Patríte k ľuďom, ktorí si chcú zabezpečiť finančný úspech?
Chcete mať pohodovú budúcnosť bez toho, aby ste sa triasli o každé euro?
Chcete byť pánom svojho času a života?

Ak znie Vaša odpoveď na predchádzajúce otázky ÁNO, tento článok je určený práve pre Vás.

Podaril sa mi totiž husársky kúsok. Vyspovedal som mladého anglického multimilionára Johna Leeho. Mimochodom, na živo sa s ním budete môcť stretnúť už o pár dní na tréningu Tajomstvo Mysle Bohatých!

johnleeErikho

V živom spoločnom vysielaní mi okrem iného prezradil aj 4 zásady, vďaka ktorým žije spokojný život v hojnosti. Mimochodom, využívajú ich boháči z celého sveta a osvedčili sa v živote aj mne.

John nebol vždy „za vodou“. Svoju púť za šťastím začínal ako umývač riadu v čínskej reštaurácii. Po pár rokoch ale dokázal vybudovať jednu z najuznávanejších vzdelávacích spoločností na svete. Vo veku 27 rokov sa stal z neho boháč.

Nie, nieje to scenár z americkej rozprávky. To je realita.

V nasledujúcich riadkoch Vám prezradím jeho 4 základné princípy pre dosiahnutie úspechu a bohatstva.


1. Obklopte sa správnymi ľuďmi


Poznáte to porekadlo? „Ak budete s tigrami, stanete sa tigrom. Ak budete so sliepkami, stanete sa sliepkou“.

Ľudia a prostredie, v ktorom trávime čas nás totiž ovplyvňujú. Ak sa obklopíte cieľavedomými ľuďmi, ktorí rozumejú biznisu a sú úspešní, máte veľkú šancu stať sa takými aj Vy.

Zbavte sa ľudí, ktorí Vás ťahajú dole. Nepotrebujete okolo seba takých, ktorí Vás nepodporujú vo Vašich víziách, ktorí sa len sťažujú na to, aký je život nespravodlivý a vlastne ani nechcú nič dokázať a prekračovať zónu svojho komfortu.

Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú úspešnejší, ako Vy sami.

Teraz Vám možno napadla otázka, že ako sa k takým ľuďom dostanete.
Poviem Vám, ako som to robil ja.

Vyhľadával som MIESTA, kde sa úspešní stretávajú.

Sú to napríklad semináre a živé tréningy. Najlepšie, ak sú zamerané na biznis a úspech.

Množstvo podnikateľov sa stretáva napríklad aj na mojom trojdňovom tréningu Tajomstvo mysle bohatých. Ten robím iba jeden krát ročne a prednášajú na ňom rečníci z celého sveta.

Úspešných ľudí viete stretnúť napríklad aj vo fitnesscentre, alebo sú členmi golfových klubov. Prípadne vezmite svoje deti a zúčastnite sa nejakého zaujímavého detského programu. Popri tom si všímajte rodičov ich rovesníkov. Sledujte okolie a vytvárajte si vzťah postupne a prirodzene.

A čo ak nemáte peniaze na tréning, či vstup do nejakého klubu?

Dostaňte sa tam ako dobrovoľník. Bez nároku na odmenu. Presne ako ja pred rokmi. Prihlásil som sa nie ako účastník, ale ako dobrovoľník. Otváral som ľuďom dvere, podával kávu, upratoval stoličky a pri tom som sa učil.

A poviem Vám, stálo to zato! Získal som úžasné kontakty a naučil sa dôležité životné lekcie, ktoré ma posunuli vpred na ceste za finančnou slobodou.

Dôležitá RADA: Ak sa aj medzi úspešných ľudí dostanete, nechcite od nich nič.

Vytvorte si s nimi vzťah, urobte pre nich niečo zdarma. Nezištne. Vybudujte si u nich dôveru. Získajte si ich. Môže to trvať i niekoľko týždňov, či mesiacov.
Berte to ale tak, že tým zasievate semienka do pôdy a tie Vám časom prinesú svoje plody…


2. Naučte sa byť bohatí! Vzdelávajte sa a nájdite si mentora


invest

Ak chcete byť úspešní, musíte sa vzdelávať. Investujte do vzdelania.

Zároveň však platí: Aby ste boli bohatí, nemusíte byť inteligentní.

Veľa vecí sa dá naučiť pozorovaním a neustálym učením sa. Nemusíte mať nadpriemerné IQ, alebo byť skvelí v matematike.

Jedno staré príslovie hovorí: “Predtým ako zarábate, musíte sa učiť“.

Buďte aktívni, buďte aktívni, buďte aktívni.

S Johnom máme rovnakú stratégiu. Obaja sme pochopili, že bohatstvo je zručnosť. Preto sa neustále vzdelávame. Postupne sme si našli v jednotlivých oblastiach aj mentorov.

Sú nimi ľudia, ktorí už niečo vo svojich odboroch dokázali. Podporujú nás a my sa od nich učíme.

Napríklad: Chcem byť zdravší. Mať kondičku. Upraviť jedálniček. Vyberiem si teda človeka, ktorý je špičkou v tomto odbore, ktorý je sám zdravý, má kondičku a má na svojom konte stovky spokojných klientov.

Rovnako postupujeme aj v ďalších oblastiach. Či ide o komunikáciu, predaj, time management a pod. Spolupracujeme s ľuďmi, ktorí vo svojich oblastiach vynikajú a svoje kvality neustále dokazujú.

Mentor Vám dokáže pomôcť na ceste k úspechu. Dokáže tú cestu skrátiť. Nasmerovať Vás k zodpovednosti. Povedie Vás štýlom ako to urobiť čo najlepšie, a hlavne obísť chyby na ceste za Vašim cieľom.


3. Buďte kreatívni. Používajte stratégiu „win-win“


Kreativita je podľa Johna neodmysliteľnou súčasťou úspechu. Ja sa s tým stotožňujem.

V podnikaní musíte neustále inovovať. Vymýšľať, ako by sa dali urobiť veci ešte lepšie. Ak budete niekoho len kopírovať bez toho, aby ste svoj produkt či službu obohatili, Vaše podnikanie padne časom „na hubu“. Taká býva realita.

A preto buďte iní. Odlíšte sa. Zastavte sa a zmeňte svoj smer. Opustite šedý dav priemerných.

Možno Vám teraz napadlo, že vôbec nie ste kreatívny typ. Že Vám chýba zmysel pre vymýšľanie nových vecí. Že sa vyznáte v číslach. Možno milujete tabuľky a systémy. Fantázia sa Vám vyhýba oblúkom.

Ale to nieje problém. Skôr naopak. Je to výzva.

Odpovedzte si teraz na otázky: “Aký typ človeka vlastne ste? V čom sa cítite dobre?”

Na základe odpovedí prídete na to, v čom sa cítite spokojní a v pohode. A na to, v čom sa necítite úplne ako ryba vo vode, sú tu iní. Môžete si ich najať, aby Vás veciam naučili.

Alebo lacnejšia alternatíva…
Nájdite k sebe človeka, ktorý sa vyzná v tom čo potrebujete lepšie ako Vy a dopĺňajte sa. Urobte spoločný tím. Spájajte sa a profitujte spoločne. Ľudí na dlhodobú a úspešnú spoluprácu máte možnosť stretnúť práve na tréningu Tajomstvo Mysle Bohatých.

Rovnako to robí aj John a ja. Nato, v čom nie som zručný mám ľudí, ktorí to robia za mňa. Tvoríme tím.

A to nám pomáha rásť a vzájomne sa obohacujeme. Ťaháme pritom za jeden povraz. Napríklad, mojou slabou stránkou sú technické záležitosti a nastavovanie systému. Preto mám v tíme ľudí, ktorí sú v tom špičky. 🙂

Chcete naozaj veľký úspech? Obklopte sa ľuďmi, ktorým dôverujete. Vytvorte hviezdny tím.

team

Sami to dáte ťažko. Po čase toho bude toľko, že 24 hodín Vám nebude na prácu stačiť.
Delegujte. Poverte povinnosťami aj niekoho iného. Neberte si všetko na svoje plecia.

Možno ste sa teraz zháčili a povedali si, že do tímu nechcete nikoho. Že Vás v minulosti už mnohí podrazili a máte strach niekomu dôverovať.

Nie ste sami. Každého raz niekto podrazil. Rovnako aj mňa. Avšak, berte to ako dôležitú spätnú väzbu pre Vás. Ten človek Vás podrazil z nejakého dôvodu a mali ste sa touto lekciou niečo naučiť.

Otázkou je, či Vás to zloží, alebo či sa oprášite a idete ďalej.
Lídri totiž vždy idú ďalej, zdvihnú sa a nevzdávajú sa svojich snov.

V praxi veľmi dobre funguje aj férová stratégia „win-win“.

Ak ju používate, máte vyhraté. Pre Johna i pre mňa je bežnou súčasťou. Vynikajúce výsledky sme s ňou mali práve v začiatkoch nášho podnikania.

„Win-win“ stratégia znamená, že obe strany spoluprácou niečo získajú. Uveďme si to na príklade zo života Johna.

Keď si chcel požičať peniaze na spustenie svojho biznisu, ktorému bytostne dôveroval, zašiel za jednou podnikateľkou a spýtal sa jej : “Aký úrok by ste mi dali, ak by som si od Vás požičal peniaze?“

Zafungovalo to. Pani mu na jednej strane pomohla pôžičkou, na druhej strane získala pre seba peniaze navyše. Spokojné tak boli obe strany.

Pozerajte sa na svoju požiadavku vždy aj očami toho druhého. Čo môže spolupráca priniesť obom. Tento argument potom použite v komunikácii, či vyjednávaní.


4. Dajte tomu čas


Väčšina ľudí zlyháva hneď na začiatku svojho podnikania. Majú totiž „veľké oči a priveľké očakávania“. Svojmu biznisu jednoducho nedajú čas dozrieť. Sú netrpezliví. Chcú výsledky a horibilné čiastky na bankových účtoch hneď. Vo väčšine prípadov to tak ale nefunguje. Začnú a do pár mesiacov aj zhasnú.

Je pravda, že nové technológie umožňujú rast a možnosť zbohatnutia rýchlejšie, ako to bolo napríklad pred desiatimi rokmi.

Ale…

Úspešné dlhodobé podnikanie potrebuje čas. Treba ho budovať. Zlepšovať. Inovovať.

Mnoho ľudí je znechutených zo zamestnania. Tak si jedného dňa povedia, že idú podnikať. Dajú výpoveď a myslia si, že im biznis pofrčí. Následne, však ostanú nemilo prekvapení. Ocitnú sa „na finančnej podlahe“, bez príjmu a ich život sprevádzajú finančné suchoty.

Majte na mysli, že každému biznisu treba dať ČAS.

Najskôr si musíte vybudovať dôveru u ľudí. Ukázať im, že im dávate pridanú hodnotu. Vzdelávajte sa. Staňte sa expertom v danej oblasti.

Dajte svojej myšlienke energiu sprevádzanú AKCIOU. Naozaj sa vo väčšine prípadov nedá zbohatnúť zo dňa na deň.

Poznám ľudí, ktorí chcú opustiť svoje zamestnanie. No neurobia to hneď, kým nemajú finančnú rezervu, istý príjem na prežitie, či inú možnosť zamestnania. Radšej si rozbehli vlastný biznis popri ich práci. A to je výborná voľba.

Zahoďte obavy. Vyberte si oblasť, ktorá Vás baví. Nájdite zmysel, prečo do nej ísť a urobte si z nej biznis. Môže to byť napríklad aj Váš koníček. Každým hobby sa dá totiž uživiť, ak prídete na spôsob, ako to urobiť. 🙂

 

PS1: Zhrňme si to: 1.Obklopte sa správymi ľuďmi. 2.Naučte sa byť bohatí! Vzdelávajte sa a nájdite si mentora. 3. Buďte kreatívni. Používajte stratégiu „win-win“. 4. Dajte tomu čas.

PS2: Tento článok môže pomôcť aj Vašim priateľom a  známym. Bez Vás sa však o ňom nemusia dozvedieť. Podporte ho preto “LAJKOM” a zdieľaním.

PS3: Podeľte sa aj Vy o svoje názory v diskusii pod týmto článkom. Aký je Váš názor na dôveru v iných ľudí? Chcete mať tím, alebo byť sólista? Aké sú Vaše skúsenosti s hore popísanými prístupmi?

 

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here