, aké by to bolo, keby sa tento Váš sen stane realitou. Čo musíte urobiť, aby sa tento sen stal skutočnosťou? Napíšte si teraz kroky, ktoré musíte podstúpiť, aby sa Vám TO splnilo.

Dajte sami sebe prísľub, že tento SEN bude odteraz Vaším CIEĽOM. Naplánujte si konkrétne kroky a časový rozvrh, čo všetko musíte urobiť pre jeho naplnenie. A hlavne, CHOĎTE DO AKCIE. Ako sa hovorí: ”Nemusíte vidieť hneď celé schodisko. Hlavne, že vidíte prvé schody. Ostatné prispôsobíte za pochodu”.

DRUHÁ MOŽNOSŤ:

Súčasná situácia začne byť pre Vás neznesiteľná. Takže Vám neostáva nič iné, len ZRAZU zmobilizovať všetky sily a začať so zmenou.

Tento scenár je častý najmä vtedy, ak ste dlhodobo prehliadali varovné signály svojho tela, či okolia. Ak ste žili zotrvačnosťou, prežívali ste zo dňa na deň a zrazu sa Vám život rozsypal a dostali ste od života facku.

Všetko tak nejak doteraz fungovalo a Vy ste neurobili zmenu a ostávali oddaný “pani Lenivosti”. A potom ste sa ZRAZU dozvedeli od lekára, že sa u Vás rozbehlo nepríjemné ochorenie, že Vaše zdravie môže byť trvalo poškodené. Telo dáva každému z nás signály. Ak ich prehliadame, zosilní ich. Najvyšším signálom je vypuknutie vážnej diagnózy, alebo úplné psychické zosypanie.

A možno ste boli natoľko lenivý, že ste prestali utužovať svoje vzťahy, kašlali ste na všetkých a všetko a ZRAZU ste ostali sami.

Pomocná otázka na zamyslenie: Kde budem za 5 rokov, ak nezmením vo svojom živote súčasný stav? Hrozí mi kvôli môjmu životnému štýlu nejaké ochorenie? Alebo kvôli mojej lenivosti môžem prísť o prácu? Budem mať problémy s financiami? A čo vzťahy? BUĎTE PROAKTÍVNY/A a predchádzajte komplikáciám, ktoré Vás môžu kvôli lenivosti položiť na kolená.

Odpovedajte si teraz úprimne: Nezakrývate lenivosťou iba svoj strach zo zlyhania?

Niektorí ľudia majú totiž strach, že zlyhajú a tak sa radšej vyhovoria na vlastnú lenivosť. Táto výhovorka nenarúša ich komfortnú zónu, ich pohodlie.

Podľa mňa každý jeden človek dokáže byť úspešný. No zároveň viem, že nebude. Lebo nie každý je ochotný pre to niečo urobiť. Len tí najúspešnejší ľudia sú ochotní prekonať pohodlie, svoju komfortnú zónu a urobiť viac, ako sa od nich očakáva.

Je mnoho ľudí, ktorí majú veľké sny, avšak radšej nerobia nič pre ich splnenie, aby nezlyhali. Takýto prístup a neustály strach zo života Vám vezme všetok vietor z plachiet. Uvedomte si, že veci nie sú dobré alebo zlé. Ide o uhoľ pohľadu a Vaše vyhodnotenie situácie.

Ak sa Vám aj niečo nepodarí, alebo podľa Vás zlyháte… dostanete cennú lekciu, ktorú môžete využiť pre svoj prospech a napredovanie. “Všetko zlé je na niečo dobré…” a “občas je požehnaním, že nedostanete to, o čo žiadate, pretože Vás čaká niečo omnoho lepšie…” 🙂

Beautiful woman on bed drinking a coffee

Bleskové rady pre PORAZENIE LENIVOSTI


1. VYPESTUJTE SI NOVÉ NÁVYKY


Umývate si pravidelne zuby? Umývate si ruky po toalete? Prečo? Lebo Vás to naučili už Vaši rodičia a vraveli Vám, že umývanie zubov je dôležité, aby ste ich mali zdravé. Že ak si ich nebudete pravidelne umývať, budete mať kazy na zuboch a tie Vás budú neznesiteľne bolieť. Potom Vám zuby vypadajú a budete mať umelé zuby, ktoré si budete dávať na noc do pohára…

Alebo, ak si nebudete umývať ruky po toalete, môžete dostať žltačku.

Väčšina z nás si ruky po toalete a zuby naozaj pravidelne umýva, pretože máme k tomu dostatočnú MOTIVÁCIU. Chceme predísť bolesti, chceme byť zdraví a toto umývanie sa stalo naším návykom.

Toto môžete aplikovať aj na ostatné oblasti Vášho života a premyslieť si, aké návyky Vám pomôžu prekonať lenivosť a vďaka nim budete predchádzať BOLESTI a PROBLÉMOM.

Začnite pomaly, malými krokmi. Nesnažte sa otočiť svoj život o 180 stupňov z večera do rána. Robte zmeny krok za krokom a stabilizujte ich vo svojom živote. Napríklad namiesto podvečerného „čučania“ do TV začnite cvičiť. Alebo ráno vstaňte o pol hodinu skôr a urobte si zdravé raňajky, aj keď sa Vám vôbec nemusí spočiatku chcieť.


2. ZOSTAŇTE AKTÍVNY


Základ znie: Vyhýbajte sa nečinnosti! Venujte sa počas dňa, okrem práce, aj činnostiam, ktoré Vás bavia a obohacujú. Aj keď prídete unavený z práce a nič sa Vám nechce.

Pripomínajte si neustále pridanú hodnotu toho, čo robíte. Pridajte do života niečo nové a vybudujte si z toho návyk. Mali by ste v prvom rade prekonať nezáujem.

Hľadať vo veciach pozitíva. Pridať do života a riešenia situácií fantáziu. Aby veci neboli len mechanickým vykonávaním, ale aj Vašou zábavou. Majte plán. Určite si svoje priority. Ak je to zdravie, tak lenivosťou idete cielene proti tomu, aby ste reálne zdravý boli.

Dôležité: Uvedomte si, že lenivosť je často ruka v ruke s neuvedomovaním si zodpovednosti. Zodpovednosti za seba.


3. PREDSTAVUJTE SI CIEĽOVÝ STAV PO PREKONANÍ LENIVOSTI


Vždy, ak sa Vám fakt, ale že fakt nič nechce, predstavte si cieľový stav, ktorý príde, ak tú činnosť urobíte.

Napríklad si prestavte seba bez fáld na bruchu či stehnách. Predstavte si, ako stojíte v plavkách na pláži a druhí sa kochajú Vašou sexi postavou. Aký ste plný energie a žiarite zdravím. Nestojí to cvičenie, či zdravé jedlo za prekonanie seba samého? 🙂

Základom je ZAČAŤ! Potom to už pôjde samo.

Ak však Vaša lenivosť má nad Vami veľkú moc a strácate celkovú chuť do života, môže ísť aj o stav vyhorenia.

 

PS1: Ako je to s lenivosťou u Vás? Úprimne, bráni Vám lenivosť v prežívaní plnohodnotného života? Ako sa jej zbavujete? Podeľte sa o tom s nami v komentároch a nakopnite aj ďalších.

PS2: Ak Vás zaujala niektorá myšlienka z článku, podporte ho lajkom a zdieľaním.

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here