“Ak chcete byť bohatí, osvojte si milionársku myseľ.”

Priatelia, ako podľa vás vyzerá boháč? Pre každého z nás je totiž predstava boháča iná.

Možno ste si práve v myšlienkach predstavili ako synonymum boháča pána či dámu v značkovom oblečení. Sediacich v drahom aute. Ako brázdia svetové kontinenty a užívajú si života.

A možno sa vám naopak zjavil v myšlienkach typ multimilionára ako je zakladateľ sociálnej siete Facebook, Mark Zuckerberg, ktorý je na verejnosti známy svojím uvoľneným, skoro až nedbalým štýlom a vysokým pracovným nasadením.

prehľad

Dajte si teraz minútu času a predstavte si samého seba ako boháča.

Hotovo? Aké to bolo? Čo konkrétne ste si predstavili?

Nech je to tak, či onak, neexistuje žiadna formulka, ktorá by presne určovala, že toto je ten správny typ boháča. Takto by mal vyzerať. Takto by sa mal obliekať. Sem by mal chodiť.

Existuje však niečo, čo všetkých finančne zabezpečených ľudí, ktorých považujem za boháčov spája.

Priatelia, tí naozajstní boháči a finančne nezávislí ľudia, ktorí si vážia peniaze, ich nikdy nenechajú len tak sa rozkotúľať. Ak si aj urobia radosť, vedia prečo tak urobili. A presne vedia, kam ich peniaze smerujú a prečo.

A práve to je to, na čo som narážal pri vete: “Ak chcete byť bohatí, osvojte si milionársku myseľ.” Ako sa to dá? Priblížme si to ukážkou na týchto dvoch videách:

https://www.makacvsbohac.sk/video-1/

https://www.makacvsbohac.sk/video-2/

tretie, posledné uzrie svetlo sveta už 18.5 TU: https://www.makacvsbohac.sk/video-3/


Boháči sa nenechajú peniazmi ovládať. Naopak, oni ovládajú peniaze. Je to presne ako s ohňom. Ako s hovorí: Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán.


peniaze

Čoskoro otvorím brány online programu Makač vs Boháč. Bol vytvorený práve pre to, aby som vďaka nemu priblížil stratégie boháčov všetkým tým, ktorí sa chcú stať finančne nezávislými. Práve tento program im v tom má pomôcť. 🙂

Majme vždy na pamäti: Mať milionárske myslenie = správať sa ako boháč = spravovať svoje peniaze ako boháč. Cielene, premyslene, uvážene a systematicky. S víziou a plánom.


1. SÚSTREĎTE SA NA ČISTÝ ZISK, NIE NA TO, KOĽKO VÁM CHODÍ NA ÚČET


Váš čistý zisk je to, čo vám zostane po zaplatení všetkých účtov a výdavkov. Človek, ktorý zarobí 500 EUR a minie 500 EUR, je na tom v princípe rovnako ako človek, ktorý zarobí 3000 EUR a minie tiež 3000 EUR.

To, čo z vás začne robiť boháča sú peniaze, ktoré vám zostanú. S ktorými viete pracovať. Ktoré viete investovať. Navyšovať. A ktoré vám zarábajú ďalšie peniaze.

Spoločnosť často považuje za boháčov ľudí, ktorí majú vysoké príjmy a môžu si veľa dovoliť. Toto môže, ale aj nemusí byť pravda. A v tom je práve ten háčik.

peniaze

Nezáleží na tom koľko teraz zarábate. Ak si chcete začať budovať svoju finančnú slobodu, začnite postupnými krokmi.


Hľadajte stále spôsoby ako zvyšovať vaše príjmy a hlavne ich mať  z viacerých zdrojov.


Základom je peniaze si systematicky odkladať. A mať zvolenú stratégiu zhodnocovania vašich peňazí. Budovať si pasívne príjmy.


Majte na pamäti: Ak veľa zarobíte, ale rovnako veľa alebo dokonca aj viac miniete, ste čo sa týka čistého zisku na nule (alebo v mínuse).

Hodnota vášho majetku a aktív totiž rastie v závislosti na tom, koľko ste schopní ušetriť a koľko viete investovať do ďalšieho rastu, nie od toho koľko môžete minúť.

Luxusné auto na lízing, dovolenky na spotrebiteľské úvery a parádna vila na hypotéku, o ktoré pravdepodobne prídete len čo by ste prišli o prácu a do troch mesiacov by ste nenašli adekvátnu náhradu, nie sú bohatstvom. Ale jeho ilúziou, ktorá stojí na veľmi vratkých základoch.

Stať sa bohatým, znamená, že nadobudnete majetok a aktíva, ktoré vám budú schopné generovať pasívne príjmy. Ktoré následne dokážete buď točiť ďalej, alebo ak chcete, viete nimi financovať svoje výdavky, ako napríklad nájomné, účty za energie, telefón, nákupy alebo aj zábavu ako cestovanie, svoje hobby, atď.)


2. MAJTE PREHĽAD, KAM VAŠE PENIAZE SMERUJÚ


účet

Bohatstvo znamená život bez stresu z toho, ako vykryjeme svoje bežné životné náklady. Znamená slobodu a pocit, že môžete voľne dýchať. A takýto stav je možné vybudovať si postupne.

Ako som sa zmienil vyššie, pri bežných príjmoch je možné budovať si základný kapitál pre zbohatnutie len tým, že budeme šikovne manažovať svoje výdavky.

Predstavte si teraz situáciu. Máte v peňaženke 100 EUR. Prejde krátky čas a vy zistíte, že v peňaženke máte už len pár drobných. A tak začnete urputne premýšľať: Kde som tie peniaze dal/a? Na čo som ich vlastne minul/a? Hádam som ich len nestratil/a…hmmmm….

A nakoniec prídete na to, že ste si vlastne užili drahý obed v reštaurácii. Že včera, po ceste domov ste si kúpili CD vášho obľúbeného interpreta v akcii, niečo možno išlo na nejaké tie neduhy ako cigarety…a ten zvyšok…ááá, čo si budem lámať hlavu, tak som to niekde minul. A týmto svoj monológ ukončíte.

Stala sa podobná situácia už aj vám? Priatelia, toto sa milionárom a ľuďom, ktorí svoje peniaze cielene obhospodarujú nestáva. Je pre nich nemysliteľné, aby v ich finančnom svete lietali čiastky len tak, hlava-nehlava.

Presne vedia, kam chcú svoje zarobené peniaze nasmerovať. Robia to cielene. Dokonca si naplánujú aj to, ako a čím  urobia sebe a svojim blízkym radosť a vedia presne, prečo to robia a koľko si na to zo svojho rozpočtu vyhradia.

Milionárske myslenie spočíva v kombinácii pozitívneho myslenia + pozitívneho vzťahu k peniazom + radosti z narábania s peniazmi + premysleného, uváženého pracovania s peniazmi.

Zvyknite si teda mať prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. Veďte si evidenciu a zapisujte si koľko a na čo ste minuli. Postupne sa to pre vás stane samozrejmosťou.


3. NECH SÚ PENIAZE VAŠÍM PROSTRIEDKOM, NIE CIEĽOM


piliere

Pamätáte si milú disneyovku Káčerovo, kde si strýko Držgroš chodil zaplávať do svojho trezora naplneného zlatými dukátikmi? Alebo klasickú hru Moliérovho Lakomca, ktorý “hromadil peniaze pre peniaze”? Tak práve toto hobby boháči nepestujú.

Viete prečo? Pretože vedia, že peniaze nie sú cieľom, ale PROSTRIEDKOM. Prostriedkom k dosiahnutiu svojich snov. Sebarealizácií. Prostriedkom, pomocou ktorého je možné robiť veľké veci a doslova zmeniť svet. Prostriedkom k vysnívanej slobode.

Práve toto je jedným z kľúčových “aha-momentov”. Pretože práve obmedzujúce presvedčenia o peniazoch a ich absolútne nesprávne vnímanie, zablokujú niekedy aj na celý život cestu k bohatstvu.

Nie, peniaze naozaj nie sú koreňom všetkého zla. Peniaze nekazia charakter. Ani ho nemenia.

PENIAZE SÚ ZRKADLOM toho akí sme. Náš pravý charakter len ukazujú a posilňujú. A sú mostom, k našim cieľom, snom a túžbam.

Dajte peniaze do rúk jednému a bude šíriť vzdelávanie, osvetu, spájať ľudí, dávať príležitosti a šíriť nádej, že svet sa môže stať lepším miestom.  Dajte peniaze do rúk inému a bude sa starať len o to, ako si pre seba nahonobiť ešte viac, aj za cenu, že iných podvedie, okradne alebo zneužije.

Toto je samozrejme slobodná voľba vychádzajúca z vnútorného nastavenia, charakteru a presvedčenia každého človeka.

A nakoniec jedna dôležitá rada od Tomáša Baťu, človeka, ktorého názory sú nadčasové a aktuálne ešte aj dnes: „Nežeňte sa za peniazmi. Kto sa totiž ženie za peniazmi, ten ich nikdy nedobehne.“

A čo sa osvedčilo v živote mne? Ak nájdete svoje poslanie, niečo v čom nájdete doslova zaľúbenie a budete to robiť s radosťou a láskou, tak peniaze k vám začnú chodiť samé.

 

PS1: Ak tento článok môže byť inšpiráciou aj pre vašich priateľov, podeľte sa o neho zdieľaním a lajkom. PS2: A ako je to s vami? Máte milionársku myseľ? 🙂

S úctou k Vašej jedinečnosti

Andy Winson

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here