Čo urobiť, aby biznis pracoval pre Vás a nie Vy pre biznis? Ako sa nestať otrokom práce, ale uchytiť podnikanie tak, aby ste mali čas aj na svoju rodinu, koníčky a priateľov?

Raz sa ma jeden môj klient spýtal: “Andy, na čo si sa zameriaval Ty pri budovaní Tvojho biznisu?” A to bola otázka, ktorá ma podnietila k tomu, aby som dal svoje fungujúce zásady na papier. Mne totiž zmenili život.

Uvedomil som si, že práve dodržiavanie týchto 8 pravidiel mi vytvorilo fungujúci biznis. Verím, že ak si ich osvojíte, rozhoria aj vo Vašich dňoch polienko úspechu a bohatstva.

Ak by ste sa chceli posunúť v oblasti poznatkov fungovania peňazí a biznisu ešte viac vopred, máte TERAZ jedinečnú príležitosť byť súčasťou online programu Makač vs Boháč. Zmenil život už mnohým účastníkom. Budete patriť medzi nich aj vy? 🙂

Promotion concept. Business hand go up to the painted staircase with draw in the wall. Business draw.


1S. Stratégia – plán


Možno nastal deň, keď ste sa dostali do určitého životného štádia. Chcete viac. Chcete rásť. Už Vám nestačí to, čo máte. Túžite po niečom novom. Lepšom. Niečom, čo Vám zaplní srdce a možno i vrecká :).

Viete odkiaľ začať?

Odpovedzte si teraz na pomocné otázky: Čo by ste chceli robiť? Čo Vás baví? Prečo to chcete robiť? Čo chcete vlastne vybudovať? Čo chcete za sebou zanechať? Čo od toho konkrétne očakávate? Chcete to ako dlhodobý biznis, alebo len na čas, ako prilepšenie (jednorázovku)?

Z toho vyplýva ďalšia dôležitá otázka: AKO to chcete dosiahnuť?

Bez plánu a stratégie budete len mátať. Pobehovať z jednej strany na druhú. Ako splašený zajac. Bez nápadu ťažko prídete k peniazom. Bez inovácie, budete upadať.

Ďalším krokom, na ktorý mnohí ľudia zabúdajú, je URČENIE SI STRATÉGIE, AKO TO CHCÚ DOSIAHNUŤ. Neurobte začiatočnícku chybu. Bez plánu a predpripravených stratégií môžete Vaše podnikanie skôr či neskôr “obesiť na šibenicu”. Takých tu už bolo… Neučte sa na svojich chybách, ale poučte sa z chýb iných.

Aj keď je život občas nevyspytateľný, bez plánu a stratégie sa Vás biznis rozsype. Ak si ich pripravíte, ľahšie sa “preplavíte búrkou”, ktorá Vás na tej ceste môže prekvapiť.


2S. Systémy – technológie


Ak sa pustíte do biznisu, dbajte aj na postupné zautomatizovanie jednotlivých činností. Posvieťte si na nastavenie systémov. Prinesie Vám to efektivitu a obrat peňazí. Ušetríte. Bez efektivity Vám to bude “pokulhávať”.

Bez správnych systémov a technológií budete “makať od nevidím do nevidím” a ubeháte sa akurát tak k infarktu.

Dôležité: Využívajte ako svojich pomocníkov aj novodobé vychytávky a silu internetu. Nastavte si svoj biznis tak (alebo si ho dajte nastaviť profíkmi), aby ste zarábali, aj keď spíte. Dá sa to. Len treba vedieť AKO NA TO.

O konkrétnych tipoch, ako sa z nuly dostať až do “stavu finančného zahojenia” sa rozprávame aj na podujatí roka, tréningu Tajomstvo Mysle Bohatých.

Na tomto jedinečnom podujatí Vám multimilionári z rôznych kútov sveta prezradia svoje overené “vychytávky”. Dajte sa nimi inšpirovať. Ak to fungovalo im, prečo by nemohlo napríklad aj Vám?


3S. Sila čísel


Businessman holding business diagrams, concept of success

Nikdy nezabúdajte: Čísla musíte mať vždy pod kontrolou. Od nich sa viete odpichnúť a stratégie v podnikaní následne prispôsobovať. Môžete mať nápad za milión. Dokonca aj premakané stratégie predaja. Ak však nemáte pod kontrolou čísla týkajúce sa Vášho podnikania, pád bude tvrdý.

Pravidelné sledovanie vašich príjmov, či výdajov je nutnosťou. Vytváranie zdrojov na marketing, investovanie do rozvoja a daňová optimalizácia majú byť samozrejmosťou.

Do hĺbky sa téme peňazí a hospodárenia s nimi venujem práve v online programe Makač vs Boháč.


4S. Systematické inovácie


Doba pokročila. Zrýchlila. Všetko sa mení ako šibnutím čarovného prútika. Preto je dôležité toto uvedomenie: Ak nebudete inovovať, vymýšlať zlepšenia a nové veci do svojho podnikania, môžete si začať kopať “biznisový hrob”.

Ako príklad si uveďme firmu Gillette. Ak by zostala pri predaji svojich fajn starých setov žiletiek, konkurencia Wilkinson by ju zvalcovala. Práve preto Gillette prichádza každý rok minimálne s jedným novým produktom, alebo vylepšením, aj keď je to stále o žiletkách a holení.

Rovnako postupujú aj automobilky. Mercedes, BMW, Audi. Inovácie sú ich ťahačom úspechu. Zmena vizáže svetiel, detaily interiéru, zlepšené parametre…

Nerobia to z nudy. Je to premyslená stratégia, bez ktorej by o zákazníkov systematicky prichádzali…


5S. Správny marketing


Na tento bod treba obzvlášť dbať. Ak nemáte správny marketing, konkurencia Vás položí na kolená. Všimnite si. Všade na internete sa na nás denne valia nové a nové ponuky. Časopisy sú plné reklám. Ak si náhodou zapnete televízor, film je 20 minút a potom Vás čaká 10 minút reklám.

Marketing a reklama pritom nemusia byť vôbec nákladné. Dokonca Vám z peňaženiek nevytiahnu ani stovky, či tisícky eur.

Správne cielený marketing, aj keď s minimálnymi nákladmi, dokáže vygenerovať slušný zisk. Ťahúňom je internet. Napríklad sila sociálnych sietí, PPC reklamy a pod.


6S. Silný predaj


Tu mnoho ľudí zlyháva. Mnohí z nás totiž majú v sebe zakorenené, že predaj je niečo, ako otravovanie. Ako doterný podomový obchodník, ktorý predá všetko, bez ohľadu na to, či je to to, čo naozaj potrebujete.

Môžete mať úžasné firmy a produkty. Ak ale budete sedieť so založenými rukami, lebo predaj nie je Vaša silná stránka, zabaľte to. Alebo, zdvihnite zadok a poďte ukázať klientom Vašu pridanú hodnotu pre ich životy!

Ľudia milujú nakupovanie. Ak pri predaji použijete správne predajné techniky a nástroje, máte vyhraté. A vôbec to nie je o tlačení “kalerábov do hlavy”. Výsledkom má byť pocit klienta, že je rád, že si kúpil práve Váš produkt. Vďaka správnemu predaju ľuďom pomáhate, meníte ich životy. Dávate im radosť, pridanú hodnotu, pomocnú ruku, riešite ich problémy.


7S. Stabilný tím


Diverse and Casual People and Togetherness Concept

Je v pohode, ak budete vo vodách podnikania plávať spočiatku sám. Väčšina ľudí, to tak robí. Viete tak dosiahnuť ušľachtilé výsledky. Avšak… príde čas, keď si uvedomíte, že na to sami nestačíte. Ak bude Vaša firma prosperovať, neviete sa venovať precízne všetkému. Fokus je fokus.

Deň má 24 hodín. Možno by ste stíhali, avšak odkrojíte si zo spánku, z času na jedlo, z času na rodinu, na oddych, na sex a … skôr či neskôr fyzicky, či psychicky skolabujete.

Z vlastnej skúsenosti viem, že časom budete potrebovať tím ľudí. Ľudí, ktorí Vás budú podporovať, budú nadšení z Vašej vízie. Musíte však byť pre nich inšpiráciou. Žiaden uvrieskaný šéf, čo sa po nich vozí pri každej možnej príležitosti.

Dnes už existujú osvedčené techniky, vďaka ktorým sa dá poskladať stabilný tím tak, aby ste v ňom mali obsiahnuté všetky kľúčové posty v rámci budovania biznisu.


8S. Stále vpred


V podnikaní neexistuje STOPKA. Potrebujete neustále systematicky rásť a napredovať. Inak to krachne. Alebo, ak ste na vrchole a táto práca Vás už nebaví a nenapĺňa, môžete svoj biznis predať. Sú podnikatelia, ktorí jednorázovo zarobili. Slušné peniaze, žiadne drobné. A následne sa zastavili, prestali inovovať, starať sa o klientov a… SKONČILI.

 

PS1: Zopakujme si, na čom je postavená moja stratégia “8S”: Stratégia, Systémy, Sila čísel, Systematické inovácie, Správny marketing, Silný predaj, Stabilný tím, Stále vpred.

PS2: O peniazoch a o tom, čo urobiť, aby ste ich mali dostatok, sa dozviete aj na živom tréningu už v októbri. Pre viac informácií stačí navštíviť stránky www.TajomstvoMysleBohatych.sk

PS3: Ak sa Vám článok páčil, dajte mu “LIKE” a zdieľajte ho aj so svojimi známymi. Zaujímajú ma aj Vaše postrehy a skúsenosti. Podeľte sa s nimi aj s ostatnými v komentári.

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson