“Jasné, že bez filtra na úpravu fotiek by som nič na web nedala. Blázniš? Veď mám akné! Veď mi vidieť vrásku na čele! Veď mám veľký nos a úzke pery. Takto si vždy robím selfie fotky, pekne zhora. A tie nedostatky sa skryjú pomocou filtra.” Začul som nedávno rozhovor dvoch mladých žien.

V dnešnej dobe je množstvo ľudí posadnutých hľadaním dokonalosti. Požiadavka byť IN, v móde, dokonale krásni, múdri, bohatí sa na nás valí z každej strany.

Fyzický vzhľad je len jedna oblasť tohto obrovského mlynského kolesa. Byť dokonalí vždy a všade.

Všimli ste si, že niektoré profily na sociálnych sieťach vyzerajú ako reklamné upútavky na úžasný život?

Ideálne vzťahy plné romantických gest a verejných vyznaní pôsobia, že pár hádam ani nepozná čo je to pohádať sa. Usmievavé a šikovné deťúrence kamarátok v nás môžu vzbudiť zdanie, že tí naši čertíci sú snáď len výsledkom našej neschopnosti. A tí nezadaní zase  ohurujú skvelým spoločenským životom a závratnou kariérou.

Pozrime sa však na tieto veci z iného uhla pohľadu.

Pamätáte si na porekadlo našich starých mám: “Nie je všetko zlato čo sa blyští.” ?

Množstvo ľudí chce na verejnosti pôsobiť dokonalo a preto nielenže zdieľajú na internete len tie najkrajšie momenty, ale dokonca ich často ešte prikrášlia.

A tak vzniká dojem, že ich život je jedna paráda. Zamyslime sa však reálne. Každý z nás sa denno denne pasuje s najrôznejšími výzvami. Každý prežíva aj neľahké chvíle. To, že o tom nevieme neznamená, že neexistujú.

Ak sa neustále porovnávame s niekým iným, vedie nás to akurát k frustrácii. So susedou, s kolegyňou, s rovesníkmi. O tom, prečo je dôležité sa porovnávať predovšetkým sám so sebou som písal aj v tomto článku.

Pozrime sa ale teraz na 6 uvedomení, ktoré Vám môžu pomôcť nájsť v sebe vnútorný pocit rovnováhy a docieliť, aby ste pustili z hlavy nutkanie mať všetko perfektné a byť vždy dokonalí.

BLOGER ROKA


1. Šťastie nie je cieľ, ale cesta


Toto je veľmi dôležité poznanie. Nielen konečný cieľ je dôležitý. Dôležitá je práve samotná cesta k nemu. Povedzme si úprimne. Dokonalosť a dokonalý život je mýtus.

Čakanie, že sa raz dostaneme do akéhosi globálneho konečného stavu blaženosti je bláznovstvo.

Nedokonalosti, pády a výzvy k životu jednoducho patria. A tým ho robia rôznorodým a nádherným.

Tak ako by sme bez tmy nevedeli čo je svetlo. Bez smútku nepoznali radosť. Bez sĺz smiech. Bez pádu nevedeli vychutnať pocit víťazstva. Všetko toto má v našom živote svoje miesto.

Prežívajme teda každé obdobie svojho života tu a teraz. Vedome. Tak ako najlepšie vieme. Ak zabudneme na povrchné pozlátko a pôjdeme do hĺbky, zistíme, že dokonalosť spočíva v niečom úplne inom.

Všetko je o uhle pohľadu a o tom, ako sa rozhodneme veci vnímať. Či aj v problémovej situácii uvidíme niečo pozitívne alebo  naopak, vo fantastickej príležitosti už vidíme potenciálne problémy.


2. Chyby neexistujú. Sú to poučenia


Určite ste už zažili situáciu, že ste stáli pred rozhodnutím medzi niekoľkými alternatívami.

Nakoniec ste sa rozhodli pre jednu z nich. A po čase ste si mohli povedať: “Bola to chyba.” Následne ste sa mohli trýzniť výčitkami, že ste sa mali rozhodnúť inak. Že to mohlo vypáliť lepšie.

Stalo sa to niekedy už aj vám? Porozmýšľajte kedy naposledy. A ste si naozaj istí, že by to dopadlo pri tej druhej alternatíve lepšie? Nieje to len domnienka?

To naozaj nikdy na 100% nevieme. Každá možnosť máva svoje pre aj proti. Áno niekedy urobíte niečo, čo sa môže časom ukázať ako nie najvhodnejšie riešenie. Čo to dokazuje? Len to, že ste ľudia. A máte možnosť sa zo situácie do budúcna poučiť.

Berte to tak, že ste získali cennú lekciu. Naučili ste sa niečo nové. V danej chvíli ste určite robili to najlepšie, čo ste vedeli. Tak prečo sa sebatrýzniť? Je to zabiják pohody vo Vás. Dôležité je zobrať si ponaučenie a nabudúce ho vziať pri rozhodovaní do úvahy.

Nebičujte sa kvôli  vašim rozhodnutiam, nech sú dôsledky akékoľvek. Ako sa hovorí: “Nie je hanbou spadnúť. Hanbou je zostať ležať.” Svoje “nesprávne” rozhodnutia si odpustite, pozrite sa na ne z nadhľadu. Poučte sa z nich. A choďte ďalej.


3. Nesnažte sa byť niekým, kým nie ste


rovnovaha

Možno je vo vašom okolí niekto, kto je pre vás vzorom. Koho naozaj obdivujete za to, čo dosiahol. To je skvelé. Máte sa kým inšpirovať. Od koho sa učiť.

Ale pozor! Nikdy sa nesnažte byť niečou kópiou. Nefunguje to. Jediné čo  sa môže stať, že sa stanete lacnou kópiou namiesto cenného originálu.

Cenný originál z vás robí práve súčet všetkých vašich vlastností, charakteristík. Všetkých vašich predností, ale aj nedostatkov.

Neznamená to, že sa s tým máte uspokojiť a nebudete od seba chcieť viac, nebudete na sebe pracovať. Robte tak však v súlade s vaším charakterom a osobnosťou.

Toto je typický príklad z rodín, kde sú napríklad dvaja vysokoškolsky vzdelaní rodičia, profesionáli, ktorí si ani nevedia predstaviť, že by ich dieťa snáď nešlo v ich šľapajách.

A potom tlačia svoje dieťa napríklad do štúdia medicíny, práva, ekonómie alebo iného “perspektívneho” smeru, hoci z dieťaťa by bol napríklad nadaný maliar, herec alebo kuchár.

Dieťa sa často pod tlakom týmto predstavám a požiadavkám prispôsobí a namiesto skvelého kuchára pribudne na svete priemerný absolvent ekonómie.

Mimochodom, poznáte podobný príklad aj zo svojho okolia?

Ak si nesplníte svoje sny, budete zákonite plniť sny niekoho iného. Dôležité je preto ísť cestou, po ktorej vám takpovediac “piští srdce”. Ak sa budete hrať na niekoho kým nie ste, vaša vnútorná rovnováha sa rozsype ako domček z karát.


4. Sústreďte sa na pozitíva a svoje silné stránky


Počas života nás okolie zvykne upozorňovať predovšetkým na chyby. Čo robíme zle. V čom máme medzery. Výchova, škôlka, škola, práca. Určite však vie každý človek veci, v ktorých je skvelý. Idú človeku ako sa povie, od ruky.

Práve na tieto naše silné stránky by sme sa mali sústrediť a pracovať na nich, aby sme sa stali v nich expertmi. Uvedomme si: Nie každý musí byť dobrý vo všetkom. A ani sa to nedá. To by bola poriadna nuda, keby sme všetci excelentní vo všetkom, však? 🙂

Typickým príkladom sú naše školy. Najviac oceňovaní sú čistí jednotkári.

Teraz prestaňte na chvíľu čítať a spomeňte si, či poznáte nejakého vášho spolužiaka/čku, ktorý/á naopak nebol/a jednotkár/ka vo všetkom a napriek tomu sa mu/jej darí skvele. Alebo možno práve preto.

Možno má vlastné podnikanie. Možno je talentovaný/á v nejakom remesle. A naopak, možno vám zíde na um jednotkár, ktorý bol v škole za vzor, ale žije absolútne priemerný život.

Zišiel Vám niekto taký na um? 🙂

V živote väčšinou úspechy žnú práve tí, ktorí dokážu rozpoznať svoj talent alebo sa koncentrujú na to, čo im ide najlepšie, čo ich zaujíma. A tomu venujú najviac času, energie a vášne.

Venujte preto pozornosť objavovaniu svojho talentu, svojej vášne a toho, v čom ste výnimoční.


5. Buďte k sebe láskaví


Mnoho ľudí je na seba prehnane tvrdých a ostro sa kritizuje za každý malý nezdar. Ak patríte k ľuďom, ktorí ľahšie odpustia inému ako sebe samému, možno by ste mali svoje vnímanie samého seba prehodnotiť.

Iste, zdravá sebakritika je potrebná. Avšak sebazhadzovanie, nadávanie si do neschopákov, hlupákov či najrôznejšej domácej zveri vám na vnútornom pokoji nepomôže.

Syn mojej známej je skvelým príkladom toho, ako sa na vec vedia pozrieť deti. Kreslil s veľkým zanietením obrázok.

Keď skončil, chvíľu váhal, hľadel naň a poznamenal: “Tak toto sa mi vôbec nepodarilo…” Skúmal obrázok ďalej a po chvíli to uzavrel: “Nevadí. Aj tak som šikovný maliar. Nabudúce sa mi to podarí lepšie.”

Ak budete sami sebe najväčším nepriateľom, tak váš život pôjde dolu vodou a od vnútornej rovnováhy budete mať na míle ďaleko.

Milujte sa. Sebaláska je základom šťastného života. Ak sa totiž nebudete mať radi vy sami, prečo by vás mali mať radi iní ľudia? 🙂


6. STOP závislosti na ocenení zvonka


Často máme pocit, že na potvrdenie toho, že sme šikovní, múdri, kreatívni, krásni, nápomocní, atď – doplňte podľa seba – to potrebujeme počuť od niekoho iného. Akoby to bola nejaká pečiatka na certifikáte o konkrétnej zručnosti.

Pravdou však je, že až keď dokážeme oceniť sami seba, dostane sa nám najväčšieho uznania aj od iných.

A až keď prijmeme samých seba, takých akí sme, keď sa sami sebe staneme nielen kritikom, ale aj priateľom, sa nám otvoria dvere k najväčšiemu pokroku a zmenám. Oceňujte sa sami.

Nečakajte na pochvaly. Ako hovorí známa: “Kto ma pochváli ak sa nepochválim ja sama?” Jej život je pritom harmonický a vyrovnaný.

 

A ako je to s vnútornou rovnováhou u vás? Ako sa cítite? Ste spokojní sami so sebou? Alebo naopak sa často trápite a cítite sa nešťastní? Dôležité je už len to samotné uvedomenie, že to čo prežívate a ako sa cítite je na vás.

Zoberte si teraz pero a papier a napíšte si, čo vašu vnútornú rovnováhu naštrbáva. A hneď vedľa si napíšte, ako to dokážete zlepšiť. Čo konkrétne musíte urobiť, zmeniť, aby sa vám uľavilo a cítili ste sa lepšie.

 

Idete do toho? Teším sa na vaše pokroky, priatelia!

 

PS1: Ak tento článok môže pomôcť vašim známym a kamarátom, podporte ho zdieľaním a lajkom. Zároveň je tu posledná možnosť hlasovania v súťaži „Bloger roka 2015“. Ďakujem za vašu podporu. 🙂

BLOGER ROKA

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here