Šikana. Bezmocnosť. Pocit, že nikam nepatrím. Zavretý medzi štyrmi stenami. Vyľahnutý pred TV a bezcieľne sledujúci trápne seriály v telke. Napchávajúci sa paprikovými čipsami. Minúta za minútou. Bezcieľne prežívanie zo dňa na deň.

Aj takto vyzeral život Ivana pred niekoľkými rokmi.

Bol to ten istý Ivan, ktorý je dnes uznávanou osobnosťou vo Frankfurte. Ten istý Ivan, ktorý zápasil s rečovou vadou a dnes prednáša pred stovkami ľudí. Ten istý Ivan, ktorý sa nevedel zaradiť do spoločnosti a dnes ho ľudia vyhľadávajú sami.

Ako to dokázal? Čo zmenilo jeho život?

To vám prezradí  v nasledujúcich riadkoch jeho krátkej, otvorenej spovede.

Detský tábor. Tu dostal Ivan prvú drsnú životnú lekciu. Šesťročné dieťa zažilo, čo je to šikana. “Vypadni zo stanu, krpec. Chceš dostať po papuli?” Ivan si pamätá  tieto slová z úst staršieho žiaka doteraz. Práve tie mu totiž zmenili život. Začal sa zajakávať.

“Následne to išlo ako lavína. Zajakávanie spustilo vlnu samoty. Vyhýbal som sa ľuďom. Nemal som kamarátov. Sedával som doma a skladal stavebnice. Starý počítač bol môj jediný kamarát. ”, spomína Ivan, dnes už vyrovnane.

Roky plynuli a Ivan sa umáral vo vlastnom svete. Prejedal sa. Nič ho nebavilo. Z bludného kruhu beznádeje nevidel cestu von.

Po škole však nastal čas osamostatnenia. A vtedy to prišlo. Bod zlomu.

“Odišiel som do Bratislavy. Kúpil som si bežecké topánky a začal behávať. To mi dávalo silu a prišlo uvedomenie. MUSÍM SA ZMENIŤ. MUSÍM ZAČAŤ KONEČNE ŽIŤ”.

(Aj Vám to tak trochu pripomenulo príbeh Forresta Gumpa? 🙂 )

Od tej chvíle sa začala Ivanova životná premena. Utiahnutý, zhrbený a priberajúci chlapec sa zrazu odhodlal “praštiť” so svojím starým životom.

A práve tieto 4 uvedomenia mu vtedy zachránili život.

IVAN_3


 1. Buďte k sebe maximálne úprimní


“Žiadne omáčky, že ja za to nemôžem. Žiadne výhovorky, že som chudáčik. Začal som byť  k sebe tvrdo úprimný. Uvedomil som si, že so mnou niečo nie je v poriadku a chcem to zmeniť. Dal som si pomyselne zo dve facky a začal vnímať všetky tie “sračky” v ktorých som bol vlastnou vinou.”

Práve to bol podľa Ivana kľúčový bod jeho premeny. Veci začal vnímať reálne. Úprimne zhodnotil, ako na tom je. Nič si neprikrášľoval. Pozrel sa na svoj život z nadhľadu a tvrdo úprimne. Z tejto pozície začal vychádzať.


2. Nikto vám nepomôže, ak to nebudete chcieť vy sami


“Je extrémne dôležité, aby ste sa chceli zmeniť vy sami. Nesmie vás do toho nik tlačiť. Musíte to chcieť vy sami. Inak to nepôjde.”

Ivan si bol na 100% istý, že chce žiť inak. Bol rozhodnutý, že ide svoj život zmeniť.

Následne si uvedomil, že občas prídu aj kritické chvíle. A začal hľadať pomocnú ruku.

“Je úžasné mať pri sebe mentora alebo priateľa, či priateľku, ktorí vám pomôžu vstať, keď už na tej premene nebudete vládať.”

Podľa neho však netreba zabúdať na príslovie: “Komu niet rady, tomu niet pomoci.” Ak by sa Ivan vtedy nechcel zmeniť sám, nepomohli by mu žiadne rady. Ani od najlepších mentorov. Ani žiadna pomocná ruka. Skĺzol by do starej rutiny.


 3. Začnite konať!


“Hýbte sa dopredu. Nezastavujte sa. Začnite konať, aj keď úplne presne neviete, čo robiť alebo kadiaľ ísť.”

Podľa Ivana sa správna cesta objaví, keď sa odhodláte vykročiť. Nečakajte, až kým si budete na 100 percent istý, či je ten smer správny. To zistíte práve na tej ceste. Treba byť aktívny.

Človek nikdy nebude mať istotu, že to, či ono je to najsprávnejšie. V konečnom dôsledku je to aj o uhle pohľadu. Ak však budete stáť na mieste a donekonečna premýšľať, ktorou cestou sa uberať, môžete tam stáť do skonania sveta. Zhodnoďťe možnosti, vyberte si jednu a vykročte.


 4. Preberte úplnú zodpovednosť za svoj život


“Bez tohto to nepôjde. Nemôžete donekonečna čakať, že niekto za vás veci vyrieši.”

To kde sa momentálne nachádzate, je výsledkom vášho doterajšieho konania, vašich doterajších rozhodnutí. Dokážete sa vyhrabať aj z tých najväčších prekážok. Ale musíte prijať zodpovednosť za svoje činy. Za svoj život. Nikto iný to za vás nespraví. Ak sa s tým zžijete, udejú sa vo vašom živote zázraky.

Ivan rástol každým dňom. Osobnostne sa posunul na úplne iný level. Ľudia ho začali vyhľadávať a on prepichol bublinu izolácie. Po rokoch cítil, že vyhral nad nepriateľom menom strach a depresia. No niečo ho i napriek tomu stále brzdilo. Až do tohto roka.

“Mal som obavu rozprávať sa s ľuďmi. A to nielen kvôli môjmu neustálemu zajakávaniu. Vedel som, že sa chcem naučiť komunikovať. V osobnom i súkromnom živote.“

Ivan vedel, že vynikajúca komunikácia je základom pre vytváranie vynikajúcich výsledkov. Túžil odísť z každého obchodného rokovania s uzatvorenou zmluvou. S úsmevom na tvári. Chcel vedieť komunikovať s okolím. So svojimi najbližšími. Vďaka komunikácii chcel svoj život posunúť na vrchol.

ivan_OSS

“A práve to bola tá čerešnička na torte k mojej premene. Absolvoval som kurz komunikácie. Naučil som sa ako získať pozornosť a rešpekt od prvých sekúnd. Naučil som sa správne reagovať. Využívať reč tela vo svoj prospech, zlepšil som si komunikáciu s rodinou aj na pracovisku”.

Mne osobne bolo cťou, že Ivan absolvoval aj môj tréning Majster Pódií. S úžasom som sa pozeral na jeho pokroky. Dnes dokáže Ivan strhnúť publikum k potlesku. Dokáže prezentovať seba i svoj biznis. Sebavedome vystupuje. Dokáže viesť obchodné rokovania a reagovať pružne.

Ale viete, čo je na tom všetkom najúžasnejšie?

Zabojoval i so svojou rečovou vadou. Dnes sa zajakáva len minimálne. Žije život úspešného a spokojného človeka.

 

Ivan, klobúk dole! Pracuj na sebe ďalej! Všetci Ti držíme palce.

 

PS1: Pamätajte: Buďte k sebe maximálne úprimní. Nikto Vám nepomôže, ak to nebudete chcieť Vy sami. Začnite konať! Preberte úplnú zodpovednosť za svoj život.

PS2: Ak sa Vám článok  o spovedi Ivana páčil, podporte ho svojím lajkom, či zdieľaním.

PS3: Budeme sa tešiť aj na Vaše komentáre a postrehy. Boli ste aj Vy v podobnej situácii ako Ivan? Poznáte niekoho takého?

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

2 KOMENTÁRE

  1. Ten chalan sa ozaj zmenil – posunul. Poznám ho zo seminárov. Až teraz mi doplo, že on vyťažil z koučingu od Andyho. Takže gratulácia jemu a aj tebe Andy.

  2. Ten chalan sa ozaj zmenil – posunul. Poznám ho zo seminárov. Až teraz mi doplo, že on vyťažil z koučingu od Andyho. Takže gratulácia jemu a aj tebe Andy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here