Odpovedz si teraz úprimne na jednu kratučkú, no podstatnú otázku. A buď k sebe pritom tvrdo úprimný.

MÁŠ ZDRAVÉ SEBAVEDOMIE? Alebo sa len skrývaš za maskou „sebavedomého“ človeka?

 

Realita je raz taká. Sebavedomí ľudia kráčajú životom ľahšie. Kam vstúpia, vyžarujú zázračnú auru. A tá im otvára dvere aj tam, kam sa iní nedostanú.

Uvedom si:

Bez toho, aby si si veril, môžeš svoje sny v mnohých prípadoch akurát tak zavesiť na klinec. Je to jednoducho tak. Bodka. Uschnú v Tvojej hlave a Ty im môžeš ak tak vytvoriť pracne kríž zo štipcov na prádlo a zavesiť ich do prievanu.

V nasledujúcich riadkoch SA DOZVIEŠ 5 tipov, ako SEBAVEDOMIE v sebe opäť prebudíš.

Kam zmizlo moje sebavedomie?

Poznáš ten pocit, keď Ťa niekto urazil? Povedal Ti, že si neschopný? Že za nič nestojíš?

Možno Ti niekto šplechol do tváre,  že si tučná, škaredá a s tou celulitídou na zadku Ťa nikto nechce…

Ak Ti to povie niekto raz, nemusí to s tebou spraviť nič. Ale ak si takýchto „lichôtok“ vypočuješ viac, alebo od viacerých ľudí, začne tvoje sebavedomie klesať.

Zabiť v Tebe sebavedomie môžu:

  • nevhodné skúsenosti z detstva,
  • Tvoj partner,
  • problémy v práci, uštipační kolegovia, či šéf,
  • nadváha a nespokojnosť s vlastným telom

Keď sme boli deti, boli sme prirodzene sebavedomí. Nič sme neriešili. Tešili sme sa a užívali sme si dané okamihy. A ak sa nám niečo nepodarilo, nespájali sme si s tým žiadne príbehy a pokúsili sa o to znova (napríklad, keď sme sa učili chodiť, či jesť lyžičkou).

Prostredie, v ktorom vyrastáme a hlavne rôzne situácie dokážu v nás systematicky sebavedomie udupávať. Stačí, ak sa Ti niečo nepodarí, hneď to máš na tanieri: Si neschopný. Si blbý! Nemáš na to! Nestrkaj do toho nos, aj tak mi nepomôžeš, si príliš slabý, chudý, nešikovný, atď.“

To sa následne dokáže vliecť s človekom celý život…

O chvíľu Ti dám 5 tipov, ako svoje sebavedomie môžeš opäť „resuscitovať“.

Pred tým sa však v rýchlosti pozrime na slovo SEBA-VEDOMIE. Byť si vedome vedomý SÁM SEBA. Svojich hodnôt. Svojich kvalít. Svojich schopností. Svojich talentov, ale aj slabých stránok.

Ak si v niečom neveríš, alebo si na niečo netrúfaš, v prvom rade si v sebe UJASNI:

– či Ťa neovláda len prehnaný strach a negatívne myšlienky. Nahlodávať v Tebe sebavedomie môže aj nejaká konkrétna veta, ktorú si od niekoho prevzal – PRIJAL ZA SVOJU. A tá Ťa potom sťahuje dolu…

– druhá možnosť je, že si situáciu objektívne zhodnotil a povedal si, že na toto fakt nemáš. Že jednoducho na to nemáš schopnosti, vedomosti – a tak sa radšej do toho nebudeš púšťať. Dôležité ale je: ak aj na to TERAZ nemáš, neponižuj sa, nevzdávaj sa a neodíď od toho s tým, že si zlyhal.

Zaraziť Ťa môže aj to, ak sa ocitneš v novej, doteraz nepoznanej situácii. Možno sa Ti stalo, že si sám seba dostal do pomykova a pocitu, že na to nemáš… Prípadne si si mohol navodiť až nervozitu. Také tie nepríjemné pocity do brucha – hrude.

Tie dokážu časom zosilnieť natoľko, že sa premenia na nekontrolovateľné panické a fóbické strachy.

Kým sa tak stane, zabojuj a radšej vyskúšaj týchto 5 tipov, ktoré pomáhajú nielen mne, ale aj tisíckam ľudí po celom svete.

Vyskúšaj nasledujúce spúšťače sebavedomia:


1. ZMEŇ SVOJ STAV


Uomo in ufficio stupefatto

Ponúkam Ti hneď dva spôsoby. Mám s nimi výborné výsledky.

Nakopni sa pomocou zmeny fyziológie. Čo to znamená? ZMEŇ POSTAVENIE SVOJHO TELA.

Všimni si: Ľudia, ktorým chýba sebavedomie, bývajú zhrbení, majú stiahnuté ramená, hlavu dole, oči sklopené, rozprávajú pomerne potichu, veľmi plytko dýchajú.

Zmeň to! Začni chodiť vystretý, ramená tlač dozadu, vypni hruď, maj jemne zdvihnutú bradu, začni dýchať zhlboka, začni rozprávať hlasnejšie. Začneš sa cítiť viac istý sám sebou. Zo začiatku to môže byť náročnejšie, ale vydrž tak 10 minút a sám uvidíš, čo sa udeje. Samozrejme, že potom v tom pokračuj celý deň. Ak sa pristihneš, že opäť pozeráš do zeme, tak sa nič nedeje a opäť sa vystri a usmievaj  – zo začiatku to bude aj nasilu.

Ruka v ruke so sebavedomím ide aj fyzická aktivita. Nakopni sa a začni cvičiť. Možno Ti práve napadlo, že si unavený/á. Že sa Ti nechce. Hľadáš výhovorky? Tak vypni počítač a ďalej nečítaj. ☺

Pre tých, ktorí zostali… Nájdi šport, ktorý Tebe najviac vyhovuje. Skáč na švihadle, plávaj, začni behať. Alebo sa viac prechádzaj. Rozpumpuje Ti to krv v tele. Budeš sa cítiť lepšie. Vykroč z komfortnej zóny. Uvidíš, ako sa zmení Tvoj pohľad na samého seba.

Pritiahnutie sebavedomia POMOCOU MYŠLIENOK.

Kam ide pozornosť, tam ide energia. Keď sa so sebou rozprávaš, ako s porazeným, nečakaj, že budeš víťaz. Ja viem, možno Ťa dourážali kade-tade a môžeš si pripadať  ako ten najmenej sebavedomý človek na Zemi.

Avšak. Práve myšlienky v tvojej hlave a to, AKO SA SÁM SO SEBOU ROZPRÁVAŠ, spôsobí to, ako sa budeš vnímať a CÍTIŤ SA.

Všímaj si to, v čom si šikovný/á. Čo si už dokázal/a. Aké robíš pokroky. Čo sa Ti na sebe páči. Nerieš stále svoje nedostatky a nedepkuj sa, lebo sebavedomie sa Ti potom bude navracať pracnejšie…

Nezabúdaj: JE NESMIERNE dôležité, ako sa rozprávaš sám/a so sebou. Nebuď preto sám/a sebe najväčším nepriateľom.


2. ENERGIÁÁÁ!


Život je energia. Energia je životabudič. Ak ju nemáš, upadáš. A to je zároveň aj zabiják sebavedomia.

Spomeň si, kedy si sa naposledy cítil plný/á energie a sily. Pamätáš? Čo si pritom robil/a? Ako si sa tváril/a? Čo si cítil/a?

Energiu vieš čerpať zvonka aj z vnútra: hudba, posedenie s priateľmi, koníčky, meditácia, modlenie, čítanie, sex…

Jednoduchá rada: ROB TO, čo ti dáva energiu. Ak je to skákanie pred zrkadlom s hrebeňom v ruke, rob to. Ak je to závodenie na motokárach, rob to.

A POZOR. Ešte jedna dôležitá vec v súvislosti so získavaním energie. Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme. ENERGIU získavaš vo veľkom meradle aj z jedla.

Ak sa napchávaš celé dni hamburgermi a chipsami, nečuduj sa, že si bez energie…

ZMEŇ stravovanie. Jedz ľahšie, čerstvé jedlá. Obmedz alkohol, kávu, sladkosti. Úplný základ: nekombinuj mäso so zemiakmi… Kníh o zdravej výžive nájdeš na trhu kopec… Nechaj sa inšpirovať, alebo príď na môj tréning Telo Ako Dôkaz.

Dôležité je aj donekonečna opakované DODRŽIAVANIE pitného režimu. Odkedy vypijem ja 3 litre čistej vody denne, som čulejší a únavu takmer nepoznám…


3. ZMEŇ SVOJ ZOVŇAJŠOK


Uomo in ufficio stupefatto

Neznamená to však, že sa máš stať úplne iným človekom. Že sa máš hrať na niekoho iného. To by Ti dlho nevydržalo a trápil/a by si sa.

Zmeň svoj IMAGE. Ale nesnaž sa byť niekym iným. Kopírovať ho. Maximálne sa ním inšpiruj. Sám/a zistíš, pokiaľ máš zájsť. Čo Ti bude vyhovovať. Riaď sa pritom pocitmi. Aj malá zmena vie UROBIŤ so sebavedomím zázraky.

Zmeň  dĺžku, či farbu vlasov. Nakúp si nové oblečenie. Možno si teraz povieš, že na to nemáš peniaze. Nevadí. Hľadaj riešenia, nie výhovorky. Nemusí to byť hneď z drahých butikov. Aj second handy majú svoje čaro. Zájdi si na manikúru, či pedikúru. Pravidelne. Dbaj o svoj zovňajšok. Kúp si farebné tenisky, ktoré si videl/a v katalógu a dlho si po nich túžil/a.

A v čom Ti to pomôže? Nielen vo vlastnom pocite. Okolie si Tvoje iné „JA“ všimne. Začne Ti dávať spätnú väzbu. Pochváli Ťa. A práve to na začiatok potrebuješ.

Ľudia, ktorým chýba sebavedomie, zväčša potrebujú na začiatok PRÁVE PODPORU OKOLIA.

Rada 1: U žien funguje na zvýšenie sebavedomia práve zmena zovňajšku. Skús aj doma chodiť viac upravená. Vyťahané tepláky vymeň. Obliekaj sa viac sexi, nie však prvoplánovo, ale s vkusom… Nezabúdaj, že to robíš pre seba a svoj pocit. Usmej sa na seba, ak pôjdeš okolo zrkadla. Ak máš kamarátov fotografov, využi to. Nech Ti nafotia nové krásne fotky. Aby si videla, že si čarovná. Daj si novú profilovku na FB. Jednoducho ZMEŇ svoj pohľad na seba.

Rada 2: U chlapov nabudí podlomené sebavedomie mnohokrát práve silový šport. Keď sa chlap potí. Keď začne vnímať samého seba ako silnejšieho. Je predsa od pradávna predátor, ktorý loví zver ☺ A možno, ak je sám, si následne prirodzene nájde aj milenku…

Jasné, že záleží v akej oblasti chceš svoje sebavedomie dať hore. No zmenou zovňajšku a pohybom si len pomôžeš


4. NEPOROVNÁVAJ SA


Súťaživosť je človeku prirodzená. Dokáže motivovať

Avšak nezabúdaj, že vie byť dobrým sluhom a zlým pánom… Ak sa neustále porovnávaš s inými, dostaneš sa skôr, či neskôr do depresie.

„On má ferrari, ja len felíciu. On má ženu a dve deti, ja som sám (v nudnom vzťahu). Stojím za nič.“

Urob toto: Porovnávaj sa sám/a so sebou! Práve vtedy si uvedomíš, aké robíš skvelé pokroky a ako sa posúvaš. Súťaž sám/a so sebou. Najťažšie boje totiž zvádzame práve sami so sebou (pred pol rokom som mal ešte 10 kg naviac, teraz som bližšie k svojej vysnívanej váhe).

RADA pre rodičov: Neporovnávajte pri výchove svoje deti s inými deťmi. Pozri sa, ako Fero ďaleko kopol tú loptu. A Ty nevieš do nej ani trafiť! Si nešikovný.“ Tým negatívne programujete dieťa už od malička a môžete mu tak sebavedomie zabíjať už v detskom veku.

Porovnávajte deti vždy len s VLASTNÝMI VÝSLEDKAMI. Zdôrazňujte ich progres a posun.


5. ZAČNI SA MAŤ KONEČNE RÁD


A práve tu býva u mnohých nesebavedomých najväčší kameň úrazu. Ľudia si neuvedomujú, že ak nemajú radi seba, nenájdu šťastie a spokojnosť niekde inde.

Bez sebalásky sa budeš neustále topiť v problémoch. Neujdeš od toho. Darmo pôjdeš za oceán. Presťahuješ sa. Ak sa nemáš rád, všade na svete budeš mať so sebavedomím problém. A ľudia vycítia, že s Tebou niečo nie je v poriadku.

Hnusiť sa sám sebe je totiž ZAČIATOK KONCA. Každý sme iný.  A to je na tom to krásne. SEBAPRIJATIE, SEBAÚCTA a SEBALÁSKA uzdravuje.

 

PS1: Zhrňme si to. 1. Zmeň svoj stav. 2. Energiááá. 3. Zmeň svoj zovňajšok. 4. Neporovnávaj sa. 5. Začni sa mať konečne rád/a.

PS2: Ak sa Ti niektorý tip na zvýšenie sebavedomia páčil, zdieľaj tento článok. Pomôžeš tak možno aj svojim známym. Ak klikneš na „LIKE“, znamená to, že Ti článok niečo dal.

PS3: Napíš do komentára, kedy sa Ty cítiš najviac sebavedomý. V akej je to situácii?

 

S úctou k Tvojej jedinečnosti

Andy Winson

4 KOMENTÁRE

  1. Ahoj ľudia! Andy to uplne presne vystihol. Najviac sebavedomá sa cítim práve vtedy ked uplatňujem týchto 5 tipov. Este by som k tomu dodala, aby sme s k sebe boli reálny. Myslim tym, aby sme si dávali ciele dosiahnuteľné v reálnom case pre usilovneho človeka a nie naplanovane na časomieru „supermana“. Časom, výdržou a usilovnosťou sa da vsetko dosiahnuť; avšak ak sme k sebe príliš a neprimerane kritickí, moze nam to uberať zo sebavedomia hoci mame jeden úspech za druhým..tešiť sa treba z každého úspechu, pretože v danom momente sme to dokázali najlepsie ako sme mohli s našimi schopnosťami a vedomosťami v danom case..a to ze nabudúce možme spraviť niečo este lepsie by malo byt inšpiráciou na naučenie sa nových schopnosti a vedomosti 😉

  2. moje najlepšie momenty boli keď som bol na javisku v nejakej scéne a keď som ja režíroval nejakú scénku,či to bol len školský program alebo niečo iné….to na tom nezáleží.Vzdy si hovorím ze pre každého neviem vyhovieť lebo aj ja som len človek.A toto ma tak motivuje do kazdeho dňa.A všetci sa učia z vlastných chýb.Takze keď sa mi niečo nepodarilo tak to všetko dám do nasledujúceho skoku.?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here