Potiace sa ruky. Trasúci sa hlas. Pocit, že omdliete. Rozpaky. Chuť ujsť preč. Pach pribúdajúceho potu. V štatistikách tróni strach z vystupovania na verejnosti na popredných priečkach. Dokonca vyššie ako strach zo smrti.

Svoje vie o tréme aj Ivanka. Zdravotná sestra, ktorá pracuje na oddelení plastickej chirurgie. Injekcie, odbery krvi. Svoju prácu miluje.

Ale…

“Rozprávanie pred ľuďmi mi vždy robilo problémy. Obdivovala som ľudí, ktorí prezentujú. Ktorí vedia predať pred publikom seba, či svoje produkty. Ktorí vedia zaujať.”

Ivanka sa takýmto situáciám roky vyhýbala. Okrem toho, že mala problémy s komunikáciou, trápila ju ešte jedna vec.

Potláčala v sebe najväčšiu životnú túžbu spojenú so strachom z prezentácie pred ľuďmi. Od malička sa totiž chcela venovať herectvu. Túžila stáť na divadelných doskách.

Prezentovať sa pred ľudmi ju však paralyzovalo. Strach ju okrádal o sny. A tak sa svojej túžby po žiare reflektorov vzdala. Navyše, ťažko sa zoznamovala aj s novými ľuďmi.

“Pred niekoľkými rokmi som padla na dno. Začali ma trápiť psychické problémy. Bola som ako živá mŕtvola. A tak som sa začala prechádzať okolo divadla. Akosi podvedome. Bez vysvetlenia. Náhodou som objavila malé amatérske divadlo. Vstúpila som do dverí a spomienky z detstva sa vrátili.”

V Ivanke sa znovu prebudila túžba po hraní. Po potlesku. Po možnosti ukázať svetu svoju umeleckú stránku. Do amatérskeho divadla preto začala chodiť častejšie.

Prvé náznaky vystupovania. Išlo to však ťažkopádne. Tak veľmi túžila byť profesionálkou. Stavy úzkosti pred publikom ju však ubíjali. Opantali ju a vždy nad ňou nakoniec vyhrali.

Tréma a strach ju mali vo svojich putách. Prehrávala. Nevedela ako ďalej. Ako to prekonať. Mala problémy aj s nadväzovaním nových kontaktov. Cítila sa pritom nepríjemne. Brzdilo ju to v rozlete.

Až kým… “Zavolal mi kamarát Martin. Pozval ma na tréning Majster Pódií na Slovensko. Ja som vôbec nevedela, kto nejaký Andy Winson je. Ale ten názov … hmmm. Myslela som si, že to bude niečo ako kurz pre začínajúcich hercov. “

Ivanka pochopila o čo ide, až keď stála pred desiatkou ľudí a musela zvládnuť svoju vlastnú prezentáciu.

ivanka4 copy

“Triasla sa mi každá časť tela. Potila som sa. Mala som strach. Cítila som sa pred všetkými tými ľuďmi taká maličká. Chcela som zdrhnúť…”, spomína dnes Ivanka s úsmevom.

ZLOM.

Práve tu sa postavila Ivanka zoči-voči svojmu strachu. Práve tu nastal  jej vnútorný boj, ktorému sa tak urputne vyhýbala. Ísť s kožou na trh pred cudzích ľudí. Naučiť sa ako sa pred nimi prezentovať. Predať seba, ako človeka.

“Naučila som sa prirodzene a pútavo prezentovať. Naučila som sa tajné techniky najuznávanejších rečníkov. Ovládnutie strachu a trémy za pár sekúnd. Pochopila som reč tela. Reč pohybu. Naučila som sa využívať pri prezentácii vhodné slová. A navyše som si tu našla nových priateľov. Pretože sme boli na rovnakej lodi. Každý z nás chcel byť majstrom v ovládaní slova.”

Keď som sa po tréningu spýtal Ivanky, aké boli jej 3 hlavné uvedomenia týkajúce sa jej vystupovania a pozdvihnutia sebavedomia, jej TOP3 AHA momenty boli práve tieto:


1.Uvedomte si držanie svojho tela


Ivanke dokliklo, že úspech v rečníctve je poprepletaný so správnym držaním tela. Je to hotový malý zázrak na počkanie.

“Kedysi som stála zhrbene, ramená vysunuté dopredu, brada dole. CHYBA ako hrom! Na trénignu som sa naučila, že pred publikum sa musím postaviť vzpriamene. Hlavu jemne vysunúť dohora. S rukami sa už nehrám ako kedysi. Nemám ich za chrbtom, alebo neustále spojené. Mám ich vedľa tela a cítim sa prirodzene a sebaisto.”

A ja musím s Ivankou iba súhlasiť. Držanie tela pri prezentácii je naozaj kľúčovým aspektom.

3,2,1 ideš!

Veď si to vyskúšajte na vlastnej koži. Aký je to pocit, keď stojíte zhrbene? Kľudne sa postavte teraz pred zrkadlo a stojte zhrbene. Ako sa cítite? Čo to s vami robí? Veríte si? Máte vlastne chuť byť videní? Chce sa vám zažiariť?

A teraz zmena. Postavte sa vzpriamene. Lopatky k sebe, hlava jemne vyššie. Jemný úsmev. Ruky vedľa tela. Pri prezentácii nemajte prekrížené nohy, ani ruky. Stojte pevne. Z času na čas zmeňte miesto. Prejdite sa.

V čom to bolo iné? 🙂 Ako ste sa cítili v prvom prípade? A ako, keď ste stáli vzpriamene?

Pre zaujímavosť: V niektorých prípadoch je vhodné si aj sadnúť. Má to ale svoje špecifiká. Rovnako je dôležitá aj práca s hlasom. Intonácia. Pauzy. Dramatičnosť. Ľahkosť. Vtip. Venujem sa im práve na tréningu a každý účastník si prejde na vlastnej koži transformáciou v každej tejto oblasti.


2. Vyhoďte strašiaka z hlavy!


“Dnes už kašlem na predstavy, ako pohorím. Nepredstavujem si, že môžem byť trápna. NEPREDSTAVUJEM SI KATASTROFICKÉ SCENÁRE. Predtým som stále myslela na to, čo ak ma publikum či nový ľudia s ktorými sa zoznámim neprijmú.”

Tak ako v živote, aj pri prezentovaní pred ľuďmi sa treba nastaviť na úspech.

Sústreďte sa na cieľový stav, aký chcete dosiahnuť. Jednoducho si v mysli predstavte, že ste práve odprednášali a publikum je nadšené. Že vám ľudia tlieskajú. Kývajú hlavami a skladajú vám poklonu. Že sa im prezentácia páčila. Spojte si s touto predstavou aj konkrétne zvuky, chute, obrazy. Vymaľujte si v predstave tento obraz. Ako keby sa už stal.

Nie je to nič výnimočné. Poznám svetových rečníkov, ale aj športovcov, ktorí to tak robia. A ako sami hovoria, aj práve vďaka nástroju správnej vizualizácie sú na popredných priečkach.

Skúste to a sami pocítite, že hra s fantáziou vám pomôže úspešnejšie sa dostať do cieľovej rovinky.


 3. Prezentujte vždy a všade


“Vystupovanie na verejnosti vyhľadávajte. Prezentovať sa dá takmer všade. Príhovory na svadbách, či na oslavách narodenín. Využite každú možnú príležitosť. Prvý, druhý, tretíkrát to ešte nemusí byť ono, ale každá nová skúsenosť vás posunie a vy si vycibríte svoje prezentačné schopnosti. Ak si dávate aj potrebnú spätnú väzbu, tak si vycibríte svoje rečnícke majstrovstvo na maximum.”

Opúšťajte svoju zónu komfortu. Čelte výzvam. Aj keď sa vám spočiatku budú triasť ruky, či hlas. Ale ten pocit, keď to zvládnete, ten je na nezaplatenie.

Aj tí najlepší svetoví rečníci začínali. Tréningom však dotiahli to, že ich ľudia vyhľadávajú aj sami. Veria im ako ľuďom, veria ich produktom a službám.  Aj vy to dokážete. Len musíte chcieť a niečo pre to aj urobiť. AKCIA rovná sa reakcia. Skvelá správa: Toto všetko sa dá naučiť.

Takejto príprave sa venujem práve na tréningu Majster Pódií. Je veľmi intenzívny a prepracovaný. Určený len pre pár ľudí. Už onedlho sa otvoria opäť jeho brány AVŠAK je už takmer úplne OBSADENÝ. Máme už len 1 voľné miesto! Využijete svoju šancu zažiariť?

ivanka2 copy

Tento tréning nie je len pre majiteľov firiem. Manažérov. Obchodníkov. Pre tých, ktorí chcú vedieť strhnúť publikum k potlesku v stoji. Je aj pre všetkých, ktorí chcú pozdvihnúť svoje sebavedomie. Vedieť pracovať so svojimi danosťami. Tak, ako to bolo aj u Ivanky. Zo šedej myšky sa stala ambiciózna a nebojácna dáma. Mali ste vidieť jej záverečnú prezentáciu. Zažiarte rovnako ako ona.

Či už to bude na divadelných doskách, alebo pri predaji vašich produktov a služieb. Naučte sa používať reč tela a vhodné slová. Ovládajte to, čo svetoví rečníci. Získajte u poslucháčov rešpekt a záujem úplne prirodzene.

“Dnes  sa zoznamujem rada. Našla som si nový okruh priateľov, nerobí mi problém o niečo žiadať. S radosťou stojím na divadelných doskách. Som si istá v prezentácii aj v bežnej komunikácii. Mám sa radšej ako predtým.”

ivanka 3 copy

 

Ivanka, dávame pred Tebou dolu pomyselný klobúk. Hor sa za snami! Máš na to!

 

PS1: Zopakujme si to: Uvedomte si, aké je držanie vášho tela. Vyhoďte strašiaka z hlavy. Prezentujte vždy a všade.

PS2: Čo hovoríte na Ivankin príbeh? Na jej odvahu? Prechádzate niečim podobným?

PS3: Ak sa Vám článok páčil, podporte ho svojim lajkom a zdieľaním. Možno nakopne i ďalších ľudí pri dosahovaní úžasných výsledkov.

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

 

1 komentár

  1. Super tipy. Ivana to zvládla skvelé. Mne sa nedarí ale môžem so zato sám. Pokúsim sa poučiť z tipov. Nikdy som sa na to tak nepozeral. Dik

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here